Péče o baterii - jak dosáhnout delší výdrže? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Péče o baterii - jak dosáhnout delší výdrže?

15. června 2004, 00.00 | Baterie je pro přenosný počítač doslova srdcem, proto je potřeba o ni náležitě pečovat. Dobrým zacházením s baterií můžete udělat pro prodloužení jejího života hodně. V následujícím textu shrnu všechny poznatky o bateriích, které jsem za poslední dva roky nasbíral.

Baterie je pro přenosný počítač doslova srdcem, proto je potřeba o ni náležitě pečovat. Dobrým zacházením s baterií můžete udělat pro prodloužení jejího života hodně. V následujícím textu shrnu všechny poznatky o bateriích, které jsem za poslední dva roky nasbíral. Část informací pochází přímo ze stránek Applu, část ze zkušeností lidí okolo mne a poslední část tvoří doporučení prodejců, která jsem v souvislosti s problémy s baterií dostal. Rozhodnutí, co z těchto rad baterii pomůže, nechám plně na vás.

Baterie Made in Apple
Baterie dodávané spolu s přenosnými počítači Apple patří k jedněm z nejvýkonnějších v oblasti laptopů co do výdrže v provozu na jedno nabití. Existují výjimky jako například Panasonic CF-W2 (88 000 Kč), který v manuálu uvádí výdrž 7 hodin, ale v praxi jsem neměl možnost tuto informaci ověřit. Apple ve svých počítačích dodává baterie typu lithium-ion, a to v kapacitách 50 a 61 wattů pro iBook a 50 a 58 wattů pro PowerBook. Oficiální výdrž uvádí u iBooku 6 hodin a u PowerBooku 4,5 až 5 hodin. V praxi jsem se setkával spíše s hodnotami 3,5 hodiny výdrže u iBooku a 3 hodin výdrže u PowerBooku při plném zatížení (režim Highest Performance, neustálá práce v MS Office, práce s internetem a e-mailem, vypalování CD apod.). Jakou zkušenost máte s výdrží baterií od Applu vy? Kolik hodin nejdéle jste dokázali na jakémkoli přenosném počítači pracovat na jedno nabití?

Poznámka: Pokud pracujete se systémem Mac OS X, baterie se nikdy nenabije na hodnotu 100 %, ale vždy jen 98-99 %. Sám Apple na svých stránkách uvádí, že je-li baterie nabita na 95 % a více, má ji uživatel považovat za nabitou ze 100 %.

Péče o baterii
Každá baterie obsahuje mikroprocesor, který hlídá množství energie v baterii. Paměťový jev se u baterií typu Li-ion projevuje takřka minimálně. Je-li baterie často nabíjena ještě před úplným vybitím, dochází k degradaci krystalické struktury elektrod baterie. Krystalky se postupně zvětšují, a tím pádem klesá jejich využitelná plocha. Tento jev sice snižuje kapacitu baterie, ale je vratný hlubokým vybitím. Baterie u přenosných počítačů Apple nepotřebuje hluboké vybití a nabití (v podstatě kalibrování na původní hodnoty) příliš často. Osobně bych doporučil takovou kalibraci jednou do měsíce, aby si baterie zachovala své parametry po co nejdelší dobu. Apple na svých stránkách udává dobu životnosti baterie cca jeden rok bez snížení původní kapacity. Chcete-li, aby vám baterie vydržela co nejdéle s nejvyšší kapacitou, měli byste brát zřetel na několik následujících rad:

První cykly nabíjení - pro kapacitu baterie jsou nejdůležitější první cykly nabíjení (baterie si "pamatuje", jak vysoká kapacita byla při nabíjení využita, a "odmítá" ze sebe příště vydat více). Přinesete-li si domů poprvé počítač, věnujte nabíjení baterie zvýšenou pozornost: vždy úplně nabít, vybít a tak dále. Nejlepší je nechat baterii vybít tak, aby laptop upadl sám do spánku za provozu. Doporučuji tento cyklus opakovat třikrát. Samozřejmě, ideální by bylo, pokud byste dokázali baterii vždy takřka úplně vybít a pak ji znovu plně nabít. Pokud dokážete svoji práci uzpůsobit tomuto rytmu, baterie se vám odvděčí dlouhou životností.

Nenechávat baterii úplně vybít - uvědomuji si, že toto pravidlo je v rozporu s výše uvedeným, ale slyšel jsem ho od prodejce Applu, kterému důvěřuji. Nabití baterie by vám nemělo často klesat pod, řekněme, 10 % procent. Jakmile je ikona vaší baterie červená, sáhněte po nabíječce a nabijte ji na plnou kapacitu. Ve svém okolí znám dva případy, kdy se úplně vybitá baterie již nedala znovu nabít a musela být vyměněna.

Nenechávat baterii v síti dlouhou dobu - pokud laptop nabíjíte, neměli byste ho nechávat v síti zapojen dlouho dobu. Toto přebíjení je škodlivé pro baterii jakéhokoliv typu. Mluvím o případu, kdy např. odjedete na dovolenou a přenosný počítač necháte zapojený 14 dnů v nabíječce.

Spánek - neměli byste počítač ukládat k delšímu spánku v momentě, kdy má baterie např. 10 % a méně. Baterie se bude ve spánku vybíjet, ale systém nemá možnost, aby se ze sleep modu sám vypnul - dost dlouho na to, abyste za to zaplatili poškozením baterie.

Prodloužení doby provozu baterie
Kdo z vás zažil případ, že mu baterie došla v situaci, kdy měl rozdělanou práci, ví, že znát způsoby, jak udržet baterii v provozu co nejdéle, patří k povinné výbavě každého mobilního pracujícího. Apple sám nabízí unifikované možnosti v System Preferences v položce Energy Saver. Souhrnná volba Longest Battery Life upraví nastavení laptopu tak, aby baterie vydržela co nejdéle. Co všechno můžete udělat pro výdrž vaší baterie?

Displej - v záložce Sleep můžete upravovat dobu, kdy se displej deaktivuje, pokud nevykonáváte na laptopu žádnou práci, a stejně tak dobu, za kterou se deaktivuje celý počítač a přepne se do spánku. Mám pro vás vlastní typ: protože displej patří mezi největší "žrouty" energie, můžete jeho intenzitu ztlumit na minimum pomocí klávesy F1. Věřte, že lze na laptopu pracovat, i když je svítivost displeje na nejnižším stupni. Ztlumení displeje prodlouží dobu provozu baterie o půl hodiny na jedno plné nabití (iBook G3 800 MHz).

Procesor - v záložce Option lze nastavit rychlost procesoru buď na maximální, redukovaný nebo automatický režim. Volba redukovaný je povinností pro všechny, kteří chtějí, aby jim baterie vydržela co nejdéle. Při běžném provozu (práce v jedné aplikaci) nemá redukovaný výkon procesoru vliv na rychlost aplikací.

Harddisk - v záložce Sleep zatrhněte položku Put the hard disk to sleep when possible.

Periferie - vypojte periferie připojené k počítači, radí sám Apple. Tiskárna, foťák i kamera dokážou vysávat z vaší baterie energii, i když nejsou aktivní.

CD Mechanika - vysuňte ji a vyndejte z ní CD a DVD, abyste ušetřili nějakou tu minutu provozu baterie.

Bezdrátové připojení - vypněte jak Bluetooth, tak AirPort. Oba vám ubírají energii, pokud jsou zapnuty.

Programy - nemějte otevřeno zbytečně mnoho programů. Zatěžují procesor a RAM, i když nejsou aktivní, a tím i zvedají spotřebu.

Znáte další triky na prodloužení provozu baterie na jedno nabití? Napište je do diskuse, ať je může využívat každý.

Relevantní linky:
http://www.apple.com/support/ibook/
http://www.apple.com/support/powerbook/

Aplikace pro obsluhu baterie:
SlimBatteryMonitor (nahrazuje ikonu baterie v menu, široké možnosti nastavení)
iBatt (Total Battery Monitoring for Mac OS X)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: