Path Finder aneb Zlomit nad Finderem hůl? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Path Finder aneb Zlomit nad Finderem hůl?

22. prosince 2009, 00.00 | Tímto článkem bych si spíše chtěl položit otázku, zda Finder coby základní kámen Mac systému, obstojí, zda mu zůstat věrný, nebo zda skutečně nesáhnout po produktu jiné firmy, která možná o něco více myslí na uživatele.

Brzy to budou čtyři roky, kdy se na stránkách tohoto serveru věnoval několika články Robert Černý možnostem, jak opustit užívání Finderu a ohlížet se po alternativách. Nezávisle na jeho doporučení jsem se zhruba před čtvrt rokem docela náhodou dostal k aplikaci Path Finder, které Černý věnoval tenkrát samostatný článek. Tehdy to bylo při aktuálním vydání čtvrté verze, dnes se pohybujeme ve vývoji na číslicích 5.5.6. Nemám možnost srovnání se starší verzí, o změnách mohu pouze usuzovat z oficiálních stránek a právě z porovnávání s články na MůjMAC. O komparaci a zhodnocení vývoje mi ale ani nejde. Tímto článkem bych si spíše chtěl položit otázku, zda Finder coby základní kámen Mac systému obstojí, zda mu zůstat věrný, nebo zda skutečně nesáhnout po produktu jiné firmy, která možná o něco více myslí na uživatele.

Začnu obhajobou Finderu. Stále si myslím, že je přehlednější a rychlejší než to, co v posledních letech nabízí konkurenční platforma od Microsoftu (ať už tomu dá jakýkoliv název či číslici). Finder si lze i do značné míry upravit tak, aby se vaše práce ještě zrychlila, ale určitě sebou nese i nevýhody. Nejsem sám, kdo čas od času musí svádět boj s desítkou otevřených oken. Když potřebuji kopírovat, přesouvat, hledat, zkrátka neustále brouzdat a spravovat obsah disku/disků, hledám poslední záchranu u Exposé.  K Path Finderu mě proto vedla právě potřeba počet samostatných oken eliminovat. Až při samotném užívání jsem objevoval nové a nové funkce, vymoženosti a nad Finderem začal lámat hůl.

Nic ale není tak černobílé a nyní se pokusím své uživatelské zkušenosti (mnohdy laicky, promiňte mi to) popsat.

Path Finder, pokud chcete skutečně využívat  jeho potenciálu, může narůst do "barokních" rozměrů. Mám na mysli především vzhled, rozhraní, v němž se pohybujete. Všude možně nejrůznější lišty a lištičky, ikonky a podokna. Není proto divu, že jsem si od něj musel chodit odpočinout k obyčejnému Finderu. Ten najednou působil jako taková poklidná hladina vody, uklidňoval svojí střízlivostí a jednoduchostí. Jenže pak jsem začal zase více pracovat a počet oken se množil přímo úměrně s mými rostoucími potřebami. A logicky tak následoval návrat k Path Finderu.
Abych byl konkrétnější. Po roce a půl užívání Finderu jsem si navykl na určitý způsob ovládání (a myšlení), Path Finder toho nabízí více a proto předpokládá, že i vy toho po něm budete chtít víc a naučíte se také více zkratek. Kupříkladu vyhledávání na disku jsem najednou prováděl v samostatném okně. Mohl zadávat více kritérií. Skvělé, řeknete si, ale svým způsobem i pomalejší. A rychlost bývá s Path Finderem často skloňována. Určitě je na procesor o něco náročnější než Finder a do pomyslného cíle doběhne o krapet později než Finder. Sliboval jsem ale hodnocení z pozice laika, proto k tomuto okamžitě dodávám, že rozdíly nejsou natolik patrné, aby měly rozhodující roli. Mnohem zásadnější je výbava.


1) Aktivní (či do naposledy otevřené) aplikace.
2) Adresáře, s kterými jsme naposledy pracovali.
3) Náhled souboru - může mít různou velikost.
4) Mocná "zbraň" Path Finderu - nastavení často otevíraných adresářů, taby, snadná orientace a pohyb v adresářích.
5) Zásuvka.


A zde pochopitelně na plné čáře vede Path Finder. Sice si ještě trochu zvykám, ale nesu s libostí spravovat v jednom okně jakoby okna dvě. Mít nejen klasický sidebar, ale také taby v rámci každého podokna, rychleji se pohybovat ve složkách disků. Navolit si celou řadu klávesových zkratek a mít tak třeba možnost v mžiku patřičný soubor poslat emailem (skvělé!). Path Finder nemusí vůbec působit nabobtnale, ale osobně preferuji zobrazení postranních a dolních oken, kdy si navolíte, co se v nich má zobrazovat. Třeba náhled, poslední otevřené složky, cesta k souboru, poslední soubory a nebo běžící (či nedávno aktivní) aplikace. Ty můžete jednoduše spoustět, nebo vypínat. Samozřejmostí je snadné (de)komprimování, a to s bohatější škálou možností.
Funguje zde  barevné označování adresářů, souborů, rychlejší prohledávání aktuálního adresáře (či označení souborů s patřičnou koncovkou). Vytvoření nejen nového adresáře, ale i nového souboru (s příponou .txt).
Jako obrovskou devízu beru tzv. zásuvku. Do ní si pouhým přetažením vložíte soubory z  adresářů, které máte v náhledu. Pak, je jedno kdy, až budete v adresářích, kam byste ony soubory rády vložili, si je jednoduše přetáhnete ze zásuvky. Mohu si tak třeba do zásuvky v průběhu práce naházet soubory, s nimiž mám v plánu, jak dojde čas na psaní emailů, vkládat je do dopisů a rozesílat. Jednoduché, funkční.

Dalších vychytávek bychom v Path Finderu našli celou řadu, důležitá je ale otázka: máme nad Finderem zlomit hůl? Myslím si, že ne. I já ještě občas volím tuto na první pohled jednodušší cestu. Uvědomuji si, že vlastně pojem "jednodušší" je čím dál tím více relativní a matoucí. Spíše jde o to, že tíhnu k minimalismu (např. při psaní WriteRoom, u mailu Helvetimail) a Path Finder zaměstnává mé vnímání znatelněji než Finder.
Berte tedy tento článek ne jako vyčerpávající recenzi, ale i jako nastolení otázky, co vám na Finderu vyhovuje, co vadí, zda k němu hledáte alternativy - a zda tou alternativou není třeba Path Finder.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jednoduše

Autor: MarB Muž

Založeno: 22.12.2009, 00:54
Odpovědí: 0

Já bych řekl, že PathFinder je daleko jednodušší než Finder. Při kopírování stačí přetáhnout na druhou stranu. Nemusím mít otevřenou hromadu oken, díky tomu se lépe používá expose. Díky možnosti tabů, nemusím mít otevřeno více oken jenom kvůli tomu, že se nechci doklikávat zpět. Díky seznamu naposled otevřených adresářů je orientace velmi rychlá. Když potřebuji zjistit velikost adresáře, nemusím mačkat cmd+i. Když potřebuji seřadit soubory podle tipu apod. nemusím překlikávat zobrazení.

Zkrátka mám všechny funkce, které používám na dosah ruky. Nemusím si dělat bordel v oknech ani se učit klávesové zkratky. Vzhledem k tomu, že PF se dá používat úplně stejně jako Finder je pro mě Finder již delší dobu "mrtvý".

Odpovědět na příspěvek

RE: Jednoduše

Autor: vicvixx Muž

Založeno: 22.12.2009, 09:31

To ja zase nedam na Finder dopustit, prave Path Finder mi prijde zbytecne prekombinovany, i kdyz uznavam, ze mnoha lidem muze prace v nem vyhovovat. Nazyvat ale Finder mrtvym? Ani nahodou. Ja zase mohu napsat, Finder rulezzzzz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jednoduše

Autor: JohnyPetka Muž

Založeno: 22.12.2009, 09:52

Z tvych prispevku zde i ve foru mam nekdy pocit, ze kdyby Apple dodaval smrduta ho*na, tak ty by jsi je bral vsemi deseti a jeste by jsi psal "Ho*na rulezzzzz". Zas takovy ritni alpinista byt nemusis.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jednoduše

Autor: vicvixx Muž

Založeno: 22.12.2009, 14:30

JohnyPetka:
to rulezzz byla ironie, primer k tvrzeni, ze Finder je mrtvy ...

A napis mi podle jakych prispevku me hodnotis? Rad bych si to precetl ...

Odpovědět na příspěvek

No....

Autor: OC Muž

Založeno: 22.12.2009, 00:57
Odpovědí: 0

Já jsem starý odpírač Finderu, ale myslím, že má dost vlastních chyb a není třeba vymýšlet nevýhody, jež nemá. Třeba zrovna "Navolit si celou řadu klávesových zkratek a mít tak třeba možnost v mžiku patřičný soubor poslat emailem" je opravdu "skvělé" -- a bylo to v Mac OS X a před ním v NeXTStep dávno a dávno a dávno naprostou samozřejmostí i bez PathFinderu. Funguje to všude (resp. ve všech aplikacích, jež podporují Services korektně) naprosto stejně -- včetně té klávesové zkratky, jež se nastavuje tam, kam takové věci patří, to jest v System Preferences...

Odpovědět na příspěvek

konecne

Autor: monicqa Muž

Založeno: 22.12.2009, 09:06
Odpovědí: 0

Hm, konecne clanok, ktory ma oslovil natolko, ze to konecne asi vyskusam. Doteraz som mala k pathfinderu taky postoj, ze to bude nejaka tazkopadna app s milion moznostami a koniec koncov vsetko sa da poriesit vo finderi. tak som zvedava co prinesie osobna skusenost...

Odpovědět na příspěvek

PF

Autor: abe Muž

Založeno: 22.12.2009, 09:13
Odpovědí: 0

Super! Prave jsem si ho koupil a vubec nelituji. Clanek me jeste vice navnadil :) Co treba napsat nejaky prakticky tutorial ?;)

Odpovědět na příspěvek

Finder je finder...

Autor: moi Muž

Založeno: 22.12.2009, 11:33
Odpovědí: 0

Jednim z duvodu proc jsem pred 15cti lety prechazel z PC byl i Finder.

Tenhle Pathfinder (whatever ;)) mi pripomina nechutneho Pruzkumnika nebo starou M602. Tedy softy, od kterych jsem utikal, a utikam.

Nevidim zadny duvod proc tenhle soft V MEM PRIPADE pouzivat, to bych rovnou mohl prejit na Wokna. Finder mi plne vyhovuje. Na kopirovani nepotrebuji 30 oken, staci Apple + C a Apple + V a jedno okno.

Odpovědět na příspěvek

PCckari a nazor na normalni praci

Autor: Stephen Muž

Založeno: 22.12.2009, 12:18
Odpovědí: 0

Moc by me zajimalo, co autor clanku povazuje za "normalni praci".
Pamatuju ze kdysy jsme meli jednu masinu "kopirovadlo" a tam byl advancet filemanager potreba.
Ale lidi co kupujou macy jsou "home entertaimet", nebo maximalne "soho".
Takze jak path finder pomaha pri normalni praci bezneho domaciho jabkare, jako sprava fotek, strih videa, nakupovani na itunes, prehravani koupeneho...

Myslim ze tu pletete normalni lidi.
Normalni lidi nemaji potrebu otevrenejch vice nez 2 okna finderu a ti sikovnejsi jedno s rozumne volenymi zastupci... pripadne zastupci v docku...

Ale switcheri co to tu ctou, maji pak "pcckarsky pocit" ze si kupuji vec, ktera potrebuje prikoupit jinou vec (pathfinder - psali prece na mm, ze bez nej to skoro nejde).
Pak se jim stane, ze porovnavaj pathfinder s totalcommanderem, misto aby switchli i zpusob prace (opravdove potreby finderovat cokoli jinam nez na plochu ci do kose).

Je to hodne o zpusobu pouziti pocitace a myslim ze pathfinder cili sve prodeje na neprizpusobive (pochopit services a shortkuts je slozite, to radsi koupim pathfinder a tam to nastavim jako v pisicku)

Odpovědět na příspěvek

optimální způsob práce

Autor: Marek Muž

Založeno: 22.12.2009, 13:41
Odpovědí: 0

Nechci tady nijak podrývat výhody ani nevýhody ať už Finderu, nebo PathFinderu. Pro člověka, který léta pracuje na totalcommanderu je PathFinder určitě nejjednodušší a nejlepší nástroj, o tom nemám pochyb. Zaráží mně jak se všude píš, že při kopírování a přesouvání je potřeba mít otevřeno miliony oken Finderu. Od té doby co mám Mac, tak jsem měl oken Finderu otevřených maximálně tak 5 a to už jsem musel opravdu dělat velikánské přesuny a čarování se soubory.
Co se tedy týká mně, tak Finder rozhodně vede svou \"jednoduchostí\" a přehledností.
Jistě mně tady teď každý zastánce složitých aplikací ukamenuje, ale každý ať si používá co chce ne? A to platí na každém systému

Odpovědět na příspěvek

Používám oboje

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 22.12.2009, 17:08
Odpovědí: 0

Už hodně let, paralelně společně.

Odpovědět na příspěvek

Path Finder

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 22.12.2009, 18:01
Odpovědí: 0

Tak přesně kvůli takovýmhle aplikacím a, pro mě!, zbytečnostem, jako je právě tenhle PathFinder jsem utekl z Windowsů na Mac.

Nevim jak se vám podařilo sice otevřít i 10 oken, ale já jsem v životě víc jak 2 okna nepotřeboval (a to jenom fakt někdy).

Spíš je to o tom, co každý rád používá. Já jsem si zvykl na jednoduchost, svižnost a přehlednost starého dobrého Finderu a nikdy bych neměnil :-)

Odpovědět na příspěvek

No nic, no...

Autor: Krtek Muž

Založeno: 22.12.2009, 19:05
Odpovědí: 0

Už sem se těšil že to pro mně bude něco užitečnýho a bohužel.... Neodsuzuju filemanagery ale ani na woknech sem nikdy nějakej TotalComander nepotřeboval. Stačí mi 2x otevřít okno průzkumníka a hážu soubory tam a zpět. Takže mi stačí i 2x otevřít Finder a je to. Bohužel dost mi na něm vadí pár věcí - když kliknu na xift v Docku tak se neotevře další okno Finderu což bych chtěl. Víc mi ale vadí řazení souborů a složek bordelově podle jména a né logicky adresáře nejdřív a pak soubory. A pak že u každýho otevřenýho adresáře při zobrazení seznamu musim ručně přeskládat pořádí sloupců. Uvítal bych pořadí jméno a velikost. Nějaký datum změny nebo typ souboru a další nepotřebuju. Počítam že najaře už ale budu mít disk prolezlej a všechny složky poskládaný jak je chci vidět páč hromadně to nejde :-(
Tohle by mi sice Pathfinder asi udělal jenže ten balast navíc co u toho vidim fakt nepotřebuju a nechci.

Odpovědět na příspěvek

Taky používám oboje...

Autor: Radim Muž

Založeno: 22.12.2009, 21:23
Odpovědí: 0

...ale převažuje Path Finder. Vyhovuje mi snažší orientace ve dstruktuře adresářů, snažší možnost náhledu na obrázky (cmd+Y). A ty pičičovinky, které jdou v článku vidět, se dají jedním kliknutím schovat a ve výsledku můžete mít jen jedno okno. Síla Path Finderu je v tom, že si ho může každý přizpůsobit - od minimalismu po "baroko".

Odpovědět na příspěvek

disk order

Autor: jirka Muž

Založeno: 23.12.2009, 12:09
Odpovědí: 0

,,. pouzivam Finder a obcas na nektere veci Disk Order, srovnaval jste nekdo s PF...

Odpovědět na příspěvek

kontrolní otázka

Autor: Pantani Muž

Založeno: 23.12.2009, 22:30
Odpovědí: 0

Umí tahle app narozdíl od zabudovaného Finderu zobrazit a stáhnout soubor o velikosti třeba i daleko přes 4 GB?
Finder je totiž idiot a ukáže mi z DVD jen 800 MB a stáhne stejně velkou část, přestože FTP server na jiných strojích ukáže a dovolí stáhnout celé DVD. Mám 10.6.2.

Odpovědět na příspěvek

RE: kontrolní otázka

Autor: Krtek Muž

Založeno: 23.12.2009, 22:40

Nějak nechápu jak přesně to myslíš. Ale já mam běžně nahrávaný filmy z TV kolem 2-4 GB a pro Findera neni problém ho na PC disku vyštrachat a kopírovat kamkoliv jinam. Soubory nad 4 GB sem zatim neměl potřebu testovat. Pokud vim to ale bejvá omezení filesystému a né tý nadstavby kterou je náš modroxift.

Odpovědět na příspěvek

RE: kontrolní otázka

Autor: 2k Muž

Založeno: 25.12.2009, 22:29

pokud myslite pouzit Finder jako FTP clienta, to neni idealni, doporucuji aplikaci Transmit, nebo alespon Cyberduck...

pokud jde o soubory na disku, pripadne pres AFP na siti, neni pro Finder problem jakykoli soubor, mam zkusenosti se soubory o stovkach GB a vse je naprosto OK a spolehlive... (druha vec je omezeni dane filesystemem, na FAT nenahrajete soubor vetsi nez 4GB)

Odpovědět na příspěvek

muCommander

Autor: Jiri Masek Muž

Založeno: 23.12.2009, 22:39
Odpovědí: 0

Já tedy nevím, ale zběsilost typu Path Finder mi přijde opravdu kontraprodktivní.
Pro procházení souborů rozhodně stačí Finder, který je opravdu velice fajn a jednoduchý. Navíc v SL má i Live preview.
Na práci pak postačí velice jednoduchý soft jako třeba muCommander. Resp. většinou takový používám když nahrávám nějakou konfiguraci na servery, či tak. vzhledem k tomu, že umí FTP, SFTP (něco co na Total Commander na PC dosud neumí), i přehledně zobrazuje sdílený obsah + si mohu definovat oblíbené položky... Na práci jak stvořený...
PathFinder mi přijde spíše jen na efekt, než cokoli jiného. Pořád něco tahat myší ze strany na stranu. No, vypadá to dobře... Ale používá trošku hůře.

Odpovědět na příspěvek

RE: muCommander

Autor: Boo Muž

Založeno: 25.12.2009, 22:27

Diky za vanoce, muCommander je presne to co mi na macu chybelo :*

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: muCommander

Autor: Maeglin Muž

Založeno: 13.01.2010, 00:42

Přesně tak - muCommander 4ever! F5, F6 a F8 fungují - jaké blaho! Konečně můžu kopírovat jako člověk a nikoliv pořád všechno tahat myší... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: muCommander

Autor: Max Muž

Založeno: 19.01.2010, 08:30

Nonechci rozfokavat flame, ale protoze jsm cerstve presle z windows tak vi9m co totalcomantwer umi a co ne. FTP i SFTP umi uz v zakladu, jen se musi vedte jak na to. Jinak Finder je peklo.... Mozna si casem zvyknu, ale ted je to peklo

Odpovědět na příspěvek

RE: muCommander

Autor: Pedro Muž

Založeno: 31.01.2010, 17:33

diky diky diky za tip, asi pred 2 mesici jsem se stal stastnym majitelem Macka a jsem nadmiru spokojen, az na ten Finder, omlouvam se vsem co nesouhlasi, ale ja si za ty 2 mesice proste nezvykl, muCommander mi nabizi co mi ve Finderu chybi, asice jednoduchost, byl jsem zvykly na Total Comm ve win, a tak jsem tohle uvital. Finder pouzivam i nadale, ale ne na trideni souboru, to pretahovanu mysi mi fakt (v tomto pripade) leze na nervy. Dikz za dobry tip.

Odpovědět na příspěvek

taby

Autor: MartyMM Muž

Založeno: 24.12.2009, 12:23
Odpovědí: 0

me na finder chybi dve vnitrni okna abych nemusel prepinat a jeste v ramci kazdeho by melo byt moznost pouzivat taby, jako to ma disk order,
sice si mohu otevrit dve okna finderu ale pri kazdem vypnuti findru se to musi nastavit, rozmistit atd., a to je opruz
ano, vetsinou to nevadi ale obcas clovek chce delat poradek v souborech a pak si to nejdriv musi pripravit , nechapu proc tak zakladni funkci davno nedodelali

Odpovědět na příspěvek

forklift

Autor: kvaki Muž

Založeno: 26.12.2009, 23:02
Odpovědí: 0

mne na path finder chyba intergracia sftp, ftp...
forklift mozem len odporucit, navyse teraz v akcii za 7.35 - no nekup to :)

Odpovědět na příspěvek

RE: forklift

Autor: isch Muž

Založeno: 29.12.2009, 11:11

Pozeral som forklift, ale nenasiel som akciu za 7,35. Mohol by si prosim poradit? Dakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: forklift

Autor: kvaki Muž

Založeno: 30.12.2009, 16:07

pozeram, ze uz to skoncilo: http://www.binarynights.c
om/blog

Odpovědět na příspěvek

Nadšení vyprchalo

Autor: Zed70 Muž

Založeno: 28.12.2009, 03:16
Odpovědí: 0

Nainstaloval jsem si trial verzi PathFinderu. Napřed jsem považoval PF za super program. Fičurka se zásobníčkem, tak to je opravdu vychytanej banán. Jenže mi začaly vadit drobnosti. Malá tlustá písmena (soubory a názvy adresářů), je viditelně pomalejší než Finder, celkově na mě působí přeplácaným dojmem. Spíš bych vybral 4 věci které by se mi líbily ve Finderu, protože jsem na ně zvyklý z Ubuntu. Jednak ten zásobníček (ten v Ubuntu není), potom zobrazení cesty (Path navigator), otevírání v panelech a možnost vložit konkrétní FTP spojení mezi "Místa". Mimochodem když tam spojení vložím, pak ho tam vidí i Finder.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nadšení vyprchalo - UPDATE

Autor: Zed70 Muž

Založeno: 31.12.2009, 03:25

On se ten PathFinder dá nastavit tak, že je od Finderu k nerozeznání. Sice mi chvíli trvalo než jsem na to přišel, ale už to mám. Další vychytávka je, že umí řadit tak že jsou napřed složky a pak soubory. Na což jsem zvyklý z Windows i Ubuntu. Volba je jasná Path Finder.

Odpovědět na příspěvek

TotalFinder

Autor: Antonin Hildebrand Muž

Založeno: 03.01.2010, 01:05
Odpovědí: 0

Moc pekny clanek Lukasi, diky za nej!

I ja nechci nad Finderem lamat hul, zda se mi v zasade dobry, jen potrebuje par vychytavek a budu s nim spokojeny :)

Proto po vecerech pracuji na rozsireni Finderu (SIMBL):
http://totalfin
der.binaryage.com

Budu rad pokud se najdou odvazlivci a otestuji ho :)

ALPHA verze je ke stazeni v nejakem novejsim prispevku na blogu

Odpovědět na příspěvek

cena

Autor: ondrashek Muž

Založeno: 20.02.2010, 15:48
Odpovědí: 0

zatm jsem PF nevyzkoušel a Finder jako takový mám rád a ač jsem byl zarytým požívačem filemanageru Totalcmd na PC, tak od přechodu na Mac používám pouze Finder. (ani muCommander, ani Forklift mi nepřirostli k srdci - tím je nekritizuji!!) ovšem co jsem si přečetl o PF se mi docelá líbí a asi ho vyzkouším a cítím že budu používat paralelně F i PF... ALE... nikdo zatím nemluvil o ceně, tak jsem se podíval a je to 40 dolarů přes 750 Kč, což mi přijde trochu přehnaný na nadstavbu Finderu... no uvidíme

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: