Patentová žádost Applu popisuje novou aplikaci pro lokální sociální sítě - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Patentová žádost Applu popisuje novou aplikaci pro lokální sociální sítě

22. března 2010, 00.00 | Na iPhonu pracující aplikace iGroups má umožnit samovolné vytváření skupin diskutujících a informace sdílejících účastníků různých setkání.

Sociální sítě se, ať se nám to líbí nebo ne, staly jedním z nejmódnějších trendů současnosti a minulý týden zveřejněná patentová žádost Applu napovídá, že ani on nechce zůstat stanou. Už v září 2008 totiž podal žádost popisující technologii dovolující vytvářet skupiny „sociálně zesíťovaných“ lidí. (Poněkud stravitelnější podrobný popis patentu nabízí Patently Apple.)

Automatická vzájemná bezdrátová komunikace kapesních přístrojů

Využívá komunikace mezi přiblíživšími se kapesními přístroji přes WiFi a Bluetooth a ukazuje, jak zařídit, aby se mezi přístroji kontaktní údaje účastníků sdílely automaticky, namísto ručního přihlašování k webovým službám sociálních sítí.

Během různých soukromých či veřejných setkání se uživatel přístroje setkává s dalšími lidmi, s nimiž by mohl chtít komunikovat i později a popisovaný systém Applu by mu měl zajistit potřebné kontakty pomocí bezdrátového přenosu „známek“ („tokens“) obsahujících potřebné informace, další služba by potom mohla sledovat, jaká zařízení podporující tyto služby se v dané oblasti vyskytují a mohla by dávat dohromady známky s časovými razítky a sestavovat tak sociální skupiny (přístroje by známky vysílaly do okolí pro každého, kdo by o ně měl zájem).

Aplikace „iGroups“ má vytvářet lokální sociální sítě iPhonů

Žádost pak přechází ke konkrétnějším popisům, představuje aplikaci „iGroups“ na iPhonu schopnou vytvářet tímto způsobem skupiny uživatelů s podobnými zájmy, kteří se při návštěvě určité akce mohou navzájem přizvat do skupiny, v niž budou sdílet informace či reakce na probíhající dění (pozvánku přirozeně lze také odmítnout).

Jako příklady takových akcí Apple uvádí jednak koncert (kde popisuje, jak mohou skupinu začít vytvářet účinkující hudebníci a komunikace se může dále řetězit, až dosáhne i k divákům na okraji hlediště), jednak vývojářskou konferenci WWDC Applu, ale může to pochopitelně být cokoli jiného, třeba oborový veletrh, obchodní jednání nebo dokonce svatba.

Bezpečnost a soukromí komunikace ve skupině má zajišťovat propracovaný systém generování kryptografických klíčů a patentová žádost podrobněji popisuje též uživatelské rozhraní aplikace iGroups, ukazuje, jak přijmout anebo odmítnout pozvání do skupiny, navíc iGroups obsahuje odkazy na další aplikace, například na kalendář a adresář a také na SMS zprávy a elektronickou poštu, jež by se mohly rovněž užít ke komunikaci s členy skupiny.

K výše zmíněnému sledování dostupných přístrojů by se využíval GPS hardware v zúčastněných iPhonech, ale pokud by některý z nich GPS postrádal, mohla by se využít služba MobileMe pro „virtuální GPS“ dovolující zjišťovat polohu ostatních členů skupiny.

Využívá se již dostupných technologií

Patent tedy popisuje nové využití již dostupných technologií, zřejmě by tak stačilo nainstalovat na iPhone (a též iPod touch či iPad) aplikaci iGroups (Apple by ji nejspíš zveřejnil na App Store, kdyby se ujala, mohla by se nakonec začít dodávat spolu s iPhone OS) a dalo by se začít se sdružováním.

Apple ovšem zatím neoznámil, zda skutečně někdy hodlá technologii iGroups uvést do praxe, je ale jasné, že určitou část uživatelů iPhonu a dalších přístrojů s iPhone OS by zaujala, což by možná pomohlo získat další zákazníky (a ti, kdo nemohou sociální sítě vystát, by to přece nemuseli používat).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: