Pár triků pro iCal, Exposé a způsob, jak zatočit s Crash reportem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pár triků pro iCal, Exposé a způsob, jak zatočit s Crash reportem

7. prosince 2004, 00.00 | Dnes pro vás mám připravených pár tipů a triků, jež se vám budou hodit při práci s iCalem, předvedeme si zajímavé využití Exposé a řekneme si, jak se zbavit dotěrného "Crash reportu". Že nevíte, co to znamená? V tom případě byste měli číst dál.

Dnes pro vás mám připravených pár tipů a triků, jež se vám budou hodit při práci s iCalem, předvedeme si zajímavé využití Exposé a řekneme si, jak se zbavit dotěrného "Crash reportu". Že nevíte, co to znamená? V tom případě byste měli číst dál.


iCal

Aplikaci iCal asi všichni znáte a ti, co ji neznají, by si ji ve svém počítači měli nalézt a zkusit pustit - jedná se o zcela jednoduchý kalendář, který nováček může ovládnout za pár minut a přitom je to dostatečně výkonný program, který má i pár skrytých a na první pohled neočekávaných funkcí. Mezi ně patří možnost zadat si k údaji více alarmů. Když kliknete na plánovanou schůzku v kalendáři a podíváte se do informačního panelu (zkratka Jablíčko - I), uvidíte tam možnost nastavení upozornění (alarmu). Způsob, jak můžete být na plánovanou akci upozorněni, je několik (email, poskakující okno v iCalu, spuštění aplikace či otevření dokumentu), ale co dělat v případě, že chcete být na plánovanou schůzku upozorněni dva dny dopředu, abyste si stihli připravit veškeré materiály a ještě 30 minut před zahájením, abyste se na místo setkání dostali včas? Zcela jednoduše - vytvořte první alarm (třeba ten, co vás upozorní týden dopředu) a klikněte přímo na nápis 'alarm' v informačním panelu. Rozbalí se vám menu, kde si můžete nový alarm přidat (add alarm) nebo ten současný odstranit (remove alarm). Tímto postupem si můžete vytvořit tolik alarmů, co jen unesete.

Když už jsme u toho alarmu - asi vám neuniklo, jak vypadá standardní upozornění iCalu. Objeví se malé okno s informacemi o plánované akci a animace poskakujícího budíku. Pokud vás právě tato animace omrzela a chtěli byste si iCal trochu 'hacknout', není nic jednoduššího. Jak možná víte, většina aplikací (respektive cocoa aplikace) ve složce Aplikace, jsou jen složky, které můžete otevřít a procházet. Klikněte pravým tlačítkem myši (nebo s jedním tlačítkem v kombinaci s CTRL) na ikonku iCalu ve Finderu a zvolte "Show Package Contents" nebo "Zobrazit obsah balíku". Otevře se vám nové okno, což je již zmiňovaný obsah složky iCal. Vyberte 'Content/Resources' a na tomto místě naleznete vedle množství malých obrázků/ikonek, ze který je samotná aplikace iCal poskládána, i video alarmclock.mov. To můžete nahradit vlastním QuickTime videem o stejných rozměrech (53 x 66 pixelů) a vytvořit si tak unikátní animaci pro alarm. Je potřeba pamatovat na to, aby nová animace měla stejné rozměry a úplně stejné jméno a byla ve stejném formátu (.mov). A ještě jedno upozornění - jedná se o zásah do samotné aplikace, takže si ji před provedením tohoto zákroku raději zazálohujte, ať se máte v případě potíží k čemu vrátit.

Další tip pro iCal se týká odřádkování. Když píšete do kalendáře nebo do úkolů delší text, občas jej potřebujete odřádkovat, aby byl trochu přehlednější. Když ale při psaní stisknete Enter, tak místo nového řádku, který byste pravděpodobně očekávali, ukončíte psaní. Co s tím? Opět nic složitého, jestliže potřebuje začít psát na novou řádku, použijte kombinaci Alt - Enter.


Exposé

Funkce Exposé patří k velkým výhodám operačního systému Mac OS X 10.3 a pokud jste se jej ještě nenaučili využívat, měli byste to rozhodně zkusit. Exposé je nový způsob, jak pracovat s okny v jednotlivých aplikacích a nutno dodat, že velice účinný a funkční. Díky Exposé můžete v jednom okamžiku nechat zobrazit všechna okna najednou, nebo jen okna v jedné aplikaci nebo naopak nechat všechna zmizet a vidět na plochu. Ale Exposé vám v kombinaci s Dockem umí zobrazit i jediné okno, zatímco ostatní jsou schována a neruší vás. Jak na to? Představte si standardní situaci - máte otevřený TextEdit (nebo Word, Preview či Photoshop) a v něm otevřeno spoustu dokumentů a vy se chcete soustředit jen na jediný a ostatní chcete schovat. Buď je postupně umístíte do Docku poklepáním na horní lištu (Jablíčko - M) nebo využijete Exposé.

Dokument, se kterým chcete dále pracovat, schovejte do Docku a stiskněte F11, nebo jinou vámi nastavenou klávesu, která nechá zobrazit plochu. Teď máte všechna okna schovaná a stačí kliknout na okno schované v Docku - to vyskočí a vy můžete v klidu pokračovat v práci, aniž by vás ostatní dokumenty a okna rozrušovaly. Když je chcete následně vidět všechny, stiskněte opět F11, nebo se přepněte do jiné aplikace.


Crash Boom Bang

Ačkoliv je Mac OS X velmi stabilní systém a donutit jej k pádu vyžaduje značné úsilí (teď nemám na mysli vytažení napájecího kabelu ze zásuvky), občas se vám stane, že nějaká aplikace se odporoučí do věčných lovišť. Nejenom, že to nepotěší, ale ještě jste na tuto smutnou událost upozorněni informačním oknem. Co naplat, vždy je důležité rozepsané dokumenty pravidelně ukládat, aby vás takováto situace příliš nerozhodila. Někomu může ale toto okno (Crash report) připadat otravné a nechce být na pád aplikace upozorňován, nebo naopak chce, aby byl do Applu automaticky odeslán bug report.

Jestliže patříte do první skupiny, napište v terminálu (Aplikace/Obslužné programy/Terminál):

defaults write com.apple.CrashReporter DialogType none
Pokud naopak chcete reporty odesílat automaticky:
defaults write com.apple.CrashReporter DialogType crashreport
A pokud jste si to časem rozmysleli a chcete se vrátit do původního stavu, napište:
defaults write com.apple.CrashReporter DialogType prompt

Uložení pozice okna ve Finderu

Při práci s okny ve Finderu se vám může zdát, že si občas dělají co chtějí a když otevřete nové okno (Jablíčko - N), otevře se vám vždy jinde, než byste si přáli. Existuje jednoduché řešení - otevřít nové okno, přesunout ho a nastavit jeho rozměry a hned ho zavřít, aniž byste ho procházeli (!). Finder si zapamatuje pozici okna a příště se otevře přesně tam, kde potřebujete. Jednoduchá finta, jež ostřílení uživatelé OS X jistě znají.

Abych uspokojil i je, existuje ještě jeden způsob, který funguje na 100% na rozdíl od předchozího, který občas zazlobí. Opět si nastavte požadovanou velikost a umístění, ale než jej zavřete, tak stiskněte dvakrát za sebou podlouhlé tlačítko v pravém horním rohu (Jablíčko - Alt - T).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: