Pár dalších zajímavostí ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Pár dalších zajímavostí ze světa iOS

2. července 2010, 00.00 | Gyroskop se původně zřejmě měl objevit již v iPadu. A ukázalo se, že aplikaci iMovie lze provozovat i na iPhonu 3GS.

Většina zpráv se světa iOS se teď týká iPhonu 4, ale následující dvě mají spojitost i s dalším mobilním hardwarem Applu:

Gyroskop se původně nejspíš plánoval už pro iPad

Jednu z novinek iPhonu 4 tvoří tříosý digitální gyroskop, který spolu s akcelerometrem (ten iPhone obsahuje od počátku) dovoluje snímání pohybu celkem v šesti osách. Není však vyloučeno, že původně ho měl dostat iPad a možná se objeví v jeho budoucí verzi.

Jednu z prvních reportáží z rozebrání nového iPhonu přinesla firma iFixit, ale do jeho nitra se vydali i další, velice důkladně telefon rozebrala firma UBM TechInsights. Rozložila ho na jednotlivé součástky a přitom zjistila, že gyroskop asi měl být osazen již do iPadu.

Při zkoumání základní desky iPhonu 4 totiž odhalila, že základní deska iPadu zahrnuje neosazenou patici, rozměry přesně odpovídající čipu gyroskopu. Vedle akcelerometru iPadu se nachází prostor 4 x 4 milimetry, tedy rozměrů tohoto MEMS čipu.

Z nějakého důvodu však Apple nakonec gyroskop do iPadu neosadil, k tomu došlo až v iPhonu 4. Je ale pravděpodobné, že se objeví v budoucí verzi iPadu, to už by díky iPhonu 4 mělo existovat dost softwaru, co ho bude podporovat (zejména hry).

Další průzkum však odhalil, že patice v iPadu má odlišně uspořádané vývody.V iPhonu 4 UBM TechInsights zjistila, že gyroskop tvoří čip STMicroelectronics L3G4200D, tato firma dodává také akcelerometr (čip LIS331DLH) jak pro iPhone, tak pro iPad.

Rozmístění vývodů na desce iPadu neodpovídá gyroskopu STMicro, spíše vyhovují gyroskopu firmy InvenSense (čipu ITG-3200). V době uvedení iPadu to byl jediný tříosý digitální gyroskop na trhu, proto Apple zřejmě počítal s ním, ale nakonec si to rozmyslel a do iPhonu 4 užil čip STMicro (Apple ho dostal dříve, než se začal prodávat na volném trhu).

Pokud tedy nasadí budoucí iPad gyroskop, pak ho bude buď potřeba osadit čipem InvenSense, nebo bude nutné přepracovat desku pro gyroskop STMicro. Uvidí se, co bude výhodnější, změna čipu by vyžadovala úpravu API rozhraní Core Motion, zajišťujícího aplikacím přístup k pohybovým čidlům, možná bude snadnější přepracovat základní desku.

V každém případě ale lze předpokládat, ze iPad nakonec gyroskop dostane, ovšem asi ještě dříve se objeví v iPodu touch, dá se očekávat, že v září Apple uvede nový model čtvrté generace, který převezmu mnohé hardwarové novinky iPhonu 4, nepochybně včetně gyroskopu, vzhledem k jeho významu pro hry.

Aplikaci iMovie se podařilo rozběhnout na iPhonu 3GS

Jednou z novinek představených spolu s iPhonem 4 byla aplikace iMovie, jež umožňuje přímo na telefonu sestříhat pořízené filmy.

Ještě před jejím uvedením do App Store se vědělo, že bude vyžadovat iPhone 4. To se potvrdilo a nepodporuje ani iPad. Spekulovalo se, že potřebuje dostatečně výkonný hardware, tedy čip A4 a možná i 512 MB RAM iPhonu 4.

Jenže teď se ukázalo, že tuhle aplikaci lze poměrně jednoduchými zásahy přimět, aby pracovala také na iPhonu 3GS s iOS 4. Podle komentářů této stránky na Facebooku stačí aplikaci stáhnout a upravit její soubor „info.plist“. Minimální požadovanou verzi systému je možné nastavit na 3.0.0 a především pro položku čelního fotoaparátu se musí zadat hodnota „False“. Jak ukazuje tohle video, běží iMovie na iPhonu 3GS s iOS 4 docela hladce.

To znamená, že se iMovie dá provozovat na iPhonech a iPodech touch s iOS 4 s otevřeným (jailbroken) firmwarem a teoreticky by ho bylo možné spustit pod iOS 3.x, avšak to se příliš nevedlo, na iPadu to nefungovalo (podle ohlasů v diskusích aplikace sice vhodnou hackerskou utilitou jde pod iOS 3.x nainstalovat, ale padá, zřejmě vyžaduje API rozhraní iOS 4).

Výše uvedené tak jasně dokazuje, že aplikace iMovie může fungovat i na starším hardwaru, Apple očividně uměle omezil její použitelnost. Jistě, naplno se opravdu využije až na iPhonu 4 (na iPhonu 3GS pochopitelně nejde ukládat HD video), ale pracovat se s ní dá.

Užité postupy jsou ovšem neoficiální, Applem neschválené, pro běžného uživatele to rozhodně není, ale ti, kdo si otevřeli svůj iPhone 3GS s iOS 4, takovouto možnost mají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: