Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 1. díl - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 1. díl

1. prosince 2003, 00.00 | Po kratší přestávce se opět podíváme na novinky, které pro nás přichystal Panther - tentokrát na systémové předvolby - jak funguje FIleVault, novinky v oblasti mezinárodní podpory, podpora pro systémové klávesové zkratky a další.

Po kratší přestávce se opět podíváme na novinky, které pro nás přichystal Panther - tentokrát na systémové předvolby - jak funguje FIleVault, novinky v oblasti mezinárodní podpory, podpora pro systémové klávesové zkratky a další.

Apple opět trochu zamíchal ikonkami a tak některé funkce najdeme trošku jinde, než v Jaguaru, změny však nejsou tak razantní. Také některé panely zůstaly na první pohled beze změn, například Appearance (vzhled) nebo Dock, u jiných nastaly změn jen minimální, někde jsou však změny zásadní.

Funkčnost nové části systému, Exposé, jsme si již popsali v samostatném článku, s panelem Desktop & Screen Effects (plocha a efekty obrazovky, neboli spořiče) Exposé sdílí část nastavení, a sice "horké rohy", tedy co se stane když kurzor bude v některém z rohů. Buď lze aktivovat Exposé, nebo spořič obrazovky.

V panelu International pro nastavení různých národních parametrů je nyní jednodušší rozhraní a nová funkčnost. Nyní je možné nastavit používání českých pravidel pro zobrazování data, času či měny i v případě, že není čeština na prvním místě a není aktivní CE skript, ovšem tato nastavení dokáží využít jen aplikace, podporující Unicode, v ostatních je k dispozici anglické nastavení.

Velmi výraznou změnu přináší panel Security - bezpečnost. Zde je možné zapnout funkci FileVault a také některé další nastavení ohledně bezpečnosti. Funkce FileVault je určená pro ochranu domácí složky, obsahující důvěrné údaje - po aktivaci funkce (musí být odhlášení všichni uživatelé kromě toho, který chce funkci aktivovat) dojde k překonvertování celé domovské složky na obraz disku se zapnutým šifrováním obsahu - ovšem z hlediska uživatele se vše nadále tváří jako jeho standardní domovská složka, žádný rozdíl nepozná (kromě jiné ikonky složky, která informuje, že se používá FileVault). Ochrana je vázaná na přístupové heslo, pokud ho zapomenete, může vaše data zachránit ještě správce počítače, ovšem pokud i ten je sklerotik (případně je to ta samá osoba), můžete s daty rozloučit. V praxi se dá používání této funkce doporučit pouze pokud opravdu chcete něco důsledněji tajit, neboť cenou za bezpečnost je výrazné omezení rychlosti přístupu k datům v domovské složce. Zatímco překopírování 200 MB souboru z disku na disk trvá normálně 15 vteřin, při kopírování do domovské složky chráněné FileVault to bylo 70 vteřin, kopírování stejného souboru na jiný disky dopadlo v poměru 8 a 25 vteřin - jak je vidět, zpomalení je poměrně výrazné a například práce s digitální videem uloženým v takto chráněné domácí složce je v podstatě nemožná.

Velikost obrazu disku se automaticky zvětšuje podle potřeby, tedy podle toho kolik dat chce uživatel uložit, limitem samozřejmě zůstává velikost disku, na kterém je obraz uložen. Ve verzi 10.3.0 byl určitý problém s FileVault, v okamžiku, kdy systém chtěl udělat na tomto obrazu disku pořádek, mohlo dojít ke ztrátě předvoleb aplikací. Obecně vzato - je to zajímavá funkce, ovšem ještě není důkladně otestovaná dlouhodobým provozem a také "poplatek" v podobě výrazného zpomalení práce s diskem asi běžné uživatele odradí - ovšem pokud nemáte na disku opravdu důvěrná data, asi ani nemá smysl se FileVault zabývat.

Další funkce v oblasti bezpečnosti zahrnují: vynucení zadání přístupového hesla po probuzení ze spánku nebo ukončení šetřiče obrazovky (s možností přihlášení k jinému účtu) a například také vynucené odhlášení od systému po určité době bez akce.

Pokud jste používali funkci Bluetooth v pozdějších verzích systému Jaguar, nepřekvapí vás změny v tomto panelu, který je jednoduše uspořádaný, stejně jako systémové menu.

U nastavení monitorů jsou jen drobné změny - systém by měl nabízet například mnohem širší spektrum obnovovacích frekvencí podle toho co zvládne karta (np. do 120 Hz) a také je nyní možné nastavit velikost obrazovky na 640x480, byť Mac OS X vyžaduje alespoň 800x600.

V případě úspory energie (Energy Saver) asi potěší především možnost nastavení nejen usnutí počítače, ale také jeho automatického probuzení ze spánku či zapnutí.

Panel Keyboard & Mouse obsahuje na první pohled nenápadně změny, ovšem na druhý pohled je zde vidět nejen podpora pro bezdrátové periferie, ale také rozhraní pro univerzální nastavení klávesových zkratek - kromě těch systémových, které jsou nastavené od Apple a které je možné vypínat, je možné zadávat nové klávesové zkratky pro libovolnou aplikaci prostým výběrem aplikace a vepsáním názvu menu, pro které má být zkratka určená. Bohužel však takto nejde například nastavit spouštění aplikace klávesovou zkratkou.

Panel Accounts, neboli uživatelské účty byl opět předělán - zde lze vytvářet a nastavovat jednotlivé uživatele, od jména a hesla přes obrázek, bezpečnost až po položky po startu. To se týká případu, když uživatel pracuje s vlastním účtem, u cizích může (pokud má práva) nastavit omezení - například uživatel může vše, kromě použití CD-RW mechaniky, nebo v případě přísnějších restrikcí mu můžeme nastavit pouze aplikace, které smí spouštět. Díky tomu lze snadno nastavit pravidla pro přístup například dítěti. Zde se také samozřejmě aktivuje funkce Fast User Switching, o které jsme již také psali v samostatném článku.

Příjemnou novinkou u panelu Classic je možnost zobrazení menu, kde lze Classic přímo ovládat (spustit, ukončit) a samozřejmě také možnost nastavení upozornění před startem Classic vrstvy - v případě kdy například omylem poklepeme na dokument či aplikaci, určené pouze pro Classic.

Nastavením kolem sítí se díky poměrně výrazným změnám, které se zde odehrály, budeme věnovat v příštím díle.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: