Panther pod drobnohledem: podpora lokálních sítí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Panther pod drobnohledem: podpora lokálních sítí

9. prosince 2003, 00.00 | Jak si Panther poradí s přístupem na lokální souborové servery a tískárny? Mnohé je vylepšené, například integrace prohlížení sítě přímo do Finderu či možnost tisku na sdílené Windows tiskárny, ovšem také mnoho zůstalo nedořešeného a matoucího.

Jednou z nových funkcí Mac OS X Panther je i zlepšená podpora prohlížení obsahu sítě - tedy práce s lokálními souborovými servery. Nyní Mac OS X funguje tak trochu podobně jako Windows - procházení sítě je integrované přímo do Finderu, pod položkou Network, kterou můžete mít zobrazenou i sidebaru. Ovšem to je jeden, nikoliv jediný způsob, jak přistupovat k síťovým diskům - a tím začínají také některé problémy.

AppleTalk

Nejčastější překvapení uživatelů je, že nevidí pod Pantherem na sítí počítače s Mac OS 9 - je to jednoduché, Apple tak trochu "odstřihl" podporu a povypínal podporu kde se dalo. AppleTalk je tedy nutné zapnout nejenom v panelu Network, ale také v aplikace Directory Access v /Applications/Utilities, až poté uvidíte na sítí také počítače s Mac OS 9. Ty které mají Mac OS X 10.2 a novější uvidíte stejně, neboť se zobrazí za použití Rendezvouse.

Servery ve Finderu

Zatímco ještě v minulých verzích systému OS X měla položka Network zcela jinou úlohu, pod Pantherem je z ní rázem místo, kde najdete všechny servery na své sítí (ano, "Okolní počítače"). Podle toho zda jsou na síti servery jen Macovské, jen PC (SMB - Samba) nebo oboje uvidíte jednotlivé servery buď pohromadě, nebo rozdělené do skupin podle typu. Obvykle Local budou Macy (či servery s Apple sdílením), do názvů podle pracovních skupin a domén se budou dělit SMB servery. V praxi jsem síťování testoval na heterogenní síti s NT doménou, ovšem vycházel jsem také z řady poznámek a poznatků dalších uživatelů.

Zatímco šedá je teorie, zelený je strom života a občas také vzteklý uživatel. Výchozí koncept přístupu k síťovým diskům pod Mac OS X není špatný, má určité chybky, ale pokud funguje, budete asi docela spokojeni. V praxi se však objevují různé problémy, které podle všeho nemají ani jasné vysvětlení. Například si systém poměrně úporně pamatuje různé názvy počítačů, které jsou například již změněné, a ukazuje je (aniž by ukázal ten aktuální). Bohužel stále se budeme potýkat s čekáním, pokud ze sítě některý připojený počítač najednou zmizí - Mac OS X nás nechá čekat, až proběhne timeout. Náhodně se také může stát, že najednou místo složek s počítači uvidíte pouze počítače, nerozdělené do jednotlivých "zón" - po restartu bude vše v pořádku (obvykle).

Poněkud nepochopitelná je také položka Servers pod Networks, kde se objevuje pouze lokální počítač, resp. jeho systémový disk. K čemu to je? Pokud má tato položka funkci, je dobře ukrytá a uživatele položka jen zbytečně mate.

Ovšem dejme tomu, že jsme nalezli kýžený počítač na sítí, po poklepání jsme vyzvání k zadání přístupového jména a hesla, případně i jména domény a vidíme - ty samé šedivé ikonky, ovšem nyní už pro změnu představují nikoliv počítače, ale jednotlivé sdílené svazky. Trošku matoucí, zvlášť pokud budete chtít nakonec svazek odpojit - musíte odpojit počítač, ne jednotlivé svazky. To, zda je počítač připojen poznáme podle ikonky - ty tmavší jsou připojené, ty světlejší nikoliv (počítač s čísly místo názvu je jeden takový Bludný holaňdan - neexistuje, nelze se na něj připojit, ale stále se zobrazuje...).

Nepříjemné také je, že jednotlivé svazky se nezobrazí v sidebaru ani mezi připojenými disky - zůstanou prostě připojené tak jak byly v rámci struktury Network. Pokud chcete rychlý přístup, udělejte si například na plochu zástupce, nebo případně i do toolbaru, ale v sidebaru se vám disk neobjeví - pokud nepoužijete jiný způsob přístupu.

Servery přes dialog

Neboť i nadále je ve Finderu zachovaný dialog Connect to server, který umožňuje přímý přístup k serverům přes jméno, případně IP adresu - samozřejmě je nutné také říct, k jaké služby se přístupuje, nejčastěji k afp (Apple Filling Protocol, tedy Apple sdílení), smb (Samba protokol pro PC) a nebo také například k FTP serverům - ovšem jako příliš pokročilý se tento FTP klient označit nedá, s některými FTP servery si prostě nerozumí.

Ale zpět k souborovým serverům - za předpokladu že známé síťové jméno serveru, můžeme se přihlásit docela jinak než jak to umožňuje Network ve Finderu - zadáme přístupové jméno a heslo a nyní vidíme klasický dialog pro výběr sdílené položky, tak jak to bylo například v Mac OS 9 ale i ve starších verzích Mac OS X, včetně výběru kódování pro daný disk. Takto přihlášený nasdílený síťový svazek se nám - překvapení - bez problémů objeví v sidebaru.

Síťové tiskárny

Zastavíme se také u síťových tiskáren - ke všem podporovaným typům tiskáren přibyly také tiskárny, sdílené v rámci Windows - tedy například lokální tiskárna nasdílená systémem. Pokud máte dostatečná práva, tiskárnu uvidíte a poté už záleží jen na tom, zda máte potřebné ovladače či nikoliv.

Síťování, resp. práce s počítači na lokální síti je pravděpodobně největší bolístkou Panthera - díky dvěma naprosto rozdílným přístupům může být uživatel spíše zmaten, nehledě na to, jak macešsky se Apple zachoval k počítačům s Mac OS 9 - uživatelé prostě obvykle netuší, jak se k nim snadno dostat. Také řada chyb, místy podivná logika a nevypočitatelné chování, které se může lišit síť od sítě - to jsou kazy, kterými náš Panther moc nepotěší.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tiskarny pres SMB

Autor: Milanek Muž

Založeno: 09.12.2003, 12:48
Odpovědí: 0

Ta podpora tiskaren pres SMB v Panteru se mi zamlouva. V 10.2 se to musela hackovat a tady to jde krasne jednoduse vybrat ze seznamu :-)

Odpovědět na příspěvek

Prava

Autor: Hu-gin Muž

Založeno: 09.12.2003, 13:47
Odpovědí: 0

No, je na prd. Aby se mi disky ukazaly na plose tak musim pres Connect to... Nechapu proc TAM se mi neobevuji moznosti pripojeni! Tohle jsou dva zpusoby jak se pripojit ale ani jeden neni to prave orechove. Kdyz uz napodobuje Apple Windows - co si budem nalhavat - tak by to mohli delat alespon jednoduseji nez oni. Ale hlavne nevidim slozky u kterych nejsem majitel ale jsem ve skupine. Mame 10.2.6 Server. A to me opravdu stve. Jeguar to umi a ja nevim proc Panher ne. Ale nevim jestli nekde nedelam chybu. Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: Prava

Autor: JiF Muž

Založeno: 10.12.2003, 09:01

Taky z toho nejsem na vetvi. nevim proc, ale porad mi Xa prijdou daleko podobnejsi na XPcka a to i ve vecech, kde byla stara 9ka prehledna a pouzitelna (jeji UI a logika). tady je vsechno komplikovane jak v tech woknech. Spousta lidi v DTPkach na to hodne nadava a radeji jdou po masinach s bootovatelnou devitkou. To mi prijde dost smutny. ja vim ze to nakonec zabehne, ale ...
Navic v CZ systemech jue problem s kodovanim, takze je to dost vopruz.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prava

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.12.2003, 09:33

No já jsem asi hodně zvláštní, ale přes spoustu nesporných blbostí mi X vyhovuje daleko víc než devítka. Třeba column view ve Finderu je naprosto geniální.

Nevím jak v DTP, ale v našich redakcích většina lidí netrpělivě čeká na přechod na X a devítky má plné zuby (např. problémy s porušenými fonty).

Problém s kódováním není v CZ systémech. Problém s kódováním je v blbě lokalizovaných fontech a mizerně napsaných Carbon aplikacích.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prava

Autor: Hu-gin Muž

Založeno: 10.12.2003, 11:13

No to je jasny ze X JE lepsi nez 9. Ale rozhodne ne ve vsem. V 9 byl dost velkej potencial co se tyka jednoduchosti a orientace. A tak nechapu PROC se v X zmenilo uplne vsechno, stacilo jenom osvezit. Ne ze by nekdy nebylo lepsi zacit zgruntu znova ale v tomto pripade se to - ehm - moc nepovedlo. Bohuzel. Ale jeste jenou. Nevite co a jak s temi pristupovimy pravy. Nemate nekdo zkusenosti?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Prava

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.12.2003, 12:14

S těmi právy jsem to teď zkoušel a na 10.3 serveru to funguje korektně - klienti jsou 10.3 a 10.2.8

Naopak mám dost problémy s ftp ve Finderu, ale to bude spíše tím dvojitým NATem za kterým sedím...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Prava

Autor: Hu-gin Muž

Založeno: 10.12.2003, 14:18

Nazdar JJ
Nekde uz jsem slysel ze 10.2. Server ma s pravy problem - uzivatele pod 9 nemuzou mazat soubory i kdyz jsou ve skupine s plnymi pravy ale majitel je jiny uzivatel - taky mi bylo receno ze reseni je pres terminal ale nevim jak nebo prejit na 10.3 server coz se mi moc nelibi. Jeste upresneni. Jako uzivatel xy mam pristup do sdilene slozky - clen skupiny - ale jako administrator se muzu-musim pripojit primo k disku ktery onu sdilenou slozku obsahuje, to jde, vidim i tuto slozku ale v ni uz nic neni! Nebo spis ja nevidim jeji obsah jehoz nejsem majitelem-tvurcem. A ftp? Maximalne pres FTP program a ani to neni moc v poradku. Vetsinou vybouchnu pri nahlaseni hesla - nekorektni heslo - bohuzel pres Wins v poradku. ACh jo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Prava

Autor: Hu-gin Muž

Založeno: 10.12.2003, 14:32

Nazdar JJ
Nekde uz jsem slysel ze 10.2. Server ma s pravy problem - uzivatele pod 9 nemuzou mazat soubory i kdyz jsou ve skupine s plnymi pravy ale majitel je jiny uzivatel - taky mi bylo receno ze reseni je pres terminal ale nevim jak nebo prejit na 10.3 server coz se mi moc nelibi. Jeste upresneni. Jako uzivatel xy mam pristup do sdilene slozky - clen skupiny - ale jako administrator se muzu-musim pripojit primo k disku ktery onu sdilenou slozku obsahuje, to jde, vidim i tuto slozku ale v ni uz nic neni! Nebo spis ja nevidim jeji obsah jehoz nejsem majitelem-tvurcem. A ftp? Maximalne pres FTP program a ani to neni moc v poradku. Vetsinou vybouchnu pri nahlaseni hesla - nekorektni heslo - bohuzel pres Wins v poradku. ACh jo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Prava

Autor: JiF Muž

Založeno: 10.12.2003, 14:58

Neminim se ani v nejmensim hadat o tom, co je lepsi. O vyhodach desitky se presvedcila spousta uzivatelu. To je bez debat. Odpadla cela rada problemu. Ale kdyz udelam slozku nebo soubor s ceskym nazvem v devitce(na jine masine) nebo v desitce a v classicu to pak neuvidim korektne, tak mam napr. v Quarku problem s obrazky.
Pokud nekdo znate reseni, mate muj neskonaly vdek.
Jinak Column view mam taky rad a davam si ho jako default. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Prava

Autor: Hu-gin Muž

Založeno: 10.12.2003, 15:40

Takz se nehadam. Jen nekdy trochu skripu zubama a vzpominam na 9 i kdyz tenkrat jsem skripal taky. A ne malo. Je jen moje PRANI at vse funguje nez Apple ztrati dalsi uzivatele jen pro sice drobne ale i nekdy i neresitelne chyby. A ne kazdy je ochoten a schopen reseni hledat. Za tu cenu. V Kč. A co se tyka Quarku, nelze jinak nez nepouzivat diakritiku a zadavat kratsi nazvy. Coz si ale myslim ze by mel byt standart. Ciste z pricipu. PAPA LALA

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Prava

Autor: JiF Muž

Založeno: 10.12.2003, 16:47

Kratke nazvy nejsou nutne, staci "delka" podporovana v 9ce. Me problem diakritiky osobne netrapi,(NT server me naucil :-)) ale spousta klientu si ji zvykla pouzivat a maji to poukladane z minula. A co s tim ted? Navic jim to chodilo diky DAVE i mezi PC a Macem a me se ted velmi tezce obhajuje desitka.
Jeden uz chce vratit G5ku a koupit si radeji G4...
Smutny co? Ale uz toho nechame. Tohle neni ten pravej hrob na kterem by stalo za to brecet. :-)

Odpovědět na příspěvek

Prava

Autor: Hu-gin Muž

Založeno: 09.12.2003, 14:05
Odpovědí: 0

No, je na prd. Aby se mi disky ukazaly na plose tak musim pres Connect to... Nechapu proc TAM se mi neobevuji moznosti pripojeni! Tohle jsou dva zpusoby jak se pripojit ale ani jeden neni to prave orechove. Kdyz uz napodobuje Apple Windows - co si budem nalhavat - tak by to mohli delat alespon jednoduseji nez oni. Ale hlavne nevidim slozky u kterych nejsem majitel ale jsem ve skupine. Mame 10.2.6 Server. A to me opravdu stve. Jeguar to umi a ja nevim proc Panher ne. Ale nevim jestli nekde nedelam chybu. Diky

Odpovědět na příspěvek

Viete to vysvetlit ?

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 09.12.2003, 14:32
Odpovědí: 0

Pripojim sa jabko+k na windoze2k sharovany folder. Zadam login a passwd, vsetko je ok, ikonu vidim na desktope. Akonahle ju vask chcem otvorit, restartne sa mi finder a som, kde som bol pred otvorenim. Stava sa mi to niekedy, bezne nie. Co je toto za 'feature' ?

Odpovědět na příspěvek

Na co je /Network/Servers --- vysvětlení

Autor: Michal Málek Muž

Založeno: 09.12.2003, 18:16
Odpovědí: 0

Položka Servers v Obálce Network je unix-ová linka na /automount/Servers sem se mountují disky na nichž se nacházejí domovské složky síťových uživatelů (pokud máte počítač zapojený v netinfu). Pokud ne, tak se přihlšujete jen do Vaší lokální netinfo databáze a proto je v /automount/Servers (čili také /Network/Servers) poze odkaz (linka) se jménem Vašeho počítače na /.

Odpovědět na příspěvek

Network pod Pantherom

Autor: Foxino Muž

Založeno: 09.12.2003, 20:58
Odpovědí: 0

Neviem ako vy, ale ja som s network komunikacie pod Pantherom uplne sklamany. 1. problem je sharing windowsovych foldrov. Prihlasim sa na urcity pocitac na sieti, zadam meno a heslo. S plnymi pravami sa pripojim na win usera, ktory mi ponukne zdielane adresare, popr. disky. Ak na PC vytvorim novy zdielany adresar, samozrejme pocas prihlasenia, zdielany adresar sa mi neponukne. Nepomoze ani odhlasenie, ani Quit usera, jedine restart. Takze je uplne ,,odflaknuty,, refresh okien. 2. problem mi vznika pri pripajani sa do dvoch sieti, teda PC v praci a nasledne na PC doma. Oba PC maju rovnaky nazov, takze panther si niekde uchovava cache nazdielanych adresarov, a na jednom mieste mi ponuka raz take a raz take zdielanie a na druhom taktiez. Podla mna to trosku dost odflakli...

Odpovědět na příspěvek

smb a samba

Autor: LP Muž

Založeno: 09.12.2003, 22:43
Odpovědí: 0

Windows nepoužívají žádnou Sambu. SMB je protokol, který Windows používají, ale Samba je unixová utilita, který unixové systémy připojí právě k SMB.
Jinak je Panther pěknej krám, kromě parádiček na něm všechno funguje asi 3x hůř, než v 10.2.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: smb a samba

Autor: JJ Muž

Založeno: 09.12.2003, 23:25

A nemohl byste ve své odsuzující absolutní moudrosti být o trochu konkrétnější, ať se také poučíme?

Netvrdím, že v Pantheru není spousta nepotřebných "amazing" ptákovin typu animovaná krychle při fast user switching a i dost zvěrstev (mezi kterými mě dostala změna stylu okna z Aqua na Brushed metal a zpět při zobrazní/skrytí toolbaru ve Finderu).

Ale tvrzení že to je celé horší než 10.2 a to hned třikrát je opravdu dost silné kafe, nota bene není-li podloženo žádnými ověřitelnými fakty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: smb a samba

Autor: LP Muž

Založeno: 10.12.2003, 22:18

1) Nejde nanstalovat, pokud máte flat panely od některých 3rd party, já jsem si musel půjčit crt monitor
2) je tam nějaký problém ve threadech, protože přehrávání mp3 má drop outy, to v quicktime dekodéru, pokud aplikace používají feeder thready, tak to nevynechává
3) mně osobně padá dost často Finder a dokonce dochází k takovému zatížení, že nejde vynutit konec a musí se to restartovat. A to nejde o realtime, to je jen Finder
4) disk se systémem jiným ownerem Panther nějak nezvládá, kopíruje z něj soubory s nulovou velikostí apod.


LP

Odpovědět na příspěvek

Proč zmizí panel s datumem?

Autor: petr Muž

Založeno: 25.02.2004, 11:58
Odpovědí: 0

Když se pod Pantherem připojim k nějákému serveru začne blikat nebo úplně zmizí panel s datumem a klávesnicí. Netuší někdo, jak to vyřešit?

díky petr

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: