Panther je tu! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Panther je tu!

27. října 2003, 00.00 | Panther se již začal dodávat. Na co si dát pozor při instalaci, jak bude fungovat podpora češtiny a jaký je náš první dojem?

Jak jsme již mnohokráte konstatovali, Apple začal minulý pátek v 8 hodin večer oficiálně distribovat svůj nejnovější operační systém, Mac OS X 10.3 Panther. Tuto událost provázely po světě nejrůznější akce, obvykle prezentace u dealerů, u nás bohužel ještě nedorazily kopie (až tento týden ve čtvrtek či v pátek), takže byl klid a ticho po pěšině.

Samozřejmě, ihned po uvedení si začala řada uživatelů tento systém instalovat a tak jsou k dispozici připomínky a komentáře od mnoha nových čerstvých majitelů z celého světa - na některé problémy, na které narazili, vás samozřejmě upozorníme.

Pokud vás zajímá, co je v Pantheru nového, doporučujeme tento článek. Samozřejmě velmi podrobný popis novinek vám přineseme v řadě následujících článků.

Trocha faktů nás nezabije

Mac OS X 10.3 je již čtvrtou "velkou" verzí Mac OS X a tedy třetím hlavním updatem od uvedení verze 10.0 přesně před dvěma lety a sedmi měsíci (24. 3. 2001). Apple oznámil Panthera v červnu a slíbil uvedení do konce roku 2003, to tedy s přehledem stihl. Panther stojí, bez ohledu na to, zda jste si Mac OS X již v minulosti zakoupili nebo ne, 129 USD (u nás kolem 5 000 Kč), jedinou výjimku mají uživatelé všech Power Maců G5 a ti, kteří si zakoupili počítač po 8. říjnu - ti mají nárok na upgrade za 20 USD. I tato "upgradová" politika si začíná od uživatelů vysluhovat kritiku, pokud budeme muset každý rok platit 130 USD za možnost používat aktuální verzi, je to trošku "výpalné" - uvidíme, zda Apple zmírní tempo (nyní by již v systému neměly chybět žádné opravdu důležité věci), nebo čeho se dočkáme v příštím roce.

Spolu s novým systémem (který se dodává již na třech CD) jsou přibalené také Xcode, vývojářské nástroje (na jednom CD). K Pantheru se již nedodává Mac OS 9, předpokládá se, že Classic rozhraní si uživatel nainstaluje z médií, dodávaných k počítači.

Instalace

Nejdříve na co lze instalovat - na všechny Power Macy G4 a G5 (včetně přenosných počítačů), v případě počítačů s procesorem PowerPC G3 NELZE Panthera instalovat na první Power Macintoshe G3 ("šedivé") a na první dva modely PowerBooků G3 bez USB portů. Dá se předpokládat, že i na tyto počítače bude možné systém instalovat pomocí ulitiky XPostFacto.

Jestliže máte podporovaný stroj, doporučujeme mít co nejvíce paměti - 256 MB je rozumný (minimální) základ, čím více, tím lépe. Pokud instalujete tuto verzi Mac OS X jako první, doporučujeme vám mít samostatný logický oddíl - vyhnete se tím případným problémům, jak přebootovat z jednoho systému do druhého, pokud by se snad něco v OS X pokazilo.

Jestliže již máte na svém počítači předchozí verzi Mac OS X nainstalovanou, DŮRAZNĚ VÁS UPOZORŇUJEME, rozmyslete si, jaký postup zvolíte. Po několika zkušenostech vám NEDOPORUČUJEME používat variantu Upgrade - systém je zbytečně chybový a pokud je součástí předchozí instalace lokalizace do češtiny, můžete si nadělat pěkné problémy (jelikož se jedná o Upgrade, instalátor ponechá všechny jazykové balíčky na místě, což však může v kombinaci s radikálně předělanými aplikacemi přinést problémy - pokud necháte češtinu na prvním míste, nenastartuje se vám například Finder...). Osobně doporučuji variantu čisté instalace, mnoho uživatelů volí jednodušší Archive and Install, tato varianta zachová nastavení a domovské složky. Pokud však máte z používání Jaguara nějaké "divné pocity" (rychlost, stabilita a pod), jednoznačně doporučujeme čistou instalaci. Stejně tak pokud se podobné problémy dostaví po instalaci Panthera - čistá instalace obvykle většinu problémů vyřeší.

Zajímavé je, že Panther se nainstaluje na diskový oddíl, na kterém si zapne journaling (tedy bezpečnější metodu zápisu dat na disk, aby nedocházelo ke ztrátám dat při pádech). Kromě porovnání výkonu aplikací pod 10.2 a 10.3 hodláme také porovnat, jaký je rozdíl v zápisu při zapnutém žurnálování, zatím se však při používání neprojevuje rozdíl, který by byl zaznamenání hodný.

Na internetu se vyskytla již řada varování ohledně instalace Panthera - zdá se, že nejzávažnější jsou problémy s externím FireWire diskem (který nemusí být objektem instalace, stačí aby byl připojený, ovšem řada uživatelů hlásí ztráty dat z těchto externích disků), druhým častým problémem jsou dodatečně upgrady pamětí - ač bez problému fungovaly v Jaguaru, v Pantheru způsobí vytuhnutí systému při startu.

Podpora češtiny

Pokud vás zajímá, jak je na tom Panther z hlediska podpory češtiny, je to o něco lepší než v případě Jaguara. Byl odstraněn asi největší problém s podporou AppleScriptu, ten již funguje pokud je čeština na prvním místě. Kromě klávesnic a skriptu systém také obsahuje možnosti nastavení českého formátu data a dalších jednotek.

Pokud upgradujete z Mac OS X Jaguar, pod kterým máte funkční český Classic, bohužel vás zatím zklameme, jak tento Classic rozchodit nevíme (pokud na něco přijedete, směle piště do diskusí). Dá se předpokládat, že "čisté" řešení se objeví opět až s lokalizací systému.

O té se nám nepodařilo získat žádné podrobnější informace - CDS datum, kdy se má lokalizace objevit, nekomentuje (zatímco takový MS zná přesné datum uvedení lokalizace na trh ještě před tím, než se začnou produkty prodávat...), žádné podrobnější informace nemáme. Víme však, že lokalizátoři na lokalizaci již pracují, že podpora ze strany Apple je tentokráte výrazně lepší než v předchozích verzích systému a také je tentokrát již od začátku početnější team. Nás soukromý a hodně optimistický odhad je konec tohoto roku, ovšem jelikož se zatím obě lokalizace neobešly bez velkých problémů, které znamenaly zdržení, nikdo nechce poskytovat žádné konkrétní sliby.

Pokud tedy potřebujete rozchodit Classic alespoň nějak, můžete použít mezinárodní verzi s doinstalovaným CE skriptem (instalátor na který se článek odkazuje je již dostupný).

Také instalace dalších klávesnic je velmi snadná, stačí postupovat podle návodu v tomto článku.

Aplikace

Na co asi narazí každý, je problém s některými aplikacemi - vyžadují update pro Mac OS X Panther. Updatů se již celá řada objevila, naštěstí "major" programy fungují i bez updatu, jen například v případě Macromedie je někdy nutné smazat předvolby, Quark 6 má prý také drobné problémy a je potřeba ho konsolidovat reinstalací. Problémy se nevyhnou ani uživatelům aplikací od Apple - například FinalCut Pro 4 si z počátku příliš nerozuměl s QuickTime 6.4, který je nedílnou součástí Panthera. Pokud tedy budete upgradovat, zjistěte si raději, jak si rozumějí aplikace, které používáte, s Pantherem.

První dojem z Panthera je mírně smíšený - ač přináší řadu novinek, obsahuje také ještě některé nedodělky a nasazení v praxi potvrzuje, že také některé závažnější chyby. Bohužel Apple spěchal s Pantherem na trh co nejrychleji, ovšem ještě tak měsíc ladění a odstraňování chyb by asi prospěl. Je to však výrazný krok dopředu pro Jaguaru, jak z hlediska nových funkcí, tak podpory a rychlosti.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Prosba

Autor: BIMBOSS Muž

Založeno: 27.10.2003, 12:48
Odpovědí: 0

Vazeni ctenari-odpovidaci :-) slo by to alespon jednou bez flame?? Dik moc...

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosba

Autor: Katja Muž

Založeno: 28.10.2003, 12:27

Tak tady jsem si teda zadneho flame nevsimla, podle me flame vypada trochu jinak... Nebudme paranoidni. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Prosba

Autor: Marek Muž

Založeno: 28.10.2003, 14:20

To bylo preventivne 8-)

Odpovědět na příspěvek

fax

Autor: cahoun Muž

Založeno: 27.10.2003, 12:56
Odpovědí: 0

mozna sem to prehledl, ale je uz soucasti panthera aplikace Fax ?

Odpovědět na příspěvek

RE: fax

Autor: Martin Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:02

Fax je, ale zatim jsem nezkousel, zdali se daji faxy FRIJIMAT nejlepe automaticky pomoci telefonu, pripojeneho pres bluetooth... asi scifi co?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fax

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:06

Nu, zkuste to :) jsem zvedav :)) Mate zvlast faxove cislo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: fax

Autor: Martinek Muž

Založeno: 27.10.2003, 14:04

Momentalne ma prdlacku - ukradli mi telefon T68, tak ted resim dyyylema, jestlipak vrazit penize do T610, nebo jestli bude neco lepsiho... Takze to nemohu zkusit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: fax

Autor: gusatf Muž

Založeno: 29.10.2003, 09:29

ty si budeš kupovat t610ku? seš asi fakt dost dobrej :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: fax

Autor: brw Muž

Založeno: 29.10.2003, 10:40

tomu nerozumim..

Odpovědět na příspěvek

GoLive

Autor: ondra Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:00
Odpovědí: 0

Dobrý den, zajímmalo by mne zda jste již zkoušeli nainstalovat GoLive 6 od Adobe a zda je tam již vyřešen problm s kodováním. V jaguaru je golive nepoužitelný (pokud dělám s win 1250 atd) V adobe rikaji že je to problem systému. Asi ano ale co panther?

Nebo tento problém řeší GoLive 7? Nový balík od Adobe se ještě neprodává a tak mi to asi nikdo neřekne.

Díky za každý dobrý nápad.
ps: Golive musim pouzivat protoze mam v nem par rozpracovanych projektu pod mac os 9.

Odpovědět na příspěvek

RE: GoLive

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:05

Verze 7 to resi (alespon betaverze, kterou jsem videl). Obavam se ze verze 6 to stale neresi (osobne jsem to nezkousel, ale podobne postizeny clovek mi to rikal).

Odpovědět na příspěvek

RE: GoLive

Autor: Petan Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:08

Jo to prej na 100% resi GOLIVE CS - tvrdil mi to Tomas Metlicka (Adobe EUROPE) Ale 10.3 to neresi. aspon ten preview co jsem mel tak to nejelo. Ja si po pravde myslim, ze adobe zamerne mlzilo, protoze to byla jejich chyba. Mohu posat a ukazat pripady, kdy se to sere ina OS 9...
S Golive CS snad bude konecne pokoj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: GoLive

Autor: ondra Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:21

Díky za rychlou odpoved. :)) Jak to vypada tak to bude chtit 10.3 a cely Creative Suite. :)) to neve hlavne ze to uz vse pojede jak ma. I kdyz jsem se bavil s panem Novotnym z firmy Grafie a ten tvrdil ze snad je tam mozna nejaky problem jak u InDesignu 2 ze proste nejel. Ale v dobe kdy jseme se bavili jeste ho nemeli na testovaní (Creative Suite).

Go Live je jediné co me stale brzdi v prechodu na X. Na ibooku mam jiz X ne nechtel bych jinak. a Pokud se i ta rychlost zvedne budu jen rad.

Pane Martine prosim kdy bude dalsi clanek o 10.3? :))
Jsem moc zvedavej. :))
díky ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: GoLive

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 27.10.2003, 14:27

A co tak skusit Macromedia Dreamweaver? Je zaujimave, ze Adobe tvrdi ze na vine je Apple, ale Macromedia s kodovanim nemala nikdy problemy, ani s fontami...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: GoLive

Autor: Jiří Vápeník Muž

Založeno: 27.10.2003, 15:07

Stejně tak FreeHand (MX) umí CS fonty, které Illustrator neumí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: GoLive

Autor: Michal Metlička Muž

Založeno: 29.10.2003, 22:06

Jenom jsem chtěl upřesnit, že jsem to tvrdil a stále tvrdím já. Tomáš je můj bratr, který pracuje v Amosu Software.

Jak se zde již objevilo, problém je způsoben podivně pomíchanými tabulkami s encodingem v systému, které Golive využíval. V prvních verzích Mac OS X byly v pořádku a potom se tam vnesl nějaký zmatek. Golive CS již tyto tabulky nevyužívá, takže kódování je v pořádku.

Michal

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: GoLive

Autor: oc Muž

Založeno: 29.10.2003, 22:19

> podivne pomichanymi tabulkami s encodingem

Konkrétně jak pomíchanými? Já encodingy v Mac OS X běžně využívám už od roku 1995 (kdy ještě byly v NeXTStepu ;)), a dosud jsem v nich nenarazil ani na jediný problém?

Odpovědět na příspěvek

RE: GoLive

Autor: JiF Muž

Založeno: 27.10.2003, 16:18

GoLive 6 prebire veskere kodovaci tabulky ze systemu. tam je jakysi chaos. Takze co se tyce Jaguaru, vzal jsem tabulky ze systemu 10.1 (tusim 10.1.3) a hrube je narval do Jaga. GoLive okamzite po znovuspusteni sel s normalnim kodovanim cestiny. Na nejaky negativni vliv u ostatnich aplikaci jsem neprisel, ale nezastiram, ze jsem ocekaval mohutny zamraz. Ten se vsak nekonal a pocitac mi funguje dal. Zatim...
Z toho odvozuju, ze chyba byla nekde mezi. Apple zrejme "neco zmenil" a je jen otazka jak a kdy o tom informoval ostatni. nebo to take mohlo byt tim, ze "nekdo" nedodrzel nejaky predpis. Vyberte si. V kazdem pripade jakesi reseni tu je. Otazku stability navrhuji opatrne prozkoumat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: GoLive

Autor: JiF Muž

Založeno: 27.10.2003, 16:29

Jen tak pro uplnost. Chodi mi to s tim tak 2 tydny.

Odpovědět na příspěvek

Panther a InDesign 2

Autor: Michal Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:09
Odpovědí: 0

Zklamanim je, ze nefunguje InDesign 2.0.2 CZ pod Pantherem. Z reakci z internetu je to asi jenom nas regionalni (ale zasadni!) problem. Spustit jde, ale spadne hned posleze. Zrejme nejaky problem s prekreslovanim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther a InDesign 2

Autor: ondra Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:27

Ja jsem indesign provozoval na jaguaru. tam se to celkem dalo i kdyz pod 9 to bylo o dost rychlesi. Treba posunovaní po strance a tak. :)) Treba to vyresi Indesign CS (3). Co jsem videl je celkem zajimavý. A prej i tu rychlost vylepsujou.
A hlavne uz nemusi ladit pro 9 i X tak snad to bude dobry.

Mozna jsem vecny optimista. :)) Nebo cekam ze mi nekdo rakne ze to je OK.

ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Panther a InDesign 2

Autor: Michal Muž

Založeno: 27.10.2003, 15:09

Pozor, proti spojeni InDesignu 2 a Jaguaru nemam apsolutne nic. Podle mne funguje daleko lepe nez v 9. A rychlost je naprosto v pohode. Nicmene CS bude asi lepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther a InDesign 2

Autor: Slata Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:43

Tak s tim ID je to docela drsny. Panthera mam uz objednanyho, pocital jsem s tim, ze Adobe bude chodit bez problemu. Vzdyt to tady i nekdo psal. Doufam, ze bude nejaky upgrade na ID 2.0.3, ktery to vyresi. Proc zase kupovat novou verzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther a InDesign 2

Autor: Martinek Muž

Založeno: 27.10.2003, 13:57

S tim spadnutim hned po startu je to pravda - mam stejny problem. ACS to asi nejak resi, ale hlavne je mnohem rychlejsi!!!!! A to si predstavte, prvni rychly illustrator!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Panther a InDesign 2

Autor: ondra Muž

Založeno: 27.10.2003, 14:29

Jo pane a to nemluve o konecne fungujicich opentypech. Uz snad budou fungovat kvalitni pisma v Illustratoru. :)) No trvalo to jen 4 verze. :))) Ne i ta rychlost je pry vyrazne lepsi.

Fakt se na to tesim. Tak asi pro to upgradovat.

ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Panther a InDesign 2 a fonty

Autor: Martinek Muž

Založeno: 27.10.2003, 16:11

No ty fonty!!!!! Uz je to mnohem lepsi... Ale pravda je, ze jsem se tomu jeste nestihl dost venovat. Horsi je, ze mam zasobu starych fontu, ktere samozrejme nejdou.... A jeste horsi je, ze klienti ze zahranici posilaji soubory s fonty, ktere taky nepracuji dobre a jeste ke vsemu to maji vvetsinou v QXD verze 3.3 - no a ja to otevru ve verzi 6 a jdu si nafackovat. Stejne nevim, co si tady honite triko - staci se kouknout na web Adobe, kterak sqele propaguji Indesign. Ve slozce videa od akcnich klientu jsem si stahl propagandu, kde VSICHNI pracuji na systemu 9!!! Tak teda nevim..

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther a InDesign 2

Autor: palec Muž

Založeno: 27.10.2003, 14:17

InDesign 2 (US) funguje bez problémov (bez problémov so systémom). CE verzia však má zase a opäť problémy. Na stránke Adobe je uvedené, že testovali svoje aplikácie s Pantherom a nezistili žiadne nedostatky. Nechápem, prečo to isté nemohla urobiť aj spoločnosť WinSoft, ktorá CE verziu pripravuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther a InDesign 2

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 28.10.2003, 19:50

Zatim jsem to neproveril casem, ale zda se, ze InDesign 2.0.1 CE je jedna z tech veci, ktere funguji - zkuste downgrade...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Panther a InDesign 2

Autor: ondra Muž

Založeno: 28.10.2003, 20:06

hm no to je jasny. :)) InDesign 2 na jaguarovi nejel to az pak upgrade na 2.O.2. A to nebylo jen tak ani upgrader nekdy nesel nainstalovat to az pak instalator s InDesignem 2.0.2.

Takze je jasny ze na 10.3 jede InDesign 2.0.1. :))))
Osobne jsem zvedav na InDesign 3. (Jestli pujde instalovat hned napoprve nebo ne.)

díky ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Panther a InDesign 2

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 29.10.2003, 19:55

2.0.1 nechodila pod Jagem? Tak to jsem neco zaspal:o) Me chodila. Vim, ze jsem asi pul roku vazne chtel nainstalovat ten update, ale nejak jsem se k tomu nedostal... Vysledkem tedy je, ze mi InDesign funguje i pod 10.3?:) Musim to tedy poradne proverit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Panther a InDesign 2

Autor: Michal Metlička Muž

Založeno: 29.10.2003, 22:02

Bohužel potvrzuji problémy s CE InDesignem 2.02 pod Pantherem. Vývojáři v tuto chvíli zjišťují, v čem je problém. Jakmile budu mít bližší informace o rozsahu problému a o tom, kdy se nám jej podaří odstranit, pošlu Malérovi info, ať to uveřejní.

Všem uživatelům InDesignu 2.02 CE se omlouvám. Zatím je nejlepší řešení downgrade na 2.01.

Michal

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Panther a InDesign 2

Autor: Michal Domnosil Muž

Založeno: 29.10.2003, 22:54

Tak jsem asi blazen, ale prvni, co jsem zkousel, kdyz mi nechodil INDD 2.0.2 byl downgrade na 2.0.1. Vam opravdu nekomu funguje? Protoze ja, kdyz chci pohnout s obrazem (stisknuty space) tak INDD po par vterinach konci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: InDesign 2.0.1 opravdu taky ne-e...

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 30.10.2003, 02:29

Vsem se velice omlouvam za mystifikaci! Prve jsem vyzkousel jen otevrit InDesign a natahnout tam text. Z nepochopitelnych duvodu se to podarilo a pak uz jsem to dal nezkoumal a napsal prispevek, coz bylo skutecne nezodpovedne (i kdyz jsem napsal, ze jsem to zatim moc netestoval). I 2.0.1 samozrejme po vterine pada a interval a pocet operaci se s opakovanymi starty snad jeste krati. Omlouvam se, pokud nekdo zkusil nasledovat muj postup a zbytecne tak ztracel cas.

Odpovědět na příspěvek

Poznamky z upgrade

Autor: Honza Muž

Založeno: 27.10.2003, 15:06
Odpovědí: 0

Par poznamek z upgrade, ktere jsem provedl hned v patek po zakoupeni Panthera. Pouzil jsem zde hanenou verzi upgrade z Jaguara. Docela mne prekvapilo jak dlouho trvala instalace. Ale prece jen instalace novych veci ze dvou CD, pak doinstalovani X11 ze tretiho CD a posleze instalace XCode z posledniho CD. Po upgrade se objevil jeden zasadni problem a to s Dokem - neuveritelne rychle se objevoval a zase mizel. Mel jsem tuseni, ze nektera z aplikaci co jsem mel spustene pri startu asi zpusobuje tuhle neprijemnost. Postupne jsem vyhazel vsechny 'ne-Pantherove' aplikace LaunchBar, ASM, FruitMenu, Performance Monotir a nakonec jsem vymazal preference doku. To sice znicilo ma nastaveni doku, ale ten pak aspon fungoval. Prebudovani doku bylo docela rychle a ano manualni. Pak jsem zjistil, ze nastaveni ktere udelalo CandyBar zmizelo a tak jsem natahl novou verzi, ktera byla uvolnena pozdeji v patek a predelal jsem si nastaveni ikon. Jinak jsem uz finalne presel na Safari, ale to s upgrade az tak moc nesouvisi. Na konec upgrade jsem spustil VersionTracker Pro a nechal si ztahnout nove verze vsech aplikaci co mam a updatoval jsem - je to asi 5 aplikaci Acrobat, SpamFire, Fire. LaunchBar a ASM. Ted uz vse jede v pohode. Nezaznamenal jsem zadne dalsi potize.

Poznatky z vikendoveho pouzivani systemu jsou velice pozitivni. Vse jede jak po masle a rychlost na Pboku G4/667 vyrazne vzrostla. Novej Finder je skvelej, na Expose si teprve zvykam ale vypada to velice pouzitelne, kodovani disku jsem zapnul hned po instalaci. Prece jen na nem mam par veci co bych nerad predal nekomu jinemu pokud mi ukradne stroj. Jinak jsem zatim pracoval s nasledujicimi aplikacemi - MS Office X, Fire, Safari, XCode, Watson, Ghost Recon, GameRanger, BBEdit, StickyBrain, BrickHouse, Dreamweaver a par dalsich drobnych utilit. Vse bezi bez probelmu a znatelne rychleji nez v Jagu.

Rozhodne jsem velice spokojen a i kdyz 129USD je docela palka, tak te investice neliuju. Snad je to poslednich 129USD na nasledujici 2-3 roky...

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamky z upgrade

Autor: Jiří Vápeník Muž

Založeno: 27.10.2003, 15:53

Běží rychleji i aplikace? Myslel jsem, že se to bude týkat především Finderu. Zní to zajímavě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Honza Muž

Založeno: 27.10.2003, 17:37

Jak ktera aplikace. Ale obecne mi system pripada zivejsi. Napriklad skrolovani stranky v Safari je plynule - lepsi nez trhane v Jaguaru. Odezva systemu - treba starty aplikaci mi pripadaji mirne rychlejsi, ale jde jen o subjektivni pocit. Zmerit to nemuzu. Jinak vyrazne rychlejsi je pristup na iDisk diky tomu, ze se drzi lokalni kopie (pokud si to clovek zapne). Vyprazdnovani kose se zda take rychlejsi. Zda se, ze optimalizace je jak ve Finderu tak i v grafickych rutinach.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Jiri Fiala Muž

Založeno: 28.10.2003, 22:56

Plynulé skrolování webové stránky - WOW! Rychlé vyprazdňování koše - no teda, to jsou věci! Pardon, věřím, že Panther je skvělý operační systém, ale občas nechápu, co všechno může být na strojích za minimálně 40 tisíc korun pomalé... Zřejmě je to tím, že na Apple se pořád na něco čeká - tu na optimalizaci po přechodu z 68k na PPC, z devítky na OS X, z G3 na Altivec, z G4 na G5... a než se člověk dočká, že je už něco optimalizované a s alespoň trochu funkční češtinou, Wintel zas Apple předběhne. Pozor, mluvím jen o rychlosti, o ničem jiném!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.10.2003, 00:13

Jak v cem... Ksou veci, na ktere se u Wintelu ceka ci cekalo par mnoho let (mereno na desitky).
Co se tyka te optimalizace, tak to vezmete z pohledu uzivatele - napriklad pri prechodu z 68k na PPC se sice cekalo na optimalizovane aplikace, ale uzivatel klidne mohl pouzivat ty stavajici (i kdyz nevyuzivajici plne vykonu). Situace na Wintelu? Procesory s sebou musi tahnout asi tricet let stare technologie, jsou zbytecne velke a zrave. A kdyz uz se konecne chysta poradna zmena, budete cekat na optimalizovane aplikace take, ovsem s tim rozdilem, ze pustite POUZE optimalizovane... Co je lepsi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Jiri Fiala Muž

Založeno: 29.10.2003, 10:38

Lepsi je to, co je nakonec rychlejsi, a vetsinou to byva Wintel (a bavime se stale JEN o rychlosti). Buhvi kolik vykonu je pohrbeno vynucenou kompatibilitou. A prave z pohledu uzivatele se mi to zda nejhorsi - clovek si koupi super nabuseny pocitac (jako dnes G5), pak pul roku ceka na optimalizace a lokalizace a pak chudak zjisti, ze sousedovo nove PC za 20 tisic je rychlejsi :o( Rychlostni naskok zmizi. Maly priklad: ja mam 2,5 roku stary 1 GHz Athlon s 512 MB RAM (dnesni cena nejblizsi sestavy - 1,6 GHz se pohybuje okolo 8 tisic s dani). iTunes mi podle Petra Hrncire jede rychleji nez na jeho pul roku stare G4 1 GHz za temer 50 tisic!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.10.2003, 12:18

"Lepsi je to, co je nakonec rychlejsi" - je lepsi auto nejaky special splacany na koleni, ktery pojede 300, nebo Rols-Royce? Zalezi na spouste veci, treba na produktivite, ktera je na Wokenicich casto mnohem nizsi. Nevim, jak techto vysledku docilil p. Hrncir, nerikam, ze takovy vysledek nedosahl, ja zase mel na Athlonu 900 MHz v Photoshopu vysledky, ze v polovine testu byl pomalejsi nez G4/350. Ale takto bychom se mohli dohadovat do nekonecna...
Vy si tedy myslite, ze je lepsi situace, kdy uzivatel nemuze plynule prechazet na modernejsi platformu? A je lepsi, kdyz jsou procesory zbytecne komplikovane a zerou o 50-100% vic, nez by musely_ At zije Temelin :-(
Je to vas nazor, nebudu vam ho brat, ale osobne s timto pristupem hluboce nesouhlasim

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Andy Muž

Založeno: 29.10.2003, 12:58

Ja jsem taky jineho nazoru (uff, skoro se tady bojim psat, snad z toho zas nebude flame:) )
Nemam pocit, ze by wintely byly nejak rychlejsi nez Macy. Jo, podle "optickeho dojmu" to tak muze vypadat, ale o tom prece rychlost neni. Mozna tak ve hrach. Mne zajima, jak rychle, pohodlne a s klidnou hlavou jsem schopny neco udelat. To, jestli mi v browseru na Macu stranka skroluje 2x pomaleji nez na PC je mi opravdu jedno. Koupil jsem si ted (po trictvrte roku "souziti" s PC)starickou G4 450, a v porovnani s mym Athlonem 1900+ to neni nijak velky rozdil (neplati samozrejme pro hry, 3d rendering...), a v produktivite jsem urcite lepsi na tom Cube s Pantherem. Abych si tento "dojem" potvrdil, udelam si maly test: soubor uloh (bezna denni prace na pocitaci), ktere provedu jak na tom PC, tak na Macu. UI win znam stejne dobre jako UI OSX. Stopnu si cas a uvidim. Sam jsem zvedavy jak to dopadne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 29.10.2003, 13:40

v produktivitě ? než mi nabehne ofiice na mackovi tak z pc už mám odeslanej dopis :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Andy Muž

Založeno: 29.10.2003, 13:53

Samozřejmě záleží jaký používáte software, já jsem na Macu Office nikdy neměl a nemám, pořádně ani nevím co to umí :) Ale asi nic moc, když to píšete >:) A nemyslím že současný hw je příliš pomalý na psaní dopisů, že by chyba byla jinde...?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: oc Muž

Založeno: 29.10.2003, 14:00

To je ovšem zcela jednoznačně chyba mezi židlí a klávesnicí: pokud je někdo takový blázen, žed používá Office, nemůže se ničemu divit. Na dopisy je tam TextEdit. A zadarmo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:37

hosi hosi, jako kdyby jste nevedeli o cem mluvim :o) zakaznik posle navrh smlouvy , v cem asi ? :) nez se to kolegovi poddari precist, tak mam smlouvu upravenou a jeste k tomu zaslanou proforma fakkturu z ucetniho systemu v HTML :) proto mam tak y na stlole mimo dvouj jablicek taky pc :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: oc Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:47

> zakaznik posle navrh smlouvy , v cem asi ?

V libovolném _STANDARDNÍM_ formátu. DOC není standard. Takže nikdo nemůže posílat DOCy a očekávat, že je na druhé straně někdo zpracuje. Pokud mi někdo pošle DOC, vůbec se nesnažím to číst, ale slušně ho požádám, aby napříště používal standardy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:55

jak jim to mam vysvetlit ? to bych denne ztratil aspon 30 zakazniku :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: pv Muž

Založeno: 29.10.2003, 16:07

to je hodne stupidni pristup, vezmeme-li v potaz ze vetsina lidi pouziva apple jako nastroj ve studiich kde jsou zpracovateli zadani, nikoliv zadavateli. Kdyz zadavam zakazku, tak mne nemusi zajimat ze na druhy strane to nekdo nemusi umet precist. Naopak pokud zakazku dostavam, tezko si mohu dovolit byt v situaci ze neco neprectu. Standardy jsou sice hezky, ale realita je jina. A problem to zaridit zas takovy neni, pamatuju si ze kdyz jsem pouzival BeOS, tak jsem otevrel fakt vsecko, a to byl v porovnani s osX velmi mensinovy system ;) Jde o to si nestavet hlavu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 29.10.2003, 16:09

díky :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: ushneek Muž

Založeno: 29.10.2003, 16:39

mě na 700 Mhz G4 naběhne Word taky za 2 vteřiny. To je dobrý né? Slušný, co? Fakt dost dobrý.
Pokud ovšem zapnu hejno fontů, který holt v DTP k práci potřebuju, velice perfektně napsaný Mikrosoft Opice optimizinguje a optimizinguje font performance tak dlouho, že je to trapas. Ale Microsoftí trapas.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.10.2003, 14:04

Nejak vasi logice nerozumim - mam to chapat tak, ze kdyz Mikroshit neumi napsat poradne Opice, je to chyba Applu???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Jiri Fiala Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:07

Me osobne je ale uplne jedno, ci je to chyba. Me na tom starickem Athlonu 1 GHz nabehne Word/Outlook 2003 za 2 vterinky. Co se tyce "znacky" - podle me je nesmysl kupovat znackove PC (Dell, Compaq, IBM...) - jsou akorat zbytece draha. Kdyz uz znackovy pocitac, taka Maca, ale tady u nas z te "znackovosti" Apple clovek stejne moc nema. Dodavky jsou pomale, reklamace jakbysmet, o lokalizaci ani nemluve, hromadu dobrych sluzeb OS X ani u nas poradne nevyuzijete - iMTS, Sherlocka... Kvalita samotnych Macu je bez diskuse, ale znacka by ***MELA*** znamenat hlavne kvalitni sluzby.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:24

S temi sluzbami s vami musim bohuzel vice-mene souhlasit. Ale jinak je to hloupost - kdyz nalijete spatny benzin do auta, budete nadavat na nekvalitni auto???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:44

tak se mi zda, ze nejvic jste asi retardovanej vy :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 29.10.2003, 15:47

mysleno na pana Kalistu :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.10.2003, 16:47

Asi vazne jsem, protoze mi unika duvod vaseho nadavani...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Miloš Muž

Založeno: 29.10.2003, 23:32

Já jenom k výše uvedeným pisatelům, nerad zasahuji do těchto debat ale Office na G4/500 také za 2s.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 30.10.2003, 08:31

o ty dve nebo pet vterin nejde, jse o to, ze text se ti zobrazi nekorektne,je skoro necitelny, musis vse upravit a to trva dlouho

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.10.2003, 08:45

Jestli to nebude tim, ze je to neprenosny format... Kdyz ti poslu na Wokna obycejnej TXT z Maca ci Linuxu, budes na tom jeste hur... Kvuli tomu jsou Win spatny a pomaly system? Prijde mi, ze jen hledas duvody

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky z upgrade

Autor: JP Muž

Založeno: 30.10.2003, 12:00

ale neee proboha, dyk to tu pisu, ze na bezny kancelarsky veci radeji pouzivam bez problemu pisidlo

Odpovědět na příspěvek

Lokalizace Panthera

Autor: Frantisek Erben Muž

Založeno: 27.10.2003, 15:26
Odpovědí: 0

Nesdeli nam CDS nahodou jaka bude cenova politika u lokalizovanzch verzi?
Doted se muselo lokalizacni CD kupovat zvlast, i kdyz jste si koupili novy pocitac s predinstalovanym Jaguarem a Classicem, coz me prijde docela vyderacstvi, podle me by to melo fungovat jako s MacOS9: mam koupeny Panther, dostanete zdarma i jeho pocesteni.

Odpovědět na příspěvek

RE: Lokalizace Panthera

Autor: JiF Muž

Založeno: 27.10.2003, 16:23

Tam byla jeste v tom petikilu taky cena za Lingeu. Coz mi spolu s manipulacnim poplatkem za lokalizaci neprijde tak hrozny. Napriklad u Adobe a jejich ochranych lhut je to 900 a taky to nechavame v klidu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: oc Muž

Založeno: 27.10.2003, 17:45

Jo, cena za lingeu :(((( Mohl být lepší spellchecker, nativně napsaný (žádná Java), podporující kategorie (archaické, hovorové, vulgární lze zapínat/vypínat), zahrnující i thesaurus, a _neomezený_ česko/anglicko/německý slovník -- to celé za 90,- Kč za jednu OEM licenci.

Eh, omlouvám se, k ničemu to nevede... jen mne to zase po letech znovu nakrklo :((((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: ED Muž

Založeno: 28.10.2003, 10:43

Z toho se da neco vytusit, ale jen asi zasveceni vedi .... v kazdem pripade za dobry slovnik ( Ligneu jsem si zaplatil jeste pro 9.2.2) rad dam i 10x vice. Ligne v te "oklestene a zoufale pomale" verzi je na 2 veci. To si rychleji klepnu na webove slovniky ....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: J.P. Muž

Založeno: 28.10.2003, 14:35

je mi to jasné...:( Nezbývá, než si to udělat sám pro sebe na vlastní triko, nebo se tim vůbec netrápit. To fakt k ničemu nevede.
Jak relax místo toho doporučuji zajít do lesa, nebo k řece. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Lokalizace Panthera

Autor: Tomas Muž

Založeno: 28.10.2003, 17:07

To je vic nez vyderacstvi, ale co od nich chces cekat?

CDS jsou svine zlodejsky a tak bych se vubec nedivil, kdyby za to chteli jest vic - jestli nejaka lokalizace vubec bude.

Docela by me zajimalo, co na to rika Apple, kdyz si clovek koupi system a pak 'jeste musi priplacet za lokalizaci.

Ta lokalizace jinak stoji za starou belu, protoze v 10.2 co ji mam prestalo fungovat hodne veci. Jeste ze jsem za ni neplatil :-)))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: czeXit Muž

Založeno: 28.10.2003, 17:14

Tak vis co? Panthera 10.3 zlokalizuj ty, kdyz je to tak jednoduchy a pak nam to zadarmo hod nekam na net, at si to muzeme stahnout. Prece za to nebudeme platit ze jo. Volnyho casu mas dost, zaplatit ho chtit nebudes, tak hura do toho. Jestli je to na tebe moc velky sousto, tak zlokalizuj nejakou mensi aplikaci, kazdy pocin ceske komunite se pocita. Tak hura do toho a pul je hotovo!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: JP Muž

Založeno: 28.10.2003, 17:36

http://www.melodyworld.in
fo/lokalizace/

Na základě intervence jednoho člena oficiálního lokalizačního teamu jsme odstranili české lokalizace iPhoto2 a iMovie3 z tohoto website. Nyní nezbývá než doufat, že se český importér sám postará o včasné uvedení českého prostředí pro zmíněné aplikace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 28.10.2003, 21:27

Co to sem plates? Vis vubec o cem tohle bylo? Budu jen opakovat pro nekoho asi dost nepochopitelne slova "autorska prava, plagiatorstvi, desinformace..." Nebo snad text na tech strankach odpovida realite?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.10.2003, 00:22

Inu, me by ZAJIMALO o cem to bylo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: micker Muž

Založeno: 29.10.2003, 09:19

? proc by clovek nemohl neco pocestit a dat to pocesteni tem kdo ho budou chtit? vzdyt tam netvrdi ze je to original od APPLE, tak si myslim ze nic neporusuje, je to jen takova nadstavba, a pokud na ni nevydelava tak nikoho neokrada ne?
jakube, fakt se jenom ptam, mozna jsem neco na tech strankach prehledl a je to treba opravdu s rozporem s necim, tak kdyztak se na me nezlob a dik za odpoved, m.
PS. co potom takovy cestiny.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 29.10.2003, 11:47

Cestiny.cz je jedna velka ilegalni dilna ;-)))
Ale k veci, ten problem byl jinde, produkty Apple (komercni aplikace, zadny OpenSource) a k prekladu pouzivali i starsi verze oficialnich lokalizaci -- poruseni autorskych zakonu v USA i v CR, poruseni koncove licence, (a o slusnosti ani nemluve)...
Nechapu, proc v lokalizaci nepokracuji (stranky rok neaktualizovali) -- mohou si vybrat desitky OpenSource aplikaci nebo se dohodnout s producenty share/free-ware -- v tom nikdo nikomu branit nechce, nebude (a ani nemuze ;-) Proc to vsak neudelali nevim...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: micker Muž

Založeno: 29.10.2003, 19:23

trochu sem se bal ze me sepsujes, :-)).
hm, asi na tom neco bude, kazdopadne dik za odpoved,
m.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: ED Muž

Založeno: 28.10.2003, 21:43

Lokalizaci jsem si radne zakoupil a nainstaloval. Celkem to behalo. Nicmene po preinstalaci systemu jsem si ji uz znovu nenahral. ( i pod 9 jsem byl zvykly na int. verzi). Ted jsem se k lokalizaci vratil ( pripravoval jsem i Maca jako darek pro tatu a preci jen 1. pocitac to je lepsi aby mluvil cesky...). Nicmene NEJDE stahnout updaty ze stranek Apple.CZ. Stale mi to tvrdi ze jsem nevypnil dotaznik. Mozna delam chybu ja, mozna ze Apple.cz. Ovsem je utery vecer, dotaz na Apple.Cz odeslan 2x behem patku a stale HROBOVE ticho. Takze bud zadarmo a bez podpory a nebo za penize ( klidne i vic) ale PORADNOU podporou do 24 hodin jako v civilizovanem svete. Tohle sudlani je k nicemu. Pro vyvojare a prekladatele je to stejne malo a platici zakazniky to nastve...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.10.2003, 00:26

Poslete mi mail, poslu vam seznam tech downloadu. Bohuzel je chyba na strane CDS uz asi tri tydny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: ED Muž

Založeno: 29.10.2003, 08:48

Dekuju za pomoc. Tri tydny neosetrana docela zasadni chyba.... no to neni dobre. K tomu nejde nic vic rict. Je mi lito tech kdo se s tema lokalizacema delaji... a nas kdo za ne platime ( i kdyz ne moc, cenu vubec nekritizuju) taky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Lokalizace Panthera

Autor: JiF Muž

Založeno: 29.10.2003, 07:12

To je fakt, neco se jim tam po... . Me to udelal taky. Muzu vyplnit co chci a nic. Uz jsem jim to psal.

Odpovědět na příspěvek

... a jaka je tedy posledni verze Panthera? Je to 7B85?

Autor: Martinek Muž

Založeno: 27.10.2003, 15:27
Odpovědí: 0

takova otazka od nas, tech hnusnych lidi, kteri maji vsechno drive, nez je treba.

Odpovědět na příspěvek

RE: ... a jaka je tedy posledni verze Panthera? Je to 7B85?

Autor: honza Muž

Založeno: 27.10.2003, 17:37

http://mac.torrentskickas
s.com/panther-images/

Odpovědět na příspěvek

RE: ... a jaka je tedy posledni verze Panthera? Je to 7B85?

Autor: Honza Muž

Založeno: 27.10.2003, 17:38

System Software Overview:

System Version: Mac OS X 10.3 (7B85)
Kernel Version: Darwin 7.0.0

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ... a jaka je tedy posledni verze Panthera? Je to 7B85?

Autor: Martinek Muž

Založeno: 27.10.2003, 18:14

Diiky, jenom jsem tochtel mit od nekoho, kdo si to opravdu nanstaloval z lisovanejch placicek... tohle uz mam asi mesic, tak delam od patku jako prekvapenyho...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ... a jaka je tedy posledni verze Panthera? Je to 7B85?

Autor: Peco Muž

Založeno: 28.10.2003, 07:40

Sprava pre "Martinka". Prosim napiste mi mailovu adresu. Chcem Vas totiz poziadat o jednu malickost, pre mna vsak dost dolezitu. Za pochopenie a doveru velmi pekne dakujem. S pozdravom

Peter

Odpovědět na příspěvek

a co virtual PC?

Autor: micker Muž

Založeno: 27.10.2003, 16:08
Odpovědí: 0

nevite? pojede pod panterem virtual PC?
dik m.

Odpovědět na příspěvek

RE: a co virtual PC?

Autor: Cahoun Muž

Založeno: 28.10.2003, 14:08

mám to jen z druhé ruky, ale kolega ho instaloval a říká že jede

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a co virtual PC?

Autor: Miloš Muž

Založeno: 28.10.2003, 21:55

Joo Virtual jede

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: a co virtual PC?

Autor: micker Muž

Založeno: 29.10.2003, 09:02

a rychlost? wokna sou sviznejsi nebo pomalejsi?
dik, m.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: a co virtual PC?

Autor: newman Muž

Založeno: 29.10.2003, 10:56

Jo virtual PC pod pantherem jede, a rekl bych ze to jede zhruba stejne rychle jako to jelo pod jaguarem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: a co virtual PC?

Autor: micker Muž

Založeno: 29.10.2003, 19:09

skoda, doufal sem ze i to se zrychli, ale treba se novej majitel (MS) vycajchnuje a nejak to zesvizni, preci jenom podklady vod PiCadlaru si clovek pro sebe nejlip preulozi zase jen na PiCadle...
dik vsem za info, m.

Odpovědět na příspěvek

INDESIGN 2.0.2 CE PADA

Autor: ROMAN Muž

Založeno: 27.10.2003, 17:50
Odpovědí: 0

NEVIM JESTLI SE S TIM NEKDO SETKAL ALE DOST BRUTALNE MI PADA INDESIG PO INSTALACI PANTHERA ANI NASLEDNA REINSTALACE NEPOMOHLA STACI POHNOUT S OBJEKTEM V INDESIGNU A CAU, PORADI NEKDO??????

Odpovědět na příspěvek

Save/Open dialog

Autor: Andy Muž

Založeno: 27.10.2003, 20:05
Odpovědí: 0

Komu chyběl v Pantherovi v open/save dialogu řádek pro přímé zadání cesty/jména souboru, tak si ho může vyvolat přes Shift+Command+G

Odpovědět na příspěvek

Region Free DVD, os 9 vs os X

Autor: Marty Muž

Založeno: 28.10.2003, 14:02
Odpovědí: 0

Zdravim vsechny,

mam malinky dotaz tykajici se Mac os 9 a Panthera.

Ne ze bych byl veliky fanda "Devitek", ale mam zakladni problem, ktery se mi jinak nez skrz devitky vyresit nepodarilo. Tyka se to moji DVD mechaniky. Jelikoz mam spoustu DVDcek s ruznym Region Codem, potrebuju mit mechaniku nafleshovanou na Region free - bohuzel u starsiho PowerBooku G4 je Region Locked Drive. Nasel jsem unilitku kterou jsem to odemkl .. ale ta funguje pouze primo z devitek.

Nevite nekdo o podobne untilitce pro "X" at se nemusim trapit s 9 a X.3 na jedne masine???

Dik
Marty

Odpovědět na příspěvek

RE: Region Free DVD, os 9 vs os X

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.10.2003, 17:17

Mel jsem podobnej problem. Pro prepis Flesh-RAMp potrebujes nabootovat do devitky a pre-fleshovat DVD nebo CD-RW/DVD drive. Pak muzes v OS X pouzivat Region X. Nenasel jsem jinej zpusob jak prepsat DVD flesh-RAM. Podle autoru to snad ani z X-ka nepujde. Posli mi e-mail muzu ti pak z domu poslat linky na stranky kde jsem natahal ruzne utility na prepis regionu.

Odpovědět na příspěvek

Region Free DVD, Panther

Autor: Tomas Muž

Založeno: 10.03.2004, 21:58

Zdravim lidicky, potreboval bych poradit, jak mam odstranit ten nemozny lock z meho iBook. Privezl jsem si ho ze Statu. Mohl by mi nekdo poradit prosim pekne. Diky

Odpovědět na příspěvek

i tunes

Autor: cahoun Muž

Založeno: 29.10.2003, 08:55
Odpovědí: 0

" Po instalaci nelze iTunes spustit a dochází k narušení jádra systému. Z toho následně vyplývá nutnost reinstalace celého systému a možná ztráta dat! "

VITE O TOM NEKDO NECO ?

Odpovědět na příspěvek

RE: i tunes

Autor: JiF Muž

Založeno: 29.10.2003, 09:49

Bohuzel VIM, ale jen to co vy :-((((
Prestalo chodit iTunes, ICQ, iCall ........

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: i tunes

Autor: Miloš Muž

Založeno: 29.10.2003, 23:18

Mě toto vše chodilo pod Jagem i po změně koček v počítači.

Odpovědět na příspěvek

RE: i tunes

Autor: slata Muž

Založeno: 29.10.2003, 12:27

mam to chapat tak, ze iTunes 4 chodi a 4.1 nefuguji. Diky za info.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: i tunes

Autor: JiF Muž

Založeno: 29.10.2003, 13:33

Asi jo. Je pravda, že 4.0.1 CZ i Int'l mi chodily v pohodě a po nainstalovani 4.1 si uz nezahraju. A system mam dle vseho zralej na generalku. :-(

Mluvime tady o Jaguaru 10.2.6 a 10.2.8

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: i tunes

Autor: slata Muž

Založeno: 29.10.2003, 14:04

Tak to je problem asi u tebe. Ja mam ma X.2.8 Cz iTunes 4.1 a jedou v pohode na 2 strojich. Jen trochu zlobily po instalaci. Myslim, ze jsem nejdrive smazal 4.0.1, pak instalovat QT 6.4, restartoval a pak iT 4.1 a chodi. Problem muze byt i s tim, ze u nich mas zapnutou cestinu, ktera na 4.1 nechodi.

Jinak se mi ulevilo, ze se to netyka Panthera.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: i tunes

Autor: czeXit Muž

Založeno: 29.10.2003, 14:07

Tak jeste ze jsem dal tentokrat prednost cestine ve 4.0.1 pred nelokalizovanou 4.1 ...

Apple: najdete konecne toho sabotera placenyho Microsoftem co sedi nekde ve vyvoji. Poveste ho na stozar a kazdy uzivatel kterymu update 10.2.8 nebo iTunes 4.1 neco provedli ho muzou zbit... :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: i tunes

Autor: slata Muž

Založeno: 29.10.2003, 14:07

Tak to je problem asi u tebe. Ja mam ma X.2.8 Cz iTunes 4.1 a jedou v pohode na 2 strojich. Jen trochu zlobily po instalaci. Myslim, ze jsem nejdrive smazal 4.0.1, pak instalovat QT 6.4, restartoval a pak iT 4.1 a chodi. Problem muze byt i s tim, ze u nich mas zapnutou cestinu, ktera na 4.1 nechodi.

Jinak se mi ulevilo, ze se to netyka Panthera.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: i tunes

Autor: JiF Muž

Založeno: 29.10.2003, 17:11

No tak to je jeste relativne dobry. Stejne ted musim masinu preinstalovat, nebot mam totalne rafly netinfo, takze skoda je minimalni. Mozna ze to nejak souvisi. No ted uz ję to skoro jedno ;-)

Odpovědět na příspěvek

iTunes u nás

Autor: cahoun Muž

Založeno: 29.10.2003, 08:59
Odpovědí: 0

!POZOR! Možný problém s update iTunes 4.1

Odpovědět na příspěvek

panther

Autor: Rozverny Murphy Muž

Založeno: 29.10.2003, 11:07
Odpovědí: 0

Jedine co beha pod pantherem bez problemu jsou aplikace Windows pod virtual PC :o)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: