Palm Tungsten T3 - váš osobní asistent? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Palm Tungsten T3 - váš osobní asistent?

21. července 2004, 00.00 | Obliba PDA zařízení a chytrých telefonů narůstá a nevyhnula se ani majitelům Maců. Spousta uživatelů potřebuje mít důležitá data a informace vždy po ruce a mít k nim co nejrychlejší a nejsnazší přístup. A pokud se nespokojí s diářem, který nabízí většina mobilních telefonů, nezbývá než hledat sofistikovanější řešení. A jedním z nich je i Palm Tungsten T3 - vlajková loď společnosti Palm One.

Obliba PDA zařízení a chytrých telefonů narůstá a nevyhnula se ani majitelům Maců. Spousta uživatelů potřebuje mít důležitá data a informace vždy po ruce a mít k nim co nejrychlejší a nejsnazší přístup. A pokud se nespokojí s diářem, který nabízí většina mobilních telefonů, nezbývá než hledat sofistikovanější řešení. A jedním z nich je i Palm Tungsten T3 - vlajková loď společnosti Palm One.

Palm Tungsten T3 vlastním přes více než dva měsíce a za tu dobu jsem jej v kombinaci se svým PowerBookem a mobilním telefonem Sony Ericsson Z600 řádně otestoval a rozhodl jsem se všem, kteří o PDA s PalmOS přemýšlejí, usnadnit začátky a zorientovat se v této oblasti. Měl jsem možnost vlastnit více Palmů (Palm IIIe, Palm Vx, Palm M515) a SmartPhone SE P800 (operační systém Symbian UIQ 2.0), o který mne bohužel připravil šikovný kapsář. Přestože jsem si Symbian velice oblíbil, nová investice do chytrého telefonu (P900) byla odložena na neurčito a rozhodl jsem se vrátit k řešení od společnosti Palm One, abych vám, čtenářům MujMaca, mohl přiblížit i jiný operační systém v kombinaci s Mac OS X.

Tungsten T3 - na první pohled
První, čeho si na T3 všimnete, je elegantní design, displej a velikost celého přístroje. Vzhled jasně naznačuje, že Tungsten T3 je hi-end model a určen hlavně pro uživatele, kteří chtějí ze svého PDA vyždímat maximum. To dokazuje i kvalitní TFT displej o rozlišení 320x320 pixelů (320x480 ve vysunutém stavu, 65 tisíc barev), rozměry (10,8 x 7,6 x 1,6 cm (13 x 7,6 x 1,6 cm při vysunutí spodní části), hmotnost 153 gramů) a výbava. Do té patří slot pro paměťovou kartu (SD/MMC), bluetooth, infraport, sluchátkový výstup, mikrofon, reproduktor, 64 MB vnitřní paměti (operační systém a aplikace v základní výbavě zaberou cca 12 MB), 400MHz Intel XScale procesor, Palm OS 5.21, Li-Pol baterie, vibrační motorek a stylus, který se schová do těla PDA. Aby toho nebylo málo, v krabici s přístrojem najdete i synchronizační (a nabíjecí) kolébku, kožený kryt, manuál a dvě CD s aplikacemi. Výdrž baterie se pohybuje kolem 4 hodin při plném výkonu (maximální podsvícení displeje), což na první pohled není mnoho, ale je potřeba si uvědomit, že s PDA uživatel nepracuje v jednom kuse - spíše jej neustále zapíná a vypíná (psaní poznámek, kontrola diáře apod.). Pokud se ovšem pustíte do hraní her, nebo jste permanentně připojeni na internet (ICQ), nebudete kapacitou baterie příliš nadšeni. Stejného zklamání se dočkáte při práci na přímém sluníčku - ačkoliv je Tungsten vybaven kvalitním displejem, se slunečními paprsky se příliš nekamarádí a stává se nečitelným. Ale neznám barevný displej, který by byl v přímém slunečním světle dobře čitelný - nejedná se tudíž o chybu přístroje, ale spíše technologie samotné.

Elegantním řešením je bezpochyby vysouvací spodní část Tungstena, jak můžete vidět na obrázcích. Díky tomu je T3 malým PDA, což oceníte hlavně při cestovaní a nošení, ale při práci vám nabídne luxusní plochu o rozloze 320x480 pixelů, která určitě nezůstane nevyužita. Další novinkou je možnost skrývat Graffiti plošku a psát po celé ploše displeje (totéž nabízí i P800/P900 či některé Sony Clie), takže můžete displej zcela využít na zobrazení dat. Dále má Tungsten možnost displej rotovat, takže můžete například číst knihy nebo hrát hry na šířku, nikoliv pouze na výšku, jak bylo zvykem u starších modelů. Pro snadnější práci a jednodušší přístup k aplikacím je určen pěticestný DPad a čtyři tlačítka pro spuštění předdefinovaných programů. Hardwarově je T3 vybaven bezpochyby slušně a snad se brzy dočkáme i podpory wi-fi v podobě SD karty - jediná věc, která mi v tuto chvíli na tomto modelu chybí.

Softwarové vybavení
Úspěch každé platformy závisí na množství dostupných aplikací, jejich kvalitě a podpoře vývojářů. Co je výrobci platné, že jeho produkt má nejrychlejší procesor a luxusní vzhled, když pro něj nikdo nevyvíjí software? Tímto nedostatkem PalmOS rozhodně netrpí - jen server palmgear.com nabízí přes 20 000 programů pro tuto platformu. Díky takovému množství aplikací se z PDA stane pomocník, bez kterého po určité době nedáte ani ránu. A je jedno, zda potřebujete "pouze" elektronický diář a emailový klient, nebo mapu hvězdné oblohy, zjišťovat svou polohu pomocí GPS, číst knihy, hrát hry a vést si záznamy o sportovních úspěších. V takovém množství aplikací si prostě každý vybere a najde řešení, které ho uspokojí.

Tungsten T3 je samozřejmě se základními aplikacemi již dodáván. Najdete zde jak PIM aplikace (diář, úkolovník, adresář, poznámky), kancelářské programy (kalkulačka, DocumentsToGo - pro editaci office dokumentů (word, excel, powerpoint), diktafon), ale i něco pro zábavu (čtečku elektronických knih, prohlížeč fotografií a videa a přehrávač hudebních souborů) a komunikaci (emailový klient, webový prohlížeč a program na posílání SMS).

PalmOS vs Symbian
Ale aby to nevypadalo, že se jedná o bezchybný produkt, musím zde uvést i pár negativních detailů a srovnat jej s P800/P900. Asi nemá smysl rozebírat, zda je lepší all-in-one řešení, či nikoliv. Každému vyhovuje něco jiného. Při testování P800 jsem si vychvaloval, že vše máte v jednom zařízení, ale jste omezováni velikostí telefonu. Při kombinaci telefon a PDA zase musíte sebou nosit dva přístroje. To má na druhou stranu výhodu, že si PDA sebou vezmete, jen když jej opravdu potřebujete (na večerní oslavu stačí pouze telefon) a když se potřebujete například připojit na internet a stáhnout poštu, díky technologii bluetooth nemusíte na telefon ani sáhnout - může být pár metrů od vás, ale vy stejně pracujete jen s PDA. Další výhodou je samozřejmě velikost displeje - ideální smartphone vždy bude mít menší displej, než nadupané PDA. Každé z těchto cest má své výhody i nevýhody a z mého pohledu je důležitější výhoda celkového řešení než jednostranná preference jedné z těchto možností.

Tím se dostávám i k dalším bodům srovnání. PalmOS, narozdíl od Symbianu obsaženém v P800, nezvládá multitasking a podporu unicode. Multitasking by údajně měl řešit Palm OS 6 (Cobalt), ale s podporou unicode se prý nepočítá. V PalmOS mi mutlitasking chyběl jen při stahování emailů (musíte počkat až se emaily přijmou), ale například Verichat (IM klient), je schopen upozornit, na příchozí zprávu, i když není aktivní - je schopen běžet na pozadí, ale rozhodně se nejedná u plný multitasking, kterým se pyšní Symbian. Chybějící podpora unicode je z mého pohledu větším problémem a konverze dokumentů do různých kódování a řešení problému s nekorektní češtinou je únavné. V tomto směru měl rozhodně OS od Symbianu navrch. Pokud se dokážete přes tyto nevýhody přenést, jednoznačně budete těžit z velkého množství dostupných aplikací.

Na PalmOSu je také vidět, že se jedná o starší systém, který byl primárně určen pouze pro elektronické diáře, zatímco Symbian je určen pro mobilní zařízení a jeho správa je pro uživatele "velkých" operačních systémů přehlednější. Palm je pořád především diář (a to zatraceně dobrý) s obrovskou základnou softwaru. I přes určité nedostatky je PalmOS pro uživatele Maců dostatečně funkčním řešením, ale o tom si povíme až v dalším článku.

Co nás čeká?
Příště se podíváme, jak zprovoznit synchronizaci iCalu a AddressBooku s Palmem s funkční češtinou, ukážeme si jak efektivně přenášet multimediální soubory mezi oběma platformami a představíme vám programy, které zjednoduší spolupráci Mac OS X a PDA.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: