Palm Tungsten T3 - váš osobní asistent? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Palm Tungsten T3 - váš osobní asistent?

21. července 2004, 00.00 | Obliba PDA zařízení a chytrých telefonů narůstá a nevyhnula se ani majitelům Maců. Spousta uživatelů potřebuje mít důležitá data a informace vždy po ruce a mít k nim co nejrychlejší a nejsnazší přístup. A pokud se nespokojí s diářem, který nabízí většina mobilních telefonů, nezbývá než hledat sofistikovanější řešení. A jedním z nich je i Palm Tungsten T3 - vlajková loď společnosti Palm One.

Obliba PDA zařízení a chytrých telefonů narůstá a nevyhnula se ani majitelům Maců. Spousta uživatelů potřebuje mít důležitá data a informace vždy po ruce a mít k nim co nejrychlejší a nejsnazší přístup. A pokud se nespokojí s diářem, který nabízí většina mobilních telefonů, nezbývá než hledat sofistikovanější řešení. A jedním z nich je i Palm Tungsten T3 - vlajková loď společnosti Palm One.

Palm Tungsten T3 vlastním přes více než dva měsíce a za tu dobu jsem jej v kombinaci se svým PowerBookem a mobilním telefonem Sony Ericsson Z600 řádně otestoval a rozhodl jsem se všem, kteří o PDA s PalmOS přemýšlejí, usnadnit začátky a zorientovat se v této oblasti. Měl jsem možnost vlastnit více Palmů (Palm IIIe, Palm Vx, Palm M515) a SmartPhone SE P800 (operační systém Symbian UIQ 2.0), o který mne bohužel připravil šikovný kapsář. Přestože jsem si Symbian velice oblíbil, nová investice do chytrého telefonu (P900) byla odložena na neurčito a rozhodl jsem se vrátit k řešení od společnosti Palm One, abych vám, čtenářům MujMaca, mohl přiblížit i jiný operační systém v kombinaci s Mac OS X.

Tungsten T3 - na první pohled
První, čeho si na T3 všimnete, je elegantní design, displej a velikost celého přístroje. Vzhled jasně naznačuje, že Tungsten T3 je hi-end model a určen hlavně pro uživatele, kteří chtějí ze svého PDA vyždímat maximum. To dokazuje i kvalitní TFT displej o rozlišení 320x320 pixelů (320x480 ve vysunutém stavu, 65 tisíc barev), rozměry (10,8 x 7,6 x 1,6 cm (13 x 7,6 x 1,6 cm při vysunutí spodní části), hmotnost 153 gramů) a výbava. Do té patří slot pro paměťovou kartu (SD/MMC), bluetooth, infraport, sluchátkový výstup, mikrofon, reproduktor, 64 MB vnitřní paměti (operační systém a aplikace v základní výbavě zaberou cca 12 MB), 400MHz Intel XScale procesor, Palm OS 5.21, Li-Pol baterie, vibrační motorek a stylus, který se schová do těla PDA. Aby toho nebylo málo, v krabici s přístrojem najdete i synchronizační (a nabíjecí) kolébku, kožený kryt, manuál a dvě CD s aplikacemi. Výdrž baterie se pohybuje kolem 4 hodin při plném výkonu (maximální podsvícení displeje), což na první pohled není mnoho, ale je potřeba si uvědomit, že s PDA uživatel nepracuje v jednom kuse - spíše jej neustále zapíná a vypíná (psaní poznámek, kontrola diáře apod.). Pokud se ovšem pustíte do hraní her, nebo jste permanentně připojeni na internet (ICQ), nebudete kapacitou baterie příliš nadšeni. Stejného zklamání se dočkáte při práci na přímém sluníčku - ačkoliv je Tungsten vybaven kvalitním displejem, se slunečními paprsky se příliš nekamarádí a stává se nečitelným. Ale neznám barevný displej, který by byl v přímém slunečním světle dobře čitelný - nejedná se tudíž o chybu přístroje, ale spíše technologie samotné.

Elegantním řešením je bezpochyby vysouvací spodní část Tungstena, jak můžete vidět na obrázcích. Díky tomu je T3 malým PDA, což oceníte hlavně při cestovaní a nošení, ale při práci vám nabídne luxusní plochu o rozloze 320x480 pixelů, která určitě nezůstane nevyužita. Další novinkou je možnost skrývat Graffiti plošku a psát po celé ploše displeje (totéž nabízí i P800/P900 či některé Sony Clie), takže můžete displej zcela využít na zobrazení dat. Dále má Tungsten možnost displej rotovat, takže můžete například číst knihy nebo hrát hry na šířku, nikoliv pouze na výšku, jak bylo zvykem u starších modelů. Pro snadnější práci a jednodušší přístup k aplikacím je určen pěticestný DPad a čtyři tlačítka pro spuštění předdefinovaných programů. Hardwarově je T3 vybaven bezpochyby slušně a snad se brzy dočkáme i podpory wi-fi v podobě SD karty - jediná věc, která mi v tuto chvíli na tomto modelu chybí.

Softwarové vybavení
Úspěch každé platformy závisí na množství dostupných aplikací, jejich kvalitě a podpoře vývojářů. Co je výrobci platné, že jeho produkt má nejrychlejší procesor a luxusní vzhled, když pro něj nikdo nevyvíjí software? Tímto nedostatkem PalmOS rozhodně netrpí - jen server palmgear.com nabízí přes 20 000 programů pro tuto platformu. Díky takovému množství aplikací se z PDA stane pomocník, bez kterého po určité době nedáte ani ránu. A je jedno, zda potřebujete "pouze" elektronický diář a emailový klient, nebo mapu hvězdné oblohy, zjišťovat svou polohu pomocí GPS, číst knihy, hrát hry a vést si záznamy o sportovních úspěších. V takovém množství aplikací si prostě každý vybere a najde řešení, které ho uspokojí.

Tungsten T3 je samozřejmě se základními aplikacemi již dodáván. Najdete zde jak PIM aplikace (diář, úkolovník, adresář, poznámky), kancelářské programy (kalkulačka, DocumentsToGo - pro editaci office dokumentů (word, excel, powerpoint), diktafon), ale i něco pro zábavu (čtečku elektronických knih, prohlížeč fotografií a videa a přehrávač hudebních souborů) a komunikaci (emailový klient, webový prohlížeč a program na posílání SMS).

PalmOS vs Symbian
Ale aby to nevypadalo, že se jedná o bezchybný produkt, musím zde uvést i pár negativních detailů a srovnat jej s P800/P900. Asi nemá smysl rozebírat, zda je lepší all-in-one řešení, či nikoliv. Každému vyhovuje něco jiného. Při testování P800 jsem si vychvaloval, že vše máte v jednom zařízení, ale jste omezováni velikostí telefonu. Při kombinaci telefon a PDA zase musíte sebou nosit dva přístroje. To má na druhou stranu výhodu, že si PDA sebou vezmete, jen když jej opravdu potřebujete (na večerní oslavu stačí pouze telefon) a když se potřebujete například připojit na internet a stáhnout poštu, díky technologii bluetooth nemusíte na telefon ani sáhnout - může být pár metrů od vás, ale vy stejně pracujete jen s PDA. Další výhodou je samozřejmě velikost displeje - ideální smartphone vždy bude mít menší displej, než nadupané PDA. Každé z těchto cest má své výhody i nevýhody a z mého pohledu je důležitější výhoda celkového řešení než jednostranná preference jedné z těchto možností.

Tím se dostávám i k dalším bodům srovnání. PalmOS, narozdíl od Symbianu obsaženém v P800, nezvládá multitasking a podporu unicode. Multitasking by údajně měl řešit Palm OS 6 (Cobalt), ale s podporou unicode se prý nepočítá. V PalmOS mi mutlitasking chyběl jen při stahování emailů (musíte počkat až se emaily přijmou), ale například Verichat (IM klient), je schopen upozornit, na příchozí zprávu, i když není aktivní - je schopen běžet na pozadí, ale rozhodně se nejedná u plný multitasking, kterým se pyšní Symbian. Chybějící podpora unicode je z mého pohledu větším problémem a konverze dokumentů do různých kódování a řešení problému s nekorektní češtinou je únavné. V tomto směru měl rozhodně OS od Symbianu navrch. Pokud se dokážete přes tyto nevýhody přenést, jednoznačně budete těžit z velkého množství dostupných aplikací.

Na PalmOSu je také vidět, že se jedná o starší systém, který byl primárně určen pouze pro elektronické diáře, zatímco Symbian je určen pro mobilní zařízení a jeho správa je pro uživatele "velkých" operačních systémů přehlednější. Palm je pořád především diář (a to zatraceně dobrý) s obrovskou základnou softwaru. I přes určité nedostatky je PalmOS pro uživatele Maců dostatečně funkčním řešením, ale o tom si povíme až v dalším článku.

Co nás čeká?
Příště se podíváme, jak zprovoznit synchronizaci iCalu a AddressBooku s Palmem s funkční češtinou, ukážeme si jak efektivně přenášet multimediální soubory mezi oběma platformami a představíme vám programy, které zjednoduší spolupráci Mac OS X a PDA.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 02:07
Odpovědí: 0

Pokud byste snad nekdo uvazoval o koupi pristroje s Palm OS a mate Maca, tak si zkuste precist tento nazor:
- VPN pripojeni z Palmu funguje jen pri dobre konstalaci hvezd (restarty).
- Pripojit se treba do prace pres SMB na server, ktery jede pod Windows 2003 Server je neuskutecnitelne.
- Sortiment obalu pro Palmy je u nas zcela tristni.
- Za aplikaci, ktera umi jakz takz synchronizovat (Mark/Space) se musi platit.
- Synchronizace do iCalu funguje jen pro jednu kategorii.
- Palm OS 6 pravdepodobne nepujde do T3ky flashnout.
- Neexistuje dobre fungujici mail conduit pro Mail.app.
- T3ka se po case (tim vysouvanim) docela vyvykla a odpor aretacnich poloh klesa (takze se pri drncnuti v tramvaji muze zavrit).
- VeriChat povazuji za naprosto nouzove reseni, nebot situace InstantMessengeru pro Palm OS (predevsim v komfortu ovladani) je priserna (snad s vyjimkou Chatopusu, ktery je spise pro Jabberare...)
- Instalace dat/softwaru na SD kartu je s dodavanym softwarem neuveritelne zdlouhave reseni, karta se pri pripojeni Palmu ani nenamountuje na plochu...
- Musim si prikoupit externi nabijecku, abych s sebou nemusel porad tahat celou kolebku, kdyz potrebuju T3ku nabit na cestach.
- Software pro Palm OS davno neni to, co pro Win zarizeni.
- Palm OS nepodporuje standardni multimedialni formaty (AAC, MPEG atd.)
- Uroven jedineho funkcniho internetoveho prohlizece WebPro se neda s konkurenci srovnavat.
- Podpora cestiny je minimalni a lokalizace T3ky napriklad nefunguje spravne v levackem nastaveni pristroje.
- Bluetooth v T3ce nema nejaky zazracny dosah v porovnani napriklas se Sony/Ericsson T610.
- WiFi a Bluetooth nabizi konkurence za cenu toho, co PalmOne jen za Bluetooth.
- iSync nema PRIMOU podporu pro Palmy.

Pro mne je zaver jasny... Moje pristi PDA bude iPaq a Missing Sync od Mark/Space, protoze kdyz uz mam platit za synchronizacni software, tak uz si rovnou mohu koupit lepsi hardware.

Jestli mate ale nekdo nejake POZITIVNI zkusenosti s Palmem a Mac OS X, tak si je rad prectu.

Odpovědět na příspěvek

RE: T3 (a OS X)

Autor: zzen Muž

Založeno: 21.07.2004, 02:33

Musím bohužel připojit podobné komentáře. Předtím než se rozhodněte ke koupi Palm OS na základě nadšenecké recenze člověka, který si ten přístroj VZAL DO RUKY zvažtě i následující výpověď.

Jsem mnoholetý uživatel Palma (po ukradeném Palm IIIx jsem si pořídilt Tungsten T a s T3 jsem si extenzivně vícekrát pohrával) a do Palm OS zařízení (jak jsem sám sobě slíbil) už nikdy nepůjdu. Palm svůj boj dávno prohrál jakoukoliv absencí inovace, za posledních 5 let se operační systém ve svých funkcích prakticky nezměnil (představte si, že dnes na svém Macovi máte stále Mac OS 8!).

* naprosto mizerná až nulová podpora češtiny. (A to i po nainstalování "lokalizací", které sice přemění ovládání, ale například dodnes neexistuje kancelářské řešení kompatibilní s češtinou i Mac OS)

* zcela zaostávající aplikace. Ano, Palm má sice nejvíce aplikací, ale jsou to malé utilitky několik let staré, černobílé a omezeně použitelné. Každý reálný životní problém, na který jsem narazil, byl na PocketPC řešen VÝRAZNĚ lépe. (České maily, SSH, FTP, SMB, Web!!!, multimedia - a mohl bych určitě pokračovat)

* naprosto katastrofální (ne)podpora pro internetové připojení! Nevěřtě čemukoliv co čtete! Propojení na Internet sice Palm formálně umožňuje, ale reálné používání je velmi obtížné. Spojení se pomalu navazuje, samovolně se rozpojuje, Přidejte k tomu na mém Tungstenu T (kdysi vlajková loď Palmu) naprosto strašný BlueTooth, který v půlce případů ani nenajde druhý konec spojení, v dalších mnoha případech se prostě nespojí a když se spojí, velmi často prostě celý stroj vytuhne. Mému známému, který má také Tungsten T, dělá přesně to samé!!

* katastrofální (ne)podpora ze strany Palmu! Nejen že oficiálně Palm OS 5 stroje již nejsou nadále na Macovy podporovány (a jiné zatím neexistují!). Když jsem jim psal ohledně padajícího BT, říkali, že o ničem neví! Když jsem se ptal, kdy bude update systému, řekli, že neví! Mám T|T dva roky, za tu dobu vyšlo několik nových verzí systému, ale pro můj stroj prostě nejsou dostupné, pouze jako předinstalované v novějších modelech. Přitom T|T _má_ flashovatelnou paměť - jenom se Palme One nechce obtěžovat se s vydáním updatu pro stávající zákazníky. Představte si tedy, že na svém počítači mustíte mít stále nainstalovaný systém co s ním přišel, protože žádný nový si tam dát nemůžete! [ Ne že by to technicky nešlo, jenom nejsou nové verze nijak dostupné. ]


Neberte to tak, že se snažím Palm One nějak neprávem špinit. Jsem dlouholetý příznivce Palmu, nikdy jsem jiné PDA nepoužíval a nedal jsem na ně dopustit. Byl jsem ale jejich vlastním přístupem doslova donucen nad nimi zlomit hůl. Palm OS? Nikdy! Raději bez dalšího PDA!

(Pokud máte nějaké nejasnosti nebo s něčím nesouhlasíte, klidně mne oslovte mailem, za svým názorem si stojím.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 21.07.2004, 07:29

Asi bych se take mel vyjadrit.

1/ s PalmOS pracuji dele, jak jsem v clanku uvedl, take jsem uvedl, ze PalmOS neni nejmodernejsi OS, ale spis diar, ktery velkou podporu vyvojaru

2/ cestina - budu se venovat priste, ale napr. neni problem synchronizovat ical a addresbook s ceskymi znaky. Co se tyce podpory Office dokumentu - ano, tam se problemy objevuji.

3/ co se tyce reseni konkretnich problemu, ktere na PPC byly reseny lepe, nemohu se k tomu vyjadrit (PPC neznam), ale na Palm je funkcni IM, Web (Web PRo 3,5), FTP, SSH, prehravani videa (MPG), audia (OGG, MP3), prohlizeni fotek atd. - je mozne ze na PPC ty aplikace vypadaji lepe, ale na palmos FUNGUJI, coz je podle me nejdulezitejsi.

4/ internetova pripojeni - pripojuji se nekolikrat denne pres BT a GPRS bez absolutne zadnych problemu. BT taktez funguje korektne - synchronizace, IR ovladani, Salling clicker atd.

5/ Podpora Palm OS v Macovi - primo na palmone je sekce venovana macum - http://www.palmone.com/us
/macintosh/ . Palm OS 5 je na Macu podporovan, PalmOS 6 podle zprav nebude (bude potreba vyuzit jina reseni - Missing Sync).

Palm ma sve mouchy, ale jako PDA umi to, co od nej pozaduji - synchronizace dat (adresy, diar, fotky atd), pripojeni na internet (icq, web, mail, ssh, VNC) a radu utilitek a her.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Jarda Muž

Založeno: 21.07.2004, 09:06

Souhlasim s tebou, Palm je velmi sikovne minimalisticke reseni, které v je případě T3 dotazeno do skvělé podoby.

Na co je potreba kvetnatych WinCE? Na to abych se bal ze nejaky vykuk objevi diru, vyrobí pekného vira a ja prijdu o data, byt zalohovana (pripadne je poslu nechtene nekomu jinemu...)?

Mel jsem tu cest pouzivat Palm V od sveho uvedeni na trh az do nedavne doby, kdy mi klekly baterie. Po celou dobu _absolutni_ spokojenost... (mel jsem ho pripojen jak k Apple, tak PC).

Pak prislo rozhodnuti co dale. Chvili jsem pouzival iPaq 3630 a po nekolika tydnech pouzivani, kdy jsem jej 2x znovu konfiguroval, protoze po vybiti baterii v necekane kratke dobe iPaq na vsechno zapomel, jsem ho s velkou ulevou odlozil do zasuvky. Dekuji, nechci...
A tak mam zase Palm, tentokrat T3...

Palm má sve mouchy, ale jednoduchost a uzitne hodnoty predci jak Symbian, tak WinCE.

Ale abych zase moc nechvalil, zatim se mi nepodaril rozchodit Internet pres BT a GPRS od T-Mobilu. Nemate nekdo tip, jak to spravne nastavit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 21.07.2004, 16:45

ad T-mobile, udajne to neni zcela trivialni - mrkni sem:

http://www.google
.com/search?hl=cs&ie=UTF-
8&q=%22Palm+GPRS%22&btnG=
Hledat&lr=lang_cs

mysl
im ze treti odkaz vede na palmare, kde je to popsane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Zdeny Muž

Založeno: 28.12.2004, 18:44

Rozchodit GPRS od T-mobile je docela jednoduché. Stačí si vzít brožurku "Mobilní datové služby" v prodejně T-mobile. Používám na treu bez problémů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 17:47

1/ s PalmOS pracuji dele, jak jsem v clanku uvedl, take jsem uvedl, ze PalmOS neni nejmodernejsi OS, ale spis diar, ktery velkou podporu vyvojaru

- Palm sam sebe prezentuje jako PDA, pocitac do kapsy, takze nevidim duvod, proc pro Palm OS delat ulevy v podobe prohlaseni "je to spise diar", zvlaste kdyz jej prodavaji za stejnou cenu jako konkurencni Pocket PC... ?

3/ co se tyce reseni konkretnich problemu, ktere na PPC byly reseny lepe, nemohu se k tomu vyjadrit (PPC neznam), ale na Palm je funkcni IM, Web (Web PRo 3,5), FTP, SSH, prehravani videa (MPG), audia (OGG, MP3), prohlizeni fotek atd. - je mozne ze na PPC ty aplikace vypadaji lepe, ale na palmos FUNGUJI, coz je podle me nejdulezitejsi.

- Pokud se spokojite s nekvalitnimi FTP klienty, tuhnoucim TuSSH a tezkopadnymi IM, tak samozrejme Palm je pro vas. Napriklad takovy traceroute pro Palm vubec neexistuje, takze se musim pres SSH logovat k sobe na pocitac a poustet ho tam a podobnych prikladu se da najit vic...

4/ internetova pripojeni - pripojuji se nekolikrat denne pres BT a GPRS bez absolutne zadnych problemu. BT taktez funguje korektne - synchronizace, IR ovladani, Salling clicker atd.

- Souhlasim, u T3 je BT lepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:15

Zdravim,

prohlasenim, ze ´palm je spise diar...´ jsem nechtel PalmOSu ulevit ale prave naopak - upozornit na to, ze ma sve mouchy (unicode, multitasking atd...) a je na uzivateli, zda mu staci, to co mu Palm OS nabidne, ci nikoliv. Samozrejme, zalezi, co od nej ocekava - jestlize potrebuje aplikace, ktere pro PalmOS nejsou, ci je s nimi nespokojen, musi se rozhlednout jinde a pak pro nej je treba resenim PocketPC. Priznam se, ze me pocketPC prilis nenadchla, ale ani jsem nemel moznost je dlouhodobe testovat, takze se rozhodne nechci hadat, co je pro koho lepsi. Pro me potreby je Palm dostacujici a idealni reseni, ale samozrejme to tak nemusi platit pro kazdeho.

FTP klient i IM mi funguji, to zda IM vypada tezkopadne... kdyz jsem nekde na ceste, je pro me spise dulezite, abych dostal zpravu na ICQ a byl schopen na ni odpovedet. Priznam se ze tracouroute jsem na PalmOS nezkousel/nehledal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:31

S prichodem Palm OS 6 se bez Mark/Space neobejdu, takze si jej budu muset koupit. Platforma PocketPC nabizi mnohem vic nez nabidne PalmOne a to za stejnou cenu a mnohdy s lepsim servisem. Missing Sync podporuje jak Palm, tak Pocket PC. Ptam se tedy jestli existuje jediny duvod, mimo absolutniho Palm-fandovstvi, porizovat si Palm? A zvlaste dneska, kdy Palm OS 6 jeste neni a spolehat se na sliby PalmOne se ukazalo jako velka chyba uz v minulosti... Myslim, ze absence tohoto pohledu na vec mi v clanku nejvice chybela a prislo mi odvazne nacnout tematiku Mac OS X a PDA bez znalosti jinych platforem nez Palm...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:34

S prichodem Palm OS 6 se bez Mark/Space neobejdu, takze si jej budu muset koupit. Platforma PocketPC nabizi mnohem vic nez nabidne PalmOne a to za stejnou cenu a mnohdy s lepsim servisem. Missing Sync podporuje jak Palm, tak Pocket PC. Ptam se tedy jestli existuje jediny duvod, mimo absolutniho Palm-fandovstvi, porizovat si Palm? A zvlaste dneska, kdy Palm OS 6 jeste neni a spolehat se na sliby PalmOne se ukazalo jako velka chyba uz v minulosti... Myslim, ze absence tohoto pohledu na vec mi v clanku nejvice chybela a prislo mi odvazne nacnout tematiku Mac OS X a PDA bez znalosti jinych platforem nez Palm...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:54

Kdyz od PalmOS 6 budu potrebovat Missing sync, znamena to, ze jiz nyni, kdyz ho nepotrebuji, je palm spatna volba?

Nikdo vam prece nebere, ze pro vase ucely je PocketPC lepsi. Jsou ale i uzivatele, kterym napriklad palm vyhovuje, nekomu vyhovuje tuzka a papir a jinemu P900... A nekdo treba pouziva Palm IIIe, protoze mu staci na cteni knizek. Toto nebyl clanek o tom, co je nejlepsi (co by si uzivatele meli jit hned koupit), ale popis T3 a zacatek kratkeho serialu o tom, jak spolupracuje Palm OS a OS X. Nemyslim si, ze pro takovyto clanek je potreba dlouholeta praxe s pocket PC.

Jestlize mate zkusenost s PocketPC a jste ochoten se o vasich zkusenostech se ctenari podelit, neni nic jednodussiho, nez me kontaktovat a domluvime se na clanku o vasi platforme. Ale nenapsat o reseni PalmOS x OS X jen kvuli tomu, ze mam malou zkusenost s PPC mi neprijde jako spravna cesta.

Preji hezky vecer

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 19:18

Kdyz od PalmOS 6 budu potrebovat Missing sync, znamena to, ze jiz nyni, kdyz ho nepotrebuji, je palm spatna volba? -- Mate pravdu, neni spatnou volbou, ale proc nezminit to, ze soucasny Missing Sync pro Palm OS 5.21 je jiz nyni lepsi, nez synchronizace pres dodavany Palm Desktop.

Uz to, ze uverejnujete clanek o Palm OS a Mac OS X znamena, ze pro nektere ctenare bude "vzorem" pri rozhodovani se o investovani do PDA. To je fakt, ktery neni typicky jenom pro IT zurnalistiku. Palmy pouzivam skutecne velmi dlouho a jsem jejich priznivcem, presto bych ale NYNI Palm nikomu nedoporucil, zvlaste pak uzivatelum OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 21.07.2004, 19:26

Souhlasim s Petrem. Jsem rad, ze ten clanek nebyl dalsim objektivnim-navodem-jak-s
i-vybrat-nejlepsi-platfor
mu. Je to clanek o produktu urciteho vyrobce a nastesti se nesnazi tvrdit, ze tento produkt nebo vyrobce je lepsi nez ty ostatni.

Sam mam Palma a bohuzel neznam nikoho, kdo by me dokazal presvedcive vylozit vyhody PPC, takze pokud bude nekdo schopny o teto platforme (ve vztahu k Macu) napsat zajimavy clanek, rad si ho prectu.

PS: Palm OS jsou Dve Slova a palmOne je jednoSlovo. Address Book jsou zase Dve Slova, Clié ma carku nad é. Je prima, kdyz se aspon v clancich tyhle veci dodrzuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 21.07.2004, 23:41

Souhlas, pokud je tu nekdo, kdo ma zkusenost s PocketPC a macem a byl by schopen o tom napsat, kontaktujte me prosim.

PS: diky za upozorneni, dam si na to pozor.

Odpovědět na příspěvek

RE: T3 (a OS X)

Autor: agent Muž

Založeno: 21.07.2004, 09:10

hmmm 5tone, od palmu k iPaqu to je vice nez z blata do louze... ...ale pro tebe asi to priserne PC rozhrani problem nebude... ;–) kazdopadne, kdyz uz se nekdo bez takove zbytecnosti jako je PDA neobejde, tak by se mel spise zamerit na nejaky hodne dobry telefon... protoze, kdyz vidim v parlamentu treba chudaka Sobotku jak telefonuje pres iPaq, tak je mi tak k smichu, ze ani nemuzu rict jak -- to prece normalni clovek nemuze myslet vazne....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 17:55

Je sice skvele, ze tady presentujes svuj nazor na potrebnost PDA, ale nejak nechapu jak to souvisi s mym prispevkem. Jestli mi chces doporucit megatelefon, co bude umet vsechny veci jako Palm/iPaq, tak jsem na nej docela zvedavy. Preferujii oddeleni techto dvou zarizeni. Nejak si nedovedu predstavit rozmer a vydrz baterie takoveho telefonu, ktery by mi umoznilo to co PDA + telefon.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: Pavel Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:46

a co třeba Yakumo PDA omikron ? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: agent Muž

Založeno: 21.07.2004, 21:13

ano, je to můj názor, vadí to hodně? zatím mě nikdo nepřesvědčil, že zařízení typu PDA má budoucnost, že má vůbec význam... nejsem manager(nebo magor ;-), který má život naplánovaný podle počítače od šesti ráno do půlnoci a musí mít stále u sebe "fízla" který mu pořád něco hlásí... opravu i ten telefon mi stačí -- popravdě, k čemu tahat dvě zařízení, když ke komunikaci stačí jedno... když Apple vynalezl princip PDA zdálo se to geniální -- jenže v té době se mobilní telefon nosil v desetikilovém železném kufru a mobilní počítač byl v plenkách... ale dnes? v době chytrých telefonu, špičkových přenosných počítačů? k čemu sakra ty PDA používáte? Kontakty? Mám v mobilu... poznámky, kalendář, budík, plánovač... tohle uměl každý mobil co jsem v poslední době měl -- stejně jsem to prakticky nevyužil -- jo, užitečná věc je foták v mobilu, vyfotíš si třeba reklamu na ulici nebo v dopravě -- a máš to rychlejší než něco přepisovat... celá ta diskuse mi připadá zbytečná... kdo chce Pal ať si ho koupí, kdo se chce trápit s kapesní bombou v podobě PocketPC -- prosím, nikdo mu v tom nebrání... chápu, že pro někoho je to otázkou prestiže, módy nebo tak něco, ale stejně si už více než sedm let stojím za svým -- PDA byla slepá vývojová větev... budoucnost je v malých, lehkých, multimediálních komunikačních zařízeních o velikosti menší než třeba P800...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: ANo Muž

Založeno: 21.07.2004, 22:18

Konecne nejaky zajimavy nazor;)!

Ja zase, ac je ta "doba chytrých telefonu, špičkových přenosných počítačů", prenosny pocitac nemam, stejne bych ho s sebou nemoh tahat porad, a muj mobil je uplne hloupy (zato maly a funkcni).

Na Palmu pouzivam hlavne tohle:

- kalendar, organizace casu (potrebuji totiz toho "fízla který mi pořád něco hlásí")
- outliner (pouzivam Progect, neco jako OmniOutliner na Macu)
- poznamky (psane/Graffiti/Memo i cmarane/DiddleBug)
- cteni elektronickych knih (idealni do MHD a na dovolenou, nezabere misto, spousta knizek, nepotrebuje svetlo, vyhledavani, u technickych veci moznost stahnout cokoli z webu, u beletrie take + vice jazykovych verzi, jakykoli textovy soubor, uzasna vec!)

A kdyz uz to mam, tak pouzivam i skvele prehledne kontakty, obcas hraju hry, taky vyborne jako kalkulacka (grafy, fce, ...).

Prvni PDA jsem dostal v podstate zadarmo a po roce pouzivani jsem si na to zvykl tak, ze kdyz mi Visora ukradli, musel jsem si koupit novy Palm.

Palm pro me urcite neni otazkou prestize nebo mody ani nejsem manager (jedine snad magor<:-]). Nekomu staci chytry mobil s fotakem, nekdo musi mit zase spickovy prenosny pocitac, ale ja jsem holt exot...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: agent Muž

Založeno: 21.07.2004, 23:46

kalendář, fízla, i něco jako outliner můžeš mít ve většině "opravdu" chytrých telefonů...
o poznámkách nemluvě, ale upřímně, kolik času uplyne, než si tím škrabopisem poznamenáš třeba jen hloupý mail...
...když knihy, tak knihy, elektronického textu mám plné zuby, a kazit si oči u něčeho jako je obrazovka PDA... myslím, že je jen otázka času, kdy zjistíš, že kniha není jen ten text...
tahat soubory z netu? k čemu? když s nimi budu chtít pracovat, stejně skončí v počítači...
ne, vše je jen pohled na věc, opět nic, co by mluvilo o PDA jako o jedinečné technologii... když vidím ty krásné malé hračky jako je třeba Z600 (a to je přitom relativně zastaralá mrška), tak v tom vidím budoucí vývoj, jeho směr, když vidím ty obrovské svítící krabičky s mobilními wokny nebo historickým palmosem, tak mi to opravdu nic neříká... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: T3 (a OS X)

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 21.07.2004, 12:29

IMO nelze jednoduse rict, zda je lepsi Palm nebo PPC. Znam dost lidi, kteri nedaji na Palmy dopustit (treba ja;)). Jsou to eleganti vecicky s ergonomickym ovladanim, dlouhou vydrzi baterie a priznivou cenou. PPC byvaji obvykle tezsi, drazsi, meji vice funkci, ale tezkopadnejsi rozhrani nevhodne pro kapesni pocitace.

Kazda platforma je vhodna pro nekoho jineho. Kdo chce maximalni Microsoft-kompatibilitu nebo multimedia a ma na to dost penez a nevadi mu nevyhody, udela dobre, kdyz si poridi PPC. Co se tyce zminovanych nevyhod Palmu, nektere jsou pravdive, nektere nema cenu komentovat a k par bych neco doplnil:

- Pripojit se treba do prace pres SMB na server, ktery jede pod Windows 2003 Server je neuskutecnitelne.
* SMB pro Palm vyvyji spolecnost RedGrep. Jeste to neni, ale rek bych, ze se mame na co testit;)

- Sortiment obalu pro Palmy je u nas zcela tristni.
* Mam pouzdro Krusell a jsem spokojeny. Vim, ze se dovazi i vseljake vodovzdorne a podobne nesmysly. V cem je problem?

- Musim si prikoupit externi nabijecku, abych s sebou nemusel porad tahat celou kolebku, kdyz potrebuju T3ku nabit na cestach.
* Jsou i jine palmy nez T3, TE ma normalne ext. nabijecku. Tohle neni argument proti Palmum obecne, ale mozna proti T3.

- Software pro Palm OS davno neni to, co pro Win zarizeni.
* ?? To je preci dobre! Kapesni Okna jsou IMO krok spatnym smerem, existuji pro ne nektere funkcne bohatsi aplikace, ale celkove je to rozhrani nevhodne pro kapesni pocitace, Palm se daleko lip ovlada. (Je to subjektivni, ale mam pocit, ze vetsina lidi se na tom shodne.)

- Palm OS nepodporuje standardni multimedialni formaty (AAC, MPEG atd.)
* Je na to externi software. Ja osobne nepotrebuju, aby mi Palm prehraval video, ale je skoda, ze neni standardni podpora.

- Podpora cestiny je minimalni a lokalizace T3ky napriklad nefunguje spravne v levackem nastaveni pristroje.
* Co znamena minimalni? Mam pocit, ze to s levackou podporu neplati u lokalizace RedGrep, jen u PiLocu. (Jsem pravak, takze to nevim jiste.)

- iSync nema PRIMOU podporu pro Palmy.
* COZE? iSync ma pro Palmy stejne primou podporu jako pro mobily, jen to rozdelili do dvou instalacnich balicku. (Pokud mate na mysli, ze synchronizace probiha pomoci HotSyncu - to je s ohledem na to, ze jsou i jine conduity, spravne reseni.

* Co se tyce podpory cestiny pro synchronizaci (zatim jen standardnich aplikaci iSync i PD), existuje a levne, ale nechci tu prilis delat reklamu;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: 5tone Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:09

Dekuji za jediny konstruktivni prispevek k tematu. Rad bych nekolik veci upresnil... Predevsim to, ze muj prispevek se tykal konkretne T3ky (jak vyplyva z jeho nazvu). :)

* SMB pro Palm vyvyji spolecnost RedGrep. Jeste to neni, ale rek bych, ze se mame na co testit;)

- to je sice moc hezke, ale bez fungujiciho VPN klienta mi je podobna aplikace, ktera bude pravdepodobne uvedena rok (!) po tom, co jsem si Palm porilil, trochu s krizkem po funuse

* Mam pouzdro Krusell a jsem spokojeny. Vim, ze se dovazi i vseljake vodovzdorne a podobne nesmysly. V cem je problem?

- Dovazi se predevsim za strasne penize a zvlaste, kdyz chce clovek levackou variantu pouzdra, nicmene uznavam, ze me naroky jsou dosti specificke. :)

* ?? To je preci dobre! Kapesni Okna jsou IMO krok spatnym smerem, existuji pro ne nektere funkcne bohatsi aplikace, ale celkove je to rozhrani nevhodne pro kapesni pocitace, Palm se daleko lip ovlada. (Je to subjektivni, ale mam pocit, ze vetsina lidi se na tom shodne.)

- Ovladani Palmu se mi take libi, ale srovnavat ho s PPC asi nelze, PPC bylo vyrobeno na ruku lidem zvyklym na Windows. Jasne ze Palm OS bude mit jednodussi ovladani, dokud nebude umet to, co PPC...

* Co znamena minimalni? Mam pocit, ze to s levackou podporu neplati u lokalizace RedGrep, jen u PiLocu. (Jsem pravak, takze to nevim jiste.)

- Vychazim z dodavane cestiny k T3ce. To, ze nekdo jiny dela lokalizaci za dalsi sumu penez navic, ktera by mohla fungovat o neco lip, mne, jako zakaznika, nemusi zajimat. -- Ale zajimal jsem se o to, psal jsem do RedGrepu a ani mi neposlali odpoved...

* COZE? iSync ma pro Palmy stejne primou podporu jako pro mobily, jen to rozdelili do dvou instalacnich balicku. (Pokud mate na mysli, ze synchronizace probiha pomoci HotSyncu - to je s ohledem na to, ze jsou i jine conduity, spravne reseni.

- Prave to rozdeleni do dvou balicku mi nedava vubec smysl. Misto ocekavaneho plug'n'play jsem objevil plug'n'surprise - rozhodne mi to pripomelo PC vice nez cokoli jineho. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: T3 (a OS X)

Autor: zzen Muž

Založeno: 21.07.2004, 18:51

Myslím, že moje celkově největší rozčarování nad Palm OS plyne naprosto ustrnutého vývoje opračního systému. Je těžké pro mne vydržet být fanouškem této platformy když vidím, jak rok od roku zastarává.

* Plná široká podpora Unicode v systému i při synchronizaci.
* Multitasking, možnost pustit víc programů (např. IM, MP3 přehrávač a číst si Word dokument)
* Široká a robustní podpora pro síťování, připojení k Internetu či lokálním sítím pomocí BT, Wi-Fi, modemu apod a síťové utility jako email, web apod. na kvalitní úrovni standardně v systému
* Import/Export formátů jako je Word, Excel

a konečně také pořádné vývojářské prostředí, které umožní tvořit skutečně kvalitní programy

Toto všechno se očekávalo napjatě už od Palm OS 5 před mnoha lety. Nestalo se. Jediné co přišlo byla krkolomná podpora nových procesorů (kde nativního ARM kódu je jen velmi málo) a krkolomná podivná podpora pro pouštění některých věcí na pozadí - ale o multitaskingu se rozhodně mluvit nedá.

Tedy se znovu upjaly šance k Palm OS 6, také díky tomu, že Palm koupil Be (a BeOS - který chtěl kdysi koupit Apple a pak koupil NeXT). Jenže podle všeho bude Palm OS 6 zase jenom trochu předělaný Palm OS 5 - žádná velká změna.

Palm potřebuje udělat podobný krok, jako udělal Apple od Mac OS k Mac OS X a jako udělal Microsoft od Windows 3.11/95/98 k Windows NT kernelu ve Windows 2000 a hlavně XP. Podívejte se, jaké nadšení a novou krev do žil vlil Apple svým fanouškům, když konečně začal se svým systémem něco pořádného dělat. A co všechno s ním šlo dělat.

Zastaralost a zaostalost je z Palmu cítit každým coulem. Ta platforma nemá budoucnost, NIJAK se nerozvíjí. Palm Software stagnuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: T3 (a OS X)

Autor: Jan Muž

Založeno: 23.07.2004, 16:04

Pises ze tvoje buduce PDA bude ipaq. Ja mam tiez podobne uvahy, ale je mozne ipaq synchronizovat s Mac, konkretne s ms office 2004?

Odpovědět na příspěvek

PALM OS

Autor: Zdeny Muž

Založeno: 21.07.2004, 08:04
Odpovědí: 0

Používal jsem visor a nyní mám treo s PalmOS, vždy jen s verzí 3.5.2. A jsem s tím trvale spokojený. Záleží na tom, k čemu to člověk potřebuje. Pokud chce někdo porovnávat nějaké extra výkony, prosím. Mně stačí, že že v pohodě s korektní češtinou čtu knihy a internetové stránky převedené na formát pro Palm. Sám si převádím potřebné texty i obrázky, které chci mít ve treu. Komunikace s MAC OS 9 i X je v pohodě a s korektní češtinou. Mohu psát a editovat český text (osvědčil se mi editor Qed) a využívat více praktických i zábavných aplikací. Internet a e-mail přes GPRS mi fungují dobře (s Palmscape a Snappermailem), zrovna jako telefonování a sms.

Odpovědět na příspěvek

Palm a Mac OS X

Autor: tom Muž

Založeno: 21.07.2004, 09:53
Odpovědí: 0

Skusim aj ja popisat svoje skusenosti s Palm OS a MAC.
Pouzival som Clie 360, co bol problem pracovat s Macom, kedze Sony nema ziadnu podporu pre Mac. Hladal som dlho az som nasiel Missing Sync. To sa uz dalo, ale nic moc to nebolo. Len zakladne PIM app.
Asi rok som pracoval na PC. Tam nebol problem, ci so conduits, synchonizaciou a aj PC+Palm aplikaciami.
Medzi tym som si kupil TT2. Kedze mi blbne kabel a USB driver na PC, syncoval som iba cez BT. Iba jeden krat som mal velky problem so syncovanim. Inac to ide dobre. Trochu pomalsie ako kablom, ale ide. Akurat Backup cez BT je problem. Aj BT s Eric T39 funguje bez problemov.
Asi mesiac pracujem na PB. A to nestali trable... :(
Nahral som si do TT2 nove PIM app (Calendar, Contact, Tasks a Memos z Palm TE. Na Macu ich podporuje iba najnovsi Palm Decktop. iSync conduit podporu nema, ani Office 2004 a myslim, ze nic ine.
Diaktika to je pruses. Pouzivam Piloc, ktory unicode nema, mac+ kodovanie radsej neskusam.
Takze nadalej syncujem Palm s PC v robote. A neviem, co spravit. Opravovat 800 adries sa mi moc nechce. :) Takze mam na macu vsemozne znaky, len nie slovencinu. Stve ma to.
Chybaju mi tiez niektore dobre app, co na PC+Palm su, ale na Mac nie.
Aj taky Palm Emulator pre Mac. Zaspalo to na verzii 3.5. Dnes je vsak uz verzia Palm OS 5.3.8. Skusat nove app nahranim do Palma je prilis velke zahravanie sa s ohnom. Kto to robil, asi rozumie. :)
A este k baterke. Pamatajte na to, ze ked vytlcete baterku v Palmovi, pridete o vsetko, co mate v nom.:) To mam skusenost. A nie jeden krat.:) Vyhoda je, ze ked syncujete pravidelne, mozete vsetko vravit spat, ale vacsinou to nie je vzdy tak. Takze taku TT3 majte v praci a doma najcastejsie v koliske alebo v sieti.:)

Ale inac som Palm OS pozitiv a som zvedavy co prinesie august a Missing sync 4. Tesim sa tiez na Cobalt, hoci, co som skusal emulaciu, az taky prevratny bum to nebude. Ale keby tam zapracovali Unicode a Multitasking, tak svoje slova beriem spat.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: