Palm a Mac - stále spolu, ale jinak - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Palm a Mac - stále spolu, ale jinak

20. února 2004, 00.00 | Firma Palm po letech podpory pro Mac OS přestane s novu verzí Palm OS podporovat Macy - ovšem více než dostatečnou náhradu připravuje firma Mark/Space se svými produkty Missing Sync. Co tedy uživatele Palmů na Macu čeká?

Firma Palm na letošní rok připravuje novou verzi svého operačního systému Palm OS Cobalt, která přinese výrazné změny v systému a systém bude zaměřený více na chytré telefony, které podle všeho představují budoucnost pro podobné systémy (Symbian, "kapesní" Windows) - prodeje chytrých telefonů totiž už nyní výrazně překonávají prodeje standardních PDA zařízení. Nepříjemnou novinkou Palm OS Cobalt (dříve označované jako Palm OS 6) je absence podpory pro Mac OS X - firma Palm již nadále nebude vyvíjet svůj Palm Desktop pro Maca.

Palm Desktop se skládá ze dvou komponent - to klíčovou je HotSync Manager, což je rozhraní, které se stará přesun dat mezi Macem a Palmem. Druhou částí je Palm Desktop samotný, což je PIM aplikace postavená na základech kdysi poměrně populárního Claris Organizeru. Zatímco bez HotSync Manageru to nejde, Palm Desktop uživatelé často nahrazovali jinými programy a je také například možné používat přímo systémové aplikace od Apple, totiž Address Book a iCal, které prostřednictvím iSyncu a HotSyncu dokáží svá data synchronizovat s Palmem. Kromě toho je možné používat řadu dalších aplikací, které mají své synchronizační moduly, conduity, pro Mac OS.

Zatímco pro majitele současných PDA s Palm OS až do verze Palm OS 5 - Garmin se nic nemění a vše jim bude fungovat tak jako nyní, až budou někdy létě uvedeny první PDA s Palm OS Cobalt (od různých firem, které mají Palm OS licencovaný), byli by uživatelé na Macu nahraní - díky změnám v systému (resp. některých datových polích) nebude synchronizace se stávajícím Palm Desktopem fungovat. Tuto "novinku" oznámil Palm minulý týden na své vývojářské konferenci.

Naštěstí se této situace chopila firma Mark/Space a na stejné konferenci představila svůj nový produkt, Missing Sync for Cobalt. V daný okamžik má Mark/Space v nabídce několik produktů "Missing Sync", některé i pro Palm OS zařízení, ty však stavějí na již existujícím HotSync Manageru (který je například rozšířen aby podporoval Sony Clie), v případě podpory pro mobilní Windows se jedná o vlastní implementaci.

Nový produkt, Missing Sync for Cobalt, tak nově nabídne kompletní náhradu za stávající HotSync Manager - bude obsahovat nástroj pro správu nastavení synchronizace, provádění synchronizace a instalace souborů na Palma. Missing Sync bude nabízet pouze synchronizační možnosti, nebude v sobě obsahovat také PIM aplikaci, jak tomu bylo u Palm Desktopu. Standardně bude možné používat synchronizaci se systémovými aplikacemi, iCal a Address Book, případně synchronizovat například s Microsoft Entourage či jiným podporovaným PIM programem.

Missing Sync dále nabídne řadu zajímavých funkcí, které přímo Palm nepodporoval - síťová synchronizace (například přes WiFi), podpora pro AvantGo (o které AvantGo tvrdí, že na Maca nelze udělat), podpora sdílení internetového připojení z osobního počítače, možnost připojení paměťové karty na plochu v Mac OS X a rychlejší kopírování než přes HotSync, zásuvné moduly pro iTunes a iPhoto pro export hudby a obrázků do Palma a další. Synchronizace bude podporovaná přes USB, WiFi a Bluetooth, seriové rozhraní a IrDA nebudou podporovány. A ještě jednou opakujeme, toto se bude týkat až nových zařízení s Palm OS Cobalt, pro stávající produkty se nic nemění.

Pro vývojáře a uživatele jiných než základních conduitů je důležité, že zůstane zachována kompatibilita s těmito conduity a bude možné je i nadále používat, k tomu připravuje Mark/Space rozšíření stávajícího vývojového prostředí tak, aby byl vývoj nových conduitů snazší.

Missing Sync for Cobalt by měl být dostupný v době, kdy se objeví nová PDA s Cobaltem, způsob distribuce záleží na každé z firem, které mají licencovaný Palm OS. Buď se mohou dohodnout s Mark/Space a program se bude dodávat přímo s PDA či mobilem, nebo bude nutné ho koupit samostatně (současné verze stojí kolem 40 USD).

Uživatele Maců možná krok Palmu, který z mnoha principů Mac OS a především Newton OS nepokrytě vycházel, překvapil, ale taková je tržní realita. Firmě se asi nevyplatí podporovat minoritní platformu, zvlášť v okamžiku, kdy se chystá na expanzi do oblasti chytrých mobilů. byť jsou uživatelé Maců na Palm v podstatě odkázání - jiné plnohodnotné PDA s Mac podporou se v současné době nevyrábí. Je tak dobře, ze se dalšího vývoje chytí Mark/Space, který bude podle všeho intenzivně s Palmem spolupracovat - doufejme, že firma lépe přizpůsobí produkt specifikům Maca a bude pružněji reagovat na problémy, které se někdy objevují, že v oblasti synchronizace přinese více funkčnosti než stávající HotSync je jasné už nyní.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: