Office 2001 pro MAC: Word - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Office 2001 pro MAC: Word

Microsoft Word 2001

1. prosince 2000, 00.00 | První z pohledů na produkty balíku Office 2001 for Mac představí produkt stěžejní, tedy textový editor Micrsoft Word.

Ještě než byly produkty z balíku Office 2001 for Mac uvedeny na trh, jejich tvůrci, tedy lidé z MBU (Macintosh Bussines Unit) prohlašovali, že mezi jejich hlavní cíle patří vytvořit aplikace, které budou psány jen pro Mac, budou fungovat jinak a nabízet jiné (pochopitelně lepší) funkce, než jejich PC sourozenci, od kterých se budou důkladně lišit také vzhledem.

Jak jsme slíbili, budeme vám v následujících týdnech všechny komponenty Office 2001 přibližovat a samozřejmě se zaměříme také na to, jak se MBU podařilo dosáhnout svých předsevzetí. Rovnou je jasné, že se neomezíme na jeden článek o každém z produktů. Na to jsou příliš rozsáhlé, a nakonec pro mnohé z nás příliš potřebné.
Ještě než začneme, je potřeba říci, že nikdo zatím nemáme dlouhodobější zkušenosti. Požadavky mnohých z nás se navíc budou zákonitě lišit - pro někoho je například možnost pohodlně vytvářet kvalitní šablony klíčová, jiného vůbec nezajímají. Proto se určitě některým z vás bude zdát, že se zabýváme podružnými detaily, zatímco to podstatné necháváme nakonec. Mám návrh - kdo využíváte aplikace z balíku Office důkladněji, kdo máte specifické nároky, napište mi krátce, co je pro vás důležité. Jako příklad může posloužit diskuse o vlastnostech Entourage, která mi určitě pomůže zaměřit se na vlastnosti, které třeba sám vůbec nevyužívám, ale jejich hodnocení může být snadno zajímavé pro mnohem větší počet čtenářů, než by se zdálo.

Nejdříve se budeme věnovat Wordu, protože ho subjektivně považuji za nejvyužívanější z dříve dostupných aplikací.

A hned je tu první dobrá zpráva pro všechny, kdo o Office 2001 uvažují. Zmiňovali jsme se o tom, že aplikace nebudou lokalizovány, nejvýš je třeba počkat na dostupnost českých nástrojů, jako je gramatika, thesaurus nebo slovníček. Bez velkého zkoumání jsem jednoduše překopíroval příslušné soubory z Office 98 do příslušného (stejného) adresáře v Office 2001 - a hle, ono to funguje! Podezření vzniklo vlastně již ve chvíli, kdy bylo jasné, že Office 2001 při svém prvním "samoinstalačním" běhu nepřepsaly původní uživatelský slovník "Custom dictionary" v systémovém adresáři preferencí. Zůstal v pořádku, se všemi postupně po delší čas vkládanými pre-press pojmy, což ale prosím neberte jako záruku - před instalací jsem si ho samozřejmě zazálohoval. Posléze jsem sdílení slovníků vyzkoušel a dalším, nově vytvořeném a vše je opravdu bez problémů, starý a nový Word si navzájem (zdá se) nevadí, slovník sdílejí zatím bez potíží (ostatní jmenované české soubory jsou v adresářích v kopiích). Otázka češtiny se tedy zdá být vyřešená.

Při startování (obvyklá doba startu na G3/300 se pohybuje okolo 3 - 4 vteřin), případně po povelu Project Gallery, se objeví okno s nabídkou šablon dokumentů (volitelně nejen Wordu). Zde je možné namísto vytvoření obyčejného prázdného dokumentu volit z velkého množství předpřipravených šablon. Chápu, že jejich existence je pro mnohé zbytečná až rozčilující, přesto Mac dnes proniká stále častěji i do kanceláří, a tam už bychom tak přísní být nemuseli.

Pokud jde o grafické provedení, zaujme Word hned po spuštění poměrně velmi pěkně provedenými ikonkami. Jiný vzhled mají i plovoucí paletky, které jsou navíc seskupeny s větším ohledem na praktické použití. Při přesouvání se stávají průhlednými a jsou "magnetické", to znamená, že se snadno přichytávají k hranám, ať již ostatních paletek nebo okrajů dokumentu (jediné, co působí trochu nezvykle, je přerušovaná čára, která paletky lemuje).

Jako příklad si můžeme uvést paletku formátů, kde jsou po ruce jak funkce pro formátování textu (font, velikost, styl, barva, zarovnání), tak I funkce pro modifikace dokumentu, vzhledu okna dokumentu atd.

Najdeme tu i novinku, menu témat (Theme). Jak je vidět z obrázku, jde v podstatě o jakési rozšířené styly, kde lze definovat vzhled dokumentu ve dvou samostatných blocích - samotné užití hlaviček, způsobů zarovnání, ke kterým následně přiřadíme volitelné barevné kombinace. Ve snaze o jednotný vzhled dokumentů to může být užitečná pomůcka.

Rozložení nástrojů v paletkách lze modifikovat, ve většině případů prostým pohodlným tažením se stisknutou klávesou ALT. Po stisknutí klávesy CTRL se objeví i kontextuální menu, kde lze nástroj modifikovat.



Z prvních dní používání je jasné, že se Word v mnoha případech chová podstatně příjemněji, než jeho předchůdce. Například když si definujete vlastní barvu pozadí textového okna, přepne se Word jako dříve do režimu On-line pohledu, ale již se nestane, že by Word v tomto režimu některé velikosti písem odmítl zobrazit. To je rozhodně příjemné, protože z vlastní zkušenosti vím, jak dokáže vhodné, tlumené pozadí ulevit očím při delším psaní - tím spíš, když někdo pohlédne na obrazovku jen občas. Evidentně byla navíc vylepšena inteligence automatické volby barev, dříve velmi často kurzor vinou špatné kombinace barev prakticky mizel.
Subjektivně podstatně lépe funguje i označování textu. Kurzor reaguje znatelně přesněji a Word poslušně označuje ty pasáže, které označit má - dříve občas selekce "zázračně"o nějaké to slovo přeskočila.

Tolik první díl povídání o aplikaci, která zatím, podle mého názoru, rozhodně nezklamala. Připomínám, nezapomeňte na výzvu k spolupráci na výběru příštích tématech článků o Office 2001.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kompatibilita

Autor: IPI Muž

Založeno: 04.12.2000, 10:59
Odpovědí: 0

Jak je to s kompatibilitou dat PC vs. MAC presneji Office pro Windows vs. Affice pro Mac. Zejména co se týká zachování češtiny?

Odpovědět na příspěvek

RE: Kompatibilita

Autor: agent Muž

Založeno: 04.12.2000, 23:13

je 100% !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kompatibilita

Autor: A.Bart Muž

Založeno: 06.12.2000, 11:03

Problem je jen pri pouziti zakladnich windozackych unicodovych fontu. Proste Arial je pro maca anglicky arial a odmitne zobrazit spravne ceske znaky. Nezbyva nez v textu zmenit pismo a je vse OK. Pokud je pouzity font Arial CE tak je vse v pohode.

Odpovědět na příspěvek

Sami proti sobe...

Autor: Ondrej Krajicek Muž

Založeno: 07.12.2000, 08:08
Odpovědí: 0

Microsoft je sam proti sobe. na jedne strane moci mermo razi ty svoje widlatka a na druhe strane nejlepsi aplikace, ktere kdy vyplodil bezi jen a pouze na Macu (viz. treba Internet Explorer pro Mac).

Odpovědět na příspěvek

RE: Sami proti sobe...

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 09:26

To myslíš tu pomalou padající s...u? Která pořádně neuměla zobrazit expandii? Na pomalejším PC to běželo rychleji...
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sami proti sobe...

Autor: agent Muž

Založeno: 07.12.2000, 21:10

ano, to mysil tu malou (5 MB) mrchu, ktere staci troska RAM (4 MB) a pritom se jedna o JEDINY prohlizec ktery kdy podporoval vetsinu norem na 100% napr. CCS ma plnych 100% oproti zhruba 75 % u verze 5.5 pro PC... a to ze to nezobrazuje trapnou expandii, ktera je povestna tim, ze nechodi na nicem jinem nez na MSIE 5 pro Windoze 9x -- to je opravdu smesne!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sami proti sobe...

Autor: claire Muž

Založeno: 08.12.2000, 11:35

Kocicko, ty nedas pokoj. Asi nema smysl argumentovat a cokoli ti vysvetlovat. Rika ti napr. neco DOCTYPE HTML 4.01 Strict, Transitional resp. Frameset?

"Newer browsers such as Internet Explorer 5 for Mac, Netscape 6, and Mozilla use a standards-compliant rendering for HTML 4 Strict documents. These browsers use a "quirks" mode for most other document types to emulate rendering bugs in older browsers."

Zatim zadny browser sice nema '100%' podporu standardu, nicmene nektere se ji rychle blizi. Ze vetsina programatoru neni schopna napsat well formed dokument resp cisty kod podle standardu, neni vina prohlizecu.

V dobe uvedeni byl MS IE 5 MAC jednoznacne nejlepsim prohlizecem na trhu.

Kocicko, jsi hnidopich a rypal. Nevim jestli jen provokujes a bavis se, nebo jsi opravdu tak blby. Omlouvam se za to tykani, ale hlupakovi vykat nebudu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sami proti sobe...

Autor: claire Muž

Založeno: 08.12.2000, 11:42

To je dost prehnane tvrzeni. Nekolik dost slusnych MS aplikaci bezi na Win dost slusne. MS IE 5 MAC je opravdu vyjimecny pripad, ale negeneralizoval bych.

Ad widlatka ... hodlate vsem lidem na svete nainstalovat MAC OS resp UNIX like OS?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: