Office 2001:Mac na dosah ruky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Office 2001:Mac na dosah ruky

4. září 2000, 00.00 | Na tiskové konferenci společnosti Microsoft jsme poprvé měli možnost vidět Microsoft Office 2001:Mac v akci. Jaké jsou první postřehy?

Čtvrtek, 31 srpna, deset hodin dopoledne. Jsme v předváděcím centru Microsoftu na Novodvorské ulici. Ptáte se, proč je redaktor serveru MujMAC v Microsoftu? Protože nová verze kancelářského balíku Office, tedy Office 2001:Mac(čti "Ofis dvojtečka Mac"), je opravdu za dveřmi, i když zatím jen v betaverzi.

Přijali jsme pozvání na tiskovou konferenci, do které Microsoft spojil předvedení upgradu Windows Millennium Edition (podával se stylový dort a Windows Me jsou zase ty stejné Windows), předvedení her chystaných na předvánoční trh, a konečně právě i tolik diskutovaných Office. Šlo o jakési živé seznámení s beta verzí, ostrá verze má být na AppleExpu v Paříži.

Jen krátce si připomeňme, že nové Office budou sestávat z Wordu, Excelu a PowerPointu. Tato trojice bude ještě doplněna o Entourage (lidé od Microsoftu to vyslovují francouzsky), což je mailový klient, kalendář, plánovač atd. V podstatě se dá říct, že jde o jakýsi Outlook pro Mac:) Kdo očekával Mac verzi Accesu, musí si nechat zajít chuť - a to velmi pravděpodobně i do budoucna, protože Access je až příliš svázán s vlastním operačním systémem Windows a jeho portace je (podle zahraničních zdrojů) prakticky nemyslitelná.

V čem je Office 2001 tak nový? Hlavním rysem je odlišnost od příslušných Windows verzí jednotlivých komponent. A když říkáme odlišnost, máme na mysli odlišnost nejen vizuální, ale i funkční. Aplikace jsou programovány od počátku pro Mac. MBU, tedy Macintosh Bussiness Unit, samostatná část Microsoftu, která má aplikace pro Mac na starosti a údajně se zodpovídá jen samotnému B.G., prezentuje na veřejnosti jasný cíl. Aplikace pro Mac mají mít vlastní "look" a "feel" (vzhled a pojetí), nemají vzbuzovat žádné asociace s platformou Windows. A k tomu ještě drobnost - mají být ve svém oboru nejlepší (což je ale prohlášení, které slýcháme prakticky od každého, skutečná převaha se musí vybojovat).

Z pár okamžiků, po které se jednotlivé komponenty objevily na promítacím plátně, se zdá, že nové Office nebudou bez šancí. Provázanost balíku i drobné vychytávky působí dojmem produktivity a snadné ovladatelnosti. Na tom nic nemůže změnit ani fakt, že iMac při spouštění Entourage padl - Office 2001 jsou stále v betaverzi, a tak mohou zatím požívat jistého stupně hájení.

Podle ujištění zástupců Microsoftu bude balík v betaverzi k dispozici za 14 dní, při příležitosti Apple Expo ve Francii. Stejné datum oznámil i Steve Jobs jako den uvolnění bety MacOS X, k tomu si připočtěte karbonizovaný MSIE 5.5 - takže se máme na co těšit, pro Mac nastávají softwarové orgie.

Na závěr ještě pár osobních dojmů z prezentace. Zdá se, že pražský personál Microsoftu se poctivě snaží najít k Macům cestu, a že nejde jen o plnění pokynů zvenčí (i když, americké vedení Microsoftu klade na posilování pozic mezi Macy velký důraz). Instalovaný iMac byl pro všechny "mekoušek", a to byla v předváděcí síni drtivá většina návštěvníků z Win platformy. Jen zamrzelo, že nepadlo slovo o portacích her na Mac - přitom se máme brzy dočkat minimálně portace Ages of Empires II. Tituly jako Midtown Madness II či Crimson Skies by mému Macu také slušely.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: