Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Macy

21. září 2011, 00.00 | Vyšly nové softwarové aktualizace pro monitor Apple Thunderbolt Display a nové QuickTime kodeky pro profesionální aplikace. Apple vydal Final Cut Pro X 10.0.1, doplňující některé postrádané funkce a aktualizoval též Motion 5 a Compressor 4. Generátor 3D krajin TerraRay dospěl do verze 5.0. A herní jádro Unreal Engine 3 začalo podporovat také Mac OS X.

Počátek tohoto týdne byl poměrně bohatý na softwarové novinky pro Macy, zejména co se týče různých aktualizací od Applu:

Další softwarové aktualizace pro monitor Apple Thunderbolt Display

Do prodeje nyní přichází monitor Apple Thunderbolt Display, a tak Apple vydal další softwarové aktualizace s ním spojené. Už minulou středu se objevila aktualizace Thunderbolt Software Update pro Lion a toto pondělí následovaly dvě další.

Aktualizace Thunderbolt Software Update vyšla v pondělí též pro Snow Leoparda, stejně jako u varianty pro Lion Apple uvádí, že poskytuje podporu pro monitor Apple Thunderbolt Display a opravy chyb zlepšující kompatibilitu s perifériemi pro rozhraní Thunderbolt. Získat se dá přes Software Update, nebo ručním stažením z webu Applu (jde o 65,48 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.8.

Tohle ovšem byly aktualizace pro dvě v současnosti podporované verze Mac OS X, ale v pondělí dorazila také aktualizace firmwaru samotného monitoru Apple Thunderbolt Display.

O aktualizaci Thunderbolt Display Firmware Update Apple říká, že zvyšuje stabilitu tohoto monitoru. Jde vlastně o aktualizační aplikaci, jež se nainstaluje do složky Utilities uvnitř složky Application a automaticky se spustí poté, co se zavře její instalátor. Pak již bude třeba se řídit pokyny vydávanými touto aktualizační aplikací.

Nabízí se jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout tady (protože jde jen o aktualizaci firmwaru monitoru, činí její velikost pouhých 923 KB). Vyžaduje Mac OS X 10.6.8 nebo Lion 10.7.1 či vyšší.

Nové QuickTime kodeky pro profesionální aplikace

A včera Apple též uvolnil aktualizované QuickTime kodeky pro své profesionální aplikace, které přidávají podporu formátů ProRes, Apple Intermediate Codec, AVC-Intra, DVCPRO HD, HDV, XDCAM HD/EX/HD422, MPEG IMX a Uncompressed 4:2:2. Aktualizace je určena především pro uživatele programů Final Cut Pro X, Motion 5 a Compressor 4, vydání těchto kodeků očividně souvisí s příchodem nových verzí těchto programů, což popisujeme níže.

Nové kodeky lze stáhnout odtud (zabírají jen 1,1 MB), pochopitelně se nabízejí také přes Software Update. Vyžadují Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší a QuickTime 7.6 či vyšší.

Final Cut Pro X 10.0.1 doplňuje řadu požadovaných funkcí

Koncem června se začal prodávat (výlučně prostřednictvím Mac App Store) profesionální střihový program Applu Final Cut Pro X.

Přinesl mnoho změn, avšak vyvolal značně smíšené reakce, zejména mezi profesionálními uživateli, protože řada vlastností a funkcí předchozí verze Final Cut Pro 7 byla z nové verze 10.0 vypuštěna, scházel dokonce import projektů z verze 7. Chyběly též další možnosti importu a exportu, střih nahrávek z více kamer a ledacos dalšího. Kritika byla natolik hlasitá, že Apple zhruba po týdnu zveřejnil seznam odpovědí na nejčastěji kladené otázky k tomuto programu a mimo jiné ve svých odpovědích slíbil, že některé chybějící funkce doplní v budoucích aktualizacích.

A včera se první taková aktualizace konečně objevila, verzi 10.0 v Mac App Store nahradila verze 10.0.1. Navíc se začaly nabízet bezplatná zkušební verze a PDF příručka usnadňující přechod z dřívějšího balíku Final Cut Studio (tvořeného vedle Final Cutu Pro 7 ještě dalšími aplikacemi).

Podpora importu a exportu XML

Číslo nové verze poněkud klame, Final Cut Pro X 10.0.1 totiž přidává hned několik žádaných funkcí. Přibyla především tolik požadovaná podpora importu a exportu XML, což dovoluje spolupráci s různými vnějšími programy, takto lze přistupovat jak ke zdrojovým materiálům (událostem), tak k časovým osám (projektům).

Final Cut Pro X tím přestal být izolovaný a třetím stranám nabízí možnost integrace s jejich produkty, některé již s beta verzí 10.0.1 začaly experimentovat, kupříkladu Blackmagic spolupracuje na jeho integraci se svým softwarem DaVinci Resolve pro korekci barev, totéž platí pro systém správy mediálních dat CatDV firmy Square Box System.

Také to otevírá možnost přenosu dat z Final Cutu Pro 7 přes XML, do plné podpory projektů verze 7 to ovšem stále má dost daleko (i když třetí strany by v tomto směru mohly přinést svá dodatečná řešení).

Spolu s podporou XML nová verze nabízí inteligentní export segmentů z časových os projektů pomocí nové funkce rolí. Takto lze exportovat zvuk, video a grafiku, ale místo ručního výběru se dají požadované části obsahu prostě označit (třeba jako dialogy či zvukové efekty) a při exportu pak Final Cut Pro X vyhledá pouze segmenty s příslušnými značkami. Export segmentů zvuku a videa je nyní možný jednak v podobě vícestopých QuickTime filmů, jednak jako samostatných souborů vybíraných podle rolí.

Verze 10.0.1 přináší i četné další změny

Změn v verzi 10.0.1 je však ještě mnohem víc. Final Cut Pro X nyní podporuje souborový systém Xsan, což umožňuje na dálku spolupracovat na nahrávkách, událostech a projektech. Dále doplňuje možnost vlastního spouštění časových kódů pro projekty, umožňuje přidávat přechody k propojeným klipům v jednom kroku, dovoluje akceleraci exportu pomocí grafického procesoru (dosud se na exportu podílel pouze hlavní procesor) a pod Lionem přidává podporu jeho celoobrazovkového režimu. Přibyl též nový motiv nazvaný „Tribute“.

A navíc začal Apple nabízet vývojářskou sadu (SDK) pro import z kamer, což jejich výrobcům dovolí psát zásuvné moduly umožňující spolupráci jejich nových přístrojů s Final Cutem Pro X, díky tomu by se měla rychle rozrůstat paleta kompatibilního hardwaru.

Další chybějí funkce slibuje Apple doplnit příští rok

Apple tvrdí, že distribuce přes Mac App Store dovoluje rychlé vydávání nových verzí, chlubí se, že během tří měsíců vydal aktualizaci reagující na stížnosti nespokojených profesionálů. Těm ovšem stále bude dost věcí chybět, třeba podpora střihu z více kamer nebo monitorování videa ve vysílací kvalitě.

Avšak Richard Townhill, ředitel Applu pro marketing profesionálních videoproduktů, v rozhovorech pro média prohlásil, že Apple je odhodlaný tyto věci doplnit v aktualizaci chystané na příští rok. Zdůrazňoval, že profesionální zpracovatelé videa jsou pro Apple životně důležití (mnozí z nich ovšem po vydání první verze Final Cutu Pro X takový pocit neměli) a srovnal Final Cut Pro X s přechodem z OS 9 na Mac OS X nebo z procesorů PowerPC na procesory Intel.

Červnová verze 10.0 podle něj byla prvním základním kamenem v budově, jež se bude stavět příštích deset let, úterní aktualizace pak představuje další cihlu této stavby. (Townhill ovšem opomněl, že jak OS 9, tak stroje s PowerPC se nabízely ještě dlouho po příchodu svých nástupců, zatímco prodej Final Cut Studia byl po vydání Final Cutu Pro X ihned ukončen – i když počátkem září se v USA alespoň obnovil výprodej zbývajících zásob Final Cut Studia). A je otázkou, zda zmínění profesionálové, kteří se zpracováním videa živí, budou chtít čekat oněch deset let na dostavbu „nové budovy“.

Začaly se nabízet bezplatná zkušební verze a příručka pro přechod

Když si ale odmyslíme veškerý tento marketingový obal, je zřejmé, že Apple prostě byl nucen zareagovat na drtivou kritiku mnoha uživatelů a snaží se jejich požadavkům vyhovět. Mimo jiné začal nabízet bezplatnou zkušební verzi Final Cutu Pro funkční po dobu 30 dní, jež se dá stáhnout tady po vyplnění registračního formuláře.

Zkušební verze může (stejně jako ostrá verze) koexistovat se stávajícími instalacemi Final Cut Studia, jeho uživatelé si tak mohou zdarma vyzkoušet, co nový software vlastně přináší (a odnáší). Samozřejmě už to je verze 10.0.1. Má stejné požadavky jako ostrá verze, potřebuje tedy procesor Intel Core 2 Duo nebo lepší, přinejmenším 2 GB RAM, grafickou kartu podporující OpenCL nebo integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000 a Mac OS X 10.6.8 či vyšší.

A dále ještě Apple vydal 21stránkovou PDF příručku „Final Cut Pro X for Final Cut Pro 7 Editors“, zaměřenou na uživatele Final Cut Studia, kteří uvažují o přechodu na Final Cut Pro X (tento zhruba 300 KB velký PDF dokument si lze zdarma stáhnout z webu Applu).

Final Cut Pro X se tak nyní dá vyzkoušet, aniž by bylo nutné ho kupovat (stále se prodává za 299 USD, respektive 239,99 EUR), stávající vlastníci samozřejmě dostanou verzi 10.0.1 zdarma v rámci aktualizací Mac App Store.

Teprve budoucnost ukáže, zda všechny tyto změny postačí k uklidnění rozhořčených profesionálních uživatelů (hodně bude záležet na tom, jak bude vypadat slibovaná aktualizace pro rok 2012, jež má doplnit některé další chybějící funkce), ale je zřejmé, že se jim Apple skutečně snaží vyjít vstříc. Z jeho oficiálních prohlášení je jasně cítit, že o trh profesionálního zpracování videa nechce přijít.

Pro Apple to ovšem znamená oprostit se od zvyklostí fungujících na spotřebitelském trhu, tady naopak je třeba naslouchat požadavkům zákazníků a reagovat na ně, profesionálům nelze jen tak tvrdit, že dané řešení pro ně bude to nejlepší.

Byly aktualizovány také programy Motion a Compressor

Spolu s Final Cutem Pro X se v Mac App Store počaly prodávat též doprovodné programy Motion 5 a Compressor 4. A i ty se včera dočkaly aktualizací na verze 5.0.1 a 4.0.1.

Narozdíl od Final Cutu Pro X 10.0.1 však u těchto dvou programů opravdu jde spíše o menší opravy a úpravy, přestože rovněž vítané. Motion 5.0.1 doplňuje podporu pro dva monitory a opravuje řadu chyb. Konkrétně řeší problém s importem a přehráváním vícekanálového zvuku, potíže se stabilitou při přechodech na klíčové snímky se záporným časovým kódem, nesprávné umisťování textu při otevřeném inspektoru, zajišťuje správné vyrovnání (kerning) znaků při uplatňování úprav a odstraňuje pády programu při vložení prázdného řetězce do titulu v konceptním (Draft) režimu.

Compressor 4.0.1 pak aktualizuje nastavení parametru „Cellular“ pro HTTP Live Streaming. Řeší problém s přístupem k nastavením „QuickTime Export Component“ ve Final Cutu Pro X a s tím, že se cluster „This Computer“ neobjevoval, když byla jako výchozí jazyk nastavená čínština. A už by nemělo docházet k pádům při spuštění Soundtracku Pro poté, co byl na daný Mac nainstalován Compressor 4.

Oba programy se nadále prodávají za 49,99 USD (39,99 EUR), stávající vlastníci získají nové verze zdarma z Mac App Store. A samozřejmě všechny tři programy (tedy Final Cut Pro X, Motion 5 a Compressor 4) mohou využívat výše popsané nové QuickTime kodeky.

TerraRay 5.0 přináší rychlejší vykreslování a náhledy

O vývoji levného, avšak docela zdatného generátoru realistických 3D krajin TerraRay informujeme pravidelně. Tento program německé firmy AvisNocturna Software se sice nabízí teprve od dubna, ale rychle vycházejí jeho další verze, naposledy to byla koncem srpna verze 4.5.

A tento týden AvisNocturna vydala verzi 5.0, jež přináší skutečně hodně změn (viz příslušné oznámení na firemním blogu).

Program především obsahuje nový výchozí vykreslovací systém, který je podstatně rychlejší. Dosud TerraRay používal velmi kvalitní, avšak pomalý vykreslovač tras světelných paprsků (path tracer). Nový vykreslovací systém má být dvakrát až pětkrát rychlejší, přičemž ve většině případů zachovává stejnou kvalitu výstupů. (Zatímco dříve vykreslení standardní scény trvalo přes 30 minut, verze 5.0 by to měla v rozlišení 1 440 x 900 na procesoru Core i5 zvládnout do 5 minut). V nastaveních vykreslování se sice nadále dá zvolit i původní systém, ale ve většině scén se to nijak neprojeví na kvalitě výsledného výstupu.

Vykreslovač terénu navíc přešel na bikubickou interpolaci, což by mělo zajistit hladší polygonové sítě. Byl přidán nový režim vykreslování náhledů, dovolující jejich rychlejší zobrazování, přičemž kvalita náhledů se dá konfigurovat. Hodně se zlepšila nastavení při vykreslování, v editačním režimu lze nastavovat obarvování elevačních map, rozsáhle vylepšeno bylo automatické texturování, jež nyní poskytuje složitější přednastavené parametry a program podporuje celoobrazovkový režim Lionu. A dále ještě TerraRay 5.0 zahrnuje integrované ukázkové scény. Došlo ovšem i k řadě dalších menších vylepšení a pochopitelně byly opraveny některé chyby předchozí verze.

Program nadále vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (plně podporuje Lion), procesor Intel a alespoň 2 GB RAM a prodává se výlučně v Mac App Store. Do 26. září platí zvýhodněná cena 9,99 USD (7,99 USD), poté se cena zvýší na 19,99 USD (15,99 EUR).

Unreal Engine 3 podporuje také Mac OS X

Herní firma Epic Games vyvinula herní 3D jádro Unreal Engine 3, které se dá provozovat na mnoha různých platformách, Epic Games pro ně nabízí odpovídající vývojářské sady (Unreal Development Kit - UDK). Loni v prosinci oznámila, že toto jádro a příslušnou UDK začne zdarma nabízet pro iOS, což se poté skutečně stalo. Samozřejmě tohle jádro Epic Games využívá i pro své vlastní hry, pro iOS vydala hru Infinity Blade, jež zaujala svou vysoce kvalitní grafikou.

Ovšem jestliže jádro Unreal Engine 3 může fungovat pod iOS, neměl by už být vůbec být problém ho zprovoznit pod Mac OS X. A tak nepřekvapí, že v pondělí Epic Games oznámila doplnění podpory Mac OS X do UDK (upozornil na to web Joystiq zabývající se videohrami).

Podle tohoto oznámení zářijová beta verze vývojářské sady UDK 2011 nově zahrnuje plnou podporu Maců (tedy Mac OS X), takže hry vyvinuté s pomocí UDK půjde přenést pod Mac OS X. Alespoň teoreticky se tím otevírá cesta k přenosu takových her jako je série Gears of War či samotný Unreal Tournament 3 (což se mimochodem slibuje už čtyři roky), ale protože toto jádro používá mnoho dalších výrobců her, mohla by se paleta dostupných herních titulů pro Mac OS X opět významně rozšířit.

Vzhledem k počtu Maců v provozu se dá očekávat, že mnozí vydavatelé her budou mít o takový dodatečný trh zájem, problém by mohl být v požadavcích některých her na grafický hardware, které nižší a starší modely Maců nemusí splňovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: