Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nový software pro Macy

13. dubna 2011, 00.00 | Microsoft vydal první servisní balík pro Office 2011 for Mac. A objevil se otevřený emulátor AirPortu Express.

V minulých dnech dorazilo několik softwarových novinek pro Macy (včera Apple také představil novou verzi programu Final Cut Pro, avšak kvůli přílišnému časovému posunu informace o něm přineseme až později):

Poznámka k Adobe Creative Suite 5.5

Jednu z nejvýznamnějších softwarových novinek tohoto týdne samozřejmě představuje uvedení nové „meziverze“ 5.5 programového balíku Adobe Creative Suite. Hlavní změny, jež zahrnuje, včera podrobně popsala Grafika, potřebné informace si vyhledejte tam.

cs55-editionsf.jpg

Zde pouze připomeneme, že mnohé nové prvky aplikací Creative Suite, které Adobe předvedla minulý týden, již začlenila do verzí 5.5 programů InDesign a After Effects (původně se soudilo, že se objeví až ve verzi CS6). A program Adobe Audition, od loňského listopadu nabízený pro Mac OS X jako veřejná beta verze, se v Adobe CS5.5 dočkal ostré verze.

Spolu s Creative Suite 5.5 navíc Adobe pro vývojáře uvolnila vývojářskou sadu Photoshop Touch SDK, jež dovoluje tvorbu aplikací pro mobilní zařízení, které budou spolupracovat s Photoshopem CS5. První takovéto aplikace pro iOS popisujeme v dnešním souhrnu zpráv o iOS.

Microsoft vydal první servisní balík pro Office 2011 for Mac

Minulý týden Microsoft oznámil, že tento týden vydá první servisní balík (SP1) pro Office 2011 for Mac. A to včera skutečně udělal, uvolnil aktualizaci svého kancelářského balíku pro Mac OS X, jež přináší některá významná vylepšení.

Office 2011 Server Pack 1 (neboli verze 14.1.0) kromě celkového zlepšení bezpečnosti a stability nově dovoluje ve všech programech balíku definovat alternativní textové popisy pro objekty jako jsou tvary, obrázky, tabulky, grafy, grafické objekty SmartArt a filmy. S Excelem 2011 se nyní dodává analytický nástroj Solver a PowerPoint 2011 SP1 dovoluje své prezentace chránit heslem. Mimoto SP1 opravuje řadu funkcí těchto a dalších aplikací Office 2011.

K největším změnám ovšem došlo v Outlooku 2011, tahle aplikace nově podporuje synchronizační služby Sync Services Mac OS X. Události, poznámky a úkoly z Outlooku proto nyní půjde synchronizovat s jinými aplikacemi Mac OS X.

Ale jak Microsoft zmínil už minulý týden, Apple přestal využívat Sync Services pro nový kalendář služby MobileMe, což znamená, že kalendáře na přístrojích s iOS sice bude možné s Outlookem synchronizovat přes iTunes, avšak prostřednictvím služby MobileMe to fungovat nebude.

Outlook 2011 SP1 navíc přináší podporu pro pravidla Microsoft Exchange na straně serveru, nově umožňuje opětovné odesílání zpráv stejným nebo jiným příjemcům a příchozí zprávy lze přesměrovat na jiné příjemce. A snazší bude i tvorba pozvánek na schůzky, díky seznamu naposledy použitých míst. Podrobný popis změn přinášených Office 2011 SP1 obsahuje tento podpůrný dokument Microsoftu.

Office 2011 Service Pack 1 se jednak nabídne v systému automatické aktualizace Office, jednak se dá ručně stáhnout odtud (jde o plných 246,2 MB).

Vyšly též aktualizace pro starší verze Office for Mac

Současně Microsoft vydal menší aktualizace pro obě starší podporované verze Office for Mac. Pro Office 2008 se jedná o aktualizaci na verzi 12.2.9, stáhnout ji lze tady (zabírá dokonce 333,1 MB) a pro Office 2004 to je aktualizace na verzi 11.6.3, jež se nachází zde (má velikost jen 23,4 MB).

Office 2008 12.2.9 zvyšuje stabilitu a zaceluje zranitelnosti, které útočník mohl využít k přepsání paměti počítače nebezpečným kódem, vyžaduje, aby byl nainstalován první servisní balík (verze 12.1.0). Office 2004 11.6.3 pouze opravuje zmíněné zranitelnosti a požaduje, aby byla již nainstalovaná předchozí aktualizace 11.6.2.

ShairPort emuluje AirPort Express

Funkce AirPlay dovoluje streaming mediálních dat z iTunes a z mobilních zařízení s iOS 4.2 nebo vyšším. Pokud jde o streaming zvuku, ten je možné takto vysílat do základnové stanice AirPort Express, případně do zařízení kompatibilních s AirPlay (Apple na ně poskytuje licenci).

Už delší dobu existuje software schopný jako zdroj pro streaming zvuku užít i jiné aplikace (k tomu se používá hlavně aplikace Airfoil firmy Rogue Amoeba), dosud se však nedal emulovat AirPort Express.

To se ale nyní změnilo, vývojář James Laird pomocí reverzního inženýrství odhalil použitý privátní šifrovací klíč a vytvořil otevřený software ShairPort umožňující emulovat AirPort Express. Program implementuje server pro protokol RAOP Applu a lze ho použít jako náhradní cíl pro streaming zvuku funkcí AirPlay.

Mohla by se tak objevit řada hardwarových a softwarových řešení využívajících tuto emulaci. Není ovšem příliš pravděpodobné, že by ji použili výrobci hardwaru, protože ti si mohou od Applu opatřit licenci na AirPlay, zatímco emulace byla vytvořena poněkud diskutabilním (přestože asi legálním) postupem.

ShairPort by se však mohl stát základem nových softwarových řešení. Hudbu by takto šlo vysílat z iTunes na další Macy či jiné osobní počítače, případně i na mobilní zařízení s příslušným softwarem. Samotný Laird poslal nalezený klíč tvůrcům přehrávače VLC, teoreticky by tak mohla jeho příští verze zahrnovat též emulaci AirPortu Express.

Je však otázkou, jak na tento software bude reagovat Apple. Líbit se mu nejspíš nebude, ale zřejmě ani v USA není užitý postup nelegální. Apple by sice teoreticky mohl klíč změnit, jenže tím by učinil nekompatibilními všechna dosavadní zařízení podporující AirPlay, což si sotva dovolí udělat. Příští týdny snad ukážou, kam se tahle záležitost vyvine.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: