Novinky týkající se Snow Leoparda - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky týkající se Snow Leoparda

14. srpna 2009, 00.00 | Externí vývojáři obdrželi Golden Master Mac OS X 10.6 Snow Leopard, takže se blíží jeho uvedení na trh, současně se objevily nové informace o změnách jeho instalačního postupu. A Adobe prohlásila, že příští verze Creative Suite již nebude podporovat PowerPC.

O Mac OS X 10.6 Snow Leopard nebylo v poslední době mnoho zpráv, ale nyní události okolo této chystané nové verze Mac OS X opět dostaly spád.

Sestavení 10A432 bude zřejmě prohlášeno za Golden Master

Počátkem týdne obdrželi vybraní vývojáři a zaměstnanci Applu (pracovníci služeb Apple Care a technici) sestavení 10A432 a počaly se objevovat pověsti, že tohle sestavení bude takzvaný Golden Master, neboli konečná verze, jež se použije pro distribuční média (přišel s tím francouzský web Mac4Ever).

A ve středu AppleInsider oznámil, že nové sestavení A10432 dostali už všichni registrovaní vývojáři a řada zdrojů mu potvrdila, že by skutečně mělo být prohlášeno za Golden Master.

V případě sestavení A10432 jde o klientské vydání Snow Leoparda, současně vývojáři získali též nové sestavení Snow Leopard Serveru, s označením 10A433, které bude zřejmě Golden Masterem pro serverové vydání. Nová sestavení zahrnují také pravděpodobně poslední verzi QuickTimu 7, s číslem 7.6.4.

Diskový obraz klientského sestavení má velikost 6,1 GB, zatímco toho serverového 5,1 GB, nedojde-li ještě k nějakým změnám na poslední chvíli, tak se právě z nich budou vytvářet distribuční DVD.

Apple zatím nezveřejnil přesný termín uvedení Snow Leoparda na trh, na konferenci WWC 2009 pouze přislíbil, že se objeví v září, což skoro jistě dodrží (software je sice nejspíš již hotový, ovšem příprava medií a obalů a jejich distribuce do obchodní sítě zaberou ještě několik týdnů). Objevily se dokonce pověsti, že by mohl Snow Leopard dorazit na (americký) trh už koncem srpna, avšak jejich věrohodnost je dost sporná, přes víkend se tohle snad vyjasní.

Snow Leopard by měl přinést významné novinky především ve svém nitru, slibuje zavést nové technologie usnadňující plné využití moderního hardwaru, ale ke změnám dojde též ve způsobu prodeje. Pro vlastníky Mac OS X 10.5 Leopard se bude nabízet jako upgrade za 29 USD (ostatní ho zřejmě budou moci získat jen jako součást aktualizovaného balíku Mac Box Set, další podrobnosti najdete tady), Snow Leopard Server se bude prodávat za 499 USD.

Velkou změnu bude znamenat také to, že Mac OS X 10.6 bude podporovat pouze Macy s procesory Intel, pro stroje s PowerPC tak bude Leopard poslední použitelnou verzí Mac OS X.

Nové podrobnosti k instalačnímu postupu Snow Leoparda

AppleInsider od svých zdrojů též zjistil nové podrobnosti o instalačním postupu Snow Leoparda. Týkají se sestavení 10A432, ovšem vzhledem k tomu, že bude pravděpodobně prohlášeno za Golden Master, platí tyto informace i pro ostrou verzi.

Oproti Mac OS X 10.5 Leopard by při instalaci Snow Leoparda mělo dojít k následujícím změnám:

Instalační DVD Snow Leoparda sice bude stále zahrnovat Rosettu a QuickTime 7, ale implicitně bude jejich instalace jen volitelná. Pokud se však bude Mac OS X 10.6 instalovat na Mac s registračním klíčem pro QuickTime 7 Pro, nainstaluje se QuickTime 7 automaticky.

Instalátor Snow Leoparda již nenabízí volby „Erase and Install“ (vymazat a nainstalovat) a „Archive and Install“ (archivovat a nainstalovat), podle zasvěcenců se tak stalo kvůli pohodlí méně zkušených uživatelů, aby nechtěně nesmazali své oddíly s Mac OS X 10.5 Leopard. Volba „Erase and Install“ však nadále zůstává dostupná v utilitě Disk Utility dodávané na instalačním DVD (u níž se předpokládá, že po ní sáhnou pouze zkušenější uživatelé).

Bude-li třeba Mac OS X 10.6 přeinstalovat, automaticky provede archivaci a novou instalaci. Reinstalace přitom nezmění číslo verze Mac OS X, takže například přeinstalování verze 10.6 na Mac, který už bude mít Mac OS X 10.6.1 (až bude vydán), nepřepíše žádné nové komponenty pocházející z verze 10.6.1. Po reinstalaci tudíž na daném Macu stále poběží Mac OS X 10.6.1, což nepochybně v řadě případů ušetří hodně času. A po přeinstalování systému se v kořenové úrovni již neobjeví složka „Previous System“ (předchozí systém).

Jestliže dojde během instalace Snow Leoparda k výpadku napájení, po opětovném zprovoznění stroje začne instalace od toho místa, kde předtím skončila.

Při přechodu na Mac OS X 10.5 Leopard některé uživatele trápila chyba zobrazující modrou obrazovku (viz tento dokument Applu) způsobená tím, že daný Mac měl nainstalovaná softwarová rozšíření nekompatibilní s Leopardem. Aby se tomu zabránilo při instalaci Snow Leoparda, provádí se test kompatibility, který zkoumá, zda nejsou nainstalovány položky ze seznamu známých nekompatibilních aplikací a doplňků. Pokud je instalátor najde, vypojí je, příslušné programy se přesunou do složky „Incompatible Software“ (nekompatibilní software).

Narozdíl od Leoparda se Snow Leopard nedá nainstalovat na počítače, jejichž pevný disk hlásí chybu prostřednictvím technologie S.M.A.R.T.

Instalace nejprve zkopíruje z instalačního DVD velký blok dat na primární pevný disk daného Macu a většina následných úkonů se poté provádí z pevného disku, což citelně urychluje instalační postup. Proběhne-li instalace úspěšně, blok dat se opět automaticky odstraní.

Apple prohlašuje, že Snow Leopard bude „lepším Leopardem“, to se jasně projevuje i v právě popsaných novinkách instalace, vývojáři Applu se zjevně snažili uhladit detaily. Doufejme, že podobné kúře byly podrobeny také další oblasti systému, Snow Leopard ovšem má přinést také některé zcela nové technologie, ty nejspíš ještě budou potřebovat doladit, a tak se jistě dočkáme následných aktualizací po vydání první ostré verze.

Adobe oznámila, že příští verze Creative Suite již nebude podporovat PowerPC

Jak už bylo zmíněno výše, Snow Leopard bude fungovat pouze na Macích s procesory Intel. To bude nepochybně rozhodující impuls pro postupné opouštění platformy PowerPC, které se bude projevovat tím, že stále více aplikací bude rovněž podporovat jenom Intely.

Předznamenal to již samotný Apple, když nová verze jeho Final Cut Studia oficiálně podporuje jen Intel (podle náznaků z diskusí sice lze některé aplikace ještě na PowerPC dodatečnými zásahy spustit, ale oficiálně podporované to není), což platí také pro současně vydané nové Logic Studio.

Sotva tedy překvapí oznámení Adobe, že „následuje vedení Applu“ a z příští verze svého balíku Creative Suite (z verze 5) vypustí podporu PowerPC.

V seznamu často kladených otázek ke Creative Suite se v odpovědi na otázku k podpoře PowerPC uvádí, že Adobe zamýšlí budoucí verze balíku provozovat pouze na Macích s procesory Intel.

Na blogu Adobe se k tomu ve středu vyjádřil též John Nack, produktový manažer Photoshopu, vysvětluje, že v době, kdy se začne dodávat nová verze Creative Suite, budou ty nejnovější PowerPC Macy staré asi čtyři roky. Sice to pořád jsou výborné stroje, ale pokud někdo svou pracovní stanici nemodernizoval čtyři roky, je podle Nacka pravděpodobné, že nebude příliš spěchat ani s aktualizací svého softwaru.

Vzhledem k tomu, že čas a prostředky jsou omezené a Creative Suite pro Mac navíc čekají významné přechody – k plně 64bitovému kódu a z prostředí Carbon do prostředí Cocoa – chce Adobe vyvíjet software pro budoucnost, nikoli pro minulost, proto se rozhodla podporu PowerPC v Creative Suite ukončit, pro stávající verze balíku bude ovšem nadále vydávat potřebné opravy.

Co se týče dalšího softwaru Adobe (jako je Flash Player či Adobe Reader) na PowerPC, o něm slíbil John Nack přinést více informací již brzy.

S Nackovou úvahou nelze než souhlasit, těžko se dalo od Adobe čekat něco jiného, ostatně Adobe Premiere Pro už teď funguje jen na procesorech Intel.

Podpora PowerPC prostě končí, Ars Technica se však Nacka zeptala ještě na další podrobnosti, především na to, jaké verze Mac OS X hodlá Adobe v budoucnosti pro Creative Suite podporovat a jak tomu bude s 64bitovými verzemi aplikací (budou-li se nabízet odděleně od 32bitových, tak jako pod Windows, protože první Macy s Intely měly pouze 32bitové procesory).

Nack očekává, že to bude podobné jako v případě programu Lightroom, jediný binární soubor půjde spustit v 32bitovém nebo 64bitovém režimu. Creative Suite 5 sice již nebude podporovat PowerPC, ale nebude vyžadovat Snow Leoparda, poběží i na strojích s Leopardem, v případě Tigera si Nack už tak jistý není, vývoj nové verze Creative Suite teprve probíhá, takže se toho může ještě hodně změnit.

Aplikace Creative Suite 5 se tak vydají stejnou cestou, jakou nastoupila již Premiere a některé další profesionální aplikace Adobe pro zpracování videa, nejistota zůstává okolo Adobe Readeru a Flash Playeru, ovšem u nich se dá čekat, že na PowerPC ještě pracovat budou. V případě profesionálních aplikací je však jasné, že nové procesory Intelu, zvlášť v kombinaci se Snow Leopardem, nabízejí takové výkonnostní přednosti, že se Adobe nemohla rozhodnout jinak.

A dá se předpokládat, že tento trend brzy budou následovat i další firmy, příští rok zřejmě bude ve znamení postupného opouštění podpory PowerPC dalšími a dalšími aplikacemi (podobně jako tomu bylo před deseti lety po přechodu z Motorol 680x0 právě na PowerPC).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: