Novinky týkající se iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky týkající se iOS

3. listopadu 2010, 00.00 | Apple uvolnil pro vývojáře iOS 4.2 Golden Master (GM), který přináší některé další drobné změny, uvedení ostré verze se již blíží. A vlastníci přístrojů s iOS 4.1 zaznamenali potíže s budíkem po změně času.

V posledních dvou týdnech se většina novinek spojených s Applem týkala spíše Maců, nyní se však karta obrací. Macy už letos asi nic významnějšího nečeká, zato na poli iOS se chystá brzká velká změna.

Na tradiční akci k uvedení nových iPodů, jež se letos konala 1. září, Apple také představil iOS 4.2 a slíbil jeho uvedení během listopadu. Listopad už je tady a vydání ostré verze iOS 4.2 se opravdu přibližuje:

Apple pro vývojáře uvolnil iOS 4.2 GM

Vývojáři samozřejmě průběžně dostávali beta verze iOS 4.2, tu první obdrželi již 15. září. V polovině října přišla třetí beta verze a ta byla poslední, protože toto pondělí už Apple uvolnil iOS 4.2 Golden Master (GM), tedy konečnou verzi, která bude sloužit k přípravě ostré verze pro všechny uživatele. To jsme již zmínili ve stručné zprávě, zde se ale podíváme na některé další podrobnosti.

Pokud Apple zachová své dosavadní zvyklosti, lze očekávat uvedení ostré verze iOS 4.2 do 1 až 2 týdnů, jak připomíná AppleInsider, v případě iOS 4.0 se ostrá verze objevila dva týdny po GM verzi, zatímco u iOS 4.1 to byl jenom jeden týden.

Na vývojářském portálu Applu, odkud si registrovaní vývojáři mohou GM verzi stáhnout, se navíc objevil text žádající, aby připravili své aplikace pro iOS 4.2. To je významná změna, protože dosud mohli posílat aktualizace aplikací jen pro aktuální verzi iOS, tedy 4.1 pro iPhone a iPod touch a 3.2 pro iPad. Tato výzva rovněž signalizuje blížící se uvedení ostré verze iOS 4.2.

Hlavní rysy iOS 4.2

Jak víme už z zářijové akce Applu, iOS 4.2 přinese důležité změny. Především opět sjednotí verze iOS na všech mobilních zařízeních Applu, protože se bude nabízet nejenom pro iPhone a iPod touch, ale také pro iPad, což by mělo usnadnit vývoj aplikací, který se po příchodu iPadu trošku zkomplikoval.

iPad tak získá všechny novinky iOS 4, hlavně multitasking, jenž mu dosud chyběl a samozřejmě i všechny další vlastnosti a funkce tohoto systému (jako třeba složky aplikací, podporu nových API rozhraní, a tak dále). Univerzální aplikace pro iOS 4 budou multitasking na iPodu podporovat okamžitě, avšak aplikace psané přímo pro iPad bude potřeba pro iOS 4.2 upravit. Nová verze iOS však řadu novinek přinese též na iPhony a iPody touch.

Kupříkladu zavede bezdrátový tisk AirPrint umožňující přímý tisk poštovních zpráv, fotografií, webových stránek a dalších dokumentů přes bezdrátové připojení. Některé tiskárny tuto funkci podporují přímo (jde hlavně o několik nových inkoustových tiskáren HP) a tisknout půjde i na sdílené tiskárny připojené k Macům a k PC s Windows, jež ale budou potřebovat dodatečný software, který se zatím nabízí také jenom v beta verzích.

V případě Maců bude nutný Mac OS X 10.6.5 (jehož testovací sestavení Apple v poslední době vydává stále rychleji, naposledy ho externí vývojáři obdrželi před víkendem, přičemž to předchozí přišlo minulé pondělí a podle téhle zprávy již Apple v pondělí pro své vnitřní potřeby uvedl konečnou verzi tohoto operačního systému, takže k uživatelům by se měl dostat během několika málo dnů), na PC s Windows budou třeba iTunes 10.1 (jejichž druhá beta verze se objevila spolu s třetí beta verzí iOS 4.1).

A další důležitou novou funkcí bude AirPlay umožňující bezdrátový streaming mediálního obsahu (videa, hudby a fotografií) na novou Apple TV (jež používá upravenou verzi iOS 4.1) a streaming hudby na kompatibilní zařízení, například na reproduktory podporující AirPlay nebo na bezdrátový přístupový bod AirPort Express.

Odhalené dodatečné novinky a změny v iOS 4.2 GM

iOS 4.2 samozřejmě bude zahrnovat spoustu dalších menších vylepšení a přirozeně už byly objeveny různé dodatečné rozdíly mezi třetí beta verzí a verzí GM.

MacStories kupříkladu hlásí, že se podpora AirPlay vrátila do YouTube. Ve třetí beta verzi totiž zmizela, ale zřejmě to skutečně byla jenom chyba, protože teď se tahle funkce vrátila do všech aplikací podporujících standardní mediální řadič. Příslušné tlačítko se ale objeví teprve tehdy, když daný přístroj (třeba iPad) zjistí přítomnost Apple TV.

Streaming videa na novou Apple TV dosud nefunguje, avšak to je dáno tím, že firmware (nové) Apple TV bude též potřeba aktualizovat pro doplnění podpory AirPlay. Zatím tak lze bez problémů posílat na Apple TV pouze zvuk, video se přehrává dál na zdrojovém přístroji (takže při pokusu o přesměrování na Apple TV zmlkne, protože zvuk se na ní přehrávat začne).

Ke změnám došlo také v liště pro multitasking. Ta nadále nabízí ovládací prvky přehrávání a tlačítko pro uzamčení orientace obrazovky, vpravo vedle nich ale přibylo nové tlačítko funkce AirPlay a nově se v liště nacházejí též regulátory hlasitosti a jasu.

Další možná změna souvisí se zřizováním účtů služby MobileMe, zdá se, že teď se půjde přihlásit k nastavením MobileMe pomocí identifikátoru Apple ID. Apple dokonce v příslušné obrazovce nabízí tlačítko umožňující vytvořit si tento identifikátor zdarma.

Obrazovka ale zatím nefunguje, takže není úplně jasné, k čemu přesně bude sloužit. Možná Apple jenom propojí účty identifikátorů Apple ID a služby MobileMe pro jednotné přihlašování. Mohlo by to ale znamenat i to, že Apple dovolí všem uživatelům bezplatný přístup k některým funkcím placené služby MobileMe, to se ovšem vyjasní až po vydání ostré verze iOS 4.2. (Pověsti o změně MobileMe v bezplatnou službu kolovaly už letos v květnu, avšak nepotvrdily se.)

Další zjištění o iOS 4.2 GM

AppleInsider přinesl i některé další postřehy o iOS 4.2 GM. Třeba zjistil, jak funguje tlačítko ztlumení zvuku na iPadu. Jde o jedno z jeho fyzických tlačítek, jehož funkce se s iOS 4.2 změní (ze zámku orientace obrazovky na ztlumení zvuku) zřejmě již trvale.

Ukazuje se však, že ztlumení sice zobrazí příslušnou ikonu, ale zvukový výstup pro hudbu a video bude fungovat i po stištění tohoto tlačítka, vypnou se tak pouze zvuková upozornění na zprávy, podobně jako na iPhonu (tam ovšem ztlumení slouží hlavně pro telefonické hovory a SMS zprávy, které se na iPadu pochopitelně nevyskytují).

O bezdrátovém tisku AirPrint už byla řeč výše, některé aplikace budou potřebovat aktualizaci, aby ho podporovaly, například textový procesor Pages zatím příslušné menu nenabízí, Apple však jistě brzy vydá jeho novou verzi. AirPrint navíc dovoluje zasílat také zprávy z tiskárny do přístrojů s iOS, lze jim tak například sdělit, že v tiskárně dochází nebo se úplně vyčerpal toner či inkoust.

Při tisku na PC budou potřeba iTunes 10.1, avšak jejich současná beta verze ještě trpí chybami, kupříkladu vůbec nefunguje s verzí 2.0 aplikace Remote umožňující jejich dálkové ovládání z iPadu nebo iPhonu, to ale ostrá verze jistě napraví. A pod Windows 7 AirPrint vyžaduje aktivovaný účet „Guest“ (host), bez něj nefunguje.

V příštích dnech se nepochybně budou objevovat další podobná zjištění o iOS 4.2 GM, takže si budeme moci předem udělat docela přesnou představu o tom, co přinese ostrá verze uživatelům.

Chyba iOS 4.1 způsobila potíže s budíkem po změně času

iOS 4.2 určitě přinese také řadu oprav chyb předchozí verze 4.1 (na iPhonu a iPodu touch), jedna se bude zřejmě týkat přechodu z letního času.

Ve většině evropských zemí se o tomto víkendu přecházelo z letního na standardní čas, což způsobilo potíže uživatelům, kteří používají iPhony jako budík.

Řada čtenářů sdělila AppleInsideru, že v pondělí jejich iPhony nezazvonily v nastavený čas, buzení se spustilo až o hodinu později, budík se nepřizpůsobil změně času (hodiny se automaticky přestavily správně). Bylo třeba vymazat všechna buzení, restartovat telefon a znovu nastavit budík, aby to fungovalo tak, jak má.

Austrálie a Nový Zéland měnily čas již koncem září a tam se tyto problémy objevily poprvé, australská pobočka Applu v polovině října slíbila, že chyba bude brzy opravena.

V Severní Americe se bude čas měnit o nadcházejícím víkendu, takže lze čekat, že i tam nastane problém s buzením. Apple sice už v případě Austrálie prohlásil, že vyvinul opravu, ale ta bude zřejmě zahrnuta až do iOS 4.2 (nemělo by smysl teď ještě vydávat nějakou meziverzi). Uvidíme, k čemu dojde dřív, zda k vydání ostré verze iOS 4.2, nebo ke změně času v USA a Kanadě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Postřehy

Autor: Míla Muž

Založeno: 03.11.2010, 14:41
Odpovědí: 0

Díky za shrnutí. Apple TV 2G bohužel ani v tuto chvíli nenabízí update svéhi firmware, takže obrázky z GP nejdou.
Aplikace Remote 2.0 mi jak na iPhone 3GS tak iPadu 3G umožňovala na XP komplet ovládat knihovnu z iTunes 10.1 beta 2. Uvedený problém jsem neměl. Možná jiné verze woken - jsou stále otevřená...
U tisku tak jak zatím funguje vidím problém v nemožnosti rozměrů papíru. PDF z MAILu mi vždy zmenšuje tisk tak na 95% - jakoby implicitní FIT TO PAGE - to je blbé.
Jinak nové HP ePrint tiskárny netisknou přímo z iPhone!!! Nejde u nich sdílený tisk jako u jiných, ale vyžadují připojení na internet - mají svojí emailovou adresu a na tu tisknete z iOS4.2!!! Představa že mají WiFi a iPhone taky k přímému tisku svádí, ale není to tak. To lze u Canon s WiFi pouze aplikací EasyPhotoPrint pro fotky. Takže vzít si na chatu, kde není internet, iPad a HP ePrint tiskárnu u třeba WiFi point - tak stejně netisknete.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: