Novinky Lionu pro IM komunikaci - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky Lionu pro IM komunikaci

8. dubna 2011, 00.00 | iChat 6 v Mac OS X Lion doplňuje podporu pro Yahoo IM, integraci účtů a sdílení webových stránek.

Koncem února obdrželi externí vývojáři první předběžnou verzi nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion a předminulou středu Apple vydal jeho druhou předběžnou verzi.

Informace o této nové verzi Mac OS X pravidelně přináší AppleInsider, seznam všech jeho dosavadních článků na tohle téma najdete zde. MůjMac souhrn novinek týkajících se především druhé předběžné verze nabídl v pondělí a ve středu AppleInsider přinesl další článek popisující vlastnosti Lionu. Tentokrát podrobněji probral novou verzi 6 programu iChat pro okamžitou (IM) komunikaci. A tady se podíváme, co o něm zjistil:

Obtížné překonávání fragmentace IM služeb

Hlavní problém IM služeb spočívá v tom, že neexistuje (tak jako u elektronické pošty) jejich jednotný standard, donedávna každá významnější služba (jako třeba AOL, ICQ, Yahoo, Skype či Microsoft MSN/Live Messenger) používala svůj vlastní uzavřený systém pro textovou konverzaci a pro videohovory (služba MobileMe Applu využívá IM servery AOL pracující s protokolem AIM), nekompatibilní s ostatními.

To se ale již před lety začalo měnit, vznikl otevřený IM protokol Jabber, z něhož se nakonec vyvinul standard XMPP a později některé výše uvedené IM služby počaly dovolovat vzájemné propojování.

Pořád to však není jednoduché, propojovací brány často podporují jen některé funkce a fungují pouze mezi určitými službami (kupříkladu mezi Yahoo a MSN a AOL a ICQ). A tak ten, kdo si chce vyměňovat zprávy s uživateli v různých IM systémech, musí nadále používat multiprotokolového IM klienta a pro každou službu si musí vytvořit vlastní účet.

Dlouhá historie vývoje programu iChat

Podporu více různých IM služeb už delší dobu nabízí také iChat. Program se poprvé objevil v Mac OS X 10.2 jako klient pro AIM. V roce 2003, pod názvem iChat AV, přidal podporu protokolu SIP pro videokonverzaci. Rok nato AOL do svého IM klienta pro Windows doplnila kompatibilní podporu videohovorůl, což dovolilo videokonverzaci mezi uživateli Maců a Windows přes její IM síť AIM.

V Mac OS X 10.4 Tiger se objevila nová verze iChatu (iChat AV 3), jež podporovala též výše zmíněný protokol XMPP a umožnila tak komunikaci jak s AIM, tak s otevřenými klienty včetně iChat Serveru v Mac OS X Serveru a později též se službou Google Gtalk.

V roce 2007 Mac OS X 10.5 Leopard přinesl iChat 4, který integroval podporu sdílení obrazovek přes VNC, což dovolilo sdílení pracovní plochy v rámci videokonverzace přes protokoly XMPP nebo AIM. Leopard navíc přidal funkci iChat Theater umožňující sdílet fotografie, videa a všechny další dokumenty podporované funkcí Quick Look právě přes videokonverzaci.

Mimoto Apple dovolil tyto nové funkce využívat třetím stranám prostřednictvím rozšířeného vývojového rámce Instant Message.

A Mac OS X 10.6 Snow Leopard obsahuje iChat 5, jenž však přinesl už jenom menší změny, vylepšil videohovory v rozlišení 640 x 480 a umožnil užívat v tomto rozlišení také funkci iChat Theater.

Novinky iChatu 6

Jak se dalo čekat, Mac OS X Lion zahrnuje iChat 6, který nově doplnil podporu pro IM službu Yahoo, zatím však pouze pro textovou konverzaci, nikoli pro hlasovou komunikaci či videohovory. MSN a Yahoo nedávno oznámili propojení své textové konverzace, takže uživatelé iChatu 6 by nakonec mohli komunikovat též s uživateli IM klientů Microsoftu.

Avšak zatím to tak hladce nefunguje, AppleInsider uvádí, že iChat 6 v předběžných verzích Lionu sice spolupracuje s účty Yahoo, ale brána mezi Yahoo a MSN nefunguje.

Pokud se to ale doladí, bude z iChatu 6 možná IM komunikace se službami využívajícími XMPP a dále s AOL, ICQ, Yahoo a MSN přinejmenším na textové úrovni a s některými z nich půjde navazovat i videohovory.

iChat 6 ovšem usnadňuje spolupráci s různými IM službami a protokoly také jinak. Například samostatné konverzační účty a protokoly slučuje do jednoho integrovaného seznamu kontaktů. A implicitně koordinuje všechna přihlášení k nakonfigurovaným účtům tak, aby sdílely stejný status, což však lze vypnout, ručně nadále půjde nastavovat pro jednotlivé účty rozdílné statuty.

Funkce iChat Theater se též dočkala vylepšení, podporuje nový typ sdílených dokumentů – živé webové stránky. Podobně jako ostatní typy sdílených dokumentů umožňují posílat ostatním uživatelům pohled na určitou webovou stránku přes videokonverzaci, přičemž odesílající uživatel určí, jak stránku uvidí její příjemci.

FaceTime a iChat se spíše doplňují

Vícekrát jsme zmínili videohovory, ty ovšem v současnosti Mac OS X obstarává dvěma různými způsoby. iChat AV je podporuje již od roku 2003, jak jsme uvedli výše, avšak loni v létě, spolu s iPhonem 4, začal Apple nabízet další mechanismus zprostředkování videohovorů nazvaný FaceTime.

V záři 2010 počal FaceTime podporovat také iPod touch čtvrté generace a loni v říjnu Apple uvolnil beta verzi softwaru FaceTime pro Mac OS X, jehož ostrá verze se objevila (za drobný manipulační poplatek) v Mac App Store až letos v únoru. A FaceTime přirozeně podporuje též iPad 2.

Na Macích tak nyní existují dva klienti pro videohovory, kteří se sice v mnohém podobají, ale stále mezi zůstává řada rozdílů. FaceTime využívá pro videohovory stejné otevřené technologie jako iChat, není však nijak propojen s IM službami, při navazování hovorů místo toho používá telefonní čísla (v případě iPhonů) nebo adresy elektronické pošty (u ostatních podporovaných klientů).

Komunikace přes FaceTime více připomíná telefonický hovor než IM konverzaci, liší se i způsob navazování videohovorů. Zatímco IM služby v pozadí trvale sledují status uživatelů, FaceTime to řeší tak, že při zahájení hovoru vyšle „push“ zprávu zamýšlenému příjemci (využívá k tomu stejnou technologii XMPP PubSub jako pro „push“ oznámení iOS), jež u něj vyvolá upozornění („zazvoní“), že s ním někdo chce započít videohovor.

Rozdílů je pochopitelně mnohem víc, iChat dovoluje komunikovat s klienty na mnoha různých platformách, zatímco FaceTime se zatím omezuje pouze na Macy a nejnovější přístroje s iOS (a na těch lze navazovat videohovory jenom přes WiFi). Apple se sice snaží prosadit FaceTime i mino své platformy, zdůrazňuje, že staví na otevřených technologiích, ale to nepochybně ještě bude běh na hodně dlouhou trať.

A tak se zatím FaceTime a iChat spíše doplňují, než aby si konkurovali, každá z těchto aplikací v Mac OS X v současnosti slouží k poněkud jiným účelům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: