Nově zveřejněné patenty Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nově zveřejněné patenty Applu

14. prosince 2009, 00.00 | Nové patentové žádosti Applu naznačují, že zvažuje zabezpečení hardwaru proti manipulacím, využití akcelerometru k přehrávání médií a zavedení univerzálního doku pro iPhone a iPody.

Minulý týden bylo zveřejněno několik patentových žádostí Applu, jež by mohly naznačovat, co chystá do budoucnosti, tentokrát se týkají hlavně jeho kapesních přístrojů, dnes tedy iPhonů a iPodů. Samozřejmě není vůbec jisté, že se tyto návrhy opravdu dočkají realizace, ale je to jedna z mála příležitostí, jak se legálně dostat k informacím o některých plánech Applu.

A občas se už stalo, že právě podle patentových údajů bylo možné předpovědět některé novinky, například myš Magic Mouse byla předpovězena podle patentu z roku 2006. Možná se i některá ze zde popisovaných řešení za několik let objeví v konkrétních produktech.

Nálepka zjišťující neoprávněné otevření přístroje

První patent se zabývá metodou, jak zjistit neoprávněnou manipulaci s přístrojem, především jeho otevření. Příslušná žádost podaná loni v srpnu popisuje nálepku, jež odhalí otevření přístroje.

Žádost uvádí, že neodborné manipulace s elektronickými přístroji mohou způsobit jejich poškození, avšak bez důkazu bude výrobce nucen přístroj vyměnit v rámci záruky. Kdyby se ovšem dalo prokázat, že poškození způsobil uživatel, mohlo by to výrobcům ušetřit značné náklady. A mluví se i o dalších nežádoucích důvodech otevírání přístrojů, jako jsou pokusy o jejich opravu, o reverzní inženýrství či dokonce o vlastní úpravy.

Apple to chce řešit pomocí speciální nálepky, která se přichytí na více míst uvnitř přístroje a jeho otevření ji poté potrhá, poškodí či jinak ovlivní, což výrobce bude moci zjistit. Nálepky mohou mít tvar písmene „U“ nebo být klikaté a mohou být vyrobeny z papíru, plastu či kovové fólie.

Není to nijak objevné řešení a celkově tato věc nevzbuzuje velké sympatie, Apple zjevně chce ušetřit na záručních výměnách a opravách, což se ještě celkem dá pochopit, zároveň však hodlá omezit i všechny další zásahy do nitra svých zařízení.

Ovšem jejich rozebrání začíná stejně být stále těžší, když firma iFixit rozebrala nový iPod nano páté generace, poznamenala, že kvůli použití lepidla je jejich rozebírání stále obtížnější, což ztěžuje úspěšnou opravu (čímž se iFixit zabývá), to ovšem vůbec není v zájmu Applu, ten přirozeně dává přednost tomu, aby si zákazník koupil nový přístroj. A právě k tomu by mohlo sloužit výše probírané opatření.

Apple je v poslední době vůbec dost posedlý zjišťováním porušení záručních podmínek, v létě se objevil patent popisující metody, jimiž by kapesní zařízení mohla zjišťovat a ukládat informace o událostech vedoucích ke zrušení záruky.

Využití akcelerometru k přehrávání médií na iPodu

Mnohem zajímavěji vypadá druhý patent, který navrhuje rozšířené využití akcelerometru k přehrávání mediálního obsahu na iPodu.

Už nyní hraje akcelerometr významnou roli na iPhonu a iPodu touch, kde se užívá zejména k ovládání her (a samozřejmě slouží k automatickému přepínání orientace zobrazování). A již v roce 2008 získal akcelerometr také iPod nano čtvrté generace, což umožnilo otočením přehrávače aktivovat zobrazení Cover Flow a zatřesením nechat přehrávat další skladbu.

Nově zveřejněná patentová žádost z července 2008 však jde ve využití akcelerometru ještě dál. Popisuje totiž, jak aktivně ovládat přehrávání médií na iPodu výlučně pomocí akcelerometru, pohyby a třesením přístroje. Uživatelé by mohli procházet jednotlivé skladby, listovat stránkami zobrazení Cover Flow a vybírat obsah pro přehrávání takovýmito pohyby. Akcelerometr zaznamená, že došlo ke zrychlení a dokonce může určit jeho směr a velikost, což půjde využít pro jednotlivé příkazy.

Patent uvádí, jak by bylo takto možné krátkými trhnutími procházet menu přístroje a vybírat jeho položky, počítá mimo jiné s tím, že v některých případech bude před výběrem potřeba podržet tlačítko, aby se omezil výskyt nechtěných vstupů. Budoucí iPody by se tedy mohly ovládat kombinací takovýchto „chvatů“ a stisků potvrzujícího tlačítka.

Asi by si na to bylo třeba zvyknout, ovšem mnozí si snáze zapamatují právě určité pohyby (lze mluvit o „motorické paměti“) a mimo jiné by to mohlo dovolit zmenšení ovládacího tlačítka a tedy zvětšení obrazovky, aniž by se zvětšil půdorys přístroje. A asi by se takovéhle ovládání dalo s výhodou použít též na iPodu shuffle bez displeje. iPody roku 2010 by už něco z těchto metod ovládání mohly zavést, jisté to ovšem není.

Univerzální dok pro iPhone a iPody

A třetí nově zveřejněný patent je rovněž docela zajímavý, protože naznačuje, že Apple uvažuje o zavedení univerzálního doku schopného přizpůsobovat se různým dobíjeným přístrojům.

Nutnost používat odlišné nabíječky a adaptéry pro různé přístroje, jichž stále přibývá, je značně nepříjemná, zvyšuje náklady pro zákazníky a přidělává jim práci. A už se začínají ozývat ochránci životního prostředí, že to vede k plýtvání surovinami a energií.

Letos v říjnu došlo k dohodě, že do roku 2012 budou všechny mobilní telefony používat univerzální nabíječky vybavené konektory micro-USB. Apple však jde ještě dál, jeho další patentová žádost z července 2008 popisuje „esteticky příjemný univerzální dok“.

Tento dok by mohl měnit tvar tak, aby se přizpůsobil řadě různých zařízení, pomocí elastické houbovité hmoty uzpůsobující se tvaru dobíjeného přístroje (ta by tvořila tvárnou podložku, do níž by se přístroj vkládal). Namísto současných univerzálních doků Applu, které pro jednotlivé přístroje nabízejí odpovídající plastové vložky, by se tak přizpůsoboval přímo samotný dok.

Patent popisuje různé možné varianty takového řešení, podložka by se buď vytvarovala vložením přístroje do ní, anebo by mohlo být možné tuto hmotu natvarovat mechanickými či dokonce elektrickými impulsy, takže by se potřebný tvar dal nastavit stiskem tlačítka. A žádost to rozvíjí ještě dále, dok by mohl automaticky zjistit, jaký druh zařízení do něj byl vložen a podle toho by nastavil svůj tvar.

Takový dok by se samozřejmě dal použít pro přístroje různých generací bez ohledu na to, jak by se měnily jejich tvary (pochopitelně by však musela zůstat zachována elektrická kompatibilita konektorů).

Nevíme ovšem, zda Apple skutečně takové tvárné hmoty již zkouší, anebo si prostě tuhle možnost patentoval jen pro případ, že by s ní přišel někdo jiný. Přesto nelze zcela vyloučit, že by jeho doky jednou opravdu mohly takto vypadat (a jistě by to dokázal patřičně marketingově využít).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: