Nové zprávy o tabletu Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové zprávy o tabletu Applu

22. ledna 2010, 00.00 | Wall Street Journal přišel s dalšími údajnými podrobnostmi o tabletu Applu a o související mediální strategii. A Apple zjevně stojí o ochrannou známku „iPad“, což by mohl být oficiální název tabletu.

Tablet Applu samozřejmě nadále patří k nejsledovanějším tématům, pověstí o něm přibývá jak na běžícím pásu, avšak většina z nich pochází od analytiků, proto jim nevěnujeme velkou pozornost, protože se obvykle jedná buď o jejich nepodložené domněnky, nebo o informace převzaté z jiných zdrojů. Následující obsáhlou zprávu však považujeme za důležitou:

Wall Street Journal zveřejnil novou dávku informací o tabletu

S četnými novými informacemi o tabletu Applu přišel ve středu deník Wall Street Journal (WSJ).

To jsou skutečně renomované noviny, které však zároveň udržují s Applem dosti nadstandardní vztahy a navíc existují vážná podezření, že Apple některé pověsti o tabletu sám záměrně vypouští (ovšem tak, aby mu to nešlo dokázat) a právě WSJ zřejmě slouží jako jejich hlavní distribuční kanál. Z těchto důvodů se proto podívejme, co deník vlastně tvrdí.

Tablet má sloužit ke sdílení mediálního obsahu

Své informace WSJ údajně získal z více zasvěcených zdrojů (zůstává ovšem otázkou, zda dotyční poskytli tyto údaje o své vůli anebo s požehnáním Cupertina), podle nich má tablet sloužit k poskytování obsahu od různých „starých médií“, měl by se z něj stát prostředek distribuce učebnic, novin a dokonce i televizního vysílání.

Tablet byl prý navržen tak, aby ho mohlo sdílet více členů rodiny v domácnosti nebo studenti v učebnách, představa je taková, že bude mimo jiné celé rodině sloužit ke čtení zpráv a ke kontrole elektronické pošty. Avšak obsah z novin a časopisů by měl tablet předkládat odlišným způsobem než papír a podle dalších zasvěcenců bude přístroj vybaven také virtuální klávesnicí.

Právě důraz na sdílení byl podle jednoho ze zdrojů WSJ hlavní věcí, na niž se Apple soustředil při navrhování uživatelského rozhraní tabletu, bude se s ním pracovat tak, že sdílení bude zcela intuitivní.

Dotyčný člověk též uvedl, že Apple experimentoval s možností „přilepovat“ na tablet virtuální poznámkové lístečky a přístroj měl automaticky rozpoznávat jednotlivé osoby svou integrovanou kamerou (o jejímž nasazení se vedou spory), to ovšem byly prototypy, není jasné, zda se tyto prvky dostanou i do konečné verze.

Apple jedná s mnoha tradičními poskytovateli obsahu

Článek WSJ dále věnuje značnou pozornost jednáním Applu s četnými nakladateli a vydavateli (třeba s New York Times Co., Condé Nast Publications Inc., HarperCollins Publishers a i s majitelem WSJ, pověsti o tom se objevovaly už dříve), Apple doufá, že od nich získá dostatek obsahu pro svůj nový přístroj.

A nejen to, jedná také s televizními společnostmi jako jsou CBS Corp. a Walt Disney Corp, o předplaceném televizním obsahu pro tablet (o tom se též mluvilo již dříve) a navíc spolupracuje se známým vydavatelem her Electronic Arts, který by měl předvést herní schopnosti tabletu (náznaky využití tabletu pro hry se objevily už před několika dny).

V případě televizního vysílání by měl tablet nabízet přístup k hlavním televizním stanicím, za měsíční poplatek dovolí přistupovat k archívům jejich nejlepších pořadů, na jeden kanál by prý měl poskytovat čtyři až šest takových pořadů.

Zároveň ovšem Apple jedná i o knihách (vloni na podzim dokonce vyslal svého zástupce na frankfurtský knižní veletrh) a podle dalších zdrojů nyní vyjednává s téměř všemi významnými nakladateli, tento týden má proběhnout jednání v New Yorku, kde se budou probírat možnosti vydávání elektronických knih pro tablet, avšak hodně věcí zůstává nejasných (cenový model, způsob vlastní distribuce, a tak dále).

Nová mediální strategie Applu

Apple v tomto ohledu má mediální strategii značně odlišnou od jiných technologických firem, zejména od svého dřívějšího spojence a nyní stále více soupeře Googlu.

Zatímco Google dodává mediální obsah zdarma a spíše v „surovém” stavu, Apple naopak již dlouho razí strategii nalézání nových způsobů distribuce tradičního obsahu a dává přednost jeho placení, alespoň v případě kvalitnějšího materiálu (ukázkový příklad tvoří hudba a obchod iTunes Store). V tom má hodně blízko k zástupcům „staré mediální gardy“, které však může nabídnout nové technologie a způsoby distribuce jejího tradičního obsahu.

Hodně pomoci má právě tablet, ale podrobnosti technické realizace zatím zasvěcenci neprozradili, Apple by však údajně mohl změnit vnitřní strukturu placení za obsah, mimo jiné prý jednal s New York Times o tom, jak informace tohoto deníku platit prostřednictvím iTunes. Tablet bude nejspíš mít nějaké bezdrátové připojení k Internetu, avšak vlastní implementace zůstává velkou neznámou.

Apple ovšem bude muset s tabletem překonat ještě řadu překážek, problémem nejspíš bude i jeho vysoká cena (mluví se až o 1 000 USD), to by mohl být jeden z důvodů takového důrazu na jeho sdílení.

Chystá se webová hudební služba iTunes.com

A v souvislosti s mediální strategií Applu WSJ zmiňuje také nové podrobnosti o plánech Applu na novou webovou hudební službu. S úvahami o ní přišel právě WSJ vzápětí poté, co Apple převzal hudební službu Lala, teď stejný deník píše, že se nová služba má jmenovat iTunes.com a dovolí zákazníkům nakupovat na Webu hudbu i bez softwaru iTunes, spuštěna by snad mohla být již letos v červnu.

To vše má tvořit součást nové strategie Applu, který hodlá co nejvíce webů obsadit svými tlačítky „koupit“, chce integrovat transakce svého obchodu iTunes Store do všech možných činností jako je třeba poslech internetového rádia či brouzdání po recenzních webech.

Začne Apple používat vyhledávač a mapy Microsoftu?

To vše stojí v příkrém rozporu se strategií Googlu a dalších internetových společností, v souvislosti s tím WSJ poznamenává, že Apple jedná s Microsoftem o využití jeho vyhledávače Bing namísto služeb Googlu.

Pověsti o tom, že se výchozím vyhledávačem iPhonu stane právě Bing, přinesly i jiné zdroje (MacNN se to údajně dozvěděl od dvou anonymních zdrojů, ale podobné zprávy zveřejnily také další servery), důvodem je samozřejmě rostoucí rivalita obou firem, v oblasti mobilních telefonů posilovaná nástupem nových telefonů se systémem Android jako jsou Motorola Droid a Nexus One Googlu. WSJ však jde ještě dál a tvrdí, že by Apple mohl namísto map Googlu využívat také mapy Microsoftu (tvořící součást služeb vyhledávače Bing).

Samozřejmě zatím není vůbec jisté, že k tomu opravdu dojde, přestože soupeření Applu s Googlem skutečně stále sílí a zejména v oblasti mobilních telefonů už Microsoft ani není zvlášť významným konkurentem.

Avšak podle některých názorů bude využití služeb Microsoftu rovněž dočasným řešením, Apple by podle nich mohl začít vyvíjet vlastní vyhledávač (co se týče webových map, loni převzal firmu Placebase, jež by je mohla zajistit), aby si podržel vládu nad lukrativní reklamou spojenou s vyhledáváním (v této souvislosti by dávala smysl též nedávná koupě reklamní firmy Quattro Wireless).

Jsou-li tyto zprávy pravdivé, potom má Apple opravdu ambiciózní záměry, které by mohly změnit situaci v distribuci mediálního obsahu (jinou věcí je, zda by vývoj Web a Internetu vůbec takovýmto směrem byl skutečně žádoucí), více bychom se měli dozvědět již příští středu, kdy, jak už s jistotou víme, Apple uspořádá mediální akci, na níž má představit očekávané novinky.

Přibývá náznaků, že by se tablet mohl jmenovat „iPad“

Hodně dohadů panuje také kolem oficiálního názvu tabletu, podle zaregistrovaných ochranných známek se zatím jako nejpravděpodobnější označení zdálo slovo „iSlate“.

Avšak v úterý server MacRumors zjistil, že si Apple (přesněji řečeno jeho krycí firma Slate Computing LLC) loni v červenci zaregistroval v Kanadě též ochrannou známku „iPad“ a ve stejném měsíci si toto slovo v Hong Kongu a v několika evropských zemích registrovaly jiné zřejmě rovněž Applem nastrčené firmy (z nichž se jedna dokonce jmenuje IP Application Development, ve zkratce tedy „iPad“) a v posledních dnech se takovéto registrace objevily i v jiných zemích (třeba v Austrálii a na Novém Zélandu).

Ve Spojených státech ovšem Apple (ani jeho prostředníci) o registraci tohoto jména neusiloval, protože tam na něj vznášela nárok firma Fujitsu. Ta první žádost o jeho registraci podala již v roce 2003, přesto nebyla přijata a americký patentový úřad loni v dubnu dokonce danou známku označil za „opuštěnou“, když Fujitsu nereagovala na žádost o dodatečné informace. V létě však Fujitsu svou žádost obnovila a o slovo „iPad“ nadále usiluje.

Ve středu se však ukázalo, že v posledních měsících právníci Applu zaslali patentovému úřadu tři žádosti, aby se doba posuzování obnovené žádosti Fujitsu o registraci známky „iPad“ dále prodloužila, jejich poslední žádost chce prodloužení až do 28. února 2010.

Samozřejmě nelze vyloučit, že Applu jen vadí, že toto slovo silně připomíná jeho ochrannou známku „iPod“, jenže to nevysvětluje, proč Apple stále žádá o prodloužení lhůty, místo aby prostě podal normální stížnost na kolizi se svou známkou. A tak se hromadí podezření, že by se tablet mohl oficiálně jmenovat „iPad“, což by se mělo potvrdit nebo vyvrátit už příští středu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: