Nové zprávy o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové zprávy o tabletu

2. listopadu 2009, 00.00 | Apple údajně poskytl specifikace svého tabletu australským mediálním společnostem. Zaměstnanci Applu měli zvýšit počet cest do čínských výrobních továren, zřejmě v souvislosti s přípravou tabletu. A analytik Mike Abramsky došel po rozhovoru se zástupci vedení Applu k názoru, že hlavním tématem tabletu bude video, může však jít o záměrné matení.

Je sice téměř jisté, že pověstmi opředený tablet Apple přijde na trh až příští rok, to ovšem vůbec nebrání tomu, aby se vynořovaly další zprávy s ním spojené, zde se podíváme na ty, které přišly v poslední době:

Australské mediální společnosti se měly dozvědět specifikace tabletu

Nová zpráva z počátku minulého týdne tvrdí, že Apple v rámci snahy přilákat poskytovatele obsahu pro svůj tablet jednal s australskými médii.

Podle tamního deníku The Sydney Morning Herald dokonce australským mediálním společnostem poskytl specifikace svého přístroje. Apple totiž zjišťoval, kdo by měl zájem dodávat pro tablet obsah, údajně s nimi vedl přímé rozhovory o nové aplikaci pro tablet, jež by dovolila placenou digitální distribuci jejich obsahu.

Podobné rozhovory prý s těmito společnostmi již vedl Amazon o své čtečce Kindle, jenže ty skončily neúspěchem, protože Amazon žádal celých 70 procent z příjmů. Apple pravděpodobně tolik chtít nebude, Sydney Morning Herald připomíná, že v případě App Store si od vývojářů aplikací bere jen 30 procent a předpokládá, že podobný model by mohl platit pro mediální společnosti, což by pro ně jistě bylo přijatelnější.

Přesné specifikace tabletu pochopitelně zůstávají utajené (vzhledem k dřívějším reakcím Steva Jobse na předčasné prozrazení podrobností chystaných novinek není divu), takže přístroj deník popisuje pouze jako větší iPhone, dost malý na to, aby se vešel do kabelky, ale příliš velký do kapsy. Má mít dotykovou obrazovku a zaměří se na uživatele, kteří budou hlavně chtít brouzdat po Webu, číst knihy a noviny a sledovat filmy.

To se shoduje s dřívějšími pověstmi, je ovšem otázkou, zda australský deník skutečně ví něco bližšího o oněch sdělených specifikacích, anebo čerpá právě toho, co už je známo. Podle dotyčných pověstí by tablet měl mít 10” obrazovku, 3G připojení a vnitřní architekturu vycházející z iPhonu.

Podle těchto pověstí se Apple měl předtím obrátit ohledně tabletu také na významné americké vydavatele tištěných publikací (mluvilo se o deníku The New York Times a nakladatelstvích McGraw Hill a Oberlin Press), je tedy možné, že hledá podporu pro svůj nový přístroj po celém světě, včetně médií protinožců.

Věrohodnost zprávy však poněkud snižuje poznámka, že Apple též chystá nový formát hudebních alb ve spolupráci s hudebními studii, o tom se skutečně v létě mluvilo jako o projektu „Cocktail“, ale nakonec se ukázalo, že šlo o alba iTunes LP, jež Apple zavedl spolu s iTunes 9 už počátkem září, nelze se tak ubránit podezření, že Australané splácali různé pověsti dohromady.

Ovšem jednání s poskytovateli obsahu se přesto jeví jako dost pravděpodobná, protože právě pro tenhle účel by se „přerostlý iPhone“ mohl dobře uplatnit.

Zaměstnanci Applu ve zvýšené míře cestují do Číny kvůli tabletu

A dá-li se věřit nejnovějším pověstem, na přípravách výroby samotného tabletu se již usilovně pracuje, mělo se to projevit i na zahraničních cestách příslušných zaměstnanců Applu.

The Business Insider cituje svůj anonymní zdroj, podle něhož v poslední době inženýři Applu podnikají četné cesty z USA do Asie, navštěvují tamní továrny, kde se má tablet vyrábět. Výrobcem tabletu bude pravděpodobně tchajwanský Foxconn (který se angažuje ve výrobě elektroniky i u nás, ovšem jeho hlavní výrobní provozy se dnes nacházejí v kontinentální Číně), ten už pro Apple vyrábí řadu jiných produktů a měl získat též zakázku na tablet.

Zdroj Business Insideru tvrdí, že jeho přítel, inženýr systémové integrace Applu, v poslední době mnohem častěji cestuje do Číny a má v tom pokračovat i o Vánocích. To se zdá potvrzovat dřívější pověsti, podle nichž hodlá Apple uvést tablet na trh v prvním čtvrtletí roku 2010, přičemž první série má čítat 300 až 400 tisíc kusů.

Po rozhovoru se zástupci Applu se analytik domnívá, že u tabletu půjde hlavně o video

A nejnovější zprávy o tabletu a možných dalších záměrech Applu vycházejí ze zjištění analytika Mika Abramskyho z kanadské investiční firmy RBC Capital, jež minulý čtvrtek uspořádala sezení se zástupci vedení Applu, akce se zúčastnili finanční ředitel Peter Oppenheimer, Eddy Cue, viceprezident pro iTunes a internetové služby a David Moody, viceprezident pro globální marketing Maců.

V pátek Abramsky poslal svým klientům zprávu o výsledcích sezení, vyplývá z ní, že Apple vidí další největší příležitost v oblasti obsahu poté, co uspěl s hudbou, ve videu, bude to však vyžadovat překonání současného nefunkčního systému distribučních práv, bude nutné vyrovnat se s jinými dotovanými zdroji videa (jako jsou kabelové televize) a bude potřeba vyvinout tu správnou nabídku pro zákazníky.

V tom by prý svou roli mohla sehrát Apple TV, jež sice zůstává „koníčkem“, ale má dobré vyhlídky přetáhnout uživatele k Webu, pokud jde o sledování videa. Zástupci Applu měli dokonce naznačit, že by rádi udělali s videem to, co se jim povedlo s hudbou.

Naopak co se týče elektronických knih a novin, na ty se Apple nijak nadšeně nedívá, problémem má být nepřitažlivá struktura tohoto odvětví.

Rozhovor probral také jiná aktuální témata

Rozhovor se dotkl i dalších témat, v případě iPhonu zájem zůstává nadále silný u mimoamerických operátorů, navzdory rostoucí konkurenci, díky vysokým výnosům na přístroj a značné věrnosti zákazníků.

V této souvislosti též přišla řeč na Android, Apple si myslí, že těsná integrace s iTunes a celým dalším „ekosystémem“ představuje tajnou zbraň proti mobilní platformě Googlu, tvrdí, že vývojáři dávají přednost modelu Applu s jednou platformou proti mnohosti hardwarových konfigurací Androidu. (Apple těžko bude tvrdit něco jiného, někteří vývojáři ovšem mohou dávat přednost méně omezujícímu modelu Googlu.)

A pochopitelně byla zmíněna Windows 7, Apple se jich nebojí, naopak je vidí jako příležitost ke zvýšení prodeje Maců, mohla by k nim přilákat ty uživatele, které odradí potíže přechodu na Windows 7. Podle Applu na trhu stále existuje řada příležitostí ke zvýšení prodeje Maců, a to i když nenabízí notebook s cenou výrazně pod 1 000 USD.

Prohlášením Applu však nelze vždy věřit

Na první pohled to vypadá zajímavě, vždyť narozdíl od neurčitých pověstí jde o výroky přímo z úst vedoucích představitelů Applu, jenže jak připomíná AppleInsider, Apple má dlouhou tradici v balamucení analytiků předtím, než uvede zcela nový produkt.

Stalo se tak již v lednu 2005, když na Macworld Expu 2005 uvedl první Mac mini (tehdy ještě s PowerPC) za cenu od 499 USD, přestože předtím tvrdil, že Mac levnější než 1 000 USD není možný. A podobně tomu bylo také s iPhonem, zástupci Applu prohlašovali, že firma nemá zájem o příliš složitý obchodní model mobilních telefonů a poté na Macworld Expu 2007 Steve Jobs předvedl první iPhone.

Oficiální prohlášení Applu se proto musí brát s velkými výhradami. Ostatně většina toho, co uvedl Abramsky, se dala od Applu čekat, takovéto názory prezentuje už dlouho, skutečně zajímavé jsou jen poznámky o videu a o tištěném obsahu.

Apple by nepochybně rád s videem uspěl podobně jako s hudbou, ale to určitě nebude zdaleka tak jednoduché (mezi videem a hudbou se najde dost podstatných rozdílů) a je nanejvýš sporné, zda se mu podaří více prosadit Apple TV. Nový firmware sice její možnosti rozšiřuje, avšak stávající hardware Apple TV je příliš zastaralý.

Mohl by tablet sloužit jako nosič nové formy multimediálního obsahu?

A samozřejmě tu vyvstává především otázka využití tabletu. Zatímco z předchozích zpráv plyne, že by jeho hlavní využití mohlo spočívat v tištěném obsahu, Abramskymu Apple tvrdil pravý opak, nevíme však, nakolik se tomu dá věřit.

Je ale možné, že Applu nejde ani tak o klasický tištěný obsah, jako o jeho novou formu, kdy bude propojen s dalším multimediálním obsahem, text doplní obrázky, video, zvuk a interaktivní prvky. To si alespoň myslí Ars Technica a připomíná, že se podobné pokusy se již činí, též uvádí možné příklady využití, jako třeba odborné články s interaktivními grafy nebo články o hudebních skupinách doplněné ukázkami z připravovaných alb. A k přípravě takového obsahu by se mohl hodit podobný formát a vývojové prostředky, jež Apple užil pro iTunes LP a iTunes Extras.

Právě pro takovýto kombinovaný obsah by dával smysl tablet, který pravděpodobně bude používat klasický LCD displej, ovšem s vyšším rozlišení proti iPhonu. Pro klasický tištěný obsah by totiž byly mnohem vhodnější elektronické čtečky využívající technologii elektronického inkoustu, jež se v mnoha ohledech přibližuje papíru (viz například tato a tahle recenze na Grafice), avšak pro multimediální obsah jsou zatím naprosto nepoužitelné.

Příští rok by se mohl stát svědkem silnějšího nástupu takovýchto čteček, nezdá se však, že by Apple plánoval něco na tenhle způsob, jeho tablet zřejmě míří jiným směrem, ale v současnosti se těžko odhaduje, kam vlastně. Apple nejspíš záměrně vytváří „kouřovou clonu“, takže nelze vyloučit, že na příští rok opět chystá nějaké své překvapení (které však může být jak závratným úspěchem na způsob iPhonu, tak naopak naprostým fiaskem), to ovšem zjistíme až za několik dalších měsíců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: