Nové verze aplikací iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové verze aplikací iOS

24. září 2010, 00.00 | Apple aktualizoval aplikace kancelářského balíku iWork pro iPad na verzi 1.2. Databáze FileMaker Go 1.1 doplňuje export do PDF a nástroje pro sdílení dat. A novou verzi 1.3 své aplikace pro iOS uvedla také služba Dropbox.

Ve středu se v obchodu App Store objevily nové aktualizace několika významných aplikací pro iOS, na něž se zde podíváme blíže:

Nové verze aplikací balíku iWork přinášejí podporu pro iDisk a další internetová úložiště a vylepšený export do formátů Microsoft Office

Už při lednovém představení iPadu Apple uvedl také kancelářský balík iWork uzpůsobený pro tento přístroj, software původně vyvíjený pro Mac OS X přenesl pod iOS a přizpůsobil ho pro dotykové ovládání. V květnu pak vydal první aktualizaci tohoto balíku na verzi 1.1.

A tuto středu se objevila jeho již druhá aktualizace, na verzi 1.2. Pro iPad byl tenhle kancelářský balík rozdělen do tří samostatných aplikací, textového procesoru Pages, tabulkového procesoru Numbers a prezentačního programu Keynote. (Nechce-li se vám hledat popisy jejich novinek v iTunes Preview, nabízí přehledný souhrn změn verzí 1.2 všech tří aplikací AppleInsider).

Všechny tři aplikace nyní podporují přenos souborů do a z internetového úložiště iDisk služby MobileMe (dosud se soubory přenášely především přes iTunes). MobileMe je ovšem placená (a ne zrovna levná) služba, kterou nepoužívá zdaleka každý vlastník iPadu, Apple ale uvádí, že soubory bude možné přenášet též přes servery využívající protokol WebDAV, takže půjde používat další internetová úložiště podporující tento standard.

Rovněž by se měla zlepšit spolehlivost výměny dokumentů prostřednictvím služby iWork.com, (používání téhle služby, zatím provozované v beta verzi, na iPadu popisuje Apple tady).

Nové verze 1.2 těchto aplikací dále zlepšují možnosti exportu dokumentů do formátů Microsoft Office. Pages již od počátku uměl exportovat do formátu .doc Microsoft Wordu, ale nyní podobné exportní možnosti přidaly i zbylé dvě aplikace. Numbers 1.2 teď může exportovat své sešity do formátu .xls Microsoft Excelu a Keynote 1.2 exportuje své prezentace do formátu .ppt Microsoft PowerPointu.

Všechny tři aplikace zároveň zlepšily možnosti importu těchto formátů, ten by nyní měl být rychlejší a spolehlivější, zlepšit se ale měl též import dokumentů z odpovídajících aplikací balíku iWork ’09 pro Mac OS X.

Další novinky už jsou specifické pro jednotlivé aplikace, avšak některé jsou přece jenom v zásadě podobné. Všechny tři teď podporují seskupování objektů a rozvolňování těchto skupin, rozšířily se textové volby pro tabulky a zlepšily se možnosti tvorby a editace hypertextových odkazů. A pochopitelně přinášejí ještě řadu dalších menších vylepšení a oprav chyb, jež se týkají především importu a exportu dokumentů.

Pages 1.2 dále nově nabízí volbu pro zobrazení počtu slov v celém dokumentu a umí otevírat textové přílohy z poštovního klienta Mail. Numbers 1.2 kromě výše zmíněných společných vylepšení doplňuje možnost otevírat CSV soubory z klienta Mail a jiných aplikací.

Prezentační program Keynote 1.2 vedle společných novinek obsahuje ještě řadu specifických vylepšení. Při importu prezentací z Keynote '09 pro Mac teď podporuje zvuk v předdefinovaných lokálních animacích pro snímky, animace lze používat i na skupiny objektů a přibyly nové animace Lens Flare (difrakční efekt), Spin (otáčení) a Wipe (stíračka) a nové přechodové efekty mezi snímky Revolving Door (otáčivé dveře), Swoosh (výtrysk) a Wipe (stíračka).

Až bude uvedena ostrá verze iOS 4.2, bude možné z iPadu také tisknout, což bude zvlášť zajímavé právě pro tyhle aplikace, ale k tomu dojde teprve v listopadu, proto se Apple o tisku zatím nezmiňuje, uvidíme, jestli podpora tisku bude vyžadovat další aktualizaci těchto aplikací.

Aplikace balíku iWork jsou placené, každá stojí 9,99 USD (7,99 EUR v Evropě), aktualizace na vyšší verze se ovšem dodávají zdarma. Vyžadují iPad s iOS 3.2 nebo vyšším.

FileMaker Go 1.1 přidává nástroje pro tvorbu PDF dokumentů a pro sdílení databází

FileMaker Inc. (což je vlastně divize Applu) už 25 let nabízí stejnojmenný databázový software, dnes dostupný pro Mac OS X a Windows. A letos v červenci se objevila také mobilní verze FileMaker Go pro iOS, přesněji řečeno dvě samostatné aplikace pro iPhone a pro iPad.

A tuto středu vyšly, po dvou měsících, jejich první aktualizace na verze 1.1 (vlastně to již jsou verze 1.1.1). Jak FileMaker Go 1.1.1 pro iPhone, tak FileMaker Go 1.1.1 pro iPad přinášejí novinky, jež je podle jejich výrobce dále přibližují verzím pro osobní počítače, FileMaker Inc. je podrobněji představuje na svém webu. (Rozdíly mezi FileMakerem Go a FileMakerem Pro popisuje tato stránka.)

Nově lze z databází vytvářet PDF dokumenty, vybrané záznamy se mohou exportovat do tohoto formátu a takto vzniklé soubory jde uložit buď lokálně, nebo se dají přímo z aplikace rozeslat elektronickou poštou. To by mělo podle FileMaker Inc. povzbudit uživatele k šíření sestav a dalších informací z iPhonů a iPadů. Dále je možné uložit kopii celé databáze a přímo z programu ji odeslat elektronickou poštou, což značně usnadní sdílení dat, jejich výměnu s osobními počítači už nebude třeba obstarávat synchronizací.

Zlepšila se rovněž podpora fotografií, ty teď lze přidávat do databází a odesílat z aplikace elektronickou poštou jako přílohy. Na všech zařízeních s iOS půjde fotografie vybírat z fotoalba, na iPhonu (a na novém iPodu touch) se navíc mohou pořizovat vestavěným fotoaparátem. V databázi stačí klepnout na kontejnerové pole a vybrat fotografii (nebo ji pořídit).

Pro větší bezpečnost se nyní uživatel musí znovu přihlásit do databáze poté, co zařízení přešlo do režimu spánku, s databázemi bude možné bezpečně pracovat i na sdílených zařízeních.

Z lokálních nebo hostovaných databází FileMakeru Pro nově jde do FileMakeru Go importovat záznamy pomocí skriptů, což ocení především vývojáři a ti, kdo potřebují otisky informací z jiných databází.

Verze 1.1 do budoucnosti slibuje také možnost těsnější integrace s jinými aplikacemi iOS díky rozšíření URL protokolu, který půjde využít ve zmíněných skriptech. Vývojáři by tak mohli databáze rozšiřovat pomocí jiných aplikací, třeba čtečkou čárových kódů, jež bude načtená data ukládat do databází FileMakeru Go.

A mimoto by nové mobilní verze FileMakeru měly řešit problémy kompatibility při svém provozování na iPhonu a na iPadu.

FileMaker Go je placený program, jehož cena se dost liší mezi variantami pro iPhone a pro iPad. Ta pro iPhone stojí 19,99 USD (15,99 EUR), zatímco varianta pro iPad přijde již na 39,99 USD (31,99 EUR), aktualizace ale jsou pochopitelně zdarma. FileMaker Go 1.1.1 pro iPhone potřebuje iPhone nebo iPod touch s iOS 4.0 a vyšším, zatímco FileMaker Go 1.1.1 pro iPad vyžaduje iPad s iOS 3.2 nebo vyšším.

Aplikace Dropbox 1.3 dále vylepšuje spolupráci se stejnojmennou službou

K velmi oblíbeným internetovým úložištím patří služba Dropbox, vzhledem k tomu, že základní možnosti poskytuje zdarma (podrobněji tuto službu MůjMac popsal už loni v srpnu). V říjnu 2009 se objevila také stejnojmenná aplikace pro iOS (se širšími možnostmi než webové rozhraní služby), jež byla letos v květnu uzpůsobena pro iPad.

To byla verze 1.2, ovšem tuto středu vyšla nová verze 1.3, která přináší další významné novinky.

Především nabízí vyrovnávací paměť pro nedávno otevřené soubory, jež se při dalším zobrazení nemusí znovu stahovat. Podporuje nahrávání HD videozáznamů a fotografií s vysokým rozlišením z iPhonu 4 a přepracované uživatelské rozhraní obsahuje mnoho vizuálních vylepšení, včetně podpory displejů Retina s vysokým rozlišením (které dnes používá iPhone 4 a nový iPod touch čtvrté generace).

Z aplikace se teď dají vytvářet složky a pod iOS 4 podporuje multitasking, takže soubory lze nechat stahovat a nahrávat v pozadí. Na iPadu již umí zobrazovat soubory v celoobrazovkovém režimu i v orientaci na šířku a byly opraveny chyby při prohlížení CSV souborů a některých poškozených HTML souborů.

Dropbox 1.3 je univerzální aplikace běžící na iPhonu, iPodu touch a iPadu s iOS 3.1 nebo vyšším, z App Store si ji lze stáhnout zdarma.

Katalog App Directory přináší přehled aplikací využívajících službu Dropbox

Služba Dropbox navíc nově spustila App Directory, webový katalog aplikací, jež využívají tuto službu, katalog se dá prohlížet podle platforem, mezi nimiž samostatně uvádí iPhone a iPad. Aplikací používajících Dropbox pod iOS je skutečně už hodně, patří k nim například GoodReader, Elements a Documents To Go a další stále přibývají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: