Nové softwarové aktualizace Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové softwarové aktualizace Applu

2. listopadu 2011, 00.00 | Vyšly nové aktualizace EFI firmwaru pro letošní Macy mini, iMacy (ta doplnila obnovu Lionu přes Internet), MacBooky Pro a MacBooky Air a též softwarová aktualizace pro Macy s rozhraním Thunderbolt. Dále se objevily nové ovladače tiskáren Epson a HP pro Lion a Snow Leoparda. QuickTime 7.7.1 pro Windows opravuje bezpečnostní chyby. Apple vydal také iPhoto 9.2.1 a Aperture 3.2.1. Lion má získat podporu pro AirPlay zrcadlení obrazovky a pro iMessage. A Apple již začal pracovat na Mac OS X 10.8.

Minulý týden Apple uvedl řadu softwarových aktualizací,určených zejména pro Macy, jejichž přehled přinášíme v tomto článku:

Apple vydal aktualizace EFI firmwaru pro Macy mini, iMacy, MacBooky Pro a MacBooky Air

Minulou středu Apple uvolnil aktualizace EFI firmwaru hned pro čtyři letošní typové řady Maců vybavené rozhraním Thunderbolt - pro Macy mini, iMacy, MacBooky Pro a MacBooky Air.

Abychom se později neopakovali, připomeňme, že všechny zde popisované aktualizace pro Macy se samozřejmě nabízejí prostřednictvím mechanismu Software Update na těch Macích, pro něž jsou použitelné a zároveň se dají ručně stáhnout z webu Applu, dále již budeme uvádět pouze odkazy pro jejich stažení. (Kde to je možné, odkazujeme na české verze aktualizací, jinak na anglické, v případě potřeby můžete v krajním levém sloupci stránky pro stažení vybrat jiný podporovaný jazyk.)

Aktualizace EFI firmwaru pro letošní Macy mini

Pro letošní Macy mini (uvedené na trh v červenci) jde o aktualizaci Mac mini EFI Firmware Update 1.4, jež opravuje některé chyby předchozí aktualizace Mac mini EFI Firmware Update 1.3 z poloviny září, zvyšuje stabilitu obnovy Lionu (funkce Lion Recovery) přes Internet, řeší potíže s kompatibilitou s monitorem Apple Thunderbolt Display a s výkonem v režimu Thunderbolt Target Disk Mode.

Nainstaluje na tyto stroje novou verzi EFI firmwaru, po restartu počítače se objeví šedá obrazovka s ukazatelem postupu aktualizace, její dokončení bude trvat několik minut. Během té doby se počítač nesmí vypnout a není vhodné do něj jakkoli zasahovat. Pokud aktualizace proběhne úspěšně, bude se jako verze Boot ROM zobrazovat hodnota „MM51.88Z.0077.B0E.1110141154“. Tato aktualizace se dá stáhnout tady (má velikost 4,01 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší, tedy Lion.

Nový EFI firmware pro letošní iMacy doplňuje podporu obnovy Lionu přes Internet

Pro letošní iMacy (prodávané od počátku května) vyšla aktualizace iMac EFI Update 1.7. Ta nově umožňuje také těmto strojům obnovit Lion (funkcí Lion Recovery) přes Internet a dále řeší problémy s kompatibilitou s monitorem Apple Thunderbolt Display a s výkonem v režimu Thunderbolt Target Disk Mode.

Obnovu Lionu přes Internet původně podporovaly jenom letošní Macy mini a MacBooky Air (uvedené v červenci), pro ostatní Macy s rozhraním Thunderbolt se tahle možnost zpočátku nenabízela, což pochopitelně vyvolávalo značnou nevoli jejich uživatelů. V polovině září ji Apple doplnil alespoň pro MacBooky Pro a nyní konečně došlo také na iMacy. A teď již lze ze serverů Applu obnovit operační systém všech letošních modelů Maců (samozřejmě to vyžaduje připojení schopné spolehlivě přenést několik gigabytů).

Pro instalaci aktualizace iMac EFI Update platí totéž, co pro instalaci výše popisovaného EFI firmwaru Maců mini, stáhnout ji lze zde (jde o 3,69 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.6.8 nebo Mac OS X 10.7 či vyšší. Po dokončení aktualizace by měla verze Boot ROMM mít hodnotu „IM121.88Z.0047.B1D.1110171110“.

Aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky Pro

Pro letošní MacBooky Pro (jak pro ty z února, tak pro mírně inovované modely z konce října) se nabízí aktualizace MacBook Pro EFI Firmware Update 2.3. Zahrnuje všechna vylepšení, jež přinesla už předchozí aktualizace verze 2.2 (jak jsme zmínili výše, ta doplnila podporu obnovy Lionu přes Internet, nová verze dále zvyšuje její stabilitu) a mimoto opět řeší problémy s kompatibilitou s monitorem Apple Thunderbolt Display a s výkonem v režimu Thunderbolt Target Disk Mode.

Nachází se tady (zabírá 4,17 MB) a požaduje Mac OS X 10.6.8 nebo Mac OS X 10.7 či vyšší (Lion). Instalace probíhá podobně jako u ostatních Maců, ale u notebooků navíc ještě bude třeba, aby se nová verze EFI firmwaru instalovala při napájení z elektrické sítě. Po dokončení aktualizace EFI firmwaru se verze Boot ROM změní na „MBP81.88Z.0047.B24.1110141131“.

Aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky Air

A přirozeně vyšla též obdobná aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky Air (uvedené na trh společně s Macy mini v červenci). Aktualizace MacBook Air EFI Firmware Update 2.2 zahrnuje opravy a vylepšení z předchozí verze 2.1 (vydané v polovině září) a stejně jako u MacBooků Pro zvyšuje stabilitu obnovy Lionu přes Internet a řeší problémy s kompatibilitou s monitorem Apple Thunderbolt Display a s výkonem v režimu Thunderbolt Target Disk Mode.

Stáhnout se dá odtud (má velikost 4 MB), vyžaduje Mac OS X 10.7 či vyšší, tedy jedině Lion. Samozřejmě, také zde je během instalace nutné počítač napájet z elektrické sítě. Až aktualizace firmwaru proběhne, bude mít verze Boot ROM hodnotu „MBA41.88Z.0077.B0E.1110141154“.

Softwarová aktualizace pro Macy s rozhraním Thunderbolt

To tedy byly všechny čtyři nové aktualizace EFI firmwaru, ale Apple minulou středu uvolnil ještě další softwarovou aktualizaci určenou pro všechny Macy s rozhraním Thunderbolt. Aktualizace Thunderbolt Software Update (OS X Lion) verze 1.1 poskytuje podporu pro monitor Apple Thunderbolt Display a opravy zvyšující kompatibilitu s perifériemi pro rozhraní Thunderbolt.

Tato aktualizace (jež se dá stáhnout tady a zabírá 72,53 MB) vyžaduje Mac OS X 10.7.2, tedy zatím nejnovější verzi Lionu (dostupnou od 12. října). A dále ještě musí mít daný Mac již nainstalovanou příslušnou nejnovější aktualizaci EFI firmwaru (jednu z těch, které jsme popsali výše).

Nové ovladače tiskáren Epson a HP

Minulý čtvrtek Apple uvolnil také nové ovladače pro tiskárny dvou značek – Epson a HP (při ručním stažení se nainstalují balíky všech dostupných ovladačů pro tiskárny daného výrobce, přes Software Update se nainstalují pouze ovladače pro tiskárny připojené k danému Macu).

Pro tiskárny (jednoúčelové i multifunkční) a skenery Epson to jsou ovladače Epson Printer Drivers v2.9 OS X, seznam všech nyní podporovaných modelů najdete zde, ovladače samotné lze stáhnout odtud (zabírají plných 972,36 MB). Vyžadují Mac OS X 10.6 či vyšší (Snow Leoparda) nebo Mac OS X Lion.

Pro jednoúčelové a multifunkční tiskárny HP vyšly ovladače HP Printer Drivers v.2.8 OS X, jež se dají stáhnout tady (zabírají 515,44 MB), seznam všech teď podporovaných modelů se nachází zde. Požadují Mac OS X 10.6.1 či vyšší nebo Mac OS X Lion.

QuickTime 7.7.1 pro Windows opravuje bezpečnostní chyby

Většina nových softwarových aktualizací Applu je určena pro Macy, avšak jedna se naopak týkala pouze Windows. Minulou středu totiž Apple vydal též QuickTime 7.7.1 pro Windows.

Funkčně je zcela shodný s QuickTimem 7.7 pro Mac OS X, ale opravuje několik bezpečnostních zranitelností, jež se projevují pouze pod Windows, jejich soupis obsahuje tento podpůrný dokument. Ty především umožňovaly, aby přehrávání záškodnického filmu způsobilo neočekávané ukončení aplikace nebo spuštění libovolného (potenciálně škodícího) programového kódu. Další chyby dovolovaly útoky prostřednictvím záškodnických FlashPix a PICT souborů a jedna zranitelnost umožňovala vkládání záškodnických skriptů.

QuickTime 7.7.1 pro Windows vyžaduje Windows XP SP2 nebo vyšší, Windows Vista, případně Windows 7. Získat se dá tady (má velikost 37,58 MB).

Nové verze programů iPhoto a Aperture

Minulý týden vyšly také nové verze dvou programů Applu pro práci s fotografiemi:

iPhoto 9.2.1

Minulou středu Apple uvolnil verzi 9.2.1 svého programu iPhoto ’11, který jednak tvoří součást mediálního programového balíku iLife '11, jednak se prodává samostatně v Mac App Store (tam se už samozřejmě nachází tato nová verze).

Jak napovídá číslo verze, jde o následnou opravu předchozí verze 9.2, jež vyšla 12. října spolu s řadou dalších aktualizací doprovázejících uvedení iOS 5 a spuštění služby iCloud. Verze 9.2 doplnila právě kompatibilitu s iOS 5 a s funkcí Photo Stream služby iCloud (plus některé další menší opravy a úpravy).

A nově vydaná verze 9.2.1 k tomu ještě přidává opravu chyby, jež mohla způsobovat neočekávané ukončení aplikace na Macích s nainstalovaným zásuvným modulem 3ivxVideoCodec.

Aktualizaci na iPhoto 9.2.1 si lze stáhnout zde (má velikost 357,18 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.8 nebo Mac OS X 10.7.2.

Aperture 3.2.1

A minulý pátek Apple vydal také novou opravnou verzi své aplikace pro profesionální zpracování fotografií, programu Aperture 3. Též tentokrát šlo o menší následnou opravu předchozí verze 3.2 z 12. října, která opět přidala podporu pro iOS 5 a službu iCloud (a ještě nějaké jiné opravy).

Aperture 3.2.1 řeší problém, co mohl vyvolávat neočekávané ukončení aplikace na Macích s procesory Core Duo. Dále napravuje potíže, jež mohly způsobit, že se ořezový nástroj (nástroj Crop) přepnul do nesprávné orientace nebo nesprávné velikosti. Také opravuje chyby vykreslování při ořezu snímků s aktivovanou volbou Onscreen Proofing. A menu geografické polohy se teď správně zobrazují na mapě v zobrazení Places, když se v inspektorovi knihovny vybere volba „Photos“ (fotografie).

Aktualizace na Aperture 3.2.1 se dá získat odtud (zabírá plných 635,76 MB), program se též prodává v Mac App Store, kde se pochopitelně již nachází verze 3.2.1. Stejně jako iPhoto 9.2.1 i Aperture 3.2.1 vyžaduje Mac OS X 10.6.8 nebo Mac OS X 10.7.2.

To tedy byly všechny softwarové aktualizace, které Apple uvolnil minulý týden, oblevily se ale také zprávy o tom, co se zřejmě chystá pro Mac OS X:

Lion údajně bude podporovat AirPlay zrcadlení obrazovky a iMessage

Když loni v říjnu Steve Jobs poprvé veřejně předvedl Mac OS X Lion, nijak se netajil tím, že k jeho hlavním novinkám patří přebírání vlastností a prvků z iPadu, obecně pak z iOS.

A v tomto trendu bude Apple zřejmě pokračovat, podle nových informací by mohl do Lionu doplnit podporu pro AirPlay zrcadlení obsahu obrazovky a pro aplikaci a službu iMessage, přinejmenším to tvrdí 9to5mac.

Podle jeho zdrojů se nyní pracuje na vývoji funkce AirPlay Mirroring (zrcadlení) a aplikace iMessage pro budoucí verze Mac OS X Lion. Funkce AirPlay zrcadlení umožní uživateli Macu přes bezdrátové připojení kopírovat obsah obrazovky na televizor či projektor připojený k Apple TV a též se pracuje na integraci AirPlay streamingu videa do QuickTimu X.

Apple TV by tak mohla posloužit jako poměrně levný doplněk zajišťující prezentace z Maců, zejména v kombinaci s notebooky Applu by to mohlo být zajímavé řešení třeba pro podnikové prezentace. Macy by tak získaly stejnou schopnost, jež byla dosud vyhrazena jen pro iPad 2 a iPhone 4S (tohle video ukazuje, jak to nyní funguje na iPadu 2).

A dále by se měla do Lionu dostat též aplikace iMessage, zatím tvořící jednu z hlavních novinek iOS 5. Tato aplikace pro zpracování zpráv (propojená se stejnojmennou službou Applu) dovoluje posílat obdobu textových (SMS) a multimediálních (MMS) zpráv přes běžná datová připojení (což obvykle vychází mnohem levněji než SMS a MMS přes mobilní sítě) a umí toho ještě mnohem víc, zatím je ovšem použitelná jenom na přístrojích s iOS 5.

Pokud by se dostala také na Lion, umožnilo by to do tohoto způsobu komunikace zahrnout též Macy (k podobnému vývoji došlo u videohovorů FaceTime). Tohle video předvádí, jak by to mohlo vypadat.

Už v září byly v iChatu pro Lion nalezeny známky podpory služby iMessage, což vyvolalo dohady, že by funkce aplikace iMessage z iOS mohly být začleněny právě do iChatu. Avšak 9to5mac uvádí, že podle jeho zdrojů se ještě nerozhodlo, zda iMessage pro Mac bude samostatná aplikace (tak jako software pro FaceTime), anebo integrální součást iChatu. Možné je prý obojí, u Applu se nyní pracuje na obou alternativách.

Apple již pracuje na Mac OS X 10.8

Jestliže se potvrdí výše uvedené informace, Lion v dohledné době získá další zajímavé možnosti, Apple ovšem už začal pracovat na jeho nástupci. MacRumors totiž již od srpna zaznamenává v protokolových souborech přístupů ke svému webovému serveru přístupy zařízení, jež jako svůj operační systém uvádějí Mac OS X 10.8 na Intelu a v říjnu četnost takovýchto přístupů docela výrazně vzrostla.

Tyto identifikační údaje se sice dají velmi snadno zfalšovat, ale IP adresy, z nichž příslušné požadavky přicházejí, skutečně patří Applu a i další okolnosti odpovídají vnitřnímu testování nové verze Mac OS X. Ostatně velmi podobné přístupy MacRumors začal zachytávat od října 2009 v souvislosti se zahájením testů Mac OS X 10.7, který ovšem byl jako Lion poprvé představen veřejnosti až o rok později a do prodeje přišel teprve po 20 měsících od prvně zjištěných testů.

Bude-li se stejný scénář opakovat pro Mac OS X 10.8, mohl by ho Apple představit někdy v příštím roce (možná opět až na podzim) a s jeho příchodem na trh lze počítat teprve v roce 2013.

Bylo by velmi předčasné spekulovat, co nový operační systém přinese (samotný Apple nejspíš teprve zvažuje, jaký směrem se jeho vývoj bude uvírat dál) a pochopitelně ani nevíme, jak bude pojmenován. Dá se očekávat, že to opět bude nějaká kočkovitá šelma, ovšem z hlediska marketingu bude těžké „přebít lva“. Pro nějakou kočku se ovšem asi nakonec v Cupertinu rozhodnou, zoologie nabízí ještě dost druhů, z nichž půjde vybírat.

Apple si v minulosti zaregistroval ochranné známky na jména „Lynx“ - rys a „Cougar“ – puma, ale přestal je udržovat.To však nic neznamená, protože na jméno „Lion“ také nemá ochrannou známku, a tak zůstávají všechny možnosti otevřené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: