Nové pověsti o tabletu Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti o tabletu Applu

23. listopadu 2009, 00.00 | Vydavatel časopisu Wired se sice již chystá přizpůsobit pro tablet Applu, ale podle nových pověstí se má uvedení tabletu značně opozdit a možná se objeví také model s OLED displejem.

Pověsti o chystaných novinkách už nerozlučně patří k Applu, asi nejhouževnatější z nich jsou pověsti o údajném tabletu a minulý týden se opět vynořilo pár nových „zaručeně nezaručených“ zpráv na toto téma:

Známý vydavatel se již připravuje na dosud neoznámený tablet

Pověsti o tabletu Applu kolují už dlouho, nedávno se začaly navíc objevovat zprávy, že Apple kvůli tabletu jednal s různými mediální společnostmi (měl například specifikace tabletu poskytnout australským mediálním společnostem a údajně se obrátil též na významná americká nakladatelství a deníky) o tom, že by tablet využívaly k distribuci svého tištěného obsahu.

To by sice mohlo dávat smysl, pro takový obsah by se větší obrazovka tabletu (mluví se o úhlopříčce okolo 10“) hodila a poskytovatelé tištěného obsahu by mohli využít stávající distribuční infrastruktury Applu pro mediální obsah (obchodu iTunes Store), spekuluje se také o tom, že by to mohlo znamenat vznik nové formy multimediálních tiskovin, ale je třeba mít na paměti, že se pořád jedná o pouhé neověřené pověsti.

Přesto však někteří s tablety vážně počítají, o čemž svědčí i plány vydavatelství Condé Nast. Mediální rubrika MediaMemo webu All Things Digital totiž minulý týden uvedla, že Condé Nast, jež vydává známý časopis Wired, bude mít do poloviny příštího roku připravenou digitální verzi tohoto časopisu pro tablet a nakonec hodlá poskytovat podobné verze všech svých 18 titulů.

Condé Nast však přitom vychází jenom z víry, že Apple (a další výrobci) takový tablet uvede. Ono však zřejmě nejde jen o tablet Applu, který je ovšem mediálně nejzajímavější, proto se mluví hlavně o něm. Zmíněné vydavatelství počítá s tím, že takovéto přístroje bude vyrábět více výrobců a obsah pro něj chce připravovat pomocí nového softwaru Adobe.

Generální ředitel Condé Nast uvedl, že těsně spolupracují na tabletu s firmou Hewlett-Packard a o svých plánech mluví i s Applem, v jeho případě ovšem připustil, že vedoucí představitelé Applu odmítají přiznat, že vůbec nějaký tablet plánují.

Condé Nast si představuje, že by se obsah pro tablet mohl prodávat podobným způsobem jako se nyní prodávají aplikace pro iPhone přes obchod App Store, není však jisté, zda se najde dost čtenářů ochotných za takový obsah platit.

A zůstávají i další nezodpovězené otázky, obsah připravený softwarem Adobe půjde číst softwarem vycházejícím z platformy Adobe AIR, ta je sice dostupná i pod Mac OS X, avšak tablet Applu by se údajně měl podobat spíše iPhonu, na němž AIR (stejně jako Flash) nefunguje (Adobe si je ale jistá, že se nakonec s Applem nějak dohodne).

Vydavatelé tedy zjevně doufají, že by jim tablety mohly pomoci znovu získat příjmy, o které teď přicházejí kvůli Webu, je však hodně nejisté, zda se tyto jejich naděje splní, zatím to zůstává spíše otázkou víry. A podobné naděje vkládají i v tablet Applu, jenže není vůbec zaručeno, že tablet zopakuje úspěch iPhonu.

Uvedení tabletu se údajně odsouvá do druhé poloviny roku 2010 kvůli nasazení OLED displeje

Je však možné, že si výše zmínění dychtiví vydavatelé budou muset na tablet Applu počkat ještě o dost déle, než zatím čekali. Dosavadní pověsti předpokládaly jeho uvedení v prvním čtvrtletí příštího roku, avšak podle nových pověstí z minulého týdne Apple možná uvedení tabletu odloží, hlavním důvodem má být nasazení nového hardwaru.

Tuto informaci přinesl známý tchajwanský server DigiTimes, tvrdí, že Apple plánuje uvedení tabletu odsunout až na druhou polovinu roku 2010, protože se rozhodl změnit některé komponenty. Podle informací od zdrojů z prostředí výrobců komponent (které se již mnohokrát osvědčily jako spolehlivé) hodlá Apple nabízet též model s 9,7“ OLED panelem.

Na výrobě tabletu se mají podílet tři známé firmy - Foxconn Electronics (neboli Hon Hai Precision Industry), Quanta Computer a Pegatron Technology, ty budou dodávat dva různé modely tabletu, jeden s 10,6” TFT displejem (o němž pověsti mluví už několik měsíců) a druhý právě s 9,7” OLED panelem, zatím ale není jasné, jak velké budou podíly jednotlivých firem.

Již v lednu Apple oznámil uzavření pětileté dohody s LG Display o dodávkách displejů za 500 milionů USD (které zaplatil předem), OLED panely by mohl dostávat právě v rámci téhle dohody (LG patří k několika málo firmám, jež mají dostatečně kapacitní výrobní linky pro OLED displeje).

Opožděné uvedení tabletu by mohlo souviset právě s OLED displejem, jde totiž o to, že 9,7“ OLED panely v současnosti stojí okolo 500 USD a protože se odhaduje, že zobrazovací panel činí 30 procent celkových nákladů, mohla by výrobní cena tabletu dosahovat 1 500 až 1 700 USD. Avšak ceny OLED panelů rychle klesají, předpokládá se, že už v roce 2011 spadnou na úroveň dovolující jejich nasazení do notebooků a s tím nejspíš počítá také Apple v případě tabletu.

Zdroje DigiTimes odhadují, že ve druhé polovině roku 2010 přijde Apple výroba tabletu na 1 200 až 1 500 USD, takže cena pro koncové zákazníky by se měla pohybovat okolo 2 000 USD. Naproti tomu model s 10,6“ LCD panelem zřejmě bude stát 800 až 1 000 USD.

To jsou skutečně hodně vysoké ceny, očekává se však, že budou existovat verze s 3G moduly, které by mohli nabízet mobilní operátoři za dotovanou cenu, tak jako dnes iPhone.

OLED displeje mají řadu předností, poskytují lepší kontrast a věrnější barvy, mají bleskurychlou odezvu, spotřebovávají méně energie a protože nepotřebují podsvícení (svítí přímo samotný displej), mohou být mnohem tenčí. Jenže zatím proti LCD displejům zůstávají mnohem dražší, donedávna navíc byly problémy s jejich životností, ale to nové technologie již údajně vyřešily.

OLED tablet by tak samozřejmě přinášel řadu výhod, avšak jeho cena zřejmě většinu zákazníků odradí (a mobilní operátoři se do dotování takhle drahého přístroje asi též příliš nepohrnou).

Sice se pořád pohybujeme jen v oblasti nepotvrzených pověstí, ovšem pokud někdo vůbec může získat nějaké zákulisní informace (vedle těch vynesených přímo z Cupertina), tak je to právě DigiTimes, protože má své zdroje tam, kde se tyto přístroje vyrábějí. A z jejich zpráv jasně plyne, že tablet Applu velmi pravděpodobně přijde na trh ještě mnohem později, než se čekalo.

Apple si zřejmě není jistý jeho úspěchem, a proto hodlá využít postupujícího technického vývoje (můžeme vzpomenout Newtona, který přišel příliš brzy a proti němu postavit iPhone, jenž naopak vystihl ten správný čas, tablet by mohl být obdobným případem).

A tak se zdá, že tablet, bude-li vůbec uveden (protože stále není vyloučeno, že Steve Jobs celý projekt jako již několikrát v minulosti odvolá), bude zřejmě spíše záležitostí roku 2011.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

2 000 USD

Autor: jrd Muž

Založeno: 23.11.2009, 01:55
Odpovědí: 0

No za 40 000 (+5 000 prirazka za dovoz do CD a dvouletou zaruku) Kc si to urcite koupi hodne lidi

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: