Nové pověsti o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti o iPhonu

9. listopadu 2009, 00.00 | Apple a AT&T možná před Vánoci dají na trh levný 8GB iPhone 3GS. iPhone příští generace bude údajně vybaven RFID čtečkou. A koncem roku 2010 by se mohl objevit iPhone schopný pracovat také v sítích CDMA.

Na konci minulého týdne se sešlo hned několik pověstí týkajících se iPhonu, ty shrnuje tento článek:

AT&T možná ještě před Vánoci uvede levný 8GB iPhone 3GS

Už v létě se vynořily pověsti o tom, že kanadský operátor Rogers dá na trh levný iPhone 3GS s 8GB paměti, spekulovalo se, že by mohl nahradit dosud prodávaný iPhone 3G se stejnou pamětí. To se sice zatím nestalo a iPhone 3G pořád zůstává v nabídce, avšak nyní se objevily informace, že by takovýto telefon mohl uvést operátor AT&T v USA.

Přišel s tím web Boy Genius Report, od dvou zdrojů se dozvěděl, že AT&T, zřejmě ve spolupráci s Applem, zvažuje uvedení takového modelu namísto iPhonu 3G, přičemž dotovaná cena by měla zůstat na stejných 99 USD a mělo by k tomu dojít ještě před Vánoci.

Je to samozřejmě nepotvrzená pověst, ale úplně vyloučit se to nedá, mohlo by se totiž jednat o reakci Applu a AT&T na vývoj trhu mobilních telefonů, v pátek se začal prodávat telefon Motorola Droid (jeho bližší popis v češtině najdete třeba zde a brzy se objeví také jeho GSM varianta v Evropě) považovaný za jednoho z nejvážnějších konkurentů iPhonu.

První zprávy o prodeji telefonu Droid v USA sice jsou poněkud nejednoznačné, zahájení jeho prodeje nedoprovázely ohromné fronty zájemců, přesto podle všeho jde na odbyt docela dobře a navíc by na trh brzy měly přicházet další obdobné telefony se systémem Android, nemluvě o tom, že se připravují též jiné chytré telefony za dotovanou cenu 99 USD, kupříkladu Palm Pixi. Na tohle všechno by se pádnou odpovědí mohla stát právě levnější verze iPhonu 3GS s menší pamětí.

iPhony další generace by mohly obsahovat RFID čtečku

Apple údajně pracuje na prototypech iPhonu, jež budou mít integrovanou čtečku RFID čipů. Technologie RFID dovoluje rychlou a snadnou identifikaci pomocí rádiových vln, tedy bezdotykově, využívají se k tomu RFID čipy s uloženými údaji, které lze bezdrátově zjistit příslušnou čtečkou (obsáhlé informace v češtině k této technologii najdete na RFID portálu, tahle jeho stránka nabízí základní přehled).

A o jejím brzkém využití zřejmě uvažuje také Apple, alespoň to tvrdí web Near Field Communications World zabývající se technologiemi bezdotykové komunikace krátkého dosahu. S těmito zprávami přišel Einar Rosenberg, technický ředitel firmy Narian Technologies, jež nabízí právě takováto řešení, měl mu to sdělit „vysoce spolehlivý zdroj“. Ten řekl, že Apple vyrobil několik prototypů iPhonu příští generace vybavených RFID čtečkou a on je viděl fungovat.

Není tajemstvím, že se Apple touto technologií zabývá, v létě byl zveřejněn jeho patent na RFID čtečku zabudovanou do dotykové obrazovky iPhonu a s souvisí s ní i několik dalších patentů Applu. Takto vybavený iPhone (anebo iPod touch) by mohl přečíst RFID čip prostě tím, že by se k němu přiblížil, zmíněný patent také popisuje metody, kdy by naopak přístroj mohl sám fungovat jako RFID identifikátor, takže by dokázal posloužit jako autentizační zařízení.

Prototypy zřejmě využívají RFID čtečku k objevování síťových služeb, což Apple popsal v patentové žádosti podané již před několika lety, šlo o metody zkonfigurování síťových nastavení pomocí údajů z RFID čipu. Takže by stačilo takhle vybavený iPhone přiblížit k základnové stanici AirPort nebo k Macu osazeným takovým čipem, telefon by ho bezdrátově přečetl a automaticky by nastavil síťové parametry a přihlašovací údaje, aniž by uživatel musel sám cokoli udělat.

Prototypy iPhonu s RFID čtečkou se údajně dočkaly velmi příznivé odezvy, podle Rosenberga lze proto předpokládat, že se v další generaci iPhonu, jež by se měla objevit příští rok, s touto technologií setkáme.

A jestliže to zavede Apple, dá se očekávat, že se následně přidají všichni ostatní výrobci mobilních telefonů, které též budou RFID identifikaci využívat přinejmenším pro vyhledávání služeb a synchronizaci. Rosenberg proto věří, že příští rok mu k sesynchronizování iPhonu s iTunes na jeho Macu bude stačit, aby se telefonem počítače jen letmo dotkl.

Samozřejmě lze najít i mnohá další použití pro iPhone schopný číst RFID čipy, už teď existují platební karty vybavené RFID čipem, co se dají číst pouhým přiblížením ke čtečce a uvažuje se dokonce o tom, že by tyto čipy mohly nakonec nahradit čárové kódy, tam všude by se uplatnily takovéto iPhony (a iPody touch).

Technologie RFID ovšem má i četné odpůrce (kteří ji považují za přílišné bezpečnostní riziko a také se obávají o ochranu soukromí) a bude muset ještě překonat řadu překážek, přesto by se iPhone s její podporou mohl stát ještě všestrannějším nástrojem.

V příštím roce se údajně objeví iPhone schopný provozu také v CDMA sítích

Evropské země, stejně jako mnoho jiných států po celém světě, používají pro mobilní telefony jednotný standard GSM, nyní doplňovaný o 3G sítě UMTS, pracující se standardem WCDMA.

V USA je tomu jinak, tamní mobilní operátoři využívají více různých, navzájem nekompatibilních standardů. Někteří též provozují GSM a UMTS sítě, k nim patří i AT&T, výlučný distributor iPhonu. Jiní významní američtí operátoři však užívají standard CDMA (u nás tuto technologii používá operátor U:fon a pro datové připojení ji nabízí také O2, další informace poskytne tenhle web), jde především o operátora Verizon Wireless, právě ten uvádí na trh výše zmíněný telefon Motorola Droid.

Dosud se zdálo, že propast mezi nekompatibilními standardy zůstane v nejbližší budoucnosti nepřekonatelná, řada operátorů sice z CDMA přechází na UMTS, ale spíše se předpokládalo, že všichni nakonec přejdou na technologii čtvrté generace LTE, jenže bude trvat ještě několik let, než budou takové sítě dostupné v širším měřítku.

To se ale možná brzy změní, současný iPhone v sítích CDMA pracovat nemůže, příští rok by se však mohl objevit model použitelný jak v nich, tak v sítích UMTS.

Server AppleInsider cituje zprávu OTR Global, kterou získal od jednoho analytika, podle níž se připravuje nový „celosvětový“ iPhone kompatibilní se sítěmi CDMA2000/EVDO (jakou používá též Verizon), přičemž si zároveň zachová podporu 3G sítí UMTS.

Měl by to umožnit nový hybridní čip firmy Qualcomm podporující jak sítě CDMA, tak WCDMA, podle OTR Global může iPhone s takovým čipem přijít na trh ve třetím čtvrtletí 2010. To by Applu dovolilo dostat se i do CDMA sítí a zároveň by se ubránil fragmentaci své hardwarové platformy, díky nasazení hybridního čipu by nebylo nutné vyrábět různé verze telefonu (což bylo zřejmě hlavním důvodem, proč Apple neuvedl CDMA verzi iPhonu).

OTR Global dále tvrdí, že nový hybridní iPhone bude vyrábět divize Asusteku namísto v současnosti využívaného Foxconnu, k tomuto rozhodnutí měla vést snaha zbavit se závislosti na jediném dodavateli.

Zpráva mimoto uvádí, že nový telefon bude mít 2,8“ obrazovku, tedy podstatně menší než je současný 3,5“ displej. Pověsti o 2,8“ iPhonu se objevovaly už loni, mluvilo se o novém menším a lehčím modelu (takové zprávy přicházely hlavně z Číny), ovšem nakonec se nepotvrdily.

OTR nemluví o tom, že by měla existovat větší a menší verze iPhonu, což by znamenalo, že iPhone roku 2010 bude menší, přestože bude podporovat všechny hlavní mobilní standardy. Informace o menší obrazovce však nepůsobí příliš důvěryhodně, vzhledem k tomu, že v současnosti nové telefony naopak nasazují spíše větší displeje s vyšším rozlišením.

Bude tedy vhodné tuto zprávu posuzovat obezřetně, na druhou stranu nasazení hybridního čipu podporujícího také sítě CDMA se jeví jako logické řešení, Apple by tak získal přístup k dalším operátorům, zejména v USA. A též by mu to usnadnilo ukončení exkluzivity pro AT&T, jež mnoha americkým zákazníkům vadí.

K tomu by však mělo dojít až skoro za rok (i když přípravné kroky se nepochybně musí podnikat již teď) a do té doby se ještě může spousta věcí změnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Hmm RFID

Autor: Sulik Muž

Založeno: 09.11.2009, 10:19
Odpovědí: 0

To bude výborné řešení, člověk si nechá nastřelit rfid do paže a nebude muset složitě odemykat slidem iphone. Za tu denodenní námahu cca 5 vteřin čistého času mi to bezpečnostní riziko vážně stojí :-) Asi zůstanu u starého dobrého 3GS bez podobných gadgetů Velkého Bratra.. Nestačí nám ty odposlechy a čtené sms/maily na centrále?

Iphone a apple obecně má velmi dobrou schopnost identifikace a logování do wifi pro totální neschopy. Ušetřit si někdy vyplnění těch pár inputů rfid by bylo už hodně velkou dekadencí

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm RFID

Autor: alex Muž

Založeno: 09.11.2009, 13:10

uz len zapalovac chyba

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm RFID

Autor: zemak Muž

Založeno: 09.11.2009, 13:23

Zabudol si na integrovanu ploskacku na whiskey :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm RFID

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 09.11.2009, 17:33

Napovězte hloupému. A k čemu by to uživateli mělo sloužit? Jako, že tam budete mít uložené platební karty? A kdyby, tak proč?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: