Nové objevy v beta verzích firmwaru 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové objevy v beta verzích firmwaru 3.0

20. dubna 2009, 03.00 | Vývojáři zkoumající beta verze firmwaru 3.0 pro iPhone v nich objevili řadu dosud neoznámených úprav a vylepšení.

Apple registrovaným vývojářům průběžně zpřístupňuje nové beta verze firmwaru 3.0 pro iPhone a iPod touch (minulý týden vydal již třetí) a ti samozřejmě tento software pečlivě zkoumají a jejich nálezy postupně pronikají na Web.

Souhrn nejnovějších objevů ve firmwaru 3.0 přináší AppleInsider, zvědaví vývojáři zjistili, že došlo ke změně zacházení s okny prohlížeče Safari, našli možnost nastavování rychlosti procházení hudby a videa v aplikaci iPod, nové ukazatele stavu baterie a nové předvolby oznamování a též objevili známky zavedení datových detektorů do některých aplikací.

A teď se na jednotlivé novinky podívejme podrobněji:

Práce s okny Safari

S firmwarem 3.0 bude možné pozavírat všechna okna prohlížeče Safari, aniž by bylo nutné nejprve otevřít prázdné okno.

Když otevřete více oken Safari na současném firmwaru, půjde všechna okna opět rychle zavřít červenou ikonou „x“ v horním levém rohu okna, vyjma toho posledního. Poslední otevřené okno totiž žádnou takovou ikonu nemá, takže zatím jediným způsobem, jak se zbavit poslední stránky zobrazované v Safari, bylo nejprve otevřít nové prázdné okno a poté se vrátit k oné předchozí stránce a zavřít ji.

Ve firmwaru 3.0 Apple dovolí rychle uzavřít i poslední zbývající stránku, po stištění její ikony „x“ stránka zmizí a místo toho se otevře nová prázdná stránka (to se snaží ilustrovat tento příklad).

02mm20042009f.jpg

Měnitelná rychlost procházení hudby a videa v aplikaci iPod

Aplikace iPod od počátku nabízí možnost rychlého přesunu po přehrávané skladbě nebo videu (takzvaný „scrubbing“), poklepáním v její obrazovce vyvoláte posuvník, který to umožňuje.

V nejnovější beta verzi firmwaru 3.0 však lze navíc nastavit i rychlost tohoto procházení, když stisknete a podržíte malý bod a přejedete prstem dolů po obrazovce, půjde vybrat jednu ze čtyř rychlostí procházení, nabízí se normální, poloviční a čtvrtinová rychlost a jemné procházení (když přejedete prstem nejníže).

03mm20042009f.jpg

Nové ukazatele stavu baterie

Také se zdá, že firmware 3.0 nabídne možnost, jak si nechat zobrazit, kolik procent kapacity baterie danému iPhonu či iPodu touch ještě zbývá.

Resource soubory v nové verzi aplikace Springboard (aplikace spravující domovskou obrazovku s ikonami aplikací) totiž zahrnují 22 nových PNG souborů určených pro tuto funkci. Jde o deset základních číslic a znak procenta („%”), jež se nabízejí v černé a v červené barvě, černé znaky nepochybně budou sloužit k zobrazování dostatečné zbývající kapacity baterie, zatímco znaky červené se použijí, až se baterie vybije pod určitou prahovou hodnotu.

Není to sice dosud potvrzené, ale je velmi pravděpodobné, že uživatelé dostanu možnost zvolit si způsob zobrazování stavu baterie v liště menu – a to jako samotnou grafickou ikonu (tak jako je tomu dnes), jako ikonu plus číselný údaj o zbývající kapacitě, anebo jen jako číselný údaj.

Předvolby oznamování

V nejnovějších beta verzích firmwaru 3.0 se také objevil nový panel předvoleb oznamování (panel Notifications), který dovolí zapínat a vypínat kterýkoli ze tří typů oznámení, jež bude moci příslušná služba Applu dodávat do přístroje pro jeho aplikace: zvuky (Sounds), textová upozornění (Alerts) a jmenovky (Badges). Případně lze oznámení vypnout úplně.

Jak víte již z prvního představení firmwaru 3.0, oznamovací služba (Push Notification Service) Applu by měla nahradit aplikace běžící v pozadí, bude příslušným aplikacím dodávat potřebné informace, i když ty právě nebudou aktivní.

04mm20042009f.jpg

Podle Applu se tím citelně sníží vybíjí baterie oproti běhu aplikací v pozadí, ovšem i tento mechanismus přece jen nějakou energii navíc spotřebuje, vypnutím oznámení tak bude možné dále prodloužit výdrž baterie (výměnou za to, že je dotčené aplikace nebudou moci využívat).

Datové detektory

A dále se zjistilo, že Apple v řadě nových aplikací iPhone OS 3.0 umožnil použití datových detektorů. Datové detektory zavedl Apple už v Leopardovi, v jeho poštovním klientovi Mail dovolují automaticky odhalit významné textové fragmenty jako jsou fyzické adresy, adresy elektronické pošty či telefonní čísla a vytvořit z nich události kalendáře iCal nebo kontakty adresáře.

V Mac OS X 10.6 Snow Leopard by se mělo užívání datových detektorů rozšířit na všechny aplikace využívající Core Text, takže nepřekvapuje, že Apple hodlá tyto prvky více prosadit též na svých kapesních přístrojích.

Na iPhonu nebo iPodu touch s firmwarem 3.0 se tedy budou v některých aplikacích rovněž automaticky vyhledávat výše zmíněné textové fragmenty, s nimiž potom bude možné dále manipulovat dotykem – třeba takto nalezené telefonní číslo půjde dotykem vytočit anebo přidat do adresáře.

Jak ukazuje tenhle snímek obrazovky, datové detektory se uplatní například v aplikaci Notes pro pořizování poznámek, při psaní či editaci poznámek se ovšem detektor pochopitelně projevovat nebude, ten začne působit až při prohlížení již hotové poznámky.

05mm20042009f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: