Nové Macy Pro by mohly s předstihem získat šestijádrové Xeony - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové Macy Pro by mohly s předstihem získat šestijádrové Xeony

16. října 2009, 00.00 | Macy Pro by již počátkem příštího roku mohly nasadit šestijádrové Xeony „Gulftown“ vyráběné 32nm procesem a další výkonný hardware.

Francouzský web MacBidouille, který často zveřejňuje zákulisní informace o chystaných novinách Applu (a jež se dost často, i když pochopitelně ne vždy, později potvrdily), zveřejnil pověsti o tom, jak by mohly být vybaveny nové Macy Pro (ti, kdo francouzštinou nevládnou, se mohou podívat na web HardMac, obsahově zcela shodnou anglickou verzi MacBidouille).

Nové modely dostanou šestijádrové Xeony 56xx „Gulftown“

MacBidouille získal od jednoho ze svých zdrojů informace o tom, že Apple dokončuje budoucí Macy Pro a dozvěděl se od něj některé podrobnosti. V současnosti se údajně testují s nejnovější verzí procesorů Xeon, kódově označenými „Gulftown“, které Intel zatím letmo předvedl jen při několika málo příležitostech. (Na Wikipedii už mají tyto procesory svůj stručný článek, shrnující dosavadní dostupné údaje a v létě se na Webu objevily první fotografie prototypů čipů).

Mělo by se jednat o další vývojovou fázi současných Xeonů, nadále vycházející z architektury Nehalem, ale nové procesory budou šestijádrové a díky technologii Hyper-threading nabídnou 12 virtuálních procesorových jader. Sdílená cache paměť (L3) se ze současných 8 MB zvětší na 12 MB a především se nové čipy budou vyrábět 32nm procesem namísto současného 45nm. (Nehalemy vyráběné 32nm procesem se souhrnně označují kódovým jménem „Westmere“, stolní varianty šestijádrových procesorů se zřejmě budou oficiálně jmenovat Core i9, v případě Xeonů půjde o sérii 56xx).

Díky nasazení 32nm výrobního procesu by se měl příkon šestijádrových Xeonů pohybovat ještě o kousek níž než příkon současných 45nm čtyřjádrových Xeonů. Další zvýšení počtu jader pochopitelně zvýší výkon vícevláknových aplikací (zejména těch využívajících nových technologií Snow Leoparda) a díky stejné nebo dokonce nižší spotřebě energie by neměly nastat problémy s odvodem odpadního tepla.

MacBidouille/Hardmac zatím neví, zda budou šestijádrové Xeony používat všechny budoucí modely Maců Pro, anebo jestli v základním modelu zůstane čtyřjádrový Xeon (kdyby ano, mohlo by to znamenat jeho zlevnění a snad by se dalo uvažovat i o jakémsi „Macu Pro mini“). Stejně se neví ani to, jestli se změní skříň nových Maců Pro (vzhledem k tomu, že příkon nových procesorů zůstane stejný či se dokonce sníží, kvůli odvodu tepla skříň úpravy nepotřebuje.)

Významných změn dozná také základní deska

Určitě se však má změnit základní deska, jež údajně nabídne desetigigabitový Ethernet port a bude podporovat 8GB a 16GB RAM moduly (namísto současných 4GB), takže do budoucích Maců půjde nainstalovat až 128 GB RAM (nepochybně reakce na počínající nástup 64bitových aplikací).

01mm04032009f.jpg

Citovaný zdroj tvrdí, že by tyto stroje mohly být představeny už počátkem roku 2010, Apple zřejmě nové Xeony získá od Intelu předčasně, jejich hromadná výroba se totiž předpokládá až ve druhém čtvrtletí příštího roku. Apple již v minulosti několikrát dostal nejnovější Xeony pro Mac Pro dříve než ostatní výrobci počítačů (letos na jaře Apple uvedl Macy Pro s Xeony užívajícími architekturu Nehalem dříve, než je Intel oficiálně představil a též první osmijádrový Mac Pro získal 3GHz Xeony „Clovertown“ s předstihem), jeví se takový scénář jako značně pravděpodobný.

Nové Macy Pro nejspíš budou vybaveny až dvěma procesory „Gulftown“, takže poskytnou 12 fyzických a 24 virtuálních procesorových jader. A když se tomu přidá ještě dostatečně výkonná grafická karta (například Radeon HD 5870 či nové, dosud neuvedené karty NVIDIe postavené na architektuře Fermi), mohlo by se jednat o opravdu silné stroje.

Samozřejmě, pro plné využití takového hardwaru bude nezbytně nutný odpovídající software, ale dá se předpokládat, že do té doby již Snow Leopard, k jehož hlavním novinkám patří právě technologie podporující vícejádrové procesory a výkonné grafické karty, dostatečně vyzraje a zároveň už budou dostupnější odpovídající aplikace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: