Nové informace o Mac OS X Lion - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové informace o Mac OS X Lion

2. března 2011, 00.00 | Předběžná vývojářská verze Mac OS X Lion obsahuje mnoho novinek a změn jak na úrovni celého systému, tak v rámci jednotlivých aplikací a samozřejmě i náznaky možných budoucích trendů.

Minulý čtvrtek Apple nejenom uvedl nové MacBooky Pro (které již byly otestovány a rozebrány), ale též uvolnil první předběžnou vývojářskou verzi (developer preview) Mac OS X Lion.

Přibývá zpráv o vlastnostech Lionu

Apple tento operační systém poprvé předvedl veřejnosti loni v říjnu, ovšem teprve minulý týden oznámil jeho některé další vlastnosti, kdy současně aktualizoval i jeho webové stránky. Konečně se ukázalo, že Lion nebude jenom Snow Leopard navlečený do nového kabátu přešitého po vzoru iOS.

Jak se ale dalo čekat, ti, kdo získali přístup k předběžné verzi, počali objevovat další novinky a změny (o nichž se Apple nezmínil) a jejich zjištění se pochopitelně rychle dostala na Web. Zde se pokusíme předložit stručný souhrn toho, co se zatím objevilo, pořád však přibývají nové informace.

Takovéto zprávy přirozeně přináší většina serverů sledující dění kolem Applu, ale zvlášť podrobně Lion zkoumá AppleInsider. Ten ovšem neustále přidává další a další články, a proto bude nejlepší odkázat na tento rozcestník, pod nímž se soustřeďují všechny články na tohle téma. Na ostatní zdroje budeme odkazovat průběžně v následujícím textu. Počala se objevovat také videa předvádějící vývojářskou verzi Lionu, avšak proti nim již Apple zasáhl, na jeho žádost byla z YouTube stažena.

A teď už se podívejme blíže, jaká se v minulých dnech nahromadila zjištění o nových vlastnostech Mac OS X Lion:

Lion zřejmě bude požadovat procesor Core 2 Duo nebo lepší

Požadavky ostré verze Lionu se samozřejmě ještě mohou změnit, ale doprovodná dokumentace vývojářské verze uvádí, že požaduje Mac minimálně s procesorem Intel Core 2 Duo, nový systém tak zřejmě již nebude fungovat na nejstarších Macích s procesory Intel.

S podporou procesorů PowerPC na úrovni operačního systému skoncoval už Snow Leopard a zdá se, že Lion bude v zužování palety podporovaného hardwaru pokračovat, vypadnou stroje s procesory Core Solo a Core Duo. Zatímco Coro Solo používal pouze 1,5GHz Mac mini, čipy Core Duo se nacházely v řadě iMaců, MacBooků Pro a MacBooků prodávaných v roce 2006 (Macy mini s těmito procesory se nabízely až do srpna 2007).

Uvolněná vývojářská verze však navíc nepodporuje též ty iMacy z roku 2006, které již používaly procesory Core 2 Duo, je ale možné, že jejich podpora bude ještě doplněna. V současnosti nový systém nepodporuje 17 modelů Maců s procesory Intel, pokud by se přidaly zmíněné staré iMacy s Core 2 Duo, stále půjde o 14 modelů (jedná se o 17“ a 20“ iMacy s 1,83GHz a 2GHz procesory Core Duo, dále o všechny první 13“ MacBooky a o 15“ a 17“ MacBooky Pro a Macy mini s Core Duo).

Pravděpodobným důvodem ukončení podpory procesorů Core Solo a Core Duo by mohl být přechod Lionu na 64bitový kód, protože zmíněné procesory jsou pouze 32bitové, 64bitový kód lze provozovat až na procesorech Core 2 Duo a vyšších. Na nejstarších Macích s procesory Intel tak zřejmě bude muset zůstat Snow Leopard (podobně tomu bylo u Maců s PowerPC, které zůstaly u Leoparda), pro nějž Apple ovšem jistě bude nadále vydávat důležité aktualizace.

Mac OS X Lion již neobsahuje Front Row a Rosettu

Mac OS X Lion sice přináší řadu novinek, ale některé prvky také odstranil. Jak upozornil 9to5mac, vývojářská verze už nezahrnuje Front Row, softwarové mediální centrum Applu. Tato aplikace, užívaná též původní Apple TV, předkládala všechna mediální data počítače v celoobrazovkovém zobrazení. (Poprvé se objevila v říjnu 2005 na iMacu G5, později byla přenesena na procesory Intel a objevila se na Apple TV.)

Avšak Lion již tuhle aplikaci nezahrnuje, přinejmenším ne ve vydané předběžné verzi. Sice nelze zcela vyloučit, že ji později Apple ještě doplní, ale její vypuštění by dávalo smysl. Zájem o ni totiž údajně hodně klesl, navíc podle některých dohadů místo toho bude Apple doporučovat novou Apple TV, jež poskytuje v podstatě stejné funkce.

Dalším prvkem, který pravděpodobně zmizí, je emulátor zajišťující provozování aplikací napsaných pro PowerPC. Mac OS X sice tyto procesory přestal přímo podporovat už od Snow Leoparda, ale aplikace napsané pro PowerPC se stále ještě dají provozovat (pochopitelně se sníženým výkonem) na procesorech Intel pomocí emulátoru Rosetta.

Snow Leopard sice nabízí jeho instalaci pouze volitelně, ale pořád se ještě pod ním dá používat. Lion tak zřejmě definitivně zruší jakoukoli podporu PowerPC. To nepřekvapuje, Apple své předchozí technologie a platformy po určité době často opouští, nakonec podobně tomu kdysi bylo s podporou procesorů Motorola 680x0 (mimochodem, letos je to již 5 let, co začal přechod Maců na procesory Intel).

Lion už podporuje příkaz TRIM

V poslední době se značně rozšířilo používaní nemechanických, flash paměť využívajících SSD disků. Cestu si našly také do Maců, loni v říjnu uvedené MacBooky Air dokonce používají SSD disky jako své standardní úložiště a pro většinu ostatních současných Maců se SSD disk nabízí jako volitelná alternativa.

SSD disky však data ukládají odlišně než magnetické pevné disky, což může způsobit, že delší používání degraduje jejich jinak vysoký výkon. Jako nápravu mnohé novější SSD disky poskytují příkaz TRIM, zlepšující spolupráci mezi operačním systémem a SSD řadičem. Jenže příkaz TRIM musí kromě hardwaru podporovat též operační systém a Mac OS X dosud takovou podporu postrádal.

To se však v Mac OS X Lion zjevně změnilo, jak si všiml francouzský blog MacGenerations. Dosud System Profiler pro osazené SSD disky uváděl, že podpora pro TRIM není. Avšak ve vývojářské verzi Lionu již zobrazuje v položce podpory příkazu TRIM slovo „ano“ (v daném případě tedy „oui“, protože pořízený otisk obrazovky pochází z francouzské lokalizace).

Příkaz TRIM optimalizuje využívání SSD disku tak, aby stále podával maximální výkon a zároveň nedocházelo k jeho zbytečnému opotřebování (buňky flash pamětí vydrží jen omezený počet zápisů, proto se musí zápisy dat rozkládat rovnoměrně po celém disku, zároveň je ale třeba zajistit, aby to nesnižovalo výkon).

Příkaz TRIM tvoří součást novějších verzí standardu rozhraní ATA a jeho podporu nabízí většina nových SSD disků, na Macu ovšem chyběla podpora na úrovni operačního systému. To se nyní změnilo, zatím však pouze v omezené míře, zdá se totiž, že ve vývojářské verzi se tato podpora aktivuje jen pro SSD disky dodané Applem, nikoli však pro SSD disky třetích stran. Lze ovšem očekávat, že ostrá verze Lionu podporu rozšíří i na ně.

Příkaz TRIM již dlouho podporuje Linux a zahrnují ho také Windows 7, jeho chybějící podpora v Mac OS X se proto stávala dost častým terčem kritiky. Někteří sice tvrdili, že na Macu tento příkaz až tak velký význam nemá, ale zjevně úplně zbytečný není, když nyní Apple jeho podporu do Mac OS X Lion přidal.

Lion nabízí obnovovací diskový oddíl

Ve vývojářské verzi Lionu byly ovšem nalezeny i další nové prvky. Například Cult of Mac uvádí, že v rámci instalace přibyla též podpora pro obnovovací diskový oddíl.

To znamená, že v případě potřeby opravy datové struktury disku nebo obnovy systému už nebude třeba mít po ruce příslušné instalační DVD či USB flash disk monitor. Nový diskový oddíl nazvaný Recovery HD je totiž nahradí, stačí při spuštění Macu přidržet klávesu Alt a objeví se seznam dostupných spouštěcích oddílů. Zvolí-li se Recovery HD, bude možné provést obnovu systému.

Lion mění ovládání oken a přidává nová gesta více prstů

K řadě změn došlo také v uživatelském rozhraní, Mac OS X Lion mimo jiné konečně mění způsob práce s okny, v níž dosud přetrvávají některé zvyklosti ještě z původních Macintoshů z roku 1984, změnilo se však i ledacos jiného.

V roce 1984 se musel k Macintoshi přidávat návod, jak používat myš, což dnes samozřejmě již není třeba (ale systémové předvolby Snow Leoparda nabízejí video, jež předvádí, jak používat multi-touch gesta). Lion v tomto směru však jde o dost dál, některé změny ukazoval Steve Jobs už loni v říjnu, přičemž řada nových prvků uživatelského rozhraní byla převzata z iOS (především z iPadu).

Mizející posuvníky

Změnily se třeba posuvníky, ty se v Lionu zobrazí jako překryvné prvky nad oknem až poté, co se na ně najede polohovacím zařízením, jinak zůstávají skryté a nezabírají místo v okně. To se hodí především na mobilních zařízeních, kde není na obrazovce místa nazbyt. Opět jde o inspiraci iOS, ale narozdíl od něj lze posuvníky ovládat přímo kurzorem polohovacího zařízení, když jsou viditelné.

Pružnější měnění velikosti oken

Rozšířily se možnosti změny velikosti oken, teď se k tomu dají použít všechny jejich okraje nebo rohy. Obdobně to šlo již v původním NeXTSTEPu, avšak když se z něj pak začal vyvíjet Mac OS X, byly tyto možnosti zrušeny, aby se zajistila kompatibilita s původním uživatelským rozhraním Maců, vrátily se až v Lionu.

Hrany oken Lionu ovšem stále zůstávají bez okrajů a pouze tvar kurzoru polohovacího zařízení ukazuje, kterým směrem lze velikost okna měnit. Používat lze navíc i modifikační klávesy, při přidržení klávesy Shift se bude zachovávat poměr stran okna a s klávesou Alt se bude velikost okna měnit vůči jeho středu.

Vylepšení Finderu

K řadě změn došlo ve Finderu, který teď používá nová tlačítka a odlišnou postranní lištu. Změnil se též seznam zdrojů, opatřený monochromatickými ikonami zjevně přejatými z iPadu. A místo dosavadních trojúhelníkových symbolů pro ukrývání prvků seznamu se nyní nabízí prosté tlačítko ukrytí, když se kurzor dostane do jeho blízkosti.

Položku „Places“ (místa) nahradily „Favorites“ (oblíbené položky) a zmizelo tlačítko hledání, vyhledávací dotazy se zadávají ikonou ozubeného kolečka pod seznamem oblíbených položek.

Ikony v seznamu zdrojů již nemizí v obláčku kouře, nejprve se musí klepnutím pravého tlačítka otevřít kontextové menu, jež nabídne příkaz k odstranění položky, nechtěné odstranění by již nemělo být tak snadné.

Typy zobrazení Finderu se nastavují novým virtuálním posuvníkem a více položek se zobrazuje pomocí zobrazení Cover Flow, které lze procházet gesty prstů. Změn je samozřejmě mnohem víc, kupříkladu prohlížeč souborů Finderu je třídí podle typu. A nový Finder Lionu údajně celkově reaguje svižněji.

Novinky Quick View

Také funkce Quick View používá nový panel, s náhledy ve světle šedém okně namísto dosavadního průsvitného černého „průhledového displeje“, přičemž ikona přepnutí na celou obrazovku se nachází v okně nahoře vpravo (zatímco nyní je dole).

Tento ovládací prvek se ovšem v Lionu nalézá standardně na mnoha dalších oknech, protože jednu z jeho hlavních novinek tvoří právě podpora celoobrazovkového režimu, kdy zmizí jak ovládací prvky okna, tak lišta menu, což bylo rovněž převzato z iOS. Zelené tlačítko okna se nyní soustavně využívá k tomu, aby se do okna vešel celý jeho obsah, zatímco pro přepnutí a celou obrazovku slouží zmíněné nové tlačítko.

A okna Quick View navíc poskytují tlačítko, jímž lze otevřít příslušnou prohlíženou položku, pro grafiku jde například o odkaz na Preview a nachází se tam i volba pro otevření svazku či složky ve vlastním okně.

Vylepšená multi-touch gesta

Rozšířily se rovněž možnosti používání gest více prstů, nová gesta se dají použít k otevření Launchpadu, k vyvolání ovládací centrály Mission Control, k přechodu do Dashboardu a dalších otevřených aplikací. Též lze procházet mezi webovými stránkami a uvnitř stránek pomocí gest známých z iOS, názorně to předvádí tohle oficiální video Applu.

Funkce Resume

Se změnami uživatelského rozhraní souvisí i nová funkce Resume, obnovující stav aplikace i po restartu systému či po odhlášení uživatele (důkladněji to probírá AppleInsider).

Zapamatuje si aktuální výběry a polohu okna, navíc však dovoluje též pozastavit aplikace, jež se zdají být nepoužívané nebo nemají právě otevřená žádná okna. Opětovný přístup k takovému programu ho však opět probudí, mělo by se tak stát téměř okamžitě. V této souvislosti měl Apple vývojářům sdělit, že aplikace Lionu již není nutné ukončovat, budou se tak též v tomhle ohledu chovat jako pod iOS.

Další změny aplikací Mac OS X Lion

Ke změnám došlo také v mnoha jiných aplikacích Lionu (o novinkách Finderu už byla řeč výše).

Systémové předvolby zahrnují panel „Internet Accounts“ (internetové účty) pro konfigurování účtů spojených s takovými programy jako jsou poštovní klient Mail (ten se nabízí v nové, přepracované verzi 5, což ovšem Apple oznámil hned při vydání vývojářské verze Lionu).

Vedle klienta Mail se podobně změnily též kalendář iCal a adresář (Address Book), nyní více připomínají své protějšky z iPadu. Avšak ten, komu by se nový vzhled těchto aplikací nelíbil, může v jejich nastaveních zapnout volbu „Classic Layout“, jež vrátí zpět jejich původní uživatelské rozhraní.

Safari 5.1 používá WebKit2

Webový prohlížeč Safari byl aktualizován na verzi 5.1, která kromě podpory celoobrazovkového režimu a dalších nových vlastností Lionu přináší především zásadní změnu vnitřní architektury.

Vlastní aplikace a vykreslování stránek teď běží jako samostatné, oddělené procesy a samostatné procesy jsou vyhrazeny též pro jednotlivé zásuvné moduly, což by mělo dále zvýšit stabilitu a bezpečnost prohlížeče. To ovšem způsobilo, že se již nepodporují zásuvné moduly WebKitu, místo toho se teď používají moduly pro Netscape.

Tato změna vnitřní architektury je důsledkem toho, že Safari 5.1 používá WebKit2, novou verzi jádra WebKit, o níž se začalo mluvit v dubnu 2010.

WebKit2 je podle dostupných informací nová vrstva API rozhraní pro WebKit, zvyšující jak výkon, tak bezpečnost. Byl od počátku navržen pro podporu oddělených procesů, kdy se webový obsah a uživatelské rozhraní provozují ve vlastních procesech.

Podobně to už teď dělá prohlížeč Google Chrome (a chystá se k tomu též Firefox), ovšem WebKit2 zavádí tuto podporu na mnohem nižší úrovni, takže novou architekturu budou moci využívat všechny prohlížeče na něm postavené, Safari 5.1 bude mezi prvními.

Pro koncového uživatele to znamená, že když se nějaká stránka zasekne nebo zhroutí, ovlivní to pouze daný panel, ale prohlížeč bude fungovat dál. První zprávy od uživatelů vývojářských verzí navíc naznačují, že by nové Safari mělo celkově pracovat svižněji.

Změny QuickTime Playeru a Preview

Z dalších nalezených změn a vylepšení lze uvést například to, že QuickTime Player konečně opět doplnil některé funkce, jež poskytuje placená verze QuickTime Pro (to se očekávalo již u Snow Leoparda, jehož časné beta verze měly příslušné příkazy aktivní, v ostré verzi se to však změnilo).

V Lionu by tak QuickTime Player snad mohl (zůstane-li to zachováno) nabízet takové funkce editace videa jako kopírování a vkládání, vkládání klipů, ořez videa, jeho otočení a změnu velikosti a rozšířené možnosti exportu.

Dále byla též vylepšena aplikace Preview pro zobrazování náhledů dokumentů, která dokonce umožňuje dokument podepsat tím, že se před kameru (pokud ji daný Mac má), podrží papír s podpisem uživatele a aplikace ho uloží pro další použití.

iChat podporuje Yahoo Messenger

Rozšířily se také možnosti iChatu, jak zjistil tento blogger (ve svém příspěvku uvádí i mnoho jiných postřehů k Lionu), iChat AV v Lionu podporuje též Yahoo Messenger.

V minulosti už byla začleněna podpora pro AIM, teď tedy přibyla další IM služba, používat lze jak její hlasovou konverzaci, tak videohovory. Samozřejmě stále chybí podpora jiných služeb, ale zjevně iChat směřuje k tomu, aby se stal univerzálním IM klientem Mac OS X.

Lion nabízí Podcast Publisher pro běžné uživatele

Přibyly také nové aplikace pro tvorbu obsahu, na což upozornil 9to5mac. Mezi novinkami, které minulý čtvrtek Apple pro Lion oznámil, byla též integrace Mac OS X Serveru přímo do klientské verze, a tak zase až tolik nepřekvapuje, že Lion nabízí běžným uživatelů přizpůsobené verze aplikací tvorby obsahu, jež dosud byly obsaženy pouze v Serveru a byly určené spíše profesionálům.

Jde o aplikace „Podcast Producer“ a „Podcast Capture“ pro vytváření a sdílení podcastů, Apple tak opět rozšířil možnosti tvorby obsahu na Macích (nyní zajišťované především aplikacemi balíku Life instalovaného na všechny nové Macy, tedy zejména programy iPhoto a iMovie).

Podcast Publisher umožňuje vytvářet libovolný počet pořadů, které mohou mít epizody, lze pro ně zachytávat zvuk a video a také je možné v reálném času zaznamenávat dění na obrazovce daného Macu, bude-li třeba něco předvádět. Dovoluje jednoduché ořezávání videa podobně jako v iOS a celá aplikace působí uživatelsky přívětivě.

Hotovou epizodu podcastu poté lze exportovat jako soubor, dá se uložit do knihovny iTunes nebo odeslat elektronickou poštou, případě se může uložit do nové služby Podcast Library, z níž půjde přehrávat pomocí iTunes.

Lion obsahuje náznaky podpory monitorů se supervysokým rozlišením

Už při přípravách Mac OS X 10.5 Leopard se mluvilo o tom, že by mohl přinést podporu nezávislosti na rozlišení (první takové náznaky obsahoval již Mac OS X 10.4 Tiger), ale nakonec k tomu nedošlo ani ve Snow Leopardovi. Avšak Mac OS X Lion zjevně místo toho sáhl po novém řešení, jež by mohlo být vhodné pro budoucí monitory s vysokou hustotou pixelů (nezávislost na rozlišení měla sloužit především právě pro ně), podobné displejům „Retina” nových přístrojů s iOS.

Podle zpráv vývojářů Lion zahrnuje zárodečnou podporu „zobrazovacích režimů HiDPI“, které dovolí dodávat obrázky dvojnásobně zvětšené v obou směrech, pro displeje s takto zvýšeným rozlišením. Podobně jako v případě iPhonu 4 by tak rozměry prvků uživatelského rozhraní zůstaly stejné, ale zobrazovaly by se ve vyšším rozlišení. Hypotetický budoucí 15” MacBook Pro by místo displeje s rozlišením 1 440 x 900 mohl používat panel o rozlišení 2 880 x 1 800, přičemž prvky uživatelského rozhraní by zůstaly stejně velké, ale byly by mnohem detailnější.

Podpora takovýchto monitorů by byla samozřejmě docela snadná, stačilo by jenom dodat patřičně zvětšené obrazovky prvků uživatelského rozhraní, jako se to dělá u iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace s displeji Retina. Jde ovšem spíše o záležitost vzdálenější budoucnosti, protože zatím by podobné displeje vycházely příliš draho, ostatně HiDPI režimy nejsou v Lionu implicitně aktivované a musí se zapnout v jeho nástroji Quartz Debug.

Lion pravděpodobně bude podporovat „cloud“ služby Applu

Už od poloviny února kolují pověsti o chystané nové verzi služby MobileMe a vývoj v posledních dnech naznačuje, že se s ní skutečně asi bude brzy něco dít.

Sice se předpokládá, že nové funkce služby se budou vztahovat především na přístroje s iOS, ale odkazy objevené v kódu předběžné vývojářské verze Lionu nasvědčují, že pro Macy se budou poskytovat také.

V kódu Lionu byl kupříkladu nalezen identifikátor „Find My Mac“ (informuje o tom 9to5mac), což by mohlo znamenat, že tuto funkci známou z iOS, jež umožňuje vyhledat či zablokovat založené nebo zcizené přístroje, začne Apple nabízet i pro Macy. To ovšem vyžaduje určení polohy stroje a Macy obvykle nemají GPS, ale podobně jako pro iPody touch by zřejmě bylo možné využít geolokalizace přes WiFi. Právě tato funkce by mohla tvořit součást nabídky očekávané nové verze MobileMe.

A od dalšího čtenáře se 9to5mac dozvěděl, že se v Lionu nacházejí soubory s názvy “MobileDocumentsFolder.icns“, „Mobile Documents 32.png“ a „SidebarMobileDocumentsFolder.icns“, obsahující nové typy ikon, pravděpodobně určené pro nový souborový systém „Cloud“ (ikona má podobu obláčku).

Kolující pověsti mluví o tom, že by Apple mohl nahradit iDisk novou „cloud“ službou pro ukládání dat v síti, podobné třeba známé službě Dropbox. Jak napovídají názvy, jedna z ikon je určena pro postranní lištu Finderu, Apple by tak zřejmě dále zjednodušil sdílení souborů v síti.

Víme, že Lion přinese funkci AirDrop pro snadné bezdrátové sdílení souborů v lokální síti, ale nové „cloud“ funkce MobileMe by mohly něco podobného umožňovat i ve všech ostatních sítích a zejména mezi Macy a přístroji s iOS. A protože zmíněné ikony jsou určeny pro složky „mobilních“ dokumentů, možná se do toho všeho nějak zapojí také služba iWork.com.

Pokud jde o novou verzi služby MobileMe, o té bychom se možná mohli dozvědět víc již dnes večer, podle některých dohadů by ji Apple mohl představit (vedle nového iPadu) na dnešní akci v San Franciscu, ale to se ukáže až za několik hodin.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

full disk encryption

Autor: m Muž

Založeno: 02.03.2011, 14:46
Odpovědí: 0

a taky je konecne jiz mozno sifrovat cely diskovy oddil, ne jenom home slozku. to si myslim, ze je taky vyznamna zmena.

Odpovědět na příspěvek

RE: full disk encryption

Autor: marek Muž

Založeno: 03.03.2011, 13:15

tedy jestli to bude na stejne bezpecnosti urovni jako VileFault :), tak potes koste.

Mac je na tom se WDE sifrovanim dost blbe, jediny duveryhodny nastroj byl donedavna PGP, ale jak je koupil Symantec tak zmizely zdrojove kody a smitec. K dispozici jsou jen pro release 10.0 a tim to konci. Dokud nebude pro Mac dopstupny opravdu duveryhodny sifrovaci sw ala truecrypt nebo jako napr. sifrovanici nastroje pro linux - tj. s otevrenym kodem, tak nema smysl mluvit o sifrovani...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: full disk encryption

Autor: m Muž

Založeno: 03.03.2011, 16:43

no, spis to bylo mysleno, ze - kdyz uz - maji wde, tak snad to bude dobre a kvalitne udelane. skoda, ze tc neplanuje udelat wde i pro osx, nebo, ze nejde pouzit dm/luks. nebo jsem na to nikde nic nenasla.

pgp) podle licence jsou ale povinni je aspon na zadost poskytnout, ne... nj, klasika, na co sahne symantec, tak to zabije

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: full disk encryption

Autor: chris Muž

Založeno: 03.03.2011, 19:47

človíčku co to tu blábolíte....truecrypt pro mac ox x je k dispozici už víc než 3 roky...o g(nu)pg ani nemluvě, tam se to počítá pomalu v pětiletkách...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: full disk encryption

Autor: marek Muž

Založeno: 04.03.2011, 09:40

nikoliv !

GnuPG ani TC pro Mac OS X nemaji v zadnem pripade funkci WDE - tj. Whole Disk Encryption.

Pokud nejste schopen precist ani subject prispevku, tak si to "blaboleni" nechte od cesty, OK ? Evidentne nevite o cem je rec.

Odpovědět na příspěvek

Zuzanka

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 02.03.2011, 16:08
Odpovědí: 0

Mozna by bylo vhodne mezi novinkami zminit take neco uzitecneho pro ceskeho ctenare: A to ze Lion obsahuje nyni (mimochodem velice povedeny) syntezator ceskeho jazyka Zuzana.

Odpovědět na příspěvek

Zmeba velikosti oken

Autor: Tomas Muž

Založeno: 02.03.2011, 17:00
Odpovědí: 0

\"Rozšířily se možnosti změny velikosti oken, teď se k tomu dají použít všechny jejich okraje nebo rohy\"

To snad pámbu nebyl doma!
Tohle mě vždycky lezlo na nervy... Nejdřiv přesunout do levého horního rohu a pak zvětšit za spodní růžek...

Ještě by mohli přidat CMD+X pro složky. A opravit tu nehoráznost s CMD nebo SHIFT+klik ve finderu kde vám to vybere jen první a poslední fotku, ale ne ty mezi nima...

Nevíte kde se zasílají připomínky a požadavaky? Klidně bych to postnul na nějaký email, nebo do formulář nebo fóra. Je to jenom pro vývojáře, nebo i pro normální lidi?

Ještě by se nemuseli stydět a klidně by mohli od windows okopírovat funkci Snap a rozdělení obrazovky na dvě půlky levou a pravou...

Odpovědět na příspěvek

Posuvniky

Autor: J2930 Muž

Založeno: 02.03.2011, 18:51
Odpovědí: 0

Doufam, ze mizejici posuvniky pujde jednoduse vypnout... dosud platilo, ze velikost bubliny (?) v posuvniku urcovala obsah slozky. A plati to i v Safari kde cim mensi bublina... tim delsi stranka. Jak s mizejicim posuvnikem poznam jestli za rohem neni ve slozce jeste nejaky soubor? Dusud na neuplnost zobraceni celeho obsahu upozornovala prave pritomnost posuvniku.

Odpovědět na příspěvek

Kdy bude dostupný?

Autor: Berka Muž

Založeno: 03.03.2011, 23:26
Odpovědí: 0

Kdy myslíte, že bude k dispozici?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: