Nové iMacy Apple údajně uvede již toto úterý - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové iMacy Apple údajně uvede již toto úterý

2. května 2011, 00.00 | AppleInsider tvrdí, že nové iMacy s procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt přijdou na trh zřejmě už v úterý.

Minulý týden se objevily pověsti, podle nichž Apple uvede nové iMacy nejspíš již tento týden. A v sobotu přišel s jejich potvrzením AppleInsider.

Jisté jsou pouze procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt

Od lidí znalých dění u Applu se AppleInsider dozvěděl, že se zahájení prodeje nových iMaců chystá na úterý 3. května. Modernizované iMacy by měly zaměnit své stávající 32nm procesory Core iX za nejnovější procesory rodiny Sandy Bridge a Mini DisplayPort nahradí novým velmi rychlým rozhraním Thunderbolt (to používá stejný konektor jako Mini DisplayPort, pouze doplňuje nové dodatečné signály).

Některé pověsti z loňského roku sice mluvily také o změně úhlopříčky obrazovky, ale to se nyní zdá velice nepravděpodobné, nelze však vyloučit změnu grafického hardwaru, protože koncem března byly v Mac OS X 10.6.7 nalezeny odkazy na nové grafické procesory řady AMD Radeon HD 6XXX. Je docela dobře možné, že se v nových iMacích objeví tyto grafické karty, avšak AppleInsider o tom nic přesnějšího neví.

Dění uvnitř Applu signalizuje přípravy na uvedení nových produktů

Ve dnech před uvedením nových produktů Apple obvykle požaduje od svých různých provozních oddělení, aby zajistila co nejhladší chod firmy. A minulý týden byla uplatněna právě takováto opatření, podle zdrojů, které AppleInsider pravidelně informují o budoucích záměrech Applu (a tyto zprávy se většinou potvrdí, což vyvolává podezření, že by mohlo jít o záměrné úniky informací).

Navíc lidé znalí dění v maloobchodní síti Applu potvrdili AppleInsideru, že se na časné ranní hodiny (místního času) 3. května chystá „probdělá noc“. A to velmi pravděpodobně znamená, že tento den bude uveden nový produkt nebo modernizován nějaký stávající.

Za takovýchto probdělých nocí několik zaměstnanců Applu v každém jeho kamenném obchodu pracuje přes noc až do časného rána, upravují rozmístění produktů v předváděcích prostorách, často přitom odstraňují předchozí modely ve prospěch těch nově uváděných.

A takové bdění zřejmě čeká personál obchodů Applu i tohle úterý, kdy nejspíš budou připravovat premiéru nových iMaců. Ty zůstávají stejné už od loňského července, tedy přes 9 měsíců.

Nové iMacy by mohly opět posílit podíl stolních modelů na celkovém prodeji Maců

A to se již projevilo dalším oslabením podílu stolních modelů na celkovém prodeji Maců (podle nedávno zveřejněných výsledků za minulé čtvrtletí činil podíl notebooků téměř 74 procent po zaokrouhlení).

Podíl stolních Maců se nyní blíží historickému minimu. AppleInsider to ilustruje na grafu, podle něhož podíl stolních modelů na celkovém odbytu Maců klesl z více než 50 procent v prvním fiskálním čtvrtletí 2006 na pouhých 26 procent ve druhém fiskálním (prvním kalendářním) čtvrtletí 2011.

Jde samozřejmě o důsledek postupné přeměny Applu ve firmu nabízející především mobilní produkty, ovšem podíl prodeje stolních Maců už klesl víc, než by se Cupertinu zamlouvalo, a proto se snaží tento vývoj alespoň zpomalit.

Hledá opatření, která by měla dalšímu snižování podílu stolních Maců zabránit, údajně zkoumá pro modely roku 2012 nové konstrukce pouzdra, jež by mohly zmenšit jimi zabíraný prostor o 50 procent. Tím by se alespoň v tomto ohledu stolní Macy přiblížily notebookům, zřejmě půjde o podobné změny, k jakým dochází u velkoformátových televizorů (ty se stále více ztenčují).

Nyní uváděné iMacy si ovšem asi zachovají stávající pouzdro, výše zmíněné změny můžeme čekat teprve příští rok, teď modernizace proběhne jenom uvnitř, podobně jako tomu bylo v případě letošních MacBooků Pro, právě jim by se nové iMacy měly více připodobnit, co se týče vnitřního hardwaru.

Brzy lze očekávat modernizace dalších Maců

Tím ovšem letošní modernizace Maců zdaleka nekončí, očekává se, že příští měsíc dorazí také nové MacBooky Air s úspornými (ULV) variantami procesorů Sandy Bridge (jejich výroba by měla začít koncem května a na trh přijdou někdy v červnu).

Nové procesory nakonec jistě dostanou též Macy mini, ale o těch se zatím žádné pověsti neobjevily. Značná nejistota panuje okolo osudu bílého MacBooku, podle některých se ještě dočká modernizace, zatímco podle jiných by mohl být úplně zrušen. A pokud jde o Macy Pro, nedávná zpráva tvrdila, že se testují prototypy, jež by mohly nahradit zrušené servery Xserve, ale nic jiného se o nich neví.

Již zítra zjistíme, nakolik spolehlivé byly zprávy o nových iMacích, potvrdí-li se, lze čekat, že v průběhu letošního jara a léta Apple postupně převede všechny nyní prodávané Macy na procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: