Nové beta verze softwaru Adobe pro Flash - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové beta verze softwaru Adobe pro Flash

9. března 2011, 00.00 | V Adobe Labs se objevila experimentální verze převodníku Flashe do HTML5. A vyšla první beta verze Flash Playeru 10.3 pro osobní počítače s nastaveními integrovanými do předvoleb hostitelského operačního systému.

Adobe tento týden uvolnila dvě nové beta verze softwaru pro Flash, jež si zasluhují zmínku:

Nástroj „Wallaby“ převádí Flash do HTML5

To, že Apple není právě příznivcem technologie Flash, je všeobecně známé, Steve Jobs mnohokrát prohlásil, že Flash je zastaralý a měl by být nahrazen, jako jeho alternativu navrhuje HTML5. Nejdále v tomto směru došel Apple v iOS, který (narozdíl od Maců) Flash vůbec nepodporuje.

Adobe se to pochopitelně nelíbí a vzhledem k počtu prodaných zařízení s iOS (podle posledních dostupných údajů přes 160 milionů) by na tuto platformu výstupy z vývojových nástrojů pro Flash ráda dostala alespoň oklikou.

Jednu možnost představuje užití nástroje Packager for iPhone, jenž se teď dodává spolu s Flashem Professional a umí kód Flash aplikací (konkrétně kód ActionScriptu 3) převést na vlastní aplikace iOS, jde tedy o křížový kompilátor. (Apple sice zpočátku zakazoval i použití Packageru, ale loni v září své podmínky zmírnil, takže takto vygenerované aplikace do App Store přijme.)

Snadný převod souborů FLA do HTML5

A nyní se nabízí další možnost, Adobe totiž uvolnila pro vývojáře experimentální verzi nového nástroje kódově označeného „Wallaby“, který dovoluje jednoduše převést výstupy Flashe (soubory FLA) do HTML5.

Adobe tento nástroj poprvé ukázala již na loňské podzimní konferenci Adobe Max 2010 a teď na konferenci FITC, jež právě probíhá v Amsterodamu, oznámila uvolnění jeho předběžné beta verze, která je od včerejška dostupná v Adobe Labs.

Wallaby je aplikací běhového prostředí Adobe AIR, tudíž teoreticky nezávislá na platformě (v praxi se dá používat pod Mac OS X a Windows, její konkrétní požadavky se popisují tady), jež umožňuje převádět FLA soubory do HTML5 jejich prostým přetažením. (Lze si ji stáhnout jako 29,6 MB velký DMG soubor pro Mac OS X, nebo jako 13,5MB EXE soubor pro Windows).

Adobe ovšem upozorňuje, že Wallaby zpřístupnila jen jako experimentální technologii k vyzkoušení, doufá, že se od svých zákazníků dozví, jak užitečný je jím generovaný výstup, jak ho využívají a jestli vůbec má v dlouhodobějším výhledu smysl takovýto nástroj integrovat do Flashe Professional jako další možnost výstupu. (Diskutovat o tomhle nástroji lze zde.)

Zajímavé je to samozřejmě z výše uvedených důvodů především pro iOS, mohl by to nakonec být další způsob, jak zpřístupnit iPhonům, iPodům touch a iPadům Flash aplikace (vzhledem k tomu, že se počet vývojářů pracujících ve Flashi odhaduje na 3 miliony, tak to určitě má smysl).

Wallaby nepřevede do HTLM5 vše

Avšak Wallaby zatím nepřevede do HTML5 všechny prvky Flash souborů. Celkový návrh a animovaná grafika se ve výstupu zachovají, avšak režimy prolnutí a filtry, stejně jako zvuk, video a kód ActionScriptu, se během překladu ztratí. Výstup z Wallaby tvoří v podstatě kombinace HTML, SVG a CSS kódu a jde spíše o výchozí materiál k dalšímu zpracování než o okamžitě použitelný výsledek.

Vektorová grafika se převede na SVG, bitové mapy se změní v obrazové prvky a v JPEG soubory. A z textu nástroj Wallaby vytvoří buď prvky odstavců nebo SVG text. Animační časová osa Flashe se změní ve skupinu CSS animací. Aplikace podporuje skriptování, což umožňuje dávkové převody většího počtu FLA souborů.

Z Flashe Professional se převedou všechny prvky jako jsou vektorová grafika a ilustrace, klasický text, klíčové snímky, filmové klipy a grafika, animace typu „tween“ dopočítávané ze sousedních klíčových snímků, tlačítka aktivovaná najetím myši a jména instancí.

Naopak se nepřevedou filtry (vyjma prostého alfa kanálu), režimy prolnutí, dynamické masky, některé texty typu TLF (Text Layout Framework), 3D transformace, 3D „tween“ animace, zvuk a video a ActionScript. Podrobněji to Adobe probírá tady.

Výstup Wallaby vyžaduje další zpracování

Adobe předpokládá, že vývojáři budou Wallaby využívat především pro jednodušší projekty jako jsou reklamní proužky a jednoduché animace. U složitějších projektů by měli vygenerovaný výstup dále zpracovávat v příslušných editorech, nejlépe v Dreamweaveru, kde interaktivitu půjde přidat pomocí JavaScriptu a JQuery.

A samozřejmě byl nástroj (a jeho výstupy) testován především ve webových prohlížečích vycházejících z WebKitu jako jsou nejnovější verze Safari a Chrome. Testování ve Firefoxu, Opeře a v prohlížečích pro Android teprve začalo.

Je zjevné, že se Wallaby zatím nachází ve velmi předběžném stádiu vývoje, takže Adobe bude sloužit spíše ke shromažďování podnětů, jak ho vlastně využít. Bude trvat asi ještě dost dlouho, než ho nasadí do programů pro vývoj ve Flashi (pokud k tomu vůbec dojde), ale přirozeně nelze úplně vyloučit, že by se časem mohl ocitnout v některé z budoucích verzí Flashe Professional vedle Packageru jako další výstupní alternativa.

Vyšla beta verze Flash Playeru 10.3 pro osobní počítače

Počátkem února Adobe uvolnila ostrou verzi Flash Playeru 10.2, jež dále posílila hardwarovou akceleraci videa na všech platformách. Přišla nečekaně brzy, protože původně ji Adobe slibovala v prvním pololetí 2011. A jak se zdá, ve zrychleném vydávání nových verzí Flash Playeru pokračuje, protože včera vedle výše popsaného nástroje „Wallaby“ vydala také první veřejnou beta verzi Flash Playeru 10.3.

Beta verze se samozřejmě nabízí v Adobe Labs, popis jejích hlavních novinek se nachází zde. Některé z nich budou zajímavé spíše pro vývojáře Flash aplikací, uživatelé ocení především nová pohodlnější nastavení přehrávače.

Novinky pro vývojáře

Verze 10.3 usnadňuje měření videa, ve spolupráci s nástrojem SiteCatalyst (který Adobe získala převzetím firmy Omniture v roce 2009) mohou vývojáři implementovat analýzu videa pouhými dvěma řádky kódu, což dovolí poskytovatelům obsahu zjišťovat, jak se distribuuje jejich video a kdo si ho přehrává.

Dále Flash Player 10.3 přináší funkce pro podporu kooperativních služeb pracujících v reálném času, jež vyžadují kvalitní zvuk, mohou to být například VoIP aplikace, hlasové konverzace ve hrách či telekonferenční aplikace. Vývojáři budou moci využívat potlačení echa, omezování šumu, detekci hlasu a automatické vyrovnávání hlasitosti pro různé mikrofony, což by se pro koncové uživatele mělo projevit v kvalitnějším zvuku příslušných Flash aplikací.

Globální nastavení integrovaná s hostitelským operačním systémem

Adobe už dříve slibovala, že dále zjednoduší nastavování Flash Playeru (globální parametry se nyní nastavují pomocí webové stránky hostované Adobe, což se mnohým vůbec nezamlouvá), a to verze 10.3 skutečně dělá. Lokální ukládání dat Flash Playeru se ve verzi 10.3 integruje s funkcemi ochrany soukromí některých webových prohlížečů, podobně jako to lze dělat s cookie soubory. Funguje to pro Firefox 4, Microsoft Internet Explorer 8 a vyšší a pro chystané budoucí verze prohlížečů Safari a Google Chrome.

A webovou stránku globálních nastavení ve verzi 10.3 nahradil ovládací panel pro hostitelský operační systém. Uživatelé Windows, Mac OS X a Linuxu mohou k nastavením Flash Playeru přistupovat přímo z Ovládacích panelů nebo Systémových předvoleb svých počítačů, takže v Mac OS X se objeví nový panel předvoleb Flash Player (pod Windows to bude stejnojmenný ovládací panel).

A další novinka se týká Mac OS X, Flash Player 10.3 totiž začal konečně podporovat automatické oznamování dostupnosti softwarových aktualizací také na Macu, což uživatelům usnadní získávání nových verzí.

Zatím dostupná jen pro osobní počítače

Beta verze Flash Playeru 10.3 se dá stáhnout odtud, nabízí se tam jak jako ActiveX prvek pro Internet Explorer pod Windows, tak jako zásuvné moduly pro Windows, Mac OS X a Linux, jejich velikosti sahají od 3 do 6 MB. Požadavky pro jednotlivé platformy se popisují tady. Zatím je beta verze Flash Playeru 10.3 dostupná jen pro osobní počítače, ale varianty pro různá mobilní zařízení by se měly objevit už brzy.

Jde ovšem o časnou beta verzi, takže bude pravděpodobně obsahovat mnohé chyby a může být nestabilní, proto poslouží především vývojářům k vyzkoušení nových vlastností Flash Playeru. Soudě podle zkušeností s verzí 10.2 však lze předpokládat, že také tentokrát ostrá verze dorazí zanedlouho.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: