Nová myš Applu zřejmě vyvolá nejednoznačnou odezvu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nová myš Applu zřejmě vyvolá nejednoznačnou odezvu

23. října 2009, 00.00 | Myš Magic Mouse sice přináší zajímavé technické novinky, ale ne každý si na ni zvykne a někomu asi budou chybět některé funkce myši Mighty Mouse.

Mezi úterními hardwarovými novinkami Applu byla též nová myš Magic Mouse, na niž se zde podíváme blíže.

Zdroje informací k Magic Mouse

Apple ji zjevně považuje za důležitou, protože jejímu uvedení věnoval samostatnou tiskovou zprávu a samozřejmě na svém webu pro ni zřídil příslušnou stránku. Blíže novou myš představuje Macworld a také AppleInsider novou periférii probírá podrobněji.

Stejně jako v případě nových Maců se pověsti o tom, že Apple chystá inovovanou myš, objevily se značným předstihem a v úterý se ukázalo, že byly pravdivé, protože Apple opravdu představil myš s novým způsobem ovládání, co se tlačítek týče.

Marketing Applu ji popisuje jako „první multi-touch myš na světě“, což je v zásadě pravda, ovšem protože jde o myš, má tento pojem trochu jiný význam než na jiných zařízeních. AppleInsider došel k závěru, že se ovládání Magic Mouse podobá spíše multi-touch trackpadům než iPhonu, vzhledem k využití téhle periférie vcelku logické.

Základní vlastnosti nové myši

Nejprve se však podívejme na základní vlastnosti nové myši Applu. Magic Mouse je skutečně nová v tom, že nemá vůbec žádná fyzická tlačítka ani kolečko či kuličku. Poměrně ploché a velké hliníkové tělo myši kryje horní akrylátový povrch, který je citlivý na dotyk a celý slouží jako dotyková plocha simulující tlačítka a další ovládací prvky.

Pokud jde o polohování myši, to obstarává celkem běžná laserová mechanika, stejná jako u bezdrátové varianty Mighty Mouse. Apple tvrdí, že laserový mechanismus zajišťuje přesné vedení myši po libovolném povrchu, ale nejspíš se nijak zvlášť neliší od jiných laserových myší na trhu (hliníkové dno myši nese dvě plastové kolejničky a podle Macworldu myš při přesouvání citelně drhne).

Magic Mouse je bezdrátová myš, s Macem komunikuje pomocí technologie Bluetooth, takže by měla být funkční do vzdálenosti 10 metrů a pracuje se s ní jako s každým jiným Bluetooth zařízením, nejprve se musí s daným Macem spárovat.

Napájení myši zařizují dva AA články, Apple v tiskové zprávě tvrdí, že Magic Mouse má vyspělý systém správy spotřeby, který spolupracuje s Mac OS X a přepne ji do úsporného režimu vždy, když bude nečinná, což prodlouží výdrž baterií.

Ovládání pomocí gest prstů

Hlavní novinku však tvoří dotykové ovládací funkce na běžných myších zajišťované tlačítky a kolečky. Klepnutí se obstarává klepnutím prstem kamkoli na dotykový povrch myši, standardně se Magic Mouse chová jako dvoutlačítková, takže klepnutí vlevo simuluje stisk levého tlačítka a klepnutí vpravo stisk pravého tlačítka, myš dokonce i vydává zvuky napodobující stištění tlačítka.

Jde však jen o vyhodnocení dotyku na povrchu myši, v systémových předvolbách lze myš nastavit i jako jednotlačítkovou, případně se dá pravé a levé tlačítko přehodit. V tomhle se Magic Mouse pochopitelně podobá spíše trackpadu, protože iPhone obdobu pravého tlačítka nezná.

A tak jako trackpady podporuje myš i složitější gesta. Posouvání se zařizuje tažením prstů po myši, stejně jako po trackpadu, z iPhonu ale Magic Mouse převzala posouvání „se setrvačností“, kdy posuv dále pokračuje podle toho, jak rychle uživatel táhl prstem (jde to v předvolbách myši vypnout). A myš též podporuje „všesměrové posouvání“ („360 degree scrolling“), kdy lze obsah okna hladce posouvat současně ve svislém i vodorovném směru tahem prstu libovolným směrem.

Pomocí Magic Mouse je rovněž možné zvětšovat části obrazovky, k tomu se však musí přidržet dodatečná klávesa (implicitně Ctrl, ale v předvolbách se dá změnit) a poté táhnout prstem. Na iPhonu sice lze zvětšovat pouze prsty, avšak tam je to potřeba často, zatímco na Macu jenom občas, proto u myši dává větší smysl užití kombinace s klávesou.

A dále Magic Mouse podporuje gesta dvou prstů, přetažením dvou prstů přes povrch myši se může přecházet mezi stránkami v Safari či mezi fotografiemi v iPhotu.

Zatím však myš nepodporuje gesta více než dvou prstů, ani zvětšování a zmenšování přibližováním a oddalováním prstů jako na iPhonu. A protože narozdíl od Mighty Mouse nemá žádná boční tlačítka, neposkytuje její funkce pro práci s Exposé nebo Dashboardem.

Názorně ovládání myši Magic Mouse pomocí gest prstů předvádí toto video Applu.

Softwarová podpora Magic Mouse

Vyhodnocení gest prováděných na dotykovém povrchu Magic Mouse zařizuje softwarový ovladač myši. Jak již bylo řečeno výše, pomocí příslušného panelu předvoleb v Mac OS X lze chování myši různě upravovat, dobře to ukazuje tohle video Macworldu.

Přinejmenším teoreticky by samozřejmě bylo možné přidat do ovladače myši podporu dalších funkcí, třeba gest vykonávaných třemi a více prsty nebo dotykové obdoby funkcí zajišťovaných bočními tlačítky Mighty Mouse. A totéž platí pro používání Magic Mouse pod Windows, k tomu bude třeba nejprve napsat odpovídající softwarový ovladač.

Wireless Mouse Software Update 1.0

Zatím je však softwarová podpora Magic Mouse dostupná pouze v nových iMacích, které už mají ovladač a panel předvoleb nainstalované z výroby, ale podle stránek Applu bude možné Magic Mouse používat na všech Macích podporujících Bluetooth připojení, jež budou provozovat Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší a budou mít nainstalovanou aktualizaci Wireless Mouse Software Update 1.0 (tu však Apple ještě nevydal).

Mac OS X 10.6.2 bude zahrnovat podporu Magic Mouse

A mimoto se ukazuje, že chystaný Mac OS X 10.6.2 bude podporu Magic Mouse zahrnovat přímo v sobě, stručná 16stránková uživatelská příručka Magic Mouse (1,1 MB velký PDF soubor) totiž uvádí, že myš vyžaduje Mac OS X 10.6.2 či vyšší, anebo Mac OS X 10.5.8 či vyšší se zmíněnou aktualizací Wireless Mouse Software Update 1.0.

A protože při samostatném nákupu Magic Mouse udává webový obchod Applu dodací lhůtu 5 až 7 pracovních dní, je docela dobře možné, že se vydání Mac OS X 10.6.2 již blíží.

Uživatelská příručka se vůbec nezabývá ovládáním myši, popisuje, jak ji spárovat s Macem (musí už k němu být připojená USB myš, aby bylo možné nastavit potřebný software), jak se myš zapíná (přepínačem na dně, hned vedle něj se nachází dioda signalizující stav myši) a jak se vyměňují baterie.

Předběžné zhodnocení Magic Mouse

Magic Mouse se dodává jako standardní vybavení nových iMaců a od Applu se dá zakoupit i samostatně, za cenu 69 USD (tedy za stejnou částku, jakou stála bezdrátová Mighty Mouse).

Mimochodem, kabelovou verzi Mighty Mouse Apple nadále prodává za 49 USD, avšak přejmenoval ji na Apple Mouse (práva na označení „Mighty Mouse“ totiž získala firma Man & Machine, jež stejnojmennou myš nabízí od roku 2004). Také k novým iMacům si lze stále volitelně objednat kabelovou Apple Mouse, avšak výslednou cenu počítače to nijak nezmění.

Na nějaké důkladné hodnocení Magic Mouse je ještě příliš brzo, ale již z nyní dostupných informací se dá soudit, že odezva na tuhle myš bude přinejmenším nejednoznačná. Podle Macworldu vás buď nadchne, nebo ji budete nenávidět, v každém případě však bude třeba si na ni zvyknout.

Některým uživatelům zřejmě budou scházet boční tlačítka a dodatečné funkce Mighty Mouse, ty by ovšem alespoň teoreticky mohla doplnit budoucí aktualizace ovladače. A příliš zamlouvat se asi nebude ani těm, kdo dávají přednost vyklenutějším myším.

Rozhodně však Magic Mouse představuje zajímavou technickou novinku, která na myš přináší některé funkce trackpadů, navíc si lze představit další rozšiřování jejích funkcí pomocí softwaru, právě v tom by mohl spočívat základ jejího dalšího rozvoje. Avšak to, jak širokého přijetí se jí dostane a zda se uchytí i mimo Maců, ukáže teprve budoucnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: