Newton: historie PDA Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Newton: historie PDA Apple

7. března 2003, 00.00 | Jako připomenutí nedávného výročí ukončení této kapitoly minulosti Apple jsme pro vás připravili článek o tomto slavném PDA, které podle všeho jako první definovalo kategorii PDA. Přečtěte si o historii vývoje Newtona i o jeho konci, ale také o tom, že pro své uživatele stále nezemřel.

Vzhledem k tomu, že minulý týden uplynulo 5 let od doby, kdy byl definitivně "zabit" Newton, a tento týden pro změnu médii prošla zpráva o návratu duchovního otce Newtona zpět do Apple, můžeme to vzít jako dobrou příležitost se na tuto již mrtvou kapitolu historie Apple podívat. Jak si však ukážeme na konci, Newton stále ještě není mrtvý!

Pouze drobnou poznámku - Newtona jsem nikdy nevlastnil ani nijak déle nepoužíval, a tak vycházím z kusých vzpomínek a hlavně řady informačních zdrojů (především Apple Confidental od Owena Linzmayera). Proto budu rád, pokud se uživatelé, kteří Newtona používali, se svými vzpomínkami a zkušenostmi svěří v diskusi.

Prehistorie

Začátek projektu nazvaného Newton se datuje do roku 1987, kdy Steve Sakoman dostal "volnou ruku", aby vytvořil nový projekt v rámci Apple. Něco co bude nové, převratné, revoluční - něco, co změní svět počítačů stejně, jako to udělal Macintosh jenom o tři roky dříve. Jméno Newton bylo vybráno nejen jako odkaz na původní logo Apple, na kterém seděl Newton pod jabloní, ale především proto, že podle Sakomana Newton změnil způsob jak lidé nahlíží na věci.

Původní představou byl malý lehký počítač a komunikátor pro organizací informací a myšlenek - v ceně 2495 USD, tedy stejně, jako původní Mac. Časem se idea rozrostla do projektu Figaro - plochý počítač cca 20 x 30 cm, s LCD displejem, ovládaný perem včetně rozpoznávání psaného textu, harddisk a infraport. Cena - 6 až 8000 USD. O nějakých 15 let později podobné zařízení uvede Microsoft jako Tablet PC :).

Hlavní část firmy se na skupinu Newton dívala "mezi prsty", firma investovala peníze a nemělo to žádné hmatatelné výsledky, Sakoman tedy musel projekt bránit vůči zbytku firmy. Projekt Figaro byl považován za nebezpečí pro Macintosh Portable, který v té době nastupoval. Také díky oslabení pozice Sakomanova ochránce, Jean-Louise Gaseée, se Sakoman rozhodl odejít z firmy, stejně jak to později učinil Gassée, spolu založili firmu Be, která následně vytvořila BeOS.

Tehdy bylo také učiněno rozhodnutí, že Newton bude pokračovat - vývojáři vytvořili jakousi demoverzi, kdy displej byl připojen k Macu, a pomocí HyperCardu se ukazovalo, co by tak výsledný produkt mohl dělat. Sculley, tehdejší šéf Apple, byl nadšen - bylo to určitým způsobem ztvárnění jeho představy Knowledge Navigatoru, zařízení pro práci s informacemi, používající hlasové ovládání, bezdrátovou komunikaci a aktivní pomoc pro snadné získávání a shromažďování informací. Sculley se také domníval, že toto bude ten správný produkt, kterým Apple může opět prorazit, v okamžiku kdy se různá digitální média spojí a Newton bude ten správný produkt pro práci. Newton se měl také licencovat a stát se dalším zdrojem příjmů i touto cestou. Po schválení správní radou Sculley začal Newtona plně podporovat a také stanovil datum prodeje a cenu - 2. dubna 1992 a cena maximálně 1500 USD. Vedení projektu Newton se ujal Larry Tesler, který přišel do Apple v době vývoje Lisi z Xerox PARC a poté byl vicepresidentem Advanced Technology Group (líheň takřka všech pokrokových ideií v Apple).

Původně měly být tři Newtony - jeden velký, jako Figaro, střední a malý ve velikosti do dlaně. Zelenou dostal velký Newton Plus, jak díky již několika letem vývoje, tak díky argumentům, že je nesmysl začínat znova s malým a nevýkonným zařízením. Newton Plus by však stál zhruba 5000 USD. A tak se vývoj malého Pocket Newt odehrával trochu undergroundově.

Apple také v naprostém utajení vyvíjel nový jazyk a operační systém pro Newtona, plně otevřený a objektově orientovaný OS, vhodný pro zařízení jako byl Newton, set-top boxy a i PC, s vlastnostmi podobnými jako Java od Sunu (tehdy vyvíjená jako Oak). Tento projekt se jmenoval Ralph, později byl známý jako Dylan a nakonec se na velmi krátkou chvíli objevil na Macích.

Další komplikací bylo, že vývoj hardware počítal s použitím čipu od AT&T, optmalizovaného pro běh C kódu, nikoliv pro nový jazyk Ralph. Apple investoval do vývoje, ovšem když si AT&T řeklo o další peníze, byl zvolen jiný procesor, RISCový ARM 610 stejnojmenné firmy, ve které Apple rovnou koupil 43% podíl. Změna čipu znamenala, že většina existujícího kódu musela být přepsaná.

V únoru 1991 jeden z vývojářů, který nesouhlasil s tím, kam se projekt ubíral, podnikl riskantní kousek a přesvědčil Sculleyho, aby se místo Newtona Plus, který byl příliš velký, drahý a také moc komplikovaný na to, aby se stihlo datum uvedení na trh, věnovali Pocket Newtonu, tedy malému zařízení do ruky. Přednost tedy dostal vývoj malého kapesního Newtona, nazvaný Junior. Velká verze, Senior, se měla dokončit později.

Zajímavé je, ze na konci roku 1991 měl Apple k dispozici zařízení Swatch, které by stálo 400 USD a používalo by Mac OS. Hlava vývoje Newtona, Tesler, zuřil, ovšem Sculley byl tímto produktem zaujatý. Bohužel, jelikož Apple se právě snažil domluvit se Sharpem jako výrobce a také zájemcem o licenci, a autoři Swatche navrhli konkurenční Sony, Swatch skončil v propadlišti dějin. Jen tak pro zajímavost, vedoucí tohoto projektu měl více nápadů, které mohly změnit Apple lepším směrem - například přisel s metodou, jak do Systemu 7 zabudovat ochranu paměti a preemptivní multitasking s minimální nekompatibilitou se stávajícím vybavením.

Historie

V lednu 1992 Sculley asi poprvé použije výraz personal digital assistant, tedy PDA. Také předpovídá, že trh konvergovaných zařízení obecně bude mít na počátku 21. století hodnotu 3 bilionů, což si někteří vysvětlí jako trh s PDA. Protože pár měsíců předtím Apple uvedl své PowerBooky, které jsou velmi úspěšně, mají Sculleyho slova váhu a konkurence začíná být nervózní, nechce zůstat mimo.

Vývoj Newtona nabral nejvyšší obrátky a tak byl 29. května 2002 poprvé představen novinářům. Byla ta první alfaverze, takže do finálního produktu to mělo ještě velmi daleko. Na 600 zájemců mělo možnost být u uvedení Newtona, o kterém Apple tvrdil, že bude skutečnou revolucí. Podle Apple měl být Newton použitelný jako samostatný počítač, schopný všech důležitých základních funkcí. Novináři byli unesení možnostmi a referovali velmi pozitivně, což zvýšilo očekávání veřejnosti a ještě víc vyděsilo konkurenci. Každý začal ohlašovat své vlastní produkty.

Na podzim bylo jasné, že největším problémem Newtona bude rozpoznávání písma. Tuto část vytvořil Stephan Pachikov z ParaGraph v Moskvě, a jeho smlouva pravila, že software má mít 95% úspěšnost, což ovšem ani zdaleka nebyla pravda. Apple proto chtěl více pozornosti obrátit na komunikační schopnosti Newtona. Spolu s tím se začaly přepisovat aplikace z Dylana do Cčkového kódu. Tlak na dokončení Newtona byl obrovský, dokonce tak velký, že jeden z vývojářů pod tlakem z pracovních a rodinných důvodů spáchal sebevraždu.

Apple nakonec byl předběhnut firmou Casio a Tandy, která v červnu 1993 uvedla svůj Zoomer PDA, uvedení Newtona bylo naplánované až na srpen. To se nakonec pod velikým tlakem stihlo.

Newton MessagePad

První Newton, nazývaný Newton MessagePad, měl cca 11 x 18 cm a vážil méně než půl kila. Dotykový černobílý displej měl rozměry 240 x 336 pixelů, uvnitř byl 20 MHz procesor ARM 610, 4MB ROM a 640 kB RAM. K tomu byl k dispozici LocalTalk port, IrDA a PCMCIA II slot pro další paměť či modem. Napájení zajišťovaly 4 AAA baterie po dobu 14ti hodin. Stál 699 USD.

MessagePad uměl základní funkce PDA, tedy pracovat s poznámkami, kontakty, úkoly, správu času a podobně, s dodatečnými kartami také uměl posílat a přijímat faxy nebo pracovat s elektronickou poštou. Využití těchto funkcí však bránilo, že karty nebyly dostupné ihned a NewtonMail začal fungovat rozumně až v lednu příštího roku. Největším problémem však zůstalo rozpoznávání písma, které prostě fungovalo naprosto náhodně a nevyzpytatelně. Newton měl umět rozpoznávat rukopis pisatele a postupně se zlepšovat, ovšem to v praxi moc nefungovalo.

Těsně po uvedení Newtona odchází z Apple Sculley, předtím byly oznámeny velmi vysoké finanční ztráty. Během prvních deseti týdnů se prodalo 50 000 Newtonů, potom se však prodeje rapidně propadly. I přes známé problémy dostal Newton řadu ocenění od renomovaných magazínů.

Další nová verze, která zlepšovala špatné vlastnosti Newtona, přišla až v březnu 1994 - především díky naprostému vyčerpání vývojového týmu. Uvedeny byly modely MessagePad 100 a 110, přičemž verze 100 byl původní MessagePad, ve kterém byla ručně vyměněná ROM paměť, verze 110 měla upravený design (kryt displeje), menší displej (240 x 320), více paměti (1 MB) a také používala místo AAA větší AA baterie, díky čemuž se praktická výdrž zvedla na dvojnásobek.

Další verze Newtona, MessagePad 120 byla uvedená v Německu v říjnu 1994, v USA až na konci ledna 1995. K MessagePadu 120 se také dodávala aplikace Graffiti od Palm Computing, která pracovala na odlišeném principu (uživatel zadával jednotlivé znaky v poměrně přesně definované podobně), což bylo mnohem spolehlivější. Zajímavé je, že první PDA od PalmComputing, Pilot 1000, se na trhu objevil až v dubnu 1996. V době uvedení Newtona 120 bylo k dispozici kolem 100 aplikací od řady výrobců, i od StarCore, což byla distribuční a vývojová část Apple.

Další zlepšení přinesl operační systém Newton 2.0 (nazývaný Dante, protože vývojáři prý prošli peklem). Mezi nejdůležitější změny patřily lepší organizační a komunikační schopnosti, možnost otočit obrazovku naležato, možnost synchronizace dat s aplikacemi na Mac OS a Windows, ovšem nejdůležitější bylo nové rozpoznávání písma - pro tiskací písmena přímo od Apple (vytvořilo ATG původně pro použití na Mac OS) a také ParaGraph zlepšil rozpoznávání psaného písma. Oboje již bylo poměrně hodně přesné.

V této době opět probíhaly další změny v Apple, následník Sculleyho, Spindler, byl 5. února 1996 vystřídán Gilem Ameliem. Předpokládalo se, že tento "ostrý hoch" Newtona zruší - odhaduje se, že do té doby se do vývoje a prodeje nasypalo zhruba půl miliardy USD, s minimální šancí návratnosti. Amelio však Newtona zatím podržel.

Další inovace přišla o měsíc později, kdy byl uveden model MessagePad 130. Konečně umožňoval podsvětlení displeje a přidal další paměť na celkových 2,5 MB pro lepší práci s internetovými aplikacemi, k tomu měl systém lepší podporu pro multitasking. Cena byla 799 USD. V této době také Palm přichází s prvními Piloty, model 1000 za 299 USD a 5000 za 369. Výrazným rozdílem mezi Palmem a Newtonem bylo, že Palm byl jednoznačně zaměřen jako doplněk k počítači, zatímco Newton se snažil být náhradou.

V říjnu 1996 Apple také uvádí zcela nový hardware, doplňující Newton 2.0 OS - MessagePad 2000. S vahou kolem 700 gramů, s větším displejem (320 x 480) s podporou 16ti šedí, dvěmi PCMCIA sloty, mikrofonem pro záznam zvuku a také s řadou aplikací, včetně internetového prohlížeče je tento Newton nabízen za 949 USD. Nejvýznamnější novinkou však je nový procesor StrongARM na 160 MHz, což skutečně výrazně zrychlilo běh všech aplikací, včetně rozpoznávání písma. Prodávat se ovšem začal až v březnu 1997. Spolu s tím byl také uveden "notebook" eMate 300 za 800 USD, který ve velmi futuristickém obalu nabízel Newtona s klávesnicí. Tento produkt byl prodáván kvůli předpokládanému velkému zájmu jenom do školství. Prodeje díky novým produktům skutečně stouply, stále se však nedalo hovořit o žádném zázraku.

Začátek konce

V květnu 1997 došlo k oddělení divize Newton do samostatné firmy, kterou se Apple snažil prodat. V této době se do firmy vrací Steve Jobs a po rezignaci Gila Amelia v červenci se nakonec v srpnu rozhodne celou firmu Newton vrátit zpět jako divizi Apple. Také se předpokládá využití eMate, jako "strategického" produktu a nepočítá se s ukončením Newtona. Jako důkaz je v říjnu uveden MessagePad 2100, který podporuje také Ethernetové karty a má také větší RAM, 4MB.

Ovšem potom začíná definitivní konec - na konci roku 1997 jsou všechny práce na Newtonu zastaveny a klíčoví pracovníci utíkají do firmy 3Com, která mezitím vlastní Palm, nebo jsou převedeni do jiné divize, ve které se má pracovat na PDA postaveném na Mac OS. Spekulace o tomto zařízení, které v té době kolovaly, podle všeho také poškodily prodeje Newtona. 27. února 1998 je oznámeno ukončení vývoje Newton OS a souvisejícího hardware, jako součást dlouhodobého soustředění se na Macy a Mac OS.

Do celkem 11 let trvajícího vývoje Apple investoval zhruba půl miliardy dolarů a předpokládá se, že prodal 150 až 300 000 PDA. Jenom pro představu, Palm prodal svých Pilotů zhruba milion za prvních 18 měsíců.

Newton jako projekt Apple bohužel neuspěl, ačkoliv vybudoval novou kategorii počítačů, PDA, které také výrazně uškodil svým nevyzrálým rozpoznáváním písma. Pro Apple to byl typický "zlatý věk", kdy se pouštěl do mnoha velkých projektů, ze kterých do současnosti přežil snad jen QuickTime - ovšem o kolika mrtvých technologiích a produktech bychom si mohli vyprávět. Bohužel, ačkoliv na konci se jednalo o velmi vyzrálý produkt s mnoha možnostmi a schopnostmi, zaplatil daň za předchozí vysoké náklady a také za své pokažené jméno.

Ačkoliv je to již 5 let, co Newton oficiálně skončil, vývoj mezi vývojáři stále pokračuje - jako ukázky uvedeme například možnost synchronizace s Mac OS X, či podporu pro WiFi (802.11b). Mimochodem, pro Newtona se jednu (dlouhou) dobu připravovala i lokalizace, kde je ji konec však netuším. Možná vás ale potěší stránka jednoho plodného českého programátora pro Newton, Michela Vacíka, který se spolu s kolegy zabývá vývojem pro Newtona i pro Mac OS X.

Pokud je pro vás Newton něco víc než jen vzpomínkou na ve finále nepříliš úspěšnou část historie Apple, napište do diskuse!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Chybny rok

Autor: pixy Muž

Založeno: 07.03.2003, 11:08
Odpovědí: 0

Ten rok v prvnim odstavci prehistorie ma byt patrne 1987, nikoli 1997...

Odpovědět na příspěvek

RE: Chybny rok

Autor: Ruda Muž

Založeno: 10.03.2003, 10:06

A jednou je zjevně místo roku 1992 uvedeno 2002.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Chybny rok

Autor: bubak Muž

Založeno: 11.03.2003, 09:28

Chtel jsem to napsat, uz jen upresnim odstavec:

Vývoj Newtona nabral nejvyšší obrátky a tak byl 29. května 2002 poprvé představen novinářům

Odpovědět na příspěvek

konzole od Apple

Autor: kaaja Muž

Založeno: 07.03.2003, 12:07
Odpovědí: 0

On APPLE taky vytvoril (nebo chtel vytvorit?) hraci konzoli - neco jako XBOX od MS. Myslim ze to mohlo bejt tak kolem r.96, bylo to v Macworldu.
....taky byste o ni mohli napsat;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: konzole od Apple

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 07.03.2003, 12:16

Ono by se o mrtvych projektech dalo psat asi hodne. bohuzel o vetsine z nich clovek asi uz dneska moc nezjisti. Tenhle projekt se jmenoval Pipin a bylo to zalozene na Mac OSu. delala to firma Bandai (nebo ty nazvy byly naopak? .) Videl sem to jednou na obrazku :)) byla to podle vseho hodne "asijska" zalezitost...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: konzole od Apple

Autor: alfrosch Muž

Založeno: 07.03.2003, 12:56

jmenovalo se to urcite Pipin
a jestli bude mit nekdo zajem tak ten clanek z Ceskeho Macworldu mam, ale budu ho mit k dispozici asi az 14 dni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: konzole od Apple

Autor: alfrosch Muž

Založeno: 07.03.2003, 13:06

sory cesky mam byt s malym "c " ale nejak mne dojalo jak kdysi vychazela ceska verze a Martin L. vydaval casopis na CD myslim ze se to jmenovalo "Duhove stranky" ci tak nejak :-) jeee to byli casy...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: konzole od Apple

Autor: kaaja Muž

Založeno: 07.03.2003, 13:17

Jeeee, jsem to hlava derava. PIPIN - jak jsem mohl na takove jmeno zapomenout:-) Ten clanek mam taky doma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: konzole od Apple

Autor: ondra Muž

Založeno: 07.03.2003, 13:53

jo jo Pipin. náš holandský zákazník si ho přivezl ze států. Zrovna před 14 dny jsem u něj byl a koukali jsme na něj. Na pipina. :-) byla to valstně herní konzole s diskem SCSI atd. ještě má nějaký testovací kus + popis k němu. je to škoda co všechno padlo. pa pa ondra

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: konzole od Apple

Autor: agent Muž

Založeno: 07.03.2003, 18:28

hmm, pokud je mi znamo, tak Pipin nikdy nebyl uveden na trh...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: konzole od Apple

Autor: Martin LEr Muž

Založeno: 07.03.2003, 18:32

Pokud je mi znamo, tak byl - v asii, prave firmou Bandai.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: konzole od Apple

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 07.03.2003, 13:51

Casopis na CD se jmenoval MacLife, casopis s CD Alert a casopis bez CD (na disketkach :))) Duhove stranky. Juj to byly casy :) asi nekdy udelam clanek o svych historickych zasluhach v tomto smeru :)))))

Odpovědět na příspěvek

Newton predbehol dobu

Autor: Jozef Remen Muž

Založeno: 07.03.2003, 12:47
Odpovědí: 0

Tak tu je moj príspevok. Myslím si, ze Apple vývojom Newtona predbehol dobu. Mal som ho /2100/ a ked dnes mozem porovnavat s Treom 180 s klavesnicou, ktory vlastní kolega, len lutujem ze som ho predal. Dnesne PDA su sice mensie, lahsie, maju zabudovany telefon atd. ale aj tak sa z daleka nevyrovnaju Newtonovi. Faxoval som z neho, mejloval, telefonoval, skoda ze mobilne telefony neboli tak rozvinute v case vývoja Newtona ako dnes, software umoznovalo veci, o ktorych sa dnes ani nesniva, napr. uz vtedy podporu GPS, stahovanie fotiek z digitalneho fotaka, Agfa mala program, menoval sa myslim Tibet. Len pre zaujimavost, americky vojaci mali v Pustnej burke Newtony, na ich displeji sa im zobrazovali pozície nepriatela cez GPS. Verzia lite GPS sa mi kdesi povalovala na CD, dala sa vytvorit vlastna mapa.
Newton mal na tu dobu uzasne mnozstvo pamete, procak bol tiez vykonny, na flash kartu/az 64 MB/ voslo strasne vela aplikacií, tieto maju len par kilobajtov. Podpora rozpoznavania pisma bola viac ako 97 percent, mozno viac, lebo Newton sa ucil vase tahy. Po pol roku pouzivania som nemal problem pisat pri telefonovani po displeji, ako do poznámkového bloku. Existuje NewtonWord a kadecoho ineho, aplikacie podobne Excelu a aj s nim kompatibilne, atd. Dalo by sa vela pisat o Newtonovi. Skoda, ze bol ukonceny jeho vývoj. Dnes by bol urcite lahci, tensi, s farebnym displejom, vstavanym mobilom, Firewre, USB. Urcite si ho zas kupim, da sa zohnat na bazaroch eBay za slusnu cenu aj s doplnkami. Tot vsjo. Sorry, ze som sa tak rozpisal.

Odpovědět na příspěvek

RE: Newton predbehol dobu

Autor: JJ Muž

Založeno: 07.03.2003, 13:52

S tím, že Newton byl výborný a předběhl svoji dobu souhlasím. A je velmi použitelný i dnes. V Holandsku ho běžně používají třeba pro sbírání dat v různých anketách (naposledy jsem to zažil na letišti, kdy mi maník kladl otázky a odpovědi si ťukal do Newtona). Taky je populární u kurýrních služeb. Přivezou vám balíčke a když potřebují podpis, vrazí vám do ruky ne lejstro, ale Newtona :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Newton predbehol dobu - dodatek

Autor: JJ Muž

Založeno: 07.03.2003, 13:54

ačkoli byl Newton v armádě (a zdravotnictví) nesmírně populární a existovala i speciální odolná verze, nebyl rozhodně používán během války v zálivu, protože v té době (1991) ještě nebyl na trhu :-)

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 07.03.2003, 16:49
Odpovědí: 0

Díky za článek!
Newton je nepochybně významný kus z historie Apple. A jak z článku vyznělo, každá nová věc stojí obrovské peníze a úsilí na vývoj, aby pak zanikla. A na jejích troskách vyrostla levnější a "lepší" konkurence. Bohužel s tím asi nepohnem.
Dnes se při hodnocení současných PDA zapomíná (nebo vědomě nevšímá kvalit) na rozpoznávání textu. Psaní uživatelských klikyháků místo písmen se bere jako nutné zlo, které je nakonec hojně využíváno...:( A málokdo si už vzpomene, že Newton rozpoznával zcela obyčejná a pak i psací písmena. To mě vždy fascinovalo. Dnes je v OS X funkce InkWell, která také rozeznává písmo... (když máme tlakový tablet). Možná že obsahuje nějaký tenbajt kódu z Newtona...

Věřím, že Apple své patenty na technologie zúročí, pokud bude někdo, kdo si je dá do správných souvislostí... Věřím, že pokud Apple výrazně nezmění svůj směr v IT, tak s OS X a dalšími novými věcmi rehabilituje posmrtně i Newtona. Nebo nějakou x-tou generaci PDA. Chtěl bych, aby takové PDA řeklo konkurenci (a uživatelům) že to "jde líp", byť třeba za vyšší cenu.

Odpovědět na příspěvek

RE: ... Funkcie V OS X z Newtona

Autor: Jozef Remeň Muž

Založeno: 09.03.2003, 18:12

Ano, mas pravdu, Newton mal dokonca 3 možnosti, ak ma pameť neklame, na pisanie pisma a to volna ruka, potom prevod z volnej ruky do tlacenej podoby a samozrejme normalny mod-tlacene pismo a to nehovorim o kresleni jednoduchych a zlozitejsich obrázkov.
Ale naspet k titulku, ked vytiahnete zastupcu aplikacie v OS X z Doku na plochu a ona sa vam rozplynie v oblacik, tak to je funkcia, ktora presne takto fungovala v OS 2.0 v Newtonovi, aj zvuk ked daco hodite do kosa v OS X, je presne ten isty ako v OS 2.0. Urcite rozpoznavanie pisma cez tlakovy tablet v OS X ma zaklad v Newtonovi. Bolo by zaujimave zistiť, kolko veci sa pouzilo v OS X z OS 2.0 Newton. Ale pre mna je to prijemne zistenie.

Odpovědět na příspěvek

nedam dopustit...

Autor: Tom Muž

Založeno: 10.03.2003, 01:34
Odpovědí: 0

mel jsem 100, kterou mi ukradli a pak 2100
minuly rok se jednoho rana uz neprobrala a bylo mi dost smutno. dodnes ji mam v supliku...
pokud to beru na svou dobu, tak 100 byla plonba, ktera mi vzala dech, jak byla intuitivni
2100 byla brutalne rychla, paradne rozpozavala pismo, vyhovovalo mi propojeni aplikaci, todo..., ktere do dneska nenachazim ani castecne na treu a p800
kdybych to mel shrnout, pokud by mi 2100 behala, pouzival bych nejaky mobil a 2100
vzpominam s uctou a laskou ;-)
tohle byl fakt produkt apple, ktery ma vzal za

Odpovědět na příspěvek

probuzeni

Autor: tom Muž

Založeno: 10.03.2003, 01:36
Odpovědí: 0

jeste me teda napadlo, pokud je tu nekdo, kdo by si myslel, ze by mi ji mohl probrat k zivotu,
rad bych to zkusil
proste jednou uz nesla zapnout, s baterkama, s nabijeckou, bez...
diky

Odpovědět na příspěvek

RE: probuzeni

Autor: mi(c)i Muž

Založeno: 16.03.2003, 07:18

jaky je to model? starsi maji vedle 4xAA jeste jednu backup baterku, mozna potrebuje vymenit. anebo jestli mas MP2x00, obvykla procedura je nechat par hodin lezet bez baterek/kabelu, potom pripojit kabel do zdi a pokusit power button, reset button (vzadu), anebo kombinaci obou. vice zde: http://www.splorp.com/new
ton/faq/newton-faq-hardwa
re.html#IIC6a

Odpovědět na příspěvek

RE: probuzeni

Autor: KuBa Muž

Založeno: 20.03.2003, 15:36

Zdravim,
jesli by jsi do toho sel, tak to koupim, celkem se v takových věcech (i mrtvych) s brachou hrabem. Moje nabidka je do 500,- i s postovnym. Kdyz tak se ozvi na mail. Dik. KuBa

Odpovědět na příspěvek

Moje PDÁčka

Autor: Marek Muž

Založeno: 10.03.2003, 17:39
Odpovědí: 0

Vžycky jsem měl slabost pro kapesní počítače - začal jsem s Atari Portfolio, což byl na svou dobu docela dobrý stroječek, chodila na tom obdoba DOSu. Pak jsem začal používat počítače Macintosh a od Newtona jsem toho hodně očekával, moc dlouho jsem nečekal a pořídil jsem 100-ku. Prvotní fáze nadšení byla vysřídaná fází zklamání: rozpoznávání písma nebylo to ono, podpora češtiny v nedohlednu. Aplikací moc nebylo. Záhy jsem pochopil, že bych chtěl mít u takového stroje klávesnici a možnost psát česky. Opět jsem hodně čekal od eMate, kterého jsem ale ani na vlastní oči neviděl. V současné době používám Psion se skvělým systémem EPOC, myslím, že vývojáři EPOCu konečně pochopili, co uživatel potřebuje a taky technologie dozrála (IrDA, GSM...). Uvnitř je procesor ARM, takže i "kousek toho Newtona".

Odpovědět na příspěvek

newton

Autor: milan Muž

Založeno: 11.03.2003, 15:31
Odpovědí: 0

newtona pouzivam stale a zatim jsem nenarazil na pristroj, ktery by ho prekonal.Doufam a verim ze vyvoj tohoto systemu se v apple znova obnovi.

Odpovědět na příspěvek

Newton a iPod ...

Autor: skubas Muž

Založeno: 13.03.2003, 09:36
Odpovědí: 0

Jenom mi tady chyběla zmínka o spekulacích, které se vedly při uvedení iPod-u, že v něm poběží ořezaný Newton OS, tak jsem trochu pohledal a našel (http://www.wikipedia.org
/wiki/Apple_Newton) na této stránce je zmínka (a rozhodně nezní jako výmysl), že bývalí programároři z projektu Newton, dělali i do iPod-u. Je taky zajímavé vidět, že možnosti a funcionalitu iPodu je možno dostat i do Message padu, včetně synchroniace s iTunes. Neuvěřitelné po takové době .... (http://www.pixell.net/do
ppler/newton/)

Odpovědět na příspěvek

newton zije dal

Autor: mi(c)i Muž

Založeno: 16.03.2003, 07:47
Odpovědí: 0

dik za clanek (a za zminku). asi netreba podotykat, ze Newtona stale pouzivam, po peti letech jsem nenasel nic, co by nahradilo rozpoznavani pisma, velkou obrazovku, kombinovani kreseb a textu v dokumentu, atakdal. newton je spise samostatny pocitac nezli kopilot k desktopu (jako Palm, kde je casta synchronizace nutnosti). dnes jej muzete pouzit na pop3/imap email, nntp, rss, http, ftp a telnet, existuje http server, VNC klient a server (ted uz jenom ten ssh)... vedle toho je newton idealni coby knihovna: technicke manualy, clanky, knihy (tez v cestine), tydenni Red Meat comics... zkratka bez newtona bych byl vedle. drzte palce, zatim jsme uverejnili Mac OS X instalator pro Newton pkg aplikace (pres AppleTalk nebo TCP s vyuzitim ZeroConf), treba bude nasledovat backup/restore a dalsi funkce pohrbene v rakvicce s devitkou (doslova) samotnym panem Jobsem. keep the green! -- Michael Vacik

Odpovědět na příspěvek

A zase jede! (MP2100)

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.03.2003, 22:26
Odpovědí: 0

Poprvé jsem můj MP2100 dal k ledu tím, že jsem to trošku přehnal s napětím na adaptéru. Vybuchla dioda u vstupu, pojistka u baterek a hlavně odešly tranzistory u jednoho z MAXů (zdroje napětí). Než jsem to našel a opravil uběhly dva roky. Po nesčetně pokusech a rozebírání se rozjel, a co neudělal - všechny data zůstaly tam kde byly a vskočilo na mě asi 50 událostí z kalendáře, které se tam za ty dva roky nasbírali. Po roce mi tentokrát sám od sebe přestal jet, dnes jsem ho rozdělal a najednou se rozjel. Data zase ok. Při srovnání s iPAQem, kde jsem o všechna data přišel vždy po týdnu, kdy jsem jej nenabíjel (ale ani nepouštěl), je to k neuvěření ;)

Pokud někdo máte newtona, který vám přestal jet, nebo jste ho odpálili špatným napájecím adaptérem, dejte vědět, možná bych ho spravil nebo koupil.

Petr

Odpovědět na příspěvek

Apple je revoluční!

Autor: Elviiis Muž

Založeno: 09.11.2006, 12:05
Odpovědí: 0

Newton je přesná ukázka Jobsovi teorie i když v tu dobu Jobs nebyl v applu. Myslím si že Newton presne podtrhoval jobsovu teorii o umeni. Pral počítače jako svoje plátno. Chtěl aby pc byl co nejmenši a chtěl aby jej mohli poůžívat běžní lidé. Taky hledám něco jako byl newton tenkrát. Mám tablet PC od COMPAQ ma 1.2kg 10" dotykovej display ale porad je to pro mne velke. Chtěl bych něco co chtěl tenkrát tým newton udělat PDA které nahradí počítač ve všech směrech (a objetoval bych pro to i výkon) na paření a modelováni v grf. sw jsou doma PCčka.
Apple již od začátku tvořil dějiny vždy mněl revoluční věci a v otm je i jeho problém. Lidstvo nedokáže pochopit genialitu applu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: