Netelefonní zprávy: Parallels Desktop 3.0 na trhu, vydán Boot Camp 1.3, fotografie z konferenčního centra WWDC a ThinkSecret předpovídá nový iMac (8.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Netelefonní zprávy: Parallels Desktop 3.0 na trhu, vydán Boot Camp 1.3, fotografie z konferenčního centra WWDC a ThinkSecret předpovídá nový iMac (8.6.07)

8. června 2007, 06.00 | Na trh přichází virtualizační program Parallels Desktop 3.0 s podporou 3D grafiky a dalšími novinkami. Apple zase vydal Boot Camp 1.3. Fotografie z místa konání WWDC nasvědčují zaměření na Leoparda. A ThinkSecret tvrdí, že nové iMacy přijdou už brzy.

Dění kolem Applu se soustředilo na dvě témata: nadcházející konferenci WWDC a iPhone. Zpráv o iPhonu se objevilo skutečně hodně, proto jim vyhrazuji druhý dnešní článek, zde se soustředím na zbývající zprávy.

Parallels Desktop 3.0 přichází na trh

Před týdnem jsem informoval, že se chystá Parallels Desktop 3.0, nová verze virtualizačního programu pro Mac užívaná hlavně k souběžnému provozování Windows vedle Mac OS X. A včera Parallels konečně vypustila na trh ostrou verzi 3.0. Podrobný popis novinek najdete na webu Parallels, k hlavním vylepšením patří podpora 3D akcelerace v rámci virtuálního stroje, takže nyní bude možné provozovat hry a jiné 3D aplikace ve virtualizovaných Windows. Desktop 3.0 podporuje DirectX 8.1 a OpenGL 1.5, seznam již otestovaných her a 3D aplikací najdete tady.

K dalším novinkám patří funkce SmartSelect umožňující otevírat soubory aplikacemi ze všech provozovaných operačních systémů, režim „Coherence 2.0“, těsně integrující Mac OS X a Windows, včetně sdílených složek a prvků uživatelského rozhraní, rozšířená podpora USB 2.0 zařízení, sdílení tiskáren pro tisk ze všech systémů a funkce SnapShots ukládající stavové snímky virtuálních strojů pro zvýšení bezpečnosti. Údajně se též podstatně zvýšil výkon a kvalita zvuku.

Parallels Desktop 3.0 se prodává za 79,99 USD a vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní aktualizaci, snad se brzy dočkáme i české verze (pro Desktop 2.x česká lokalizace existuje).

Jestliže budou všechny novinky fungovat tak, jak výrobce slibuje, tak Desktop 3.0 zřejmě vyřešil všechny své zásadní nedostatky a měl by umožňovat skutečně plnohodnotné provozování více operačních systémů současně. Mnozí čtenáři ovšem tvrdí, že VMware Fusion, ačkoli stále v beta verzi, podává lepší výkony. Desktop 3.0 to možná změní, ostatně VMware jistě na novinky Parallels zareaguje. Konkurenční boj těchto dvou soupeřů rozhodně nese své plody.

Vydán Boot Camp 1.3 beta

Ani Apple v oblasti podpory Windows nelenil, včera vydal novou verzi softwaru Boot Camp umožňujícího spouštět Windows na Macích s Intelem jako alternativní operační systém. Nová verze byla nazvána 1.3 beta a přináší tyto novinky: Podporu pro podsvícení klávesnice (pouze na MacBoocích Pro), párování s dálkovým ovládáním Apple Remote, aktualizované grafické ovladače, vylepšený instalátor ovladačů, vylepšenou podporu národních klávesnic, opravy lokalizace a aktualizovanou nápovědu Boot Campu ve formátu nápovědy Windows.

Proti minulé aktualizaci na verzi 1.2 z konce března, jež přinesla podporu Windows Vista, tedy tentokrát jde spíše o drobnější vylepšení.

Další podrobnosti najdete na stránce Boot Campu na webu Applu, odtud si lze software také stáhnout (zabírá však 274 MB). Pokud už máte nainstalovanou starší verzi Boot Campu, vaše instalace Windows se zachová, ale budete muset vytvořit nové CD s ovladači a nainstalovat je pod Windows.

Nová verze Boot Campu se ovšem asi neobjevila tak úplně náhodou, protože se čeká, že Boot Camp bude tvořit integrovanou součást Leoparda. A právě na konferenci WWDC, která začíná v pondělí, by měly být odhaleny všechny nové vlastnosti a funkce Leoparda, tedy i konečná podoba Boot Campu.

První fotografie z místa pořádání konference WWDC

Vývojářská konference WWDC 2007 se bude konat příští týden od pondělí do pátku v San Franciscu v kongresovém centru Moscone West, celou akci zahájí Jobsův proslov v 10:00 tamního času. Web RoughlyDrafted pořídil již ve středu první fotografie z tohoto místa a nyní je převzal AppleInsider (RoughlyDrafted byl včera tak přetížený, že odmítal přístup). Jedná se o celkem čtyři fotografie, které se zaměřují na transparenty rozvěšené u vchodů do kongresové budovy. Jasně z nich vyplývá zaměření na Leoparda, přičemž použitá grafika pracuje s „vesmírnou” symbolikou. Podobně vyznívají i příslušné reklamní nápisy. Na jednom stojí text (samozřejmě v angličtině): „Vítejte na WWDC 2007. Rozšiřte svůj vesmír.” ( Užité slovo „universe“ znamená vesmír, i když možná ještě lepší překlad by byl „všehomír” či „universum”.) Pozadí textu tvoří ikony Mac OS X poletující nad obrazem galaxie. Další podobný nápis zní „Mac OS X Leopard. Raketové palivo pro vaše aplikace.”

Kosmická symbolika vyvolává všelijaké spekulace, zřejmě bude nějak souviset s Time Machine, kde Apple při prvním představení užil obdobnou grafiku. Také to asi bude mít vazbu na zavedení souborového systému ZFS. Objevují se samozřejmě i divočejší dohady, pokud si v nich libujete, pročtěte si komentáře k onomu článku AppleInsideru.

Z těchto několika nápisů ovšem s jistotou sotva vyčteme víc, než že Leopard bude skutečně tvořit ústřední téma konference a mezi hlavními vlastnostmi systému budou pravděpodobně zdůrazňovány úložné možnosti.

ThinkSecret věští nové iMacy v nejbližší budoucnosti

Všeobecně se soudí, že se konference WWDC bude týkat hlavně softwaru (vedle Leoparda se spekuluje též o balíku iWork '07), kolují ovšem i dohady o tom, zda bude představen nějaký hardware. AppleInsider to zpochybnil, tvrdí, že rozhodně nemáme čekat nové iMacy.

Objevil se nám však „disident”, ThinkSecret naopak prohlašuje, že nové iMacy se objeví v nejbližší budoucnosti. Podle jeho údajně spolehlivých zdrojů bude nová řada iMaců uvedena na konferenci nebo v době těsně kolem ní.

ThinkSecret připomíná, že od přechodu Maců na Intel v lednu 2006 platforma iMaců sdílí velkou část vnitřních komponent s MacBooky Pro, takže nové iMacy by měly používat novou čipovou sadu Santa Rosa podobně jako v úterý uvedené nové MacBooky Pro. Tedy můžeme čekat vyšší frekvenci systémové sběrnice a procesory až na 2,4 GHz.

Nová řada by již neměla zahrnovat 17” model (to tvrdí i AppleInsider), k dispozici budou pouze modely s 20” a 24” obrazovkou. Ceny nových modelů by měly být proti těm současným o něco nižší, ale nespadnou až na úroveň 17” iMacu.

Nové iMacy budou mít údajně pouzdra z broušeného hliníku (na způsob Macu Pro), protože je Apple prý bude chtít představovat jako profesionálnější stroje.

ThinkSecret dále ještě předvídá pro WWDC uvedení ostré verze Mac OS X 10.4.10 a možná také nahrazení 23” monitoru Cinema Display 24” modelem se stejným LCD panelem jako v iMacu.

Z těchto rozporných předpovědí k iMacu může být pravdivá samozřejmě jenom jedna. Příští týden uvidíme, který ze serverů má spolehlivější informátory. Důvody uváděné AppleInsiderem, proč k obnově iMaců dojde až později, sice vypadají docela logicky, ovšem nečekané překvapení nikdy nelze zcela vyloučit. Za pár dní si budeme moci ověřit, kdo je důvěryhodnější, do té doby nám přibylo další téma k dohadování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: