Nejnovější dění okolo obchodu App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nejnovější dění okolo obchodu App Store

31. července 2009, 00.00 | Apple odstranil z App Store všechny aplikace podporující Google Voice, na což jeden z vývojářů reagoval odchodem k hackerské alternativě distribuce, Apple navíc rozvíjí katastrofické vize důsledků hackerských zásahů do iPhonu. A vývojáři byli požádáni, aby začali přidávat k aplikacím pro App Store klíčová slova usnadňující jejich vyhledávání.

Webový obchod App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch se všeobecně považuje za velice úspěšný, a tak veškeré dění okolo něj se těší značné pozornosti médií, zejména případy, kdy Apple z nějakého důvodu neschválí určité aplikace či je dokonce z obchodu stáhne až následně. A přesně to se stalo tento týden:

Systematické odstraňování aplikací podporujících Google Voice zřejmě zapříčinil tlak AT&T

Pro uživatele v USA Google už od letošního března nabízí službu Google Voice. V zásadě jde o VoIP službu umožňující používat pod jedním číslem více telefonů, navíc poskytuje převody hlasové pošty a správu SMS zpráv a řadu dalších funkcí (její možnosti přehledně shrnuje třeba Wikipedie). Google Voice se dosud nachází v beta verzi, nové uživatele přijímá pouze na pozvání a v dohledné době se nepředpokládá její rozšíření mimo USA, přesto pochopitelně vzbudila značný zájem.

Přirozeně se začaly objevovat také aplikace pro iPhone dovolující využívat Google Voice, avšak tento týden se Apple pustil do jejich odstraňování.

Například vývojář Sean Kovacs v pondělí zjistil, že jeho klient GV Mobile pro Google Voice byl stažen z App Store, protože údajně duplikuje funkce již přítomné na iPhonu. Zvláštní bylo i to, že mu osobně zavolal přímo zástupce Applu, neřekl však, co by měl Kovacs udělat pro opětovné zařazení dané aplikace a ani mu nepřišla potvrzující zpráva elektronickou poštou (kterou Apple obvykle vysvětluje důvody odmítnutí aplikace).

K odmítnutí jednotlivých aplikací sice došlo už mnohokrát, ale málokdy bylo oznámeno takto, navíc se ukazuje, že Apple odmítá také další aplikace podporující Google Voice, byla stažena též obdobná aplikace Voice Central a nejen to, Google potvrdil, že když se již před šesti týdny pokusil zaslat na App Store svého vlastního (tedy vlastně „oficiálního“) klienta pro Google Voice, byl odmítnut.

To je skutečně nezvyklé, protože v minulosti Apple dovolil Googlu v oblasti vývoje aplikací pro iPhone mnohem víc než jiným vývojářům a celkově byly vztahy obou firem značně těsné (ovšem v poslední době si začínají významněji konkurovat, možná se to projevilo i v tomhle případě). Google uvedl, že se přesto pokusí svou hlasovou službu uživatelům iPhonu zajistit, třeba využitím novinek v mobilních webových prohlížečích.

Apple se tedy zjevně snaží zrušit podporu Google Voice na iPhonu, což přirozeně vyvolalo značnou nevoli a také otázky po důvodech takovýchto opatření. Všeobecně se má za to, že v tomhle případě nejde ani tak o zájem Applu, jako spíše mobilních operátorů, zejména pak operátora AT&T, výlučného provozovatele iPhonu v USA. Apple ani AT&T se k celé věci oficiálně nevyjádřili, ovšem těžko najít jiné přijatelné vysvětlení.

Google Voice totiž nejenom nabízí jedno virtuální telefonní číslo pro více fyzických telefonů, ale též dokáže výrazně snížit výdaje za dálkové hovory a SMS zprávy, jinými slovy, představuje potenciální ohrožení příjmů AT&T, který se tomu samozřejmě snaží zabránit. To, že v pozadí stojí AT&T, potvrdil John Gruber na svém blogu Daring Fireball, jehož zdroje se v minulosti ukázaly jako velice spolehlivé (například předpověděl uvedení 13” MacBooků Pro).

Operátoři se k VoIP službám stavěli odmítavě už dříve, většinou argumentovali technickými důvody, částečně oprávněnými, ovšem hlavní motivaci přirozeně tvořila snaha vyhnout se levnější konkurenci, to je zvlášť patrné u služby Google Voice, která stále do značné míry využívá běžnou hlasovou síť. A v minulosti se již vícekrát stalo, že právě mobilní operátoři měli rozhodující slovo, když se jednalo o odstranění aplikace z App Store, jež jim nevyhovovala.

Jak Apple, tak AT&T si tímto postupem pochopitelně velké sympatie nezískali, zatím ovšem není jasné, zda takovéto kroky mohou nějak citelněji poškodit prodej iPhonu či přispět k posílení konkurenčních mobilních platforem (Google vydal v červenci vlastní klienty Google Voice jak pro svůj Android, tak pro přístroje BlackBerry), to se uvidí až po delší době a bude hodně záležet na tom, v jaké míře bude Apple takováto opatření uplatňovat.

Autor GV Mobile se uchýlil k neoficiální alternativě

Navíc se ukazuje, že podobná odmítnutí aplikací mohou přispět k posílení obliby alternativních způsobů distribuce aplikací iPhonu. Výše citovaný vývojář Sean Kovacs, autor aplikace GV Mobile, se totiž rozhodl odmítnutí Applu obejít tím, že svou aplikaci přenesl na Cydia Store, hackerskou alternativu pro distribuci neoficiálních aplikací. GV Mobile tam nabízí zdarma, bude ji ovšem možné užívat jen na iPhonech s otevřeným (jailbroken) firmwarem.

Tímto krokem si Sean Kovacs nejspíš natrvalo uzavřel přístup na App Store, zároveň to však naznačuje, že bude-li Apple dále zpřísňovat podmínky pro svůj oficiální obchod, může se k takovým neschváleným alternativám uchýlit více vývojářů.

Varování Applu před „katastrofálními následky“ otevírání firmwaru vyvolává spíše posměch

To je sice pro Apple pořád lepší, než kdyby odešli na jiné platformy (na druhou stranu registrovaných vývojářů pro iPhone je tolik, že jich pro App Store pořád dost zbude), ale přesto se mu to vůbec nezamlouvá, což dokládá prohlášení, že iPhony s otevřeným firmwarem mohou způsobit „potenciálně katastrofální“ škody BTS stanicím mobilních operátorů (informuje o tom server Wired).

Celé to vzniklo tak, že americký úřad pro autorská práva U.S. Copyright Office obdržel žádost od organizace EFF, aby legalizoval otvírání (jailbreaking) firmwaru iPhonů (konkrétně EFF žádá o výjimku ze zákona DMCA, jež by dovolila na iPhone instalovat i aplikace neschválné Applem).

A právě k této žádosti se Apple vyjádřil, ve svém stanovisku uvedl, že by hacker mohl vyvolat příkazy schopné zhroutit software BTS stanice (pozměněním kódu pro „baseband procesor“), a tak ji úplně vyřadit z provozu. A kvůli tomu prý byla do iPhonu zabudována opatření, která něčemu takovému zabraňují a legalizace otevírání firmwaru by takovýmto zásahům otevřela dveře, Apple to přirovnává k proniknutí za firewall podnikového počítače s potenciálně katastrofálními důsledky.

Taková tvrzení pochopitelně vyvolala vlnu nesouhlasných reakcí, stačí se podívat na reakce k odkazovanému článku Wiredu. Vysvětlení Applu působí skutečně dost podivně, protože buď toto nebezpečí hrozí i z jiných telefonů, kde žádná podobná ochranná opatření nejsou, anebo pochází jenom z iPhonů a v tom případě by jejich návrh obsahoval zásadní bezpečnostní vadu. Není tedy divu, že se většina komentářů vysvětlení Applu více či méně vysmívá a panuje téměř všeobecné přesvědčení, že Applu jde hlavně o udržení jeho stávajícího obchodního modelu pro iPhone (očividně velice úspěšného).

Zatím ovšem není vůbec jisté, zda zmíněné prohlášení opravdu signalizuje změnu postoje Applu k hackerským zásahům do iPhonu. Ano, oficiálně je Apple vždy odmítal, ale kromě technických opatření, jež byla vždy nakonec překonána, je v podstatě toleroval (Apple to samozřejmě nemůže říci naplno, avšak právě díky otevření firmwaru si jeho telefon pořídili i takoví zákazníci, co by si ho jinak nekoupili), uvidíme, zda vyjádření pro U.S. Copyright Office značí obrat, který by mohl vyústit ve snahu o prosazení tvrdších legislativních opatření, anebo jde pouze „o zachování tváře“, zatímco ve skutečnosti se nic podstatného nezmění.

Apple doplňuje k App Store klíčová slova pro snazší vyhledávání aplikací

Ledacos okolo obchodu App Store vzbuzuje nevoli, ale naštěstí přicházejí také některé kladné novinky, jež se snaží pomoci zákazníkům.

Když Apple minulý týden oznámil své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, přiznal, že vyhledávání softwaru v App Store potřebuje vylepšit. V současné nabídce více než 65 000 titulů je pro zákazníka obtížné najít to, co potřebuje, při současných metodách kategorizace softwaru. Dnes se aplikace dělí podle typu a zobrazují se nejoblíbenější a nejprodávanější tituly, Apple si však uvědomuje, že existuje prostor pro další zlepšení a pracuje na něm.

A jedno takové zlepšení se zřejmě již brzy projeví, Apple totiž nyní žádá vývojáře aplikací, aby ke svým výtvorům přidávali klíčová slova o celkové délce až 255 znaků, oddělená čárkami. Tato novinka se objevila v iTunes Connect, službě, kterou vývojáři zasílají své aplikace na App Store, využívá se rovněž k posílání mediálního obsahu na iTunes Store.

Klíčová slova poté bude možné užít při prohledávání obchodu App Store, Apple uvádí, že je důležité zadat je pro všechny aplikace co možná nejdříve, aby se daly dále úspěšně vyhledávat. Klíčová slova půjde aktualizovat spolu se zasláním nového binárního souboru programu.

Právě hledání na App Store se stalo v poslední době terčem kritiky, kterou Apple zjevně vyslyšel, je ostatně v jeho zájmu, aby se aplikace hledaly co nejsnáze a nespolehlivěji, zdá se, že vyhledávací funkci vylepšil i jinak, takže v poslední době dává spolehlivější výsledky, klíčová slova však jistě přispějí k jejímu dalšímu zkvalitnění.

Avšak samotná tato funkce ještě bude potřebovat doladit, uživatelé hlásí, že ačkoli oficiálně lze k aplikaci doplnit klíčová slova v celkové délce až 255 znaků, iTunes Connect zatím přijme nejvýše 100 znaků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

klíčová slova

Autor: _oli Muž

Založeno: 01.08.2009, 12:50
Odpovědí: 0

Dnes jsem do iTunes Connect doplňoval klíčová slova a povolilo mi to jen 100 znaků...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: