Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
3. března 2005, 00.00 | Dnes budeme pokračovat v podrobnějším přehledu tříd Foundation Kitu: po kontejnerech, jimiž jsme začali, a třídách NS(Mutable)String, kterým jsme se věnovali minule, jsou dnes na řadě – v pořadí, v němž jsme se s třídami zběžně seznámili v úvodním článku věnovaném Foundation Kitu – třídy NSValue a NSNumber, jež slouží pro representaci standardních typů "neobjektového" jazyka C v objektovém prostředí.
Dnes budeme pokračovat v podrobnějším přehledu tříd Foundation Kitu: po kontejnerech, jimiž jsme začali, a třídách NS(Mutable)String, kterými jsme se věnovali minule, jsou dnes na řadě – v pořadí, v němž jsme se s třídami zběžně seznámili v úvodním článku věnovaném Foundation Kitu – třídy NSValue a NSNumber, jež slouží pro representaci standardních typů "neobjektového" jazyka C v objektovém prostředí. Řekneme si také něco málo o třídách NS(Mutable)Data, s nimiž jsme se již setkali.
NSValue
Třída NSValue je určena pro representaci obecných typů jazyka C v objektovém prostředí. Nejčastěji ji využíváme právě tehdy, když chceme neobjektové "céčkové" typy ukládat do kontejnerů (jako jsou dictionaries nebo pole).
Foundation Kit nabízí velmi obecné služby pro representaci skutečně libovolného typu jazyka C prostřednictvím instance třídy NSValue; toho se však využívá zřídkakdy a my se tím proto nebudeme zdržovat; namísto toho si ukážeme nejčastější využití objektů NSValue v praxi – pro objektovou representaci struktur, užívaných ve Foundation Kitu pro representaci nejjednodušších objektů, pro něž by nestálo za to definovat samostatné třídy. S jednou takovou strukturou jsme se již seznámili – je to NSRange; o dalších, jako NSRect či NSPoint, jsme se alespoň zmínili.
Třída NSValue nabízí pohodlné služby pro práci s těmito standardními strukturami:
// tvorba objektů ... NSRange rr=...; NSValue *rv=[NSValue valueWithRange:rr]; NSPoint pt=...; NSValue *pv=[NSValue valueWithPoint:pt]; // ... a jejich použití NSString *s1=[s0 substringWithRange:[rv rangeValue]]; [s1 drawAtPoint:[pv pointValue] attributes:...];
Instance třídy NSValue se hodí také tehdy, když chceme pracovat s nepřímými odkazy na objekty. V jazyce Objective C to není příliš častý případ, neboť dokud pracujeme s objekty přímo, nemusíme se ničeho obávat – na rozdíl od Javy nám runtime s objekty nic "za zády" neprovádí (v Javě se dějí různé podivné věci kvůli garbage collectoru). Pokud ovšem chceme kupříkladu uložit odkaz na objekt do pole, aniž by byl objekt "retainován", nebo chceme-li objekt použít jako klíč v objektu třídy NSDictionary, aniž by byl zkopírován (připomeňme, že klíče se v NSDictionary kopírují kvůli dodržení konsistence hashovací tabulky), nebylo by to tak jednoduché – nebýt NSValue. Se službami této třídy je to ale snadné – prostě vytvoříme instanci NSValue, jež obsahuje jen adresu objektu; Foundation Kit pro to dokonce obsahuje přímo speciální metody:
[array addObject:[NSValue valueWithNonretainedObject:obj]]; [dict setObject:x forKey:[NSValue valueWithNonretainedObject:obj]];
Po použití tohoto příkazu pole array sice obsahuje (odkaz na) objekt obj, ale objekt není "retainován" – to může mít smysl třeba v případě, že objekt sám obsahuje "retainované" pole array, a my chceme zamezit cyklu. Podobně objekt obj slouží jako klíč v dictionary dict, aniž by sám objekt obj byl zkopírován (to třeba u konkrétního objektu není vůbec možné, nebo by to bylo příliš náročné).
K dispozici je samozřejmě opět inversní metoda, jež takovouto hodnotu NSValue převede zpět na původní objekt:
NSLog(@"V poli je %@",[[array lastObject] nonretainedObjectValue]);
Poznámka: samozřejmě, že si při používání takto uložených odkazů na objekty musíme dát pozor, aby nám objekt nezanikl: právě díky tomu, že objekt, uložený uvnitř instance třídy NSValue, není "retainován", by k tomu mohlo dojít; použití odkazu prostřednictvím metody nonretainedObjectValue by pak samozřejmě mohlo vést k běhové chybě, stejně, jako kdybychom zapomněli retain.
NSNumber
"Obyčejná čísla" – ta, pro něž nabízí jazyk C standardní typy int, short, long, float,... – se používají dostatečně často na to, aby se vyplatilo pro ně zavést samostatnou třídu NSNumber, jež je ovšem sama jen podtřídou třídy NSValue. Pro výpočetně náročné algoritmy by samozřejmě použití těchto objektů nebylo praktické – právě na takové věci jsou určeny neobjektové typy C – avšak hodí se, kdykoli chceme např. číslo uložit do kontejneru.
Třídu NSNumber již známe – byla pro nás typickým zástupcem skrytých podtříd, když jsme si na začátku vysvětlovali, o co jde: ve skutečnosti totiž nikdy nepracujeme s instancemi třídy NSNumber, nýbrž s instancemi jejích podtříd, jež ovšem prostřednictvím API nejsou viditelné:
Obecně můžeme potřebnou instanci třídy NSNumber (respektive její vhodné skryté podtřídy) vytvořit pro nějaký typ pomocí zprávy numberWithTyp:
NSNumber *in=[NSNumber numberWithInt:1]; NSNumber *dn=[NSNumber numberWithDouble:3.141592654]; NSNumber *bn=[NSNumber numberWithBool:YES]; // BOOL je v C také číslo ...
Podobně pro získání číselné hodnoty, vyjádřené typem jazyka C jsou k dispozici zprávy typValue – jež, mimochodem, samozřejmě ctí standardní převody typů jazyka C:
NSLog(@"%d %f",[in intValue],[in floatValue]); if ([bn boolValue] && [dn boolValue]) ...
NSData
Poslední z "datových" tříd je třída NSData a její měnitelná podtřída NSMutableData – již jsme se s nimi také setkali. Obě representují obecný blok bytů, bez jakékoli předpokládané interpretace. Nejčastěji se nám hodí při práci s obsahem obecných souborů:
NSData *d=[NSData dataWithContentsOfFile:@"/tmp/test.txt"];
Pokud jde ovšem o větší soubor, vyplatí se vyžádat si, aby se data do paměti ze souboru nenačítala ihned, ale až ve chvíli, kdy se k nim pokusíme přistoupit – to může zajistit automaticky mechanismus virtuální paměti, který jen soubor zahrne vhodným způsobem do stránkových tabulek procesu:
NSData *d=[NSData dataWithContentsOfMappedFile:@"/tmp/test.big"];
Obecná data můžeme samozřejmě do souboru také zapsat; druhý argument určuje, zda se cílový soubor rovnou přepisuje (NO), či zda se nejprve zapisuje do pomocného dočasného souboru, a až po jeho korektním uzavření se původní soubor smaže a dočasný přejmenuje: to je o něco náročnější na místo na disku, avšak zato nemůže nikdy dojít ke ztrátě dat:
[d writeToFile:@"/tmp/test.txt" atomically:YES];
Velmi často instance třídy NSData representují textové řetězce v nějakém konkrétním kódování – připomeňme metodu dataUsingEncoding:, s níž jsme se seznámili minule (a k ní inversní initWithData:encoding:, o níž jsme se minule nezmínili).
Vytváříme-li datové objekty na základě paměťových bufferů, můžeme se rozhodnout, zda se při vytvoření instance třídy NSData mají data zkopírovat (dataWithBytes:length:) či má-li se pouze držet odkaz na původní buffer – a v tomto případě, zda se náhodou původní buffer nemá automaticky uvolnit standardní funkcí free ve chvíli, kdy je datový objekt rušen (dataWithBytesNoCopy:length:freeWhenDone:).
Paměťový buffer naopak na základě datového objektu získáme standardní zprávou bytes; jeho velikost zjistíme pomocí standardní zprávy length:
unsigned primitiveChecksum(NSData *d) { unsigned csum=0,len=[d length]; unsigned char *cp=[d bytes]; while (len-->0) csum+=*cp++; return csum; }
Často se může také hodit možnost získat nový objekt NSData jako část již existujícího, pomocí zprávy subdataWithRange: (jejímž argumentem samozřejmě je již známá struktura NSRange).
Měnitelná podtřída NSMutableData nabízí řadu služeb pro změnu svého obsahu; asi nejuniversálnější z nich je zpráva replaceBytesInRange:withBytes:length:, jež část původního objektu v rozsahu určeném strukturou NSRange zamění obsahem zadaného bufferu – a pokud je zadaná délka odlišná od původní, posune původní data za koncem nahrazované oblasti potřebným způsobem a změní velikost celého objektu NSMutableData.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|