Na video s aplikacemi z MU Promo - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Na video s aplikacemi z MU Promo

4. června 2009, 00.00 | Součástí balíčku MacUpdate Promo jsou tři aplikace pro práci s DVD a videem. Je to DVDRemaster Pro, RipIt a Multiplex. Všechny tři vám představím v tomto článku.

DVDRemaster Pro

DVDRemaster Pro nabízí tři nástroje pro práci s DVD. První je Remasterování DVD disků, druhým Export DVD disků do filmových formátů a třetím nástroj Extract pro vypreparování částí obsahů (například samostatných titulků).


Remastering

Pracuje s DVD disky, obrazy disků i složkami VIDEO-TS. Lze převádět celé disky, či jen jejich části, a u každé stopy umožňuje nastavovat kompresi (verze Pro). Poskytuje volbu cílové velikosti, výběr samotného filmu bez menu či jednotlivé části, volbu titulků a typ rekomprese. Nastavit můžeme také velikost cíle a následně disk i vypálit.


Export

Export poskytuje konvertování obsahu DVD do objemově snesitelnějších filmových formátů jako je MP4, 3GP, QuickTime, WAV a po doinstalování doplňku i OGG. Nabízí také, jak je nyní od každé slušné aplikace zvykem, přímou optimalizaci videí pro iPod/iPhone a AppleTV. Vše umožňuje také detailně nastavit. Vybírat lze jazykovou verzi audia a titulků, která bude u výsledného videa, a jednotlivé kapitoly.


Extract

Nabízí výběr jednotlivých částí DVD (video, audio, titulky) a ty extrahovat samostatně. Vhodné pro získání samotné zvukové stopy nebo titulků.

Pro pohodlnější výběr slouží i náhled videa a tvorba fronty pro převod více zdrojů postupně. Vše je přehledné a snadno ovladatelné a tento program si jistě zaslouží vaši pozornost. Pokud ji budete kupovat samostatně, tak určitě sáhněte po verzi PRO, jelikož levnější verze neposkytuje možnost nastavování komprese pro jednotlivé stopy.

RipIt

Tato aplikace pro mne byla záhadou. Informace na stránkách vývojáře mi její přesné fungování neosvětlila a tak jsem ji v balíčku kupoval jako příslovečného "zajíce v pytli".

Po spuštění aplikace se zobrazí jediné okno s obrázkem DVD mechaniky s DVD a nápisem "Insert DVD". Toto se změní po vložení DVD disku s filmem na dvě tlačítka Eject a Rip. Takže jdeme Ripovat DVD.


Ripování je doprovázeno efektní animací rotujícího disku s informací odpočítávání času na zpracování a procentem hotové práce. Po dokončení vznikne na disku soubor s příponou .dvdmedia, který má ikonu DVD Playeru. V tomto programu se také takový disk spouští. Soubor lze bez problémů využít při zálohování například v Toast Titanium.


RipIt je velmi minimalistická aplikace určená pouze ke svému jedinému účelu a to převedení filmového DVD na harddisk v nezměněné podobě, z pohledu uživatele. Na cestách tak můžete ušetřit baterii, nemusíte s sebou vozit často velmi drahá originální DVD média, či jejich kopie, a vše přehráváte pohodlně z harddisku.


Jelikož se jedná v podstatě o pouhé překopírování dat na pevný disk a "zabalení" do souboru .dvdmedia není smysluplné poměřovat s jinými aplikacemi, jelikož časy jsou v tomto téměř identické (ne-li zcela). Program má jednoduché a elegantní rozhraní, ovšem cenu 18.99 USD těžko obhájí. Proto jeho pořízení v takovémto balíčku je příjemné.

Multiplex

Tato aplikace mne upoutala na první pohled. Jejím účelem je katalogizace filmů s možností načítání a ukládání informací o každém zařazeném filmu včetně obrázku obalu.

Rozhraní má řešené efektně, viz. obrázky, a přehledně. Na výběr je z 3D stěny "stadium" s náhledy obalů nebo z jednoduchého vodorovného seznamu "single-row" (divím se, proč zde není použit CoverFlow). Multiplex lze ovládat myší i klávesnicí. Kliknutím na vybraný film se zobrazí detailní informace o něm, šipkami lze procházet katalog. Integrované je také vyhledávání v katalogu.


Ovšem všechny informace nejdříve musí program někde získat. A tím zdrojem je buď Amazon, ve kterém program vyhledává s pomocí názvů či UPC/EAN kódu, nebo můžeme dodat informace ručně (podobně jako v iTunes).

Dle mé krátké zkušenosti, lze takto přiřadit pouze informace o filmech, které vyšly na DVD. Pokud se jedná o nějakou "vykopávku", kterou jste si nahráli například z televize, a neexistuje její verze na DVD (v tomto obchodě) nedokáže Multiplex informace správně vyhledat. A to i přesto, že film existuje v obchodě na VHS. Zde pak nezbývá, než přikročit k ručnímu popisu. Myslím, že je škoda, že informace nejsou získávány současně i z některých filmových databází, případně dalších zdrojů. Pokud jde o české tituly, tak zde je samozřejmě možné jen ruční doplnění.


Pokud používáte přehrávání z DVD samotných, není problém postupně všechny disky vaší sbírky takto v Multiplexu popsat. Zde se nevyhnete nutnosti každý disk vložit do DVD mechaniky a následně jej popsat a tak dokola. Multiplex si každý vložený disk sám zařadí do katalogu.

Ideou je pěkné, přehledné a hezké rozhraní pro prohlížení a spravování sbírky DVD a filmů. Dostupné obrázky obalů však nejsou vždy ideální, a to nejen kvalitou, ale i provedením (například fotografie celého obalu včetně krabičky s částečně vysunutým diskem na bílém pozadí).


Tak nějak jsem od takovéto aplikace logicky očekával i zabudovaný přehrávač. Bohužel pokud z katalogu pustíte film, spustí se QuickTime Player, ve kterém se i přehraje. Ovšem jedná se o verzi 1.0.2 a tak se může mnohé změnit. Očekával bych i možnost načítání informací z více zdrojů, nějakou spolupráci s FrontRow a hlavně vlastní integrovaný přehrávač. Vývojáři však jsou nejspíše otevřeni návrhům, jelikož přímo z programu lze vstoupit do diskuze na webu. Na stránce produktu jsou zobrazené nejen již dostupné, ale i plánované funkce, jako je například streamování po LAN či na PS3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: