Na trh přichází nová verze Parallels Desktopu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Na trh přichází nová verze Parallels Desktopu

28. února 2007, 08.00 | Po několika beta verzích konečně přichází nová ostrá verze programu pro souběžné provozování Windows na Macu.

Programem Parallels Desktop for Mac, který umožňuje prostřednictvím virtualizační technologie souběžný běh Windows vedle Mac OS X, jsem se na MůjMacu již zabýval. Popis samotných základních principů virtualizace najdete tady. Parallels svůj Desktop stále vyvíjí, informace o vlastnostech chystané nové verze 2.5 jsem vám předložil v půlce ledna v tomto článku. Tehdy se ovšem jednalo o beta verzi, byť již dost stabilní. A včera konečně vyšla ostrá verze, zatím však jen v podobě zdarma stažitelné aktualizace pro stávající uživatele (v krabici nyní koupíte Desktop 2.2, z něhož se ovšem dá snadno aktualizovat na verzi 2.5). Máte-li na svém Desktopu zapnutou funkci automatické aktualizace, měla by se ostrá verze stáhnout sama, ručně ji lze získat odtud. (Jde o sestavení 3186 z 27. února 2007, kdybyste měli pochybnosti. Musíte však počítat s tím, že vzhledem k velkému zájmu může být server dost přetížený, včera měl několik úplných výpadků, kdy se na něj nedalo vůbec dostat a po zbytek času reagoval velice pomalu. Až opadne prvotní nápor, tak se snad vše vrátí do normálních kolejí.)

Zpráva o tom samozřejmě dorazila na většinu zpravodajských serverů, následující informace jsem sestavil z článků na Macworldu, MacObserveru a News.com.

Jak už víte z popisů beta verze, hlavní novinku tvoří režim Coherence, který dovoluje těsnou integraci aplikací Windows do prostředí Mac OS X. Zapnete-li ho, pracovní plocha Windows zmizí, aplikace Windows poběží přímo v ploše Mac OS X, a dokonce budou do jisté míry využívat dok. Podrobnosti najdete v již zmiňovaném popisu beta verze.

Téměř hladká integrace aplikací z obou systémů sice tvoří nejvýznačnější novinku, ale Desktop přináší také další vylepšení. Nově získáváte podporu rozhraní USB 2.0 včetně „Plug and Play“ fungování. Předchozí verze Desktopu podporovala jen USB 1.1, nyní tedy můžete plně využívat široké nabídky USB zařízení jako jsou externí disky, skenery a tiskárny při zachování jejich výkonu. A stačí je prostě připojit k USB portům vašeho Maca, virtuální stroje si je již přeberou, aniž byste se o něco museli starat. Program zvládá izochronní USB zařízení typu webových kamer a plné podpory se rovněž dostalo kamerám iSight u modelů Maců, co je mají.

Také CD a DVD mechaniky získaly plnou podporu. Ve virtuálních strojích nyní lze bez potíží vypalovat CD a DVD a přehrávat disky chráněné proti kopírování.

Mezi oběma souběžně běžícími systémy se dá naplno využívat tažení a upouštění, soubory a složky můžete mezi Windows a Mac OS X sdílet jejich prostým přetahováním a toto sdílení by díky urychlujícím technikám nemělo vykazovat žádné zjevné prodlevy.

Síťové funkce lze používat prakticky stejně jako na skutečných strojích, takže virtuální stroje půjde bez potíží připojit obvyklým způsobem k Internetu, navíc Desktop dokáže více IP adres virtuálních strojů zakrýt pod jedinou IP adresu pro vnější svět, čímž případnému útočníkovi ztížíte cestu k virtuálním strojům.

Desktop se pochopitelně používá především k souběžnému provozování Windows, a to všech verzí, včetně Windows Vista. Pro Vistu jde vytvořit nový virtuální stroj, anebo na ni můžete přejít ze své už existující instalace Windows XP, přičemž se zachovají původní nastavení. Vedle Mac OS X ovšem lze takto souběžně provozovat i jiné operační systémy pro x86 stroje, třeba Linux, Solaris, *BSD a tak podobně, nová verze zlepšuje též jejich podporu. Avšak pro Windows se navíc nabízí instalační pomocník Installation Assistant, kterým Windows pod Desktop nainstalujete v pouhých třech krocích, tedy svým způsobem snáze než na fyzickém PC (asistent si Windows nastaví sám podle simulovaných parametrů virtuálního stroje). Desktop je samozřejmě připraven pro spolupráci s Mac OS X Leopard, programátoři Parallels spolupracují s Applem dosti úzce, takže mají zajištěn přístup k potřebným informacím.

Novinek program přináší ještě mnohem víc, zevrubný popis vlastností Desktopu najdete tady, seznam nejnovějších doplňků a oprav pro ostrou verzi vypisuje tato stránka.

Nemohu ovšem nezmínit několik nástrojů usnadňujících práci s virtuálními stroji a instalacemi operačních systémů. Desktop velice dobře spolupracuje s Boot Campem. Diskové oddíly Windows vytvořené pro Boot Camp umí používat jako své virtuální disky, takže není nutné Windows instalovat dvakrát, jestliže užíváte jak Boot Camp, tak Desktop. Mezi oběma způsoby provozování Windows lze velice snadno přecházet.

Opravdu úžasné možnosti přináší nový migrační nástroj Transporter. Máte-li již PC s Windows, nastavené a osazené aplikacemi, Transporter dokáže převzít obsah jeho disku a zpracovat ho do podoby virtuálního stroje pro Desktop (v podstatě jde o soubor diskového obrazu). Takto vytvořený virtuální stroj potom přenesete na svého Maca pod Desktop a můžete s ním začít ihned pracovat, aniž byste něco instalovali či nastavovali. Stejným způsobem lze přenášet instalace mezi různými stroji, například ze stolního počítače na notebook. Transporter rovněž dokáže pracovat s virtuálními stroji konkurenčních virtualizačních programů (třeba VMWare Workstation či Microsoft Virtual PC, jež se nabízely již pro PowerPC Macy). Právě zde se projevuje jedna z hlavních výhod virtualizace, která umožňuje oddělení softwarového virtuálního stroje od jeho fyzického nosiče.

Parallels Desktop 2.5 poskytuje opravdu hodně nových a užitečných věcí, avšak jedna slabina mu přece jen zůstává. Jak jsem upozorňoval už v popisu beta verze, prozatím nepodporuje 3D grafiku. Virtuální stroj nabízí simulaci pouze velice omezené 2D karty, ta však díky využití virtualizační technologie IVT v procesorech Intelu zajišťuje celkem slušný výkon. Windows Vista tedy budou fungovat, ale nikoli jejich nové uživatelské rozhraní Aero, jež 3D grafiku vyžaduje. Ovšem i tady se blýská na lepší časy. Mluvčí Parallels, Benjamin Rudolph totiž serveru News.com potvrdil, že „podpora pastvy pro oči“ Visty „je vzdálená jen několik měsíců“. Podle dosavadních výsledků Parallels tedy můžeme doufat, že koncem roku bude k dispozici verze Desktopu dovolující zcela plnohodnotné provozování Windows. (Prozatím to jde řešit Boot Campem, například pro hry.)

Cena Desktopu se nemění, zůstává na 79,99 USD, přičemž stávající uživatelé mají tuto aktualizaci zdarma. Desktop for Mac se prodává i u nás, dokonce v lokalizované české verzi. Další možnost koupě se nabízí tady. Oba prodejci jistě poskytnou potřebnou podporu. (Anglická aktualizace se totiž s nainstalovanou českou verzí nesnáší příliš dobře, dočasně ji lze provozovat jako zkušební verzi, časem se snad najde vhodnější řešení.) V obou případech Desktop 2.2 pořídíte za necelých 2100 Kč. Tato cena samozřejmě nezahrnuje licenci Windows, tu si musíte pořídit sami, navíc v případě Visty budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, za to ovšem Parallels nemůže.

Pokud potřebujete na svém Macu souběžně provozovat také aplikace Windows, stále se Parallels Desktop jeví jako nejvhodnější řešení. Touto novou verzí své virtualizační konkurenty opět předběhl o několik délek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: