Na Macu mini má Apple údajně nižší než obvyklou marži a chystá se zlevnit také iMacy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Na Macu mini má Apple údajně nižší než obvyklou marži a chystá se zlevnit také iMacy

29. června 2009, 00.00 | Firma iSuppli vypracovala též odhad výrobních nákladů levnějšího Macu mini a došla k závěru, že marže Applu u něj vychází citelně nižší, než bylo zatím u Maců obvyklé. A AppleInsider tvrdí, že se na podzim dočkáme rovněž levnějších iMaců.

Analytická firma iSuppli, jež proslula hlavně svými analýzami výrobních nákladů různých elektronických přístrojů (v případě Applu věnovala pozornost hlavně iPhonu a iPodům, minulý týden přilákala pozornost médií svou analýzou výrobních nákladů iPhonu 3GS), se nezastavila u mobilních zařízení Applu a podívala se také na Mac, konkrétně na v březnu modernizovaný Mac mini, rozebrala základní model za 599 USD (cena v USA, u nás stejný stroj přijde na 17 500 Kč) a pokusila se určit jeho výrobní náklady (vlastní studie iSuppli není volně přístupná, její web odkazuje na zmíněný článek AppleInsideru).

003mm03032009f.jpg

Analýza výrobních nákladů Macu mini

Do nitra nového Macu mini se zvědaví zájemci podívali již v březnu, proto se zde zaměříme spíše na ekonomickou stránku věci.

Vedoucí analytik iSuppli Andrew Rassweiler podotýká, že narozdíl od stolních počítačů většiny značek Macy mini a vlastně celá řada stolních Maců (tím ovšem myslí iMacy, Macy Pro představují samostatnou kategorii) rozsáhle využívají mobilní komponenty určené pro notebooky. To dovoluje, aby Macy mini a další stolní Macy měly štíhlý design, kompaktní rozměry a nízkou spotřebu energie. Avšak zároveň použití takovýchto komponent, spolu s dalšími faktory zvyšujícími náklady, vede k počítačům, jejichž výroba vychází dráž (ve srovnání s běžnými stolními PC).

12mm06032009f.jpg

iSuppli dále připomíná, že přes rozsáhlé nasazení mobilních komponent a značný důraz na úsporu energie Mac mini nabízí poměrně vysoký výkon (to dokazují benchmarkové testy), poukazuje na to, že stroj užívá 110wattový externí zdroj, zatímco předchozí model jen 85wattový zdroj.

Kvůli vyššímu výkonu tak sice vzrostl maximální příkon stroje, na druhou stranu, díky opatřením v rámci ohledů na životní prostředí, se spotřeba v nečinnosti snížila na pouhých 13 wattů (čímž se Apple přirozeně nezapomíná pochlubit, „zelenost“ nových Maců tvoří důležitou součást jejich marketingu).

Rozhodující vliv na celkové náklady mají mobilní komponenty

Jak již bylo řečeno, Mac mini ve značné míře využívá komponenty určené pro mobilní počítače (tedy notebooky). A to se projevilo v nákladové analýze, začíná to už u mikroprocesoru Intel Core 2 Duo P7350, což je mobilní čip. V Macu mini nalezla iSuppli verzi taktovanou na 2 GHz, jejíž cenu pro Apple (jedná se pochopitelně o dodavatelské ceny pro výrobce počítačů, nikoli pro koncové zákazníky) odhaduje na 118,35 USD.

Další významnou komponentu pocházející z mobilního světa představuje čip MCP79 NVIDIe (iSuppli mluví o grafice GeForce 9400M, ta ovšem tvoří jen část daného čipu, který navíc sdružuje další funkce čipové sady, zejména I/O funkce), stejnou čipovou sadu užívají také všechny nové notebooky Applu. Zde iSuppli předpokládá cenu 65,16 USD.

A pak tu máme opět pro notebooky určený 2,5” pevný disk a nízkoprofilovou optickou mechaniku. Disk Hitachi o kapacitě 120 GB by měl stát 46 USD, zatímco DVD vypalovačka Pioneer 32 USD.

18mm06032009f.jpg

WLAN/Bluetooth modul Broadcoamu pro bezdrátové připojení iSuppli ocenila na 18 USD, napájecí adaptér na 14,25 USD a 1GB SO-DIMM modul DDR3 RAM na 10 USD. Něco samozřejmě stojí též vlastní základní deska a hliníkové pouzdro, když se k tomu připočtou ještě další jmenovitě neuvedené komponenty, vycházejí materiálové náklady levnějšího Macu mini na 376,20 USD. Samotná výroba (montáž) by měla přijít na 10,94 USD, takže celkové výrobní náklady základního modelu Macu mini činí 387,14 USD.

Podrobný přehled jednotlivých komponent a jejich cen a celkové součty nabízí tato tabulka.

/isuppli_mini_table

Na zvyklosti Applu nízká marže

Má-li iSuppli správné údaje, potom hrubá marže Applu na základním modelu Macu jen o málo přesahuje 200 USD, a to ještě před započtením dalších nákladů na vývoj hardwaru, na různé licenční poplatky, na vývoj softwaru (operačního systému Mac OS X a přiložených aplikací), na instalaci a testování softwaru a pochopitelně také na distribuci a marketing.

Jistě, proti levným neznačkovým PC (o strojích typu „nettop“, tedy „stolních netboocích“ ani nemluvě) pořád jde o značně vysokou marži, jenže ve srovnání s jinými Macy (natož s nedotovanými iPhony nebo s iPody) je skutečně o hodně nižší.

Zároveň se však ukazuje, že na vyšším modelu Macu mini za 799 USD (který sice iSuppli nezkoumala, ale ze zmíněné tabulky nákladů lze ledacos odvodit) už marže Applu vychází mnohem vyšší, protože 1 GB RAM navíc a větší (320GB) disk rozhodně náklady příliš nezvýší (a ničím jiným se oba modely ve standardních konfiguracích neliší).

A tak pokud nedojde k významnému zlevnění komponent, sotva se dá čekat, že by Apple ceny stávajících Maců mini ještě snížil (ledaže by stlačil své marže tak, aby skutečně „byly tenké jako žiletka“, jak některé weby poněkud nadneseně komentovaly zprávu iSuppli, ovšem to již je mnohem pravděpodobnější změna termodynamického stavu entity obecně známé jako peklo).

Apple by na podzim měl uvést levnější iMacy

Levnějších Maců mini se tak asi v dohledné době nedočkáme, ale iMaců možná ano. Apple v poslední době přece jen ceny svých počítačů snižuje (přinejmenším v USA, ceny v jiných zemích hodně ovlivňuje současná rozkolísanost měnových kursů a různé další faktory), což dokázal novými MacBooky Pro a inovovaným MacBookem Air, uvedenými na konferenci WWDC 2009.

Server AppleInsider tvrdí, že podobně se Apple zachová také v případě svých stolních strojů s integrovaným monitorem, tedy iMaců. Levnější Macy tento server sliboval již na jaře, Apple se prý už tehdy, vzhledem k vývoji situace na trhu osobních počítačů, rozhodl k menšímu zlevnění jak notebooků, tak iMaců, aby dále zvětšil svůj podíl na trhu.

007mm03032009f.jpg

V případě notebooků se tahle předpověď naplnila, nové MacBooky Pro a MacBook Air se skutečně prodávají za ceny o 100 až 300 USD nižší než předchozí srovnatelné modely (a současně nabízejí lepší výbavu a další změny).

iMacy byly modernizovány letos v březnu spolu s Macy mini, na podzim však má dojít k další modernizaci a podle zasvěcenců znalých poměrů v Applu by inovace měl doprovázet obdobný pokles cen o 7 až 10 procent jako v případě nedávno uvedených modernizovaných notebooků.

Apple si přirozeně slibuje, že to dále oživí poptávku po jeho strojích, v případě notebooků to zřejmě opravdu zabralo, protože podle tchajwanského serveru DigiTimes, dobře informovaného o tamních poměrech na poli výroby osobních počítačů, firma Quanta Computer (jež zajišťuje výrobu notebooků řady známých značek) zesiluje dodávky notebooků díky zvýšeným objednávkám Applu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: