MS PowerPoint 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

MS PowerPoint 2004

26. srpna 2004, 00.00 | Chcete někomu prodat vaše nápady, úspěchy, prodejní strategie a jedinečné služby? PowerPoint představuje ideální způsob, jak toto vše shrnout do jednoho souboru, usadit diváky do křesel a pomocí dataprojektoru předvést velkou show! Dokáže nový PowerPoint porazit na hlavu konkurenta Keynote od Applu?

Práce s novým PowerPointem je oproti předchozí verzi X doslova procházka růžovým sadem. Tam, kde jste se před rokem vztekali nad přepínáním klávesnice či neschopnosti programu udržet si český font v dalším textovém boxu, se dnes soustředíte pouze na svoje myšlenky a nápady. PowerPoint práci usnadňuje, ne naopak: to vše díky úplné podpoře regionálních sad písem Unicode. Stejně jako Word, o kterém jsem psal minule, je i PowerPoint oproti starší verzi viditelně rychlejší a stabilnější. PowerPoint 2004 nepřináší tolik vylepšení jako Word, nicméně alespoň jsou to funkce, které vysloveně chyběly. Dokáže díky nim PowerPoint zvítězit v oblibě nad Keynote?

Poznámka: MS PowerPoint používám 1-2x za měsíc již 3 roky. Přesto není tento článek vyčerpávající recenzí všech možností tohoto programu (vkládání filmů, automatické prezentace, tvorba nových template atd.), které jsou tak rozsáhlé, že by důkladné testování zabralo týden soustředěné práce. Berte prosím můj článek jako výtah toho nejdůležitějšího, co PowerPoint 2004 běžnému uživateli přinese nového, a to hlavně ve srovnání s minulou verzí X.

Novinky
Jedinou zásadní novinkou PowerPointu 2004 je podpora regionálních sad písem Unicode, i když se na ní čeští uživatele počítačů Apple dívají spíš jako na opravu chyby než novinku. Ostatní přidané funkce jsou jen drobnostmi, které by mohly být součástí updatů, nikoli nové verze. Pojďme se podívat na nejviditelnější z nich:

Presenter tools
Napadlo vás někdy, proč na obrazovce svého počítače vidíte to samé jako vaše publikum, což vás nutí sledovat čas na hodinkách a poznámky mít napsané v ruce? Nový PowerPoint přináší funkci Presenter tools, která umožní v průběhu prezentace sledovat přednášejícímu na obrazovce počítače odlišný obraz, než vidí publikum na projekčním plátnu. Presenter tools je vlastně soustava oken, která v první řadě ukazuje čas, který běží od spuštění prezentace (bohužel se nedá v průběhu anulovat). Pod hodinami je přehled slaidů (náhledy), takže vidíte vždy dva následující. To považuji za klíčové – umožní vám to navnadit publikum na následující slaid, aniž by měli možnost ho vidět (a nevěnovat vám pozornost). Poslední velmi užitečnou věcí je možnost psát pod slaid poznámky, které vidíte jen vy. Odpadá tím nutnost svírat v ruce tištěnou prezentaci s poznámkami psanými tužkou.


Opravdu užitečná věc: v průběhu prezentace máte absolutní kontrolu nad časem, posloupností slaidů a poznámkami.

Formatting palette
Formatting palette doznala ze všech programů MS Office největších změn právě v PowerPointu. Nyní můžete vkládat slaidy, měnit rozvržení a témata slaidů přímo z Formatting palette, což je nesmírně praktické. Odpadá tím nutnost mít v horní části programu rozsáhlý toolbar. Díky nové položce Shadow lze měnit průsvitnost objektů a písmem, přidávat stíny a různě je naklánět – tady je vidět jasná inspirace programem Keynote. Navíc lze nastavit, aby Formatting palette zprůhledněla, když s ní určitý počet sekund nepracujete – uvolníte si tak místo na monitoru.


Práce s fonty je snazší díky možnosti určovat průsvitnost fontu, stín a jejich velikost.

Templates and clip art
Přímo ve Formatting palette nyní najdete nabídku, díky které můžete jedním kliknutím měnit designová témata prezentace. Navíc tato témata vidíte přímo v náhledech, tudíž nebudete tápat a volit ta, o kterých dopředu víte, že nejsou vhodná. Nově jich PowerPoint přináší více než 100, ale popravdě je jich většina nepoužitelná. Lépe řečeno: jsou atraktivní na pohled, horší v případě, kdy upřednostňujete přehlednost. Díky záložce Add Objects ve Formatting palette máte možnost vkládat clip arty, jejichž rozšířenou galerii najdete v PowerPointu 2004. Smysl pro vás bude mít hlavně v tom případě, že v ní budete schraňovat své vlastní objekty a obrázky.


Více než 100 nových barevných předloh, z nichž použitelná je málokterá.

Animations and transitions
V PowerPointu 2004 bylo přidáno 219 animačních efektů a 17 přechodů, včetně známé a oblíbené Cube z Keynote (Microsoft tvrdí, že to jsou exkluzivní Mac-only 3D animace). Přechody jsou však mnohem hůře animované než v případě Keynote a právě efekt Cube vypadá spíše jako parodie na Keynote. Nicméně animace jsou lepší a jistě je oceníte pro zatraktivnění své prezentace. Nový PowerPoint přidává i podporu Open GL pro lepší rendrování animací.


PowerPoint nabízí 219 animací a 17 přechodových efektů – některé znáte z Keynote.

Keynote versus PowerPoint
Keynote je odrazem filozofie Apple: jednoduchý, přehledný a úsporný. Nabízí vám jen to, co skutečně potřebujete, plus pár nástrojů na to, abyste z tohoto mála udělali velký cirkus. PowerPoint ze stáje Microsoftu je pravý opak: komplexní a komplikovaný. Nabízí vám spoustu nástrojů pro tvorbu prezentace, ale v komplikovaném prostředí mnoha menu a nabídek. Svoji komplexnost ale nedokáže ve výsledku – při prezentaci – prodat tak, jako Keynote. Ovšem Keynote si, v kontrastu se svojí jednoduchostí, vybírá poměrně krvavou daň: rychlost. Jen pro příklad: PowerPoint se spouští na mém iBooku G3 800 MHz 4 vteřiny, Keynote 10vteřin. Keynote se běžně zpomaluje s narůstajícím počtem slaidů, a to včetně psaní, které pak zaostává za údery do klávesnice. PowerPoint zůstává při stejném dokumentu stále rychlý. Za velkou nevýhodu považuji fakt, že dokumenty vytvořené PowerPointem v sobě nesou typické znaky a každý manažer je pozná na sto honů. To znamená, že ztrácíte moment překvapení v podobě „exkluzivity“. V tom se neliší PC verze PowerPointu od verze pro Apple. Zatímco dokument vytvořený v Keynote vypadá nezvyklý a elegantnější, a pokud je vaším cílem někoho ohromit, pak doporučuji Keynote. Dokumenty exportované z Keynote do formátu .ppt se nyní zobrazují korektně a takřka 1:1, tudíž se nemusíte bát, že by vaši prezentaci druhá strana nemohla upravovat.

Keynote
- rychlost
- nabídka nástrojů pro práci s prezentací
+ jednoduchost
+ neokoukanost prezentace

PowerPoint
+ rychlost
+ komplexnost
+ kompatibilita
- okoukanost
- prostředí Microsoftu

Koho považujete za vítěze vy? A který program skutečně použijete, pokud chcete rychle a efektivně vytvořit prezentaci? Ať už je to jakkoliv, PowerPoint nastupuje pro rok 2004 ve skvělé kondici a je připravený porvat se s každým vaším úkolem, aniž byste se vy museli prát s PowerPointem.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Unicode

Autor: Jakub Muž

Založeno: 26.08.2004, 00:23
Odpovědí: 0

Jen dotaz, když už v tom pořád něco děláte :-) Funguje korektně kopírování českých znaků z PP do TextEditu a obráceně? Můžete to prosím ověřit?

Odpovědět na příspěvek

RE: Unicode

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 26.08.2004, 01:12

Tak tento test ma zaujal, kopirovanie z PP do TextEditu bez problemov s diaktitikou, zachovane bold, italic, font aj velkost pisma. Kopirovanie naopak z TextEditu do PP so slovenskou klavesnicou neskopiruje sa spravne, hadze na zaver nejake korejske alebo cinske znaky, ak napisem text s SK klavesnicou, prepnem na US a az potom skopirujem text, prenos funguje
diakritika, italic, bold, akurat nedodrzi vybrany font.
Pisat s diakritikou na US klavesnici bohuzial neviem, takze nemozem odskusat poslednu teoreticku variantu.

Odpovědět na příspěvek

Co mi vadi

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.08.2004, 00:23
Odpovědí: 0

Predem priznavam, ze nemam zadne zkusenosti s touto verzi PowerPointu. Proto bych se chtel zeptat na par veci, ktere delaly jine verze a ktere mi velice vadily:
1) Umi uz konecne pracovat s pismy, nebo stale dela ty neskutecne pitome proklady mezi znaky?
2) Vzhledem k tomu, ze prezentace jsou prakticky jen pro obrazovku, da se nejak jednim prikazem prepocitat vlozene obrazky do obrazovkoveho rozliseni? Osobne nechapu, proc to tam doposud neumel :-(
3) Lze udelat prenositelnou verzi, ktera by sla promitat i jinde? Typicky problem - firemni prezentace s firmnimi pismy, kterou potrebuji prezentovat na jinem pocitaci. Take nechapu, proc s touto klasickou situaci v Mikrosrotu doposud nepocitali...
Jinak co se tyka srovnani, tak osobne si myslim, ze prime srovnani Keynote a PowerPoint moc nelze delat. Preci jen ma PowerPoint naskok mnoho let a verzi. Keynote je prozatim v prvni verzi. Z tohoto pohledu si myslim, ze je mnohem lepsi. Nejvetsi jeho plus je vyrazne prijemnejsi a intuitivnejsi ovladani (mluvim za sebe), z PP rostu...

Odpovědět na příspěvek

RE: Co mi vadi

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 26.08.2004, 17:06

1) Ano, proklady nedela.
2) Ne, take me to trapi, je nutne je preulozit v jinem programu.
3) Ano, ale musis to exportovat do PDF, coz asi neni uspokojiva odpoved :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co mi vadi

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.08.2004, 21:07

Alespon ty proklady... To jim to ale trvalo let, nez takovou zakladni vec vyresili.

Docela by me zajimalo, jestli nekdo premysli nad pouzitelnosti v praxi. Dost o tom pochybuji... :-(

Odpovědět na příspěvek

Jednoznacne Keynote

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 26.08.2004, 01:27
Odpovědí: 0

Po nainstalovani MS Officu 2004 som mal PowerPoint pusteny len asi dvakrat a este dnes raz pre odskusanie testu (vid Jakubov prispevok), za pochvalu stoji akurat pridanie drop shadow, a presenter tools. Ale od uvedenia Keynote som uz v PowerPointe nepracoval. Co sa tyka rychlosti na eMac-u 1.25 GHz spustenie po dialogove okno PowerPoint 2 s, Keynote 3 s. Taktiez som uz mal prednasku so 60 slide-ami a nepozoroval som pokles rychlosti. Jednoznacne princip cutout-ov v Keynote a hlavne ich vysledok je ovela efektivnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jednoznacne Keynote

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 26.08.2004, 16:58

Je mozne, ze na procesoru G4 1.25 je to jinak, ale na G3 800, 512 RAM, je Keynote pro POHODOVOU praci nepouzitelny. Skutecne zaznamenavam zpomalovani reakce na udery do klavesnice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jednoznacne Keynote

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 26.08.2004, 18:02

Oni skoro vsetky tie apple soft vyzaduju relativne novsie procesory najlepsie G4 od
1 GHz, na mojom starom PB Lombard G3 333 Mhz
som mal Keynote len na testovanie co dokaze, ale
pouzitelny na pracu naozaj nebol, na tej G4 je
to ale slape ovela lepsie

Odpovědět na příspěvek

Ale fuj

Autor: pixy Muž

Založeno: 26.08.2004, 11:49
Odpovědí: 0

Nevim, jestli si dela vetsi ostudu autor nebo korektor (pokud MujMac nejakeho ma), ale "slajd" se pise "slide"... Jeste mi tam chybi "Slaid Shau"...

Odpovědět na příspěvek

RE: Ale fuj

Autor: nemo Muž

Založeno: 26.08.2004, 12:40

Tak tady bych se autora zastal:

V cestine neznam dobry puvodni ekvivalent pro "slide".
Bezne se toto slovo sklonuje. Jen si zkuste jej nesklonovat.
Tak proc nepocestit i pravopis?
Take dnes obvykle nepiseme "feuilleton" a (skoro) nikoho to nepohorsuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ale fuj

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 26.08.2004, 16:40

A co takto slide=snimek

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ale fuj

Autor: nemo Muž

Založeno: 26.08.2004, 17:29

Jenze snimek je neco jineho.

Muzete mit treba na tretim slajdu druhy snimek z dovelene.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ale fuj

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 26.08.2004, 20:18

Nepovedal by som. V produktoch Macromedie ako je napr. Director alebo Flash sa tiez jeden "zaber" nazyva "frame" (teda snimok), pricom na nom moze byt umiestnene video, foto atd.
A na dalsom opat nieco ine.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ale fuj

Autor: MN Muž

Založeno: 26.08.2004, 15:19

Lidi, tento clanek neni o cestine, ale o PowerPointu. At si kazdy pouziva vyrazy jak je zvykly. Jazyk je prece primarne urcen k tomu, aby se lide mezi sebou mohli dorozumivat, ne k tomu, aby o nem lide meli diskutovat.

Mam jen k clanku poznamecku. Nepochopil jsem jestli je to predstaveni produktu (asi jo), nebo omezena recenze, nebo srovnavaci test (to doufam ne). Asi by melo byt v uvodu oznameno jaky je cil clanku. Navic clanek na mne pusobi ponekud tendencne.
Osobne by mne zajimal podrobny test baliku MsOffice 2004, ale k tomu asi na techto strankach neni prostor. Asi to zabere spoustu casu, na druhou stranu tento balik neni uplne "za daco" a mozna by si lidi radi precetli dukladny test, nez by si neco takoveho koupili.
Nic ve zlem, jen podnet :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ale fuj

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 26.08.2004, 16:46

Je to ta prvni varianta: predstaveni produktu. V prvnim, uvodnim clanku o celem baliku Office jsem toto zvlaste zduraznoval: za podrobnou recenzi nemam dostatek casu, takze jsem nabidnul redakcni MujMaca alespon takovehle predstaveni toho nejzasadnejsiho, co v novem Office najdete. Prave proto v kazdem clanku upozornuji na to same v poznamce hned za prvni odstavcem. Dukladne testovani by si balik Office jste zaslouzil, protoze ho vetsina pouziva takrka denne, ale myslim, ze to neni v casovych moznostech zadneho z autoru MujMaca, protoze vsichni pisi ze sveho volneho casu a berou to jako konicka, ci "dobrocinnost" pro Mac komunitu. Pro podrobne recenze doporucuji zahranicni servery.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ale fuj

Autor: MN Muž

Založeno: 26.08.2004, 16:59

OK, zahranicni servery jsou sice fajn, nicmene kancelarsky balik je pomerne hodne ovlivnen lokalnim prostredim...
Nicmene chapu, ze casove moznosti autoru jsou omezene, ale je to skoda...

Odpovědět na příspěvek

RE: Ale fuj

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 26.08.2004, 16:51

Castecne ti musim dat za pravdu: slajd zni hrozne. Nicmene cestina to dovoluje: clanek prosel profesionalni jazykovou korekturou a konkretne o tomto jsme se s korektorkou bavili. Nikdy jsem tyto veci neresil, ale posledni dobou, pri psani recenzi na programy a pocitace me furt otravuji vyrazy, ktere nevim, zda psat anglicky (jako napr. nazvy kapitol - nove funkce v programu) nebo cesky. Leckdy jsou to vyrazne zdomacnele, sklonujeme je, nekdy zase ne - co treba Apple (Applu?), MujMac (na MemMacu, spravne na SvemMacu??), PowerPoint (PowerPointu???), atd. Zkus se nad tim zamyslet a prijit s nejakou resenim...

Odpovědět na příspěvek

RE: Ale fuj

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 26.08.2004, 16:54

Castecne ti musim dat za pravdu: slajd zni hrozne. Nicmene cestina to dovoluje: clanek prosel profesionalni jazykovou korekturou a konkretne o tomto jsme se s korektorkou bavili. Nikdy jsem tyto veci neresil, ale posledni dobou, pri psani recenzi na programy a pocitace me furt otravuji vyrazy, ktere nevim, zda psat anglicky (jako napr. nazvy kapitol - nove funkce v programu) nebo cesky. Leckdy jsou to vyrazne zdomacnele, sklonujeme je, nekdy zase ne - co treba Apple (Applu?), MujMac (na MemMacu, spravne na SvemMacu??), PowerPoint (PowerPointu???), atd. Zkus se nad tim zamyslet a prijit s nejakou resenim...

Odpovědět na příspěvek

problem s diakritikou

Autor: majo Muž

Založeno: 06.10.2005, 23:27
Odpovědí: 0

Zdravim, skusal som powerpoint a ked potrebujem vlozit znak s diaktitikou, zadam dlzen tak vyhodi chybu, priame zadanie znaku s s diakritikou(klavesy 1 az 0 a podobne) funguje OK, aj kopirovanie z inej aplikacie funguje, nevie niekto poradit ako to vyriesit ?

Odpovědět na příspěvek

RE: problem s diakritikou

Autor: janik Muž

Založeno: 20.11.2005, 21:40

Hej..inak aj ja som to mal na Tigrovi...na pantherovi to ide normalne..switchnul som spat...plus aj Lingea Lexicon mi blbol
a nikto to nevie vyriesit..ani update...bolo by dobre ak by sa niekto na to pozrel blizsie!!!
lebo tiger je vcelku fajn..ale asi pockam...kym sa to fixne

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: