Motorola sní o nové G4 1GHz - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Motorola sní o nové G4 1GHz

12. října 2000, 00.00 | Již opravdu hodně dlouho všichni čekají, kdy Motorola konečně prolomí svoje mlčení a přijde s výrazně rychlejší verzi procesorů G4. Ten okamžik nastal, ale vlastně jen na půl.

Dnešní svět je hektický a přináší celou řadu paradoxních situací. Lidé pijí mléko bez laktózy, kouří cigarety bez nikotinu a věčně se hádají, kdo má výkonnější počítač. Všechno jsou to možná malichernosti, ale soudobá ekonomika je postavena na uspokojení potřeb zákazníka. A to může být problém, protože mínění zákazníků je hodně vrtkavé a poměrně snadno lze ovlivnit jasnými hesly.

Odvěký boj mezi uživateli PC a Macintoshů je vždy kořeněn hádkami o výkonnosti počítačů a jejich procesorů. Přestože Steve Jobs na letošním AppleExpu teatrálně demonstroval o kolik je PowerPC G4 na 500Mhz rychlejší než nějaké Pentium 1GHz, i on sám si musí uvědomovat stále patrnější problém počítačů Apple. Ono totiž nejde ani tak o výkon, ale o to, že G4ka prostě zatím došplhala pouze na 550Mhz, přestože konkurenční Intel pokořil již 1Ghz hranici. Zde nastupuje psychika zákazníků, pro které se takto propastný rozdíl ve frekvencích stává nepochopitelným, bez ohledu na praktické důsledky. Možná i zde bude zakopaný pes, který způsobil neočekávaně nižší prodeje, než Apple předpokládal.

Apple tradičně spolupracuje s Motorolou, která zajišťuje výrobu procesorů pro většinu počítačů Macintosh. Bohužel Motorola ne vždy dokáže zajistit adekvátní dodávky, připravenost výrobních linek a v poslední době ani vývoj. To si Apple zřejmě uvědomuje, a proto spolupracuje i s IBM, tedy dalším velkým hráčem. Bohužel zřejmě ze strategických důvodů procesory G4 padly na bedra Motoroly, která si s nimi aktuálně zřejmě neví příliš rady. To je situace nemilá a Apple, finančníci i zákazníci již poměrně dlouho čekají na rázné řešení. Toho se bohužel nedočkali ani na Apple Expu a nyní místo něj přišlo pouze jakési polovičaté řešení.

Společnost Motorola ohlásila u příležitosti Mikroprocesorového fora start programu Apollo. Jeho cílem je nová generace procesorů PowerPC G4, u kterých by konečně mělo dojít k prolomení hranice 1Ghz. Základem programu je výrobní technologie s přesností 0,18 mikronu založená na mědi a novém výrobním postupu SOI. Jedná se tedy o moderní technologii, na kterou se u G4ek čekalo. Navíc by nové procesory měly disponovat 36bitovou paměťovou adresací a zvýšenou přenosovou rychlostí mezi vyrovnávací pamětí první a druhé úrovně. Nebude chybět ani vestavěná podpora multiprocesoringu či technologie AltiVec. Vysloveno systémovou lahůdkou je pak podpora L3 vyrovnávací paměti o kapacitě až 2MB na jeden procesor s variabilní rychlostí sběrnice.

Nezní to špatně že? Bohužel celé oznámení je tak trochu nepovedené. Zaprvé Motorola opět neoznámila ani termín zahájení dodávek, ani ceny. Je sice pěkné říct, že v plánu je 1Ghz G4ka, ale když se neví kdy, tak jsme tam, kde jsme byli. Navíc na té samé konferenci Intel fyzicky předvedl 1,4 Ghz Pentium, což je další hřebíček do rakve Motoroly.

Je nesporným faktem, že procesor G4 je povedeným kouskem techniky. Otázkou však zůstává, zda to zákazníci ocení, a hlavně zda budou mít trpělivost s Motorolou a potažmo s Apple. Intel chytře rozehrál frekvenční závody, ve kterých vítězí na plné čáře. Ve stínu snadno prezentovatelné frekvence je pak těžké hovořit o kvalitě, aplikačním výkonu či dalších argumentech stále hovořících pro PowerMac. A když to tak půjde dál, tak bude stále těžší hledat nové uživatele pro Apple a to bychom jistě nikdo nechtěli.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: