MonoTouch dovolí vyvíjet .NET aplikace pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

MonoTouch dovolí vyvíjet .NET aplikace pro iPhone

18. září 2009, 00.00 | Novell vydal vývojový rámec pro iPhone, který umožní vyvíjet aplikace platformy .NET pro kapesní přístroje Applu, aniž by to porušovalo jeho přísné licenční podmínky.

Vývoj aplikací pro iPhony a iPody touch Apple podmiňuje mnoha omezeními, zatím bylo možné používat jen jeho vývojové prostředí a vytvořené aplikace se musí distribuovat přes jeho obchod App Store a zdaleka ne každá z nich do tohoto obchodu bude vpuštěna (i když Apple tvrdí, že podíl odmítnutých titulů tvoří pouze několik procent).

Tento týden však Novell uvolnil vlastní vývojové prostředí pro iPhone, jež by mělo podmínkám Applu vyhovět.

MonoTouch umožní vyvíjet pro iPhone v C# a dalších .NET jazycích

V pondělí oznámil vydání vývojového rámce MonoTouch, který dovoluje psát aplikace pro iPhone prostředky platformy .NET Microsoftu. Tato platforma se sice všeobecně spojuje s Microsoftem a tedy hlavně s Windows, ale Novell už delší dobu vyvíjí Mono, otevřenou implementaci prostředí Microsoft .NET Framework použitelnou na systémech unixového typu (Linuxu, Mac OS X, a podobně).

MonoTouch umožní vývoj aplikací iPhonu s pomocí jazyku C# a dalších programovacích jazyků platformy .NET, vývojáři tak budou moci využít své dosavadní znalosti a případně i části již hotového kódu k vývoji pro iPhone, bylo ovšem třeba zajistit, aby výsledné aplikace vyhovovaly licenčním podmínkám Applu a měly naději dostat se na App Store.

AOT kompilace obchází omezení Applu

Apple zakazuje v aplikacích App Store mechanismy dovolující vykonávání dalšího kódu, což vylučuje nestandardní běhové systémy, JIT (just-in-time) kompilátory a interprety bytového kódu. To na první pohled vypadalo jako nepřekročitelná překážka pro Mono, protože obvykle využívá model JIT kompilace, kdy se bytový kód převádí do vlastního kódu cílové platformy až v běhové fázi.

Ale kompilátor podporuje i alternativní model AOT (ahead-of-time), který převede do vlastního kódu cílové platformy jazyk .NET CIL (Common Intermediate Language – obecný zprostředkující jazyk) již v době kompilace. A takto lze Mono aplikace staticky zkompilovat do spustitelných souborů nevyžadujících virtuální stroje či jiné běhové komponenty zakazované Applem.

Tento mechanismus už nyní využívá řada her pro iPhone postavených na 3D jádru Unity. To rovněž užívá AOT kompilaci a přijetí mnoha her s tímhle jádrem na App Store dokazuje, že Apple dané řešení považuje za přijatelné.

Uživatelské rozhraní se píše přímo pro iPhone

MonoTouch je určený pouze pro iPhone, proto nezahrnuje podporu technologií WinForms či WPF pro tvorbu uživatelského rozhraní .NET aplikací. Místo toho nabízí vazby na widgety uživatelského rozhraní Cocoa a další standardní API rozhraní iPhonu. Výsledné aplikace tak budou vypadat úplně stejně jako aplikace vytvořené s pomocí vývojářské sady Applu a nebudou od nich rozeznatelné. To ovšem zároveň znamená, že uživatelské rozhraní existujících .NET aplikací bude třeba při jejich přenosu na iPhone přepsat.

Verze aplikací v C# by ale údajně měly vyžadovat méně kódu než aplikace psané v Objective-C Applu, jazykové konstrukce C# například zmenší objem kódu potřebný k nastavení vlastností widgetů.

Pro další zjednodušení vývoje MonoTouch zahrnuje rozšíření podporující integraci s Interface Builderem Applu a podporuje emulátor iPhonu dovolující testování aplikací, aniž by se musely provozovat na fyzickém přístroji.

Kvůli ceně bude MonoTouch zajímavý hlavně pro podniky

Novell tak nabízí dodatečné vývojové prostředí pro iPhone (a iPod touch), umožňující vytvářet aplikace přijatelné pro Apple (ty ovšem budou muset splňovat i mnohé další jeho podmínky), rozhodně to však není zrovna levný software.

Osobní vydání MonoTouch stojí 399 USD pro jednoho uživatele, podnikové vydání pak 999 USD (a pro 5 uživatelů vyjde na 3 999 USD). Kromě toho potřebujete Mac, vývojářskou sadu Applu pro iPhone a členství v programu iPhone Developer Program. Další informace najdete na webu MonoTouch, odtud si lze stáhnout zkušební verzi (po zadání adresy elektronické pošty).

MonoTouch tak zřejmě nebude příliš přitažlivým řešením pro nezávislé vývojáře „devadesátidevíticentových“ aplikací, ti pravděpodobně zůstanou u vývojových prostředků Applu, ovšem pro nasazení v podnicích by to mohlo být zajímavé, protože tam se .NET aplikace uplatňují nejvíc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zajímavá technologie

Autor: PH Muž

Založeno: 18.09.2009, 12:08
Odpovědí: 0

...ale kdo si to za ty prachy koupí :-/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: