Modernizovaný bílý MacBook vyvolává smíšené pocity - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Modernizovaný bílý MacBook vyvolává smíšené pocity

23. října 2009, 00.00 | Přepracovaný polykarbonátový MacBook sice přináší řadu vítaných novinek, ale některá rozhodnutí Applu snižují jeho přitažlivost.

Když Apple v úterý uvedl nový hardware, jednalo se převážně o stolní Macy, zásadně modernizoval iMacy a menších inovací se dočkaly i Macy mini, ale jedna novinka se týkala přenosných počítačů – na trh USA a některých dalších zemí, kde má Apple přímé zastoupení (což ta naše není) přišel přepracovaný bílý MacBook s polykarbonátovým pouzdrem.

Ohlédnutí za dosavadním vývojem MacBooku

Řada notebooků Applu s procesory Intel určená pro běžné uživatele prošla dost složitým vývojem. První MacBooky se objevily již v květnu 2006, kdy nahradily své předchůdce s PowerPC a od počátku používaly polykarbonátové pouzdro.

Samozřejmě procházely postupnými inovacemi, ale v říjnu 2008 došlo k významné změně, když Apple uvedl nové „unibody“ MacBooky s hliníkovým pouzdrem. Na trhu však stále zůstal nejlevnější MacBook s polykarbonátovým pouzdrem (který začal být známý také jako bílý MacBook, protože se nabízel už jen v tomto provedení, zatímco předtím se dodávaly MacBooky jak bílé, tak černé).

Mnozí po uvedení hliníkových MacBooků očekávali, že Apple nakonec plastový model přestane prodávat, jenže následný vývoj šel úplně opačným směrem. Letos v lednu Apple bílý MacBook potichu zmodernizoval, přiblížil jeho vnitřní vybavení hliníkovým modelům. A koncem května došlo k další drobnější modernizaci, po níž měl plastový MacBook výkonnější procesor než nejlevnější hliníkový MacBook.

A poté přišel pro některé překvapivý obrat, když na červnové konferenci WWDC 2009 Apple představil nové MacBooky Pro, jež zahrnuly též 13“ modely, hliníkové MacBooky se tím přesunuly mezi „profesionální“ notebooky a jediným „obyčejným“ MacBookem zůstal právě polykarbonátový model.

Stále přetrvávaly dohady o jeho dalším osudu, ale v srpnu se objevily pověsti, že ho Apple hodlá nadále zachovat ve své nabídce, připravuje však jeho výraznou modernizaci. A v září, když se počaly objevovat zprávy o zahájení výroby nových iMaců, začalo se mluvit také přípravách nového MacBooku.

A toto úterý se předchozí pověsti do značné míry potvrdily, protože Apple opravdu uvedl nový bílý MacBook (pořád se dodává jediný model), na jehož vlastnosti se nyní podíváme blíže:

Představuje se nový polykarbonátový MacBook

Dost přehledně shrnuje vlastnosti nového MacBooku AppleInsider, samotný Apple oznámil uvedení tohoto stroje tiskovou zprávou. Ještě podrobnější informace samozřejmě najdete na příslušných stránkách Applu, rychlý přehled o jeho vlastnostech získáte pohledem do technických specifikací. A dobré přiblížení nového MacBooku přináší též Macworld.

Nové tenčí a odolnější pouzdro

Na novém MacBooku si nejprve všimnete nového designu, protože skutečně dostal nové pouzdro. To je sice stále vyrobené z polykarbonátu, ale svou konstrukcí se hodně přiblížilo hliníkovým MacBookům Pro, Apple mluví i v jeho případě o „unibody“pouzdru, skládajícím se z monolitického výlisku pro horní část a z dolního víka.

Pouzdro díky tomu má jednolitou bílou barvu a oblejší hrany a ubylo hodně upevňovacích šroubů. Mělo by být pevnější a odolnější, takže snad už nebude mít problémy s prasklinami.

Nové pouzdro je tenké (zavřený notebook má tloušťku 2,74 centimetru) a stroj vychází i o trochu lehčí (přibližně o 140 gramů), jeho hmotnost nyní dosahuje 2,13 kilogramu, obojím se Apple chlubí ve svých marketingových materiálech. Naopak šířka a hloubka notebooku se nepatrně zvětšily.

Samozřejmě MacBook nadále používá magnetické západky víka a napájecí adaptér MagSafe s magnetickým přichytáváním a pořád nabízí integrovanou kameru iSight s nezměněnými parametry.

Klávesnice též zůstala v podstatě stejná, ale podle prvních postřehů na Webu se na ní nyní lépe píše a má tišší chod, oproti MacBookům Pro ale stále postrádá podsvícení.

Skleněný trackpad s podporou multi-touch ovládání

Viditelně se však změnil trackpad, stejně jako u MacBooků Pro totiž jde o sklem krytý model podporující gesta prováděná více prsty (avšak narozdíl od MacBooků Pro podporuje nanejvýš gesta dvou prstů).

Nový trackpad samozřejmě nemá fyzické tlačítko, jako tlačítko slouží celá jeho plocha, jež je větší, než byla plocha původního trackpadu a jeho tlačítka dohromady. Nový plastový MacBook tak zavedl stejné ovládání jako ostatní notebooky Applu, uživatelé dosavadních MacBooků si na to ovšem budou muset zvyknout.

Změnilo se také dno stroje, už nemá žádné nožky, celé dolní víko teď slouží jako protiskluzová pogumovaná plocha. Dolní víko notebooku připevňuje osm křížových šroubů a již na něm nenajdete dvířka pro baterii.

Integrovaná baterie s dlouhou výdrží a životností

Naplnily se totiž dřívější pověsti, nový MacBook nasadil stejně jako ostatní notebooky Applu integrovanou baterii, kterou už si uživatel nemůže sám vyměnit. Tuhle novou konstrukci baterie Apple poprvé zavedl letos v lednu pro 17“ MacBook Pro, užité technologie MůjMac blíže popsal zde. Stejnou konstrukci baterie převzaly všechny červnové MacBooky Pro a nyní se tedy dostala i do plastového MacBooku.

Apple tvrdí, že tato baterie zajistí až 7 hodin provozu mimo elektrickou síť a vydrží tisíc nabíjecích cyklů, takže výměna po dobu životnosti stroje nebude nutná. Udávanou výdrž sice bude potřeba ověřit v testech, ale zkušenosti s MacBooky Pro ukazují, že při provozování energeticky méně náročných úloh (jako je třeba psaní textu) se skutečně dá takovýchto časů dosáhnout.

Baterii již lze nechat vyměnit jen v autorizovaném servisu (ačkoli technicky zdatný uživatel by to nejspíš nadále zvládl sám), výměnu pevného disku a rozšíření RAM však uživatel pořád provést může (ale podle prvních zpráv na Webu bude výměna disku o trochu obtížnější než dříve).

ŁDisplej dostal LED podsvícení

Displej nového MacBooku má sice stejnou 13,3” úhlopříčku a fyzické rozlišení 1280 x 800 jako předchozí model, avšak stejně jako 13” MacBooky Pro používá LED podsvícení. To by mělo zajistit lepší jas a kontrast a přirozeně to snižuje spotřebu energie.

Ovšem stejně jako u 13” MacBooků Pro se tento displej nabízí pouze s lesklou povrchovou úpravou (matný displej Apple v současnosti volitelně dodává jenom pro 15” a 17” MacBooky Pro).

Apple tak už převedl všechny své notebooky na LED podsvícení a protože totéž udělal též s novými iMacy, lze říci, že splnil svůj slib, který vyslovil Steve Jobs ve svém předloňském “zeleném dopisu”.

Také nový MacBook více dbá na životní prostředí

LED posvícení je důležité též z hlediska ochrany životního prostředí, protože dovoluje zbavit se rtuti obsažené v podsvětlovacích trubicích, nový MacBook toho ovšem v oblasti snižování vlivu na životní prostředí dělá mnohem víc, jak popisuje tahle stránka. Stejně jako ostatní Macy neužívá PVC a další závadné materiály, šetří s energií a dovoluje snadnou recyklaci.

Změny přípojných rozhraní nepotěší

Značné protesty však nepochybně vyvolají provedené změny přípojných rozhraní. Nový bílý MacBook nabízí dva porty USB 2.0, kombinovanou zdířku pro zvukový vstup a výstup a gigabitový Ethernet. (V systémových předvolbách se dá nastavit, zda se zvuková zdířka použije pro vstup nebo výstup a zdířka podporuje náhlavní sadu Applu – sluchátka s mikrofonem). Avšak oproti předchozímu modelu bez náhrady zmizelo rozhraní FireWire 400.

Právě to přitom bylo jedním z důvodů, proč si někteří zákazníci pořizovali tenhle stroj, Apple se ale stejně jako v případě loňských hliníkových MacBooků rozhodl ho odstranit. A tak ten, kdo FireWire potřebuje, bude muset sáhnout po MacBooku Pro.

Ke změně došlo také u výstupu na externí monitor, místo konektoru mini-DVI teď nový MacBook používá Mini DisplayPort. To se ovšem dalo čekat, protože Apple tohle zobrazovací rozhraní prosazuje jako svůj nový standard, navíc dnes již jsou dostupné adaptéry dovolující připojení většiny zobrazovacích zařízení (musí se však dokoupit zvlášť).

A zmizelo ještě jedno nenápadnější rozhraní, nový polykarbonátový MacBook nemá infračervený (IR) port, což znamená, že s ním nejde použít dálkové ovládání Apple Remote, stal se tak jedním z mála současných Maců, jež tuhle možnost neposkytují.

Co se týče možností bezdrátové komunikace, tak jako ostatní notebooky Applu nabízí nový MacBook WiFi připojení 802.11n a Bluetooth 2.1.

Vylepšené vnitřní vybavení

K menším změnám došlo rovněž v útrobách stroje. Jeho základní vnitřní architektura ovšem zůstala stejná, nadále používá procesor Intel Core 2 Duo a čipovou sadu NVIDIA MCP79 zahrnující integrovanou grafiku GeForce 9400M. A nezměnila se ani 8X štěrbinová DVD vypalovačka SuperDrive.

Nový stroj však užívá RAM paměť typu DDR3 (pracující na frekvenci 1 066 MHz), zatímco předchozí model obsahoval 800MHz DDR2 RAM, všechny nové Macy tak nyní již přešly na DDR3 RAM.

Fyzicky má RAM podobu modulů SO-DIMM, pro něž nový MacBook nabízí dvě patice. Ty standardně obsazují dva 1GB moduly, kapacita RAM základního modelu proto nadále činí 2 GB, za příplatek se dá rozšířit na maximální 4 GB.

Procesor Core 2 Duo pracuje na frekvenci 2,26 GHz, předchozí model přitom nesl 2,13GHz čip, zde tedy též byl nový stroj mírně posílen.

A v základní konfiguraci se stroj dodává s 250GB diskem (předtím to byl 160GB disk), který lze volitelně zaměnit za 320GB nebo 500GB disk. Jde o SATA disky s 5 400 otáčkami za minutu, rychlejší disky nebo nemechanické SSD disky Apple pro bílý MacBook neposkytuje.

Nový polykarbonátový MacBook by tudíž měl být o trochu výkonnější (protože integrovaná grafika GeForce 9400M si vyhrazuje 256 MB z operační paměti, dá se předpokládat malé zvýšení grafického výkonu díky nasazení rychlejší RAM DDR3), ale to budou muset potvrdit nezávislé testy.

Závěrečné zhodnocení

Nový bílý MacBook se v USA prodává za stejných 999 USD jako jeho předchůdce, což vyvolalo jisté zklamání, protože pověsti mluvily o zlevnění a dokonce i o nabídce více modelů, to se však nestalo.

Modernizovaný stroj přináší řadu novinek, jež lze uvítat, jako jsou nové odolnější pouzdro, baterie s delší výdrží (ta sice nedovoluje snadnou výměnu, ale pokud se naplní slib o její delší životnosti, nemělo by to zase tolik vadit), skleněný trackpad a displej s LED podsvícením. Vylepšení vnitřní výbavy a užití výkonnějších komponent také asi sotva bude někomu vadit.

Apple však bohužel učinil některá rozhodnutí, která sice dávají smysl z obchodního a marketingového hlediska, jenže dost snižují přitažlivost nového MacBooku. Jde zejména o vypuštění rozhraní FireWire, které se stejně jako v případě hliníkových MacBooků ihned stalo terčem kritiky.

Lze sice namítnout, že předpokládaná cílová zákaznická obec toto rozhraní příliš nevyužívá, ovšem předchozí plastový MacBook si často pořizovali právě lidé, co chtěli levný notebook Applu poskytující FireWire.

A nepotěší ani vypuštění infračerveného portu, v řadě případů by se možnost dálkového ovládání vcelku levným Apple Remote docela hodila (třeba při předvádění prezentací na projektoru připojeném k notebooku).

Apple tyto „škrty“ učinil jistě kvůli tomu, aby více odlišil bílý MacBook od hliníkových MacBooků Pro, ale vzhledem k tomu, že nejlevnější 13“ MacBook Pro stojí 1 199 USD, dá se předpokládat, že si mnozí zákazníci raději připlatí 200 USD za hliníkový model, který poskytuje podobné vnitřní vybavení a navíc má rozhraní FireWire 800, zásuvku SD karet a další dodatečné prvky.

Hlavní problém nového bílého MacBooku tak spočívá v tom, že vzhledem ke své výbavě a omezením oproti MacBookům Pro zůstává poměrně drahý. Kdyby byl Apple jeho cenu o něco snížil, nepochybně by byl přijat mnohem příznivěji.

Na americký trh přitom v současnosti začaly přicházet velice levné, přesto v podstatě plnohodnotné notebooky (nejedná se o omezené netbooky) a svůj vliv budou určitě mít i právě uvedená Windows 7. Pro nový plastový MacBook tak nejspíš uplatnění na trhu bude složitější než dříve, avšak teprve budoucnost ukáže, jaké přízni zákazníků se vlastně bude těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Kessa Muž

Založeno: 23.10.2009, 08:43
Odpovědí: 0

Přijde mi, že se zapomíná na to, že je to entry level. Prostě tak to je, auto v základní verzi dostanete kolikrát také ještě s oknama na kličku... Kdyby v MB bylo to, po čem kritici volají, nebyl by to MB, ale jen slabší, ale pochopitelně dražší MBP. Je potřeba se smířit s tím, že je MB určen pro cílovku, která chce za relativně dobrý peníz komp od Apple se systémem Mac OS X. Když chci víc, koupím si produkt, který mi to nabízí, ale jsem taky připraven za to zaplatit. Jak prosté, milý Watsone.

Mimochodem - dálkové ovládání téměř čehokoli lze dnes už zvládnout téměř kterýmkoli mobilem přes BT nebo WiFi.

Světu mír, Kessa

Odpovědět na příspěvek

RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: claire Muž

Založeno: 23.10.2009, 10:02

Tak tak... v US jdou pripadni kupci predevsim po systemu a aplikacich. Apple se urcite nezavdeci vsem a nakonec vzdy jsou nejvice slyset a videt ti 'nespokojeni'.

Odpovědět na příspěvek

RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Filip Muž

Založeno: 23.10.2009, 11:05

presne tak. Novy macbook je moc krasny a urcite si najde spoustu uzivatelu. me osobne se moc libi ale kvuli vybave se mi musel libit macbook pro ;) toto je idealni notebook na vanoce pro pritelkyni ;) diky za tip Steeve :D sexy notebook za rozumny peniz..

Odpovědět na příspěvek

RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Krtek Muž

Založeno: 23.10.2009, 11:17

Což o to, v americe to tak asi opravdu je. U nás se to zlepšuje když vidim že jde prodávat Macbooka za 23 tisíc. Nicméně pořád za tu cenu můžu mít 2 notesy se stejnou výbavou a woknama nebo 1,5 pořádně našláplýho na úrovni macbooka pro. Zatim u nás nic pro masy (taková čtečka SD karet je věc za 100 kč a naprostá samozřejmost, 2 USB jsou taky spíš ostuda atd) ale pokud budou ceny padat jako doteď tak za 5 let to už snad půjde porovnávat

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: claire Muž

Založeno: 23.10.2009, 12:04

* Jake 2 notesy se srovnatelnym vykonem a vydrzi na baterii, sw vybavenim, dilenskym zpracovanim, pouzitelnym trackpadem atp?

* 2 USB porty ma i muj podstatne drazsi Teckovy ThinkPad a jako ostudu/handicap to nevnimam...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: titan4 Muž

Založeno: 23.10.2009, 17:35

Můžete mi říct jaká Téčkový Thinkpad má jenom 2 USB porty ? Protože pokud nemáte něco jako T40/T41 tak všechny novější Thinkpady mají 3 USB (Nepřehlédnul jste, že eSata port může fungovat i jako USB ?)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 23.10.2009, 19:18

Dílenské zpracování bych radši vynechal - to je v případě plasťáku tradičně na špatné úrovni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 23.10.2009, 12:54

jj presne tak u nas...
.. jsou hloupi a nespokojeni slyset nejvic.

Schvalne, uz mas ty dva notesy za 23?
V cem jsou dva nepouzitelny lepsi nez jeden pouzitelnej?
Nebo mas oboje?
Nebo nemas "skvaru" a utechou ti bude nalezeni "zarucene nevyhody" ci "chyby" pro kterou by jsi mozna stejne nekoupil :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Krtek Muž

Založeno: 23.10.2009, 13:09

Ha tak koukam že díky úhlopříčce jsem fakt mimo. Většinou sleduju kapku větší notesy nebo netbooky a ty jsou cenov fakt jinde. Takže na 13" ta cena ujde.
Akorát bych rád viděl jak je nepoužitelnej třeba tenhle notes:
http://www.czechc
omputer.cz/product.jsp?ar
tno=64293


Zajímá mně ta nepoužitelnost, neporovnávam parametry. Wokna pro mně nejsou argument páč modrou smrt krom zaslepenejch jabkařů na tom nikdo jinej nemívá :-) a BFU často ani nepozná jestli si čte meily a čučí na net na Linuxu, Woknech nebo Leopardovi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 23.10.2009, 13:37

Nesouhlasim. To, ze cucis na net we woknech se pozna tak, ze to muze obohatit tvuj aktualni OS o tebou nevyzadane aplikace (rozumej viry)!
Todle povazuji za zakladni nepouzitelnost toho notasu.

Primarni dve funkce, Web prohlizeni a Mail prijmani, ho mohou "poskodit". Pripadne uzivatelovy data ohrozit.

No a ze si pak muzes stahnout textak s databazi a proscanovat disk jetsli tam neni nekterej ten nezadouci soubor (pripominam, kde se vzal, kdyz jsi si ho tam nedal sam) je prave opak usertreni penez. Koupil jsi si vykon (i kdyz treba myslis ze jsi usetril) kterej pak musis pouzivat k proscanovani sebe sama aby jsi udrzel vubec nejakou pouzitelnost.
MacBook koupis a proste jen ctes maily a weby, zadny zpousteni "vykonozroutu" aby prislib "mene disfunkci".....

Nemluv
im ani o tom ze na nem nemas cim postrihat video, editovat fotky, vytvorit web udelat DVD. Kdyz zastrcis kazdou kameru, fotak tiskarnu, rozehrajes nekonecnou hru na prisel nasel, nenasel, nainstalova nepodepsany... atp

Zbytecne ale asi psat.... ze?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 23.10.2009, 13:49

Jeste bych zapomel, ze ten z toho linku je fuckt hnusnej !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 23.10.2009, 14:15

Tak to je pravda, je hnusny - http://www.czechcomputer.
cz/product.jsp?artno=6429
3

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: claire Muž

Založeno: 23.10.2009, 14:27

Hnusny neni v zadnem pripade. Je to ThinkPad - etalon mezi business laptopy - uplne jine zamereni, duraz na jine vlastnosti. Nemusi se vam libit :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 23.10.2009, 14:35

Ak PC, tak asi Sony Vaio - tie su celkom pekne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: ThinkPad user Muž

Založeno: 23.10.2009, 15:07

ThinkPady jsou ty nejvetsi smejdy, ktere jsem kdy potkal. Kvalita provedeni, ergonomie nulova. Nad docking stationou jsem se malem rozplakal. Klitoris jsem musel oddelat, protoze mezi klavesami zavazel. Klavesnice pruzi pod rukama. Display malo sviti. Nevim jak jine modely, ale vsechny co tu mame maji display vic na prave strane. Nad USB mysi a klavesnici jsem se malem pocural smichy. Bohuzel na jednom v praci musim pracovat. Rad bych vedel na jake vlastnosti jsou ThinkPady zamerene. Prosim neberte to jako flame. Jen jsem vyuzil prilezitosti si na nich vylit vztek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 23.10.2009, 18:20

Obávám se, že dnešní Lenovo ThinkPady už prostě nejsou ony skvělé, odolné a prakticky nezničitelné IBM ThinkPady. Tak to dopadá, když se firma prodá do Číny..... :-( Původní zaměření TP bylo na kvalitu provedení a práci za každých podmínek. Znám jeden, kterému neprasknul monitor ani po té, co jej majitel hodil proti kamenné stěně a udělal do ní díru, musel po něm pak ještě chvilku skákat ;-) A spousta starých TP, co jsem měl možnost potkat po několika letech práce v terénu (a tím myslím skutečně terén, třeba Špicberky, Kamčatka ap.), byla ve stavu, že to mnohé Acery a podobné šunty nesjíždí ani z výrobní linky. Jenže lidi táhne výkonný HW, protože je pro ně důležitější, aby si na notebooku mohli zahrát hry, než aby jim dlouho vydržel.... takže na kvalitu se se*e. A neplatí to jen o počítačích, takový automobilový průmysl na tom není o nic líp :-((

Co se designu týče, tak TP byly vždycky černé hranaté krabice. Na tom není nic špatného, nikdy se nesnažili být stylový výrobek, jako Apple notebooky. Furt lepší, než různé pokusy o design právě třeba Aceru...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: ThinkBad Muž

Založeno: 24.10.2009, 02:13

Mám úplně stejnou zkušenost :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 23.10.2009, 15:41

nelibi, je vic nez hnusny...

ale prosim alespon o jednu "vlastnost s durazem".
Nebo to konkretni "uplne jine zamereni", pro ktere je.

Asi mi totiz neco unika a poposednuti zatim nepomohlo...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: LV Muž

Založeno: 24.10.2009, 14:10

Kapitola viry na Mac OS je sama pro sebe - Jake prekvapeni pro me bylo kdyz jsem po roce pouzivani Mac OS zjistil po nainstalovani Win s antivirem, ze mam nekolik souboru zavirovanych. Na tohle bych bych narozdil s Win a antivirem za 1000kc prisel hned, a vir by byl v pocatku odstranen a nesiren dal.

To ze nemas cim editovat, je opravdu usmevne. Nedostatek schopnych aplikaci v prvni rade problem Mac OS, nemusime myslim dale komentovat. Nedostatek schpnych aplikaci byl pro me hlavni duvod navratu k Win. Zbytecnosti jako zoomovani ci rotace na touchpedu sem stejne nikdy nepouzil. Safari, iChat, iPhoto - nejhorsi programy v porovnani s konkurencnimi.

To jak se pise ze prodej Applu v poslednich letech stoupa je jen diky tomu, ze Apple ustoupil od toho brutalniho predrazovani, jak tomu bylo drive a hlavne ze se da na Mac nyni nainstalovat Win.

S tim rozmachem Mac, jak se kazdy chce ukazat, jak ma neco jineho nez ostani, bude po tom co lidi zjisti ze Mac OS je katastrovalni OS bude nasledovat velky pad.

Pokud nedelate vic nez poslouchani mp3, video a internet, email a word - tak Mac staci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 24.10.2009, 15:31

Pisete, ze "nedostatek schopnych aplikaci" pre OS X - mozete napisat konkretne aka schopna aplikacia Vam chyba?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: LV Muž

Založeno: 24.10.2009, 18:59

Napr. slusny prohlizec a editor obrazku jako treba FastStone Image Viewer. Ani mezi placenymi jsem nenasel jeho eqvivalent. Dale Voca - pro zkouseni slovni zasoby (castecne lze nahradit ProVoc pod Mac, ale je stasne pomaly a jeho vyvoj byl uz ukoncen). Dale Packet tracer pro simulaci zapojeni routeru a switchu. (castecne lze nahradit GSN3, ale opet s omezenimi). Aplikace jako TeraTerm (jdou nahradit placenymi a mene dobrymi aplikacemi), Minilyrics, komplikovany rar pakovac, antivirus ktery by proveril win viry abych si je dva mesice nenosil na flasce bez povsimnuti. Ty co jsou pod mac a rikaji ze umi najit i win viry, tak nic nenasli ikyz jsem win virus mel.

Pote mi vadilo dost veci v samotnem MacOS - dnes nejpouzivanejsi vec jako pripojeni k wifi u ktereho nejde videt ani sila signalu siti v okoli. Po pripojeni k siti, je kontrast indikace pripojeni tak nizny ze za horsich svetelnych podminek, neni rozeznat zda jste pripojen ci odpojen.Dale ukoncene aplikace zcela neuvolnuji RAM, ktera jim byla prirazena, po chvili prace je 4gb ram plne obsazene a notebook zbytecne hreje a fouka.

Problem s prenosem vetsich souboru nez 4GB, protoze Mac nebere NTFS, naopak Win nebere ten Mac souborovy system ktery vice nez 4GB dovoli.

Od zacatku to bylo proste same ustupovani MacOS a neustala virtualizace, ale pocitac by tu mel byt od toho aby mi slouzil, ne abych ja delat jen to co mi omezene dovoli a ja slouzil jemu.

Jo v Mac jsou nektere vychytavky, ale bez nich se da zit - naopak chybi podstatne veci, bez kterych se pracovat neda. Nekomu treba vyhovuje a nikomu to neberu, ale osobne pro me jeho klady byli prevazeny jeho nevyhodami. Ikdyz win neni idealni pro me muze nabidnout mnohem vic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 24.10.2009, 20:53

Dakujem za obsirne informacie... Vacsinu tych Windows programov nepoznam, takze nemozem porovnavat... Na NTFS na Macu je freewarovy doplnok NTFS-3G, ide uplne v pohode, akurat formatovat disky sa musi pod rootom. Na Windows virusy bol dobry niekedy Virex s pravidelnou akualizaciou - neviem ci este existuje. S tou neuvolnenou RAM je to divne - mam 4 Macy a nemam ten problem.

Naopak pre moje potreby preferujem OS X - nevyhody su pre mna uplne minimalne. Bohuzial musim niekedy robit par veci vo Windows, no a je to des a hroza: Stale vyskakuju nejake hlasky, ze sa nieco pripja, odpaja, instaluje, neinstaluje... Pri kazdom pripojeni USB kluca hlaska, ze co chcem s nim robit... Pri kazdom pripojeni telefonu kopa nezmyselnych hlasok, ze sa telefon pripaja... Ked chcem nieco urobit, tak sa tri krat opyta ci naozaj... Stale vyskakuju nejaky pomocnici... Presuniem subor do kosa, potom ho dam naspat a subor zmeni meno... "Control Panels" su neskutocne neprehladne - neda sa to ani len porovnat s jednoduchostou "System Preferences" na OS X - ale toto je mozno len zvyk, tie hlasky su horsie. "Code Signing Certificates" sa nedaju exportovat vo Viste, v XP to islo, vo Windows 7 neviem.

A zaver asi aky - kazdy nech pouziva co splna jeho poziadavky, v com sa mu robi lepsie. Pre niekoho je to Windows, pre niekoho OS X...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: 9z9 Muž

Založeno: 25.10.2009, 18:40

S těmi soubory >4GB nemám nejmenší problém. Sice běžně nepřipojuji externí HDD a vše kopíruji přes síť, ale i když jsem to zkoušel, tak to šlo. Mimochodem, pod SL není třeba na zápis NTFS disků už žádný program třetí strany.

Sílu signálu okolních wifi sítí často nezobrazuje ani Windows, pěkně to má Lenovo díky svým aplikacím. Nativní Win je ale ukazuje imho stejně jako OSX (nevím jak to nyní řeší Win7, ty na ntb nemám).

Sice nyní dělám 90% věcí na applu, ale přesto mám doma destkop s Win7 ke kterým se vracím, když potřebuji nějakou specialitku (a 24" monitor :-) )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: 9z9 Muž

Založeno: 25.10.2009, 18:30

Vaše argumentace mi připomíná argumentace Windowsáků proti Linuxu/MacOS. Např. s viry jsem se na svých PC nesetkal už hodně let, možná proto, že ve většině případů stačí používat mozek a neklikat na první email s viagrou :-D

Všedokonalé iPhoto, které hned nabízí import nových fotek mě dohání často ke vzteku - chci otevřít na flashce první obrázek a šipkama listovat. Toto mi základní aplikace na OS nenabídce (fotky v okně zvládne quiclook, ale když je dám na fullscreen, tak listování už nefunguje). Alternativu pro Gknot či VirtualDubMod jsem zatím taky nenašel. Takže pro někoho na email či web je OSX super, ale jakmile chce člověk něco víc (a navíc nestandardního), tak už začíná skřípat zubama. Nákupu MBP nelituji, je to zatím ten nejlepší noťas co jsem měl, ale úplně bez chyb není nic. To jen aby někdo netvrdil, že haním něco co jsem nevyzkoušel ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: ERT Muž

Založeno: 25.10.2009, 19:03

tak posun mi fachá i na celé obrazovce

http://media
info.massanti.com/ gknot

pokud balík kodeků, tak Perian
VirtualDubMod - Mpegstreamclip, Imovie06,QTPP a další

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: 9z9 Muž

Založeno: 26.10.2009, 18:23

Jakmile dám zobrazit fotku přes quicklook na plnou obrazku, tak se na další fotku šipkou nedostanu :-(
Naštěstí existuje Xee :-)
Perian znám, za odkaz i názvy aplikací děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 25.10.2009, 19:55

"možná proto, že ve většině případů stačí používat mozek a neklikat na první email s viagrou"

Takze delit si sam, ve svem drahocenem case, zpravy na "vhodne a nevhodne k precteni", vam prijde jako efektivnejsi nez principielni vlastnost "nemuzu se poskodit zpravou"?

Nerikam ze sikovnej clovek se "neuhlida"? ale ma to vubec mit zapotrebi za sve prachy?

iPhoto staci nastavit, kdyz defaultni vyzva neni pro nekoho vhodna. K efektivnejsimu pouzivani je asi dulezita trocha teorie vyrobce (treba tutorialy na webu). Srovnavani se zlozvyky z widli a udiv nad odlisnosti totiz moc nepomohou, realita jednoduche uzivatelske privetivosti byva opravdu v nasich koncinach hure chapana

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: 9z9 Muž

Založeno: 26.10.2009, 18:35

Nevím jak drahý je váš čas, ale mé volno trávené u počítače penězi nevyčísluji, takže věnovat 5s na vyfiltrování zpráv, které nezachytil googlemail (či spam filtr v Batu na PC) mě ničím neomezuje.
Mimochodem, v každém případě přijatou poštu filtruji na tu co přečtu hned, na tu co nespěchá a na tu co rovnou mažu (byť to není spam), takže z vašeho příspěvku usuzuji, že bych si na tuto práci měl najat nějakého otroka, abych se nad tím nezatěžoval :-) (jenom vtípek)

PS: jen uvedu, že se bavím o domacím užití. V práci to vidím trochu jinak, ale tam mám stejně Win na PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: Matěj Muž

Založeno: 25.10.2009, 20:10

Abyste mohl v QuickLook v celoobrazovkovém režimu listovat mezi jednotlivými obrázky, stačí označit všechny fotky a pak teprve stisknout mezerník-zapnout QuickLook.

Nabízení importu fotek po připojení se vypíná například v iPhotu takto
menu iPhoto->Preferences->Cone
cting camera opens: No application

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: 9z9 Muž

Založeno: 26.10.2009, 18:27

Ale já nechci označovat všechny fotky. Proč to dělat složitě, když by to mohlo jít i jednodušeji :-) (tj. stejně jako při prohlížení v okně)
Místo defaultních řešení používám Xee, mně osobně vyhovuje.
Jak vypnout výzvu k importu vím - pak bych si ale stěžoval zase na něco jiného :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: A proč vlastně chcete u entry levelu totéž co u top class, když za to nechcete platit?

Autor: 10z10 Muž

Založeno: 29.10.2009, 21:20

Není třeba, už tak jste ukázal, že jste pořádný kus hňupa

Odpovědět na příspěvek

Tazky a leskly...

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 23.10.2009, 11:41
Odpovědí: 0

Je to zaprasena blbost - na sucasnu dobu velmi tazky a ma hnusny leskly display... Mozu si ho nechat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tazky a leskly...

Autor: Marty Muž

Založeno: 23.10.2009, 19:15

Pane Kvil, kvílet ohledně lesklého displeje si běžte jinam. Tady už neustálý brek DTP nýmandů a jim podobných nikoho nezajímá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 23.10.2009, 19:22

Pan Marty, Vy musite byt velmi rad, ze mate leskly display - uz nemusite kupovat zrkadlo...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: Martin S Muž

Založeno: 24.10.2009, 14:25

Zase to má nějaké výhody pokud někdo z Vás videl film Disturbia kde hrdina prohlíží na svém Macu zaběry které pořídil kamerou a zjištuje že natočil nějakou mrtvolu v tom vidí odraz na diplay jak za ním stojí vrah a dává se na útěk. Lesklej display mu zachránil život!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: Marty Muž

Založeno: 24.10.2009, 19:59

Že se v monitoru vidím, když je ve vypnutém stavu, to mi opravdu ani trochu nevadí :-P

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: DusanKvil Muž

Založeno: 24.10.2009, 20:10

Ono na tych lesklych displayoch je zle, ze sa v nich vsetko zrkadli aj v zapnutom stave... Ale Vy asi mate nejaky iny leskly display, ktory sa nezrkadli a svetlo sa na nom neodraza...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: Marty Muž

Založeno: 25.10.2009, 07:50

Možná to bude tím, že LED Cinema Display není přenosná záležitost, a tak s ním nechodím na pláž, abych měl problémy s odlesky i při provozu :-P

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: Martin P. Muž

Založeno: 25.10.2009, 09:31

Nemůžu si pomoc ale má to sloužit mě a né já tomu. Takže nebudu s tím laborovat abych na tom něco viděl, lesklý LCD prostě má moc odrazů a já na tom nevidím co a jak chci , nejsem žádný pracovník v DTP ani amatérský.
Že někdo je furt zalezlý v kanclu kdesi předělá světlo jak to de je jeho věc. To, že lesklý obrazovky májí moc odrazů i za denního světla na tom nic nezmění.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: BluDik Muž

Založeno: 25.10.2009, 19:43

Mne to neustale plakani v diskuzich taky stve.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 26.10.2009, 19:37

Přesně tak - kdyby aspoň brečeli na správném hrobě, ale tady to jednak málokoho zajímá a navíc tu s tím nikdo nic nezmůže.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tazky a leskly...

Autor: Petr Muž

Založeno: 02.12.2009, 13:08

Souhlasim, jestli si chteji stezovat na leskly lcd display kdy ho ma vetsina notebooku tak at vytahnou stary crt, protoze tady to nevyresi a jen s tim otravuji ostatni

Odpovědět na příspěvek

Chyba - MT touchpad

Autor: Pospa Muž

Založeno: 25.10.2009, 16:01
Odpovědí: 0

novy unibody plast. MB má normální multitouch trackpad jako předchozí unibody, tj. zvládá i víceprstá gesta. viz originální stránky http://www.apple.com/macb
ook/features.html#trackpa
d

Odpovědět na příspěvek

Zbytečné boje

Autor: Matěj Muž

Založeno: 25.10.2009, 20:24
Odpovědí: 0

Je to jednoduché: volba operačního systému je otázkou vkusu. (I když má jeden operační systém takovou většinu uživatelů, že většina ani o alternativách neví-to je hold život trhu.)

S MacOs, Windows, Linux se dá, navzdory mnohým výhradám, spokojeně pracovat.
Žádný OS není pro každého. Nemusím všechny přesvědčovat, že je MacOs mnohem lepší než Windows. Mnohem lepší, než emotivní bezsmyslné argumenty by byla snaha o objektivizaci.
Když by si každý vybral operační systém rozumně, na základě toho, že by si chvilku každý zkusil, nechal si ho představit a bez předsudků by zvolil-to by byla paráda. A to by bylo macařů...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: