Microsoft Office 2004: mac je tu! - Představení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Microsoft Office 2004: mac je tu! - Představení

13. července 2004, 00.00 | Představujeme vám nový Microsoft Office 2004. Celý seriál bude rozdělen do šesti samostatných částí: Představení, Word 2004, PowerPoint 2004, Excel 2004, Entourage 2004 a MSN Messenger. Jednotlivé díly budou zveřejňovány s odstupem 3 týdnů.

Představujeme vám nový Microsoft Office 2004. Celý seriál bude rozdělen do šesti samostatných částí: Představení, Word 2004, PowerPoint 2004, Excel 2004, Entourage 2004 a MSN Messenger. Jednotlivé díly budou zveřejňovány s odstupem 3 týdnů.

Microsoft versus Apple
Největší soupeř společnosti Apple – Microsoft představil novou verzi svého kancelářského balíku Microsoft Office: mac, tentokrát v pořadí čtvrtou verzi s označením 2004 po verzích 98, 2001 a X. Verze 2004 obsahuje především textový editor Word, tabulkový kalkulátor Excel, prezentační program PowerPoint, e-mailový klient Entourage a MSN Messenger. Proti těmto programům stojí kancelářský balík od Apple Works, který v posledních měsících skomírá na okraji zájmu. Nejnověji Apple uvádí spíše produkty filozofie „digital hub“, a pokud se pouští do konkurenčních programů, pak jenom v jednotlivých nástrojích jako jsou TextEdit nebo Keynote. Přestože mají tyto aplikace svoje nesporné klady, co se rozšířenosti týče, je MS Office o míle dál. To je vidět i na masivní podpoře Apple tomuto programu (např. avízo na titulní stránce vlastních www stránek), který chápe, že bez Office by si koupilo počítač Apple méně lidí. Otázka zní, proč Apple tak masivně podporuje program třetího výrobce, jehož funkčnost ovlivnit dokáže, ale filozofii ne? Jak stěžejní je pro Apple Office do budoucna? Nezabrání tento poměr sil Applu v budování rovnocenného soupeře v podobě vlastního kancelářského balíku? A chtějí ho vůbec uživatelé? Navíc, pokud chcete pohodlně komunikovat se světem PC, který nás obklopuje, je Office přímo nutností.


Velká trojka: tabulkový kalkulátor Excel, prezentační program PowerPoint a textový editor Word, vše plně Unicode.

Co je nového v Microsoft Office 2004?
V první řadě bych rád upozornil, že od nového Office nemůžete čekat radikální změny či desítky nových funkcí. Z pouhého matematického výčtu novinek by se mohlo zdát, že nejde o „novou“ verzi programu, ale jen o update. Nicméně vám můžu dopředu prozradit jednu dobrou zprávu: všechno funguje rychleji, stabilněji a plně podporuje české prostředí!


Toto je první obrazovka, která vás uvítá po vložení CD s MS Office: mac 2004.

Nejvýraznější novinky

• Project center
Uživatelé počítačů Apple dostali rovněž starší novinku Microsoftu, a to Project center. V prostředí aplikace Entourage můžete zakládat jednotlivé projekty a k nim přirazovat všechny e-mailové zprávy, kontakty, události z kalendáře, poznámky a dokumenty. Informace uložené v Project center můžete sdílet s ostatními, a vytvořit si tak malý systém sdílení informací. Vyžaduje to však bezvýhradné používání celého balíku Office 2004. Pro uživatele Adress Book nebo iCal ztrácí Project center své kouzlo. Nicméně jedná se o dobré řešení pro malé a nenáročné firmy.

• Office Toolbox
Nový nástroj přináší výrazná zlepšení hlavně při komunikaci se světem PC. Kromě vyhledávání a třídení dokumentů, obrázků a textů dokáže vyhodnocovat takzvaný Compatibility Report. Pomocí automatické funkce můžete svůj dokument automaticky zkontrolovat a Office sám vyhodnotí, které části dokumentu by mohly dělat PC uživateli potíže. Navíc můžete kontrolovat a ukládat dokument i pro jedinotlivé verze Office – pokud víte, kterou verzi má instalovanou váš protějšek. Office Toolbox rovněž dovoluje zjednodušený přístup do Project center.

• Project Gallery
Project Gallery se objeví pokaždé, když otevřete jeden z programů Office 2004. Je univerzálním přístupem k dokumentům, šablonám dokumentů pro jednotlivé programy a nově i pro poslední uložené dokumenty (třídění dle dnů, týdnů, měsíců…), k Learn centru či Project center, apod. Rozhodně stojí za to ji projít a zamyslet se, zda by vám neulehčila práci, pokud jste ji dříve stejně jako já odbavovali jedním kliknutím bez větší pozornosti.


Nová je i Project Gallery, která díky záložkám jako Recent a Learn získala na užitečnosti. Rozhodně stojí ji věnovat pozornost a zkusit, zda vám nedokáže usnadnit práci.

• File Recovery
Office vaši práci ukládá každých 10 minut a při ztrátě dokumentu vám program po dalším otevření nabídne poslední verzi ztraceného dokumentu.

• Unicode
Nový Office 2004 dovoluje používat větší počet jazyků. Zlepšená podpora Unicode znamená, že si Office poradí s více národními mutacemi písem. Navíc nová verze podporuje pojmenovávání souborů regionální sadou písem, a to včetně dlouhých jmen (225 znaků).


V PowerPointu můžete nyní rychle měnit barevná schémata, vkládat objekty, animovat díky nové Formatting Palette. Navíc vše funguje s interpunkcí, což jistě každého "zvedne ze židle".

• Formatting Palette
Vylepšení se dočkala i Formatting Palette: přibyla nová položka, která se nachází vždy na první místě s názvem Add objects. Ta dovoluje do dokumentu vkládat tabulky, automatické texty, symboly, automatické tvary, apod. Rovněž založka Font & Styles byla rozdělena na dvě samostatné. Formatting Palette také dokáže zprůhlednět, a uvolnit tak výhled na plochu, pokud s ní nepracujete určený počet sekund.


Změn doznala i Formatting Pallette, která dokáže po určitém času zprůhlednět a uvolnit výhled na plochu. Navíc přibyla kolonka Add Object, pomocí které můžete vkládat grafy, tabulky, automatické tvary, symboly.

• AutoUpdate
To, co umí Apple již pár let, nabízí nyní i Microsoft: Office dokáže automaticky hledat updaty vlastních programů, stahovat je a instalovat.

• Podpora AppleScript
Nová verze Office podporuje AppleScript, takže dovoluje vývojářům napsat vlastní scripty, které dokážou ovlivnit chování Office programů bez dodatečného využití Visual Basicu (VBA).

• Save as picture
Pokud při tvorbě dokumentů používáte rozličné grafické styly, pozadí a „vychytávky“, můžete je nyní uložit po dokončení dokumentu do samostatného souboru, který lze později použít jako šablonu pro jakýkoli další dokument.

• Quick Preview
Nově bylo přepracováno okno Print, které obsahuje Quick Preview: okno, ve kterém svůj dokument vidíte přesně v té podobě, kterou vytiskne tiskárna. To vše bleskově rychle.

Instalace
Instalace kancelářského balíku MS Office 2004 je rozdělena do šesti kroků. Nejdříve si vyberete, zda chcete instalaci projít s aplikací Setup Assistant, nebo si vše udělat sami. Doporučuji první variantu. Po zanesení identifikačních údajů začne instalace, která je velmi rychlá a na iBooku G3 800 MHz zabrala osm minut. Pokud si nainstalujete všechny části Office, počítejte, že budete muset obětovat 523 MB prostoru. Po instalaci se vám ve Finderu objeví nové ikony a program nabídne, zda chcete smazat staré verze nově nainstalizovaných programů. Po tomto zásahu vám dokonce na plochu vygeneruje soubor Remove Office log.txt, který přehledně shrnuje, co bylo odstraněno a z jakých adresářů.


Instalace probíhá v šesti po sobě následujících krocích pomocí Office Setup Assistant.

A cena? To vše můžete mít za sladkých 400 dolarů (Apple Store), pokud jde o standardní edici Microsoft Office 2004. Příště se podíváme detailně na asi nejpoužívanější program Office, a to Word 2004, který je díky podpoře Unicode konečně takový, jaký ho uživatelé v Čechách vždy chtěli mít.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

openoffice

Autor: barnabas Muž

Založeno: 13.07.2004, 00:21
Odpovědí: 0

OpenOffice (nebo NeoOffice) je prinejmensim stejne tak dobry. Navic zdarma.

Odpovědět na příspěvek

RE: openoffice

Autor: jardak Muž

Založeno: 13.07.2004, 10:44

Ale 100x pomalejší... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: openoffice

Autor: MN Muž

Založeno: 13.07.2004, 11:22

Snazil jsem se, ale nakonec jsem pred OOo kapituloval, proste jsem nemel nervy. Nicmene za par let...

Odpovědět na příspěvek

RE: openoffice

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.07.2004, 13:11

OO by byla dobra volba, kdyby byly pouzitelne. Potiz je v uzivatelove schizofrenii pri jejich pouzivani. Kdyby alespon ty klavesove zkratky nebyly pres Ctrl, ale pres jabko... :-( Kdyz se budou ovladat podobne, jako jine Mac programy, budou super

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: openoffice

Autor: nemo Muž

Založeno: 13.07.2004, 15:49

NeoOffice/J ma oproti X11 OpenOffice ty zkratky pres 'apple' i nektera dalsi priblizeni beznemu macu. GUI je ale stale "win98" a zatim nepresli na OpenOffice v. 1.1.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: openoffice

Autor: nemo Muž

Založeno: 13.07.2004, 16:44

NeoOffice/J ma oproti X11 OpenOffice ty zkratky pres 'apple' i nektera dalsi priblizeni beznemu macu. GUI je ale stale "win98" a zatim nepresli na OpenOffice v. 1.1.

Odpovědět na příspěvek

Office 2004

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 13.07.2004, 00:53
Odpovědí: 0

No az taka slava to nie je, tych rozdielov od verzie 98 cez 2001 po X a teraz 2004 je minimalne, myslim ze to ide skor k horsiemu, po automatickych opravach textu tu pribudla dalsia vec ako je automaticky schovavana formatovacia paletka, resp. po urcitom case moze zmenit priesvitnost, chvilku potrva kym to clovek najde kde to vypnut, ulozit verziu pre ine verzie wordu uz tusim dokazal aj neprekonatelny word 5.1, navyse ikony v toolbare su o nieco vacsie takze, pokial si chcete preniest tie
zo starsich office-ov, tak sa jednoducho nezmestia na screen, naozaj prepracovanejsi je len PowerPoint, ale od uvedenia Keynote aj tak uz PowerPoint nepouzivam. Presiel som z Mas OS 9 s Office 2001 na Pamthera s Office 2004. Word sa mi tak znechutil, ze uz testujem Mellel a za tie peniaze je rozhodne lepsia kupa nez Word, Keynote nie je o com, jedine este tak mat nahradu Excelu

Odpovědět na příspěvek

Radeji uz ne...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.07.2004, 01:59
Odpovědí: 0

Po zkusenostech z drivejska (predevsim s PowerPointem a Entourage) at jiz s Mac ci Win verzi tohoto baliku uz s nim nechci mit nic spolecneho. To by musel byt jo dobre predelany a nabidnout trochu neco vit, nez kosmeticke zmeny. Jedine, co snad stoji za to je podpora cestiny - jenze to je v podstate oprave drivejsiho nedostatku. Za to se ma platit?

Odpovědět na příspěvek

RE: Radeji uz ne...

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.07.2004, 07:28

Kdyz se ti to nelibi, tak to proste nepouzivej. Nikdo te nenuti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Radeji uz ne...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.07.2004, 08:20

Bohuzel nuti, ale to je jina kapitola... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Radeji uz ne...

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 13.07.2004, 08:30

Lukáši, myslím, že to nejsou jen kosmetické úpravy. A cena upgrade za 7000 není až tak moc. Za tu cenu koupíš AppleWors a keynote - a to je o ničem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Radeji uz ne...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.07.2004, 13:08

To, ze je to prepsane vnitrne me jako pripadneho uzivatele moc nezajima. Co jsem to tak procital, tak jedina uzitecna novinka je ta cestina (nekdo jiny tam muze najit i jine uzitecne veci, ale ty ja a rada jinych lidi nevyuzije). A zprovozneni jazyka je podle me jen odstraneni zavady. Tj. by to neprineslo NIC noveho v praci a za to bych mel dat 7 tisic... Z meho pohledu opravdu vyhozene penize. Jsem zvedav na jednotlive programy, jestli se alespon obtezovali odstranit nejzavaznejsi problemy v pouzitelnosti - zvlast u dvou zminovanych programu...

Odpovědět na příspěvek

RE: Radeji uz ne...

Autor: JJ Muž

Založeno: 13.07.2004, 10:01

Asi tak nějak. IMHO jedinou jakž takž použitelnou součástí Office je Excel, který v některých specifických pokročilých funkcích nemá konkurenci.

Dost k ničemu je IMHO Word - na napsání jednostránkového dopisu je zbytečně složitý, stačí TextEdit. Delší texty se v tom psát rozumně také nedají, protože text se chová podle nějakých zvláštních pravidel, která nelze vždy vysledovat (resp. nelze je vysledovat téměř nikdy).

PowerPoint dostal na prdel uvedením Keynote a to tak že hodně. U nás ve firmě sice někteří lidé připravují presentace v PowerPointu na PC, ale presentuje se zásadně z Maca s Keynote.

Co se mi na Office 2004 líbí je Project center. Něco takového by se snad dalo udělat i obecně pro správu libovolných dokumentů...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Radeji uz ne...

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 13.07.2004, 11:12

Tak tak. Sice je Office na Maca příjemnější a přehlednější než PC moloch, ale pořád používá při ovládání, rozmístění prvků, míry chaotičnosti a antiproduktivní předvídavosti PC logiku.

A myslím si, že po velké reklamě, které Apple na svých stránkách Office dělá, je vlastní jablečný kompletní kancelářský balík v nedohlednu. Bože, co já byh dal za texťák a tabulkovej procesor ala Keynote!

V příkrým protikladu s úmorným prostředím Wordu je Mellel. Vypadá úžasně, všechny potřebné věci jsou snadno přístupné a člověk je nemusí dvě hodiny hledat po všech čertech.

Odpovědět na příspěvek

soupeř ?

Autor: Pavel Muž

Založeno: 13.07.2004, 05:57
Odpovědí: 0

\"Největší soupeř společnosti Apple – Microsoft..\" zajímavé tvrzení když o pár řádků je .. \"balík od Apple Works, který v posledních měsících skomírá na okraji zájmu. \" tak kdo je komu největším soupeřem ? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: soupeř ?

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 13.07.2004, 15:31

Mozna neobratene vyjadreni: Apple a Microsoft jako nejvetsi souperi na poli operacnich systemu (filozofii, pristupu) pro koncove uzivatele, ne jako hlavni souperi na poli kancelarskych programu - tam samozrejme Microsoft nema konkurenci, nebo ne rozhodne v Apple Works.

Odpovědět na příspěvek

optimismus

Autor: MN Muž

Založeno: 13.07.2004, 09:58
Odpovědí: 0

Clanek pusobi pomerne optimisticky, asi bych se toho trosku bal vzhledem k drivejsim zkusenostem (ktere mame asi vsichni podobne).
Nicmene mel jsem moznost vyzkouset, a myslim, ze to bude poprve, co nebudu litovat penez investovanych do Microsoftiho produktu. Jediny zadrhel je v pomerne slozitem nastavovani - ale to muze byt subjektivni.
Doporucuju pred kritizovanim vyzkouset.

Odpovědět na příspěvek

Office a lokalizacia

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 13.07.2004, 12:21
Odpovědí: 0

Chcel som sa pokusit o lokalizaciu aspon Wordu, stiahol som si teda vo velkej nadeji TestDrive verziu Office. Smola, texty ovladacich prvkov sa nenachadzaju klasicky v Packages, ale priamo v kode Office... Ziadne .nib subory, ziadne .rsrc subory, z ktorych by si AppleGlot vytiahol vsetko potrebne...
Mozno by to slo cez disassembler, ale to je blbeeeee

Odpovědět na příspěvek

RE: Office a lokalizacia

Autor: JJ Muž

Založeno: 13.07.2004, 17:12

A co bys čekal. Ačkoli i v Carbonu lze napsat aplikaci s korektně oddělenými resources, je to pořád jednodušší takhle vyprasit (zatímco v Cocoa je tomu naopak). No a pak se lidi diví, když na tu zuhelnatělou srágoru někdo nadává - není důležité co v tom teoreticky s velkou námahou jde napsat, ale jak to pak vypadá v praxi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Office a lokalizacia

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 13.07.2004, 19:15

No, na Carbon by som tak nenadaval - toto je IMHO vina Microsoftu, nie Carbon API.
Uz som videl mnoho Carbon aplikacii, ktore mali prvky rozhrania v .nib a korektne.
Napr. taky Acrobat, ale je kopa dalsich, ako Toast ai.
Ide to v Carbon urobit - je len na lenivosti ci kvalite programatora, ci to tak urobi. Microsoft sa rozhodol inak, asi preto, aby ako vzdy komplikoval zivot - lokalizaciu u nas nik nez dobrovolnik neurobi...

Odpovědět na příspěvek

Divna anketa

Autor: czeXit Muž

Založeno: 13.07.2004, 17:07
Odpovědí: 0

Ta anketa je nejaka divna - nabizi pouze varianty:
MSO 2004 (novinka)
MSO 2001 (OS 9)
OO.org/TextEdit
nicale co treba MSO v.X? Tak ted nevim jak mam hlasovat :-)

Odpovědět na příspěvek

aplle works

Autor: standa Muž

Založeno: 14.07.2004, 14:28
Odpovědí: 0

To tady fakt nikdo nepouzivate aplle works ja 6 Ja ho pouzivam dost jen kdyz musim kvuli peckarum tak ten word nebo excel otevru ale nejak se mi nezda ze by byl lepsi .Mozna jde jen o zvyk.

Odpovědět na příspěvek

Funguje kopie obsahu www stranek do wordu??

Autor: Vasek Muž

Založeno: 14.07.2004, 17:36
Odpovědí: 0

Mam jedinou otazku, funguje korektne kopie obsahu www stranek psanych cesky pomoci jablko c jablko v z internetu do wordu. V minule verzi to bylo velmi zavisle na napsani stranky. Potrebuji aby, kdyz vidim v safari ci expoloreru stranku cesky a zmacknu copy paste aby takto cesky byla vzdy i stranka ve wordu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Funguje kopie obsahu www stranek do wordu??

Autor: Keksik Muž

Založeno: 14.07.2004, 19:24

Ano, kopirovani s diakritikou funguje korektne.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: