Menu aplikací zpět v OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Menu aplikací zpět v OS X

17. července 2001, 00.00 | Neradujte se, nestal se zázrak, že by zmoudřel Apple - pouze pokračujeme v představování užitečných utilitek pro systém Mac OS X. Dneska, jak si přikouzlit menu aplikací zpět.

Jak jsme slíbili, budeme se věnovat utilitkám, které zpříjemňují práci se systémem Mac OS X, a často především přibližují jeho používání tomu, na co jsou uživatelé zvyklí ze systému Mac OS. Často kritizovanou částí systému je Dock, resp. jeho snaha v sobě integrovat vše myslitelné. Docku padlo za oběť několik populárních částí systému, například Control Strip, ve své podstatě menu Apple a také menu spuštěných aplikací.

Poměrně záhy po objevení OS X se objevily utilitky, které chybějící menu aplikací nahrazují – mimochodem uživatelé, kteří používají Classic, jsou obětí nového systému nadvakrát – podruhé, protože v starých aplikacích menu zůstává a je možné ho používat i k výběru aplikací běžících pod OS X nativně. Pokud takovýto dezorientovaný uživatel přejde zpět do OS X, menu nikde, musí pátrat v Docku.

Z testování vyšel jako osobní favorit prográmek ASM (zkratka z Application Switcher Menu), který dělá v podstatě přesně to, co staré dobré menu aplikací – zobrazuje seznam spuštěných aplikací, umožňuje do nich snadno přecházet a v kombinaci s klávesou Alt je také při přechodu schovávat do pozadí. Zobrazuje také korektně ikonky Classic aplikací, snad jediné, co neumožňuje napodobit, je zobrazování upozornění – „diamant" vedle názvu aplikace a blikající ikonka. Pochopitelně také nefunguje vytažení přepínání aplikací do plovoucí paletky – od toho tu máme Dock ;).

Na konci menu lze najít položku Preferences, která umožňuje nastavit chování menu – zda zobrazovat ikonky, a jak velké, jméno aplikace, která je v popředí a podobně. Také umožňuje obejít jednu z vlastností OS X, která ně všem uživatelům přirostla k srdci – totižto OS X pracuje s jednotlivými okny aplikací jinak než Mac OS. V Mac OS jsou všechny okna jedné aplikace v jedné „vrstvě", která je vždy v popředí, pokud vidíte okna cizí aplikace, pouze v pozadí. Pod OS X je každé okno vlastní „vrstva", takže můžete mít klidně promíchaná okna jednotlivých aplikací mezi sebou, což má určitě i své výhody (například snadnější drag&drop z jednoho okna do druhého), na druhou stranu to prostě neodpovídá zvyklostem uživatelů Mac OS, že kliknutí na libovolné okno dostane do popředí všechna okna, a pak lze snadno vybrat to správné. Toto se snaží OS X kompenzovat pomocí menu Window, které je v každé aplikaci, kde to má význam, ovšem ASM umožňuje zapnout „staré" chování.

ASM je užitečný prográmek, který dokáže (po nastavení v předvolbách) vložit sám sebe do aplikací spouštěných po zapnutí, takže není potřeba se o nic starat. Na rozdíl od jiné testované aplikace (která uměla částečně nahradit i Apple menu) se chová stabilně, jediný problém je s menu, které se nezavře po kliknutí na Desktop – je nutné kliknout do záhlaví menu nebo na nějakou aplikaci. Každopádně, další kousek, který nám, uživatelům, zpříjemňuje život s „desítkou"

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: