Menší modernizace se dočkaly též Macy mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Menší modernizace se dočkaly též Macy mini

22. října 2009, 00.00 | Nejmenší stolní Macy dostaly rychlejší procesory, více RAM a větší disky, velmi zajímavá je však především nová serverová konfigurace.

V úterý Apple uvedl nejenom zásadně modernizované iMacy, ale také mírně inovované Macy mini. Náznaky, že k tomu dojde, se objevovaly už dříve, takže to nebylo nijak velké překvapení, přesto však Apple přišel s jednou neočekávanou novinkou.

Došlo pouze k malým změnám

Stejně jako v březnu též nyní Apple současně modernizoval jak iMacy, tak Macy mini, ale rozsah inovací byl přesně opačný. Zatímco na jaře se Macy mini dočkaly po dlouhé době první významnější modernizace (dostaly grafiku GeForce 9400M a začaly používat rozhraní SATA jak pro pevný disk, tak pro optickou mechaniku), tehdejší změny iMaců byly jen drobné.

A naopak teď doznaly zásadních změn iMacy a u Maců mini došlo pouze k mírnému vylepšení parametrů. Tomu odpovídá i to, že drobná zmínka o nich byla „přilepena“ k oficiální tiskové zprávě Applu oznamující právě nové širokoúhlé iMacy.

Ovšem příslušné stránky Applu pochopitelně nezapomínají ani tyto drobné novinky patřičně připomenout, nejlepší však bude podívat se do technických specifikací, z nichž rychle zjistíte, co se vlastně změnilo.

Hned na začátku je třeba říci, že se v zásadě jedná o stejné stroje, jaké byly představeny v březnu, zůstalo tedy kompaktní hliníkové pouzdro, čipová sada MCP79 (zahrnující integrovanou grafiku GeForce 9400M) a všechna rozhraní a přirozeně tyto stroje i nadále splňují vysoké standardy ochrany životního prostředí, zejména v oblasti spotřeby energie (podrobněji to probírá příslušná „zelená“ stránka).

Lépe vybavené základní modely

Změnily se tak vlastně jenom konkrétní konfigurace nabízené zákazníkům, nejprve se podívejme na dva základní modely, které se dodávaly už dříve.

Nejlevnější Mac mini (jehož cena v USA zůstala na 599 USD) je nyní vybaven 2,26GHz procesorem Core 2 Duo, 2 GB RAM a 160GB diskem, zatímco předtím měl jen 2GHz procesor, 1GB RAM a 120GB disk.

Jeho výbava se zjevně dost zlepšila, zvlášť důležité je rozšíření RAM, protože konfigurace s 1 GB RAM dovolovala pro integrovanou grafiku vyhradit pouze 128 MB, což snižovalo její výkon, teprve od 2 GB RAM dostane GeForce 9400M plných 256 MB paměti.

Volitelně lze tento stroj osadit 2,53 GHz procesorem, 4 GB RAM (oficiální maximum) a 320GB nebo 500GB diskem. Také se k němu dají pořídit klávesnice a myši Applu včetně nové Magic Mouse, ovšem za plnou cenu.

Vyšší základní model Macu mini se stále prodává za 799 USD, ale teď obsahuje 2,53GHz procesor, 4 GB RAM a 320GB disk, zatímco jeho předchůdce měl 2 GHz procesor a 2 GB RAM, kapacita disku zůstala stejná. Volitelně lze tenhle model vybavit 2,66GHz procesorem a 500GB diskem.

Očividně došlo pouze k mírnému vylepšení výbavy těchto strojů v odpověď na vývoj trhu, ovšem ani úterní modernizaci není nijak ohromující (větší disky se dají sehnat výhodněji od jiných výrobců), z hlediska výkonu bude důležité hlavně zvětšení kapacity RAM. Mnozí však čekali také mírné snížení cen, k němuž ale nedošlo.

Zajímavá serverová konfigurace

Apple však přece jenom přidal i u těchto strojů jednu nečekanou novinku – dodatečný třetí model, zkonfigurovaný jako server.

Už když Apple v březnu uvedl tenhle typ Maců mini, který používá jak pro pevný disk, tak pro DVD vypalovačku SuperDrive rozhraní SATA, začalo se spekulovat, že by bylo možné optickou mechaniku zaměnit za druhý pevný disk a využít to pro serverové účely.

A přesně to nyní Apple udělal, nový třetí model je totiž vybaven 2,53GHz procesorem, 4 GB RAM a dvěma 500GB disky, kdy druhý disk nahradil mechaniku SuperDrive. Tu však lze ke stroji dokoupit v externím provedení za 99 USD, žádné jiné úpravy konfigurace Apple pro tenhle model neposkytuje. A pro ty, jimž by nestačila kapacita vnitřních disků, Apple nabízí ještě externí RAID pole Promise SmartStor DS4600 RAID se čtyřmi 1TB disky připojované přes rozhraní FireWire 800 za 799 USD.

Na tomto modelu Macu mini však není důležitý jen jeho hardware, ale také software, dodává se totiž s nainstalovaným Snow Leopard Serverem a právě to ho činí hodně zajímavým. Serverový Mac mini se prodává za 999 USD, což se na první pohled může zdát jako dost vysoká částka, jenže když si uvědomíte, že samotný Snow Leopard Server přijde na 499 USD, již to vypadá jinak.

Jistě, už dříve bylo možné si Mac mini na takovýto server upravit vlastními silami, ale teď se dá oficiálně získat předkonfigurovaný od Applu. Ten ostatně vytvořil celou zvláštní stránku, v níž popisuje možná využití a přednosti téhle konfigurace.

Mac mini sice nepatří k výkonnostní špičce, avšak v řadě úloh nebude ani tak důležitý výkon, jako spíše nízká spotřeba a kompaktní rozměry tohoto stroje, proto se pro něj určitě najde řada zajímavých využití v roli serveru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: