Malé, ale užitečné… Widgety pro váš Dashboard III. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Malé, ale užitečné… Widgety pro váš Dashboard III.

12. dubna 2006, 00.00 | Další dávka widgetů pro Tigra. FontSee, Statosphere, NotePad, ColourMod a OptionAlt to jsou widget, které vám pomůžou.

Využití aplikací v dashboardu, tedy widgetů může být sporné. Osobně mi přijde rychlejší přeskočení do dashboardu nežli klávesové zkratky pro spouštění aplikací nebo hledání aplikace v Docku či jinde. Je to jedna z věcí, která mne u Tygra chytla. Některé z widgetů, které různě často používám, můžete nalézt i zde.

FontSee

Šikovný pomocník pro rychlý a dobrý náhled aktivních fontů. Využití je například při vyhledávání vhodného fontu či kontrolu českých znaků písma. FontSee umožňuje listování fonty, funkci PLAY pro slideshow fontů s nastavením prodlevy mezi zobrazením jednotlivých fontů nebo krokové zvětšování/zmenšování zobrazeného fontu. Pro zobrazení fontu lze vepsat vlastní text. Samozřejmostí je možnost volby fontu podle jména z menu. FontSee neumožňuje aktivaci/deaktivaci fontu.

Statosphere

Ještě jednou widget, který zobrazuje využití procesoru, paměti, disku, aktivitu wifi a modemu. Zajímavý je dobře provedeným a hezkým designem. Zpočátku trochu nepřehledným zobrazením stavu požadovaných zařízení, na které si rychle zvyknete. Zobrazit současně lze jen tři z pěti zařízení.

NotePad

Jednoduchý doplněk v podobě zápisníku. Free verze umožňuje psaní poznámek s možností volby velikosti písma, přidávání nových stránek a tisk poznámek. Funkce plné verze jsou bohužel ihned po instalaci zablokovány a nepodařilo se mi je ani na stránkách výrobce získat. I ve free verzi užitečný doplněk, navíc na rozdíl od jiných zápisníků, dle mého názoru podařený.

ColourMod

Pomocník při výběru barvy, například při tvorbě html stránek jen v textovém editoru. BBaarvu lze volit s pomocí jedné ze dvou palet. Barva se zobrazuje v prostorech HSV, RGB, HEX a CMYK. Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop? Trochu mi chybí nástroj kapátko, kterým by se dala nabrat barva odkudkoliv (například z webové stránky apod.). Utajené mi zůstalo tlačítko se šipkou. Považoval jsem je za tlačítko pro předání barvy do jiného programu, ale bohužel v aktuální verzi pos OSX 10.4.4 nenásleduje po stisku žádná akce.

qwikALERT 1.3

Užitečná pomůcka qwikALERT umožňuje vytvářet řadu alarmů, které upozorní zvukem a lze je doplnit o textovou zprávu. Neunikne vám nyní jediný film, seriál, schůzka… iCal nenahradí, ale převezme na sebe méně důležité upomínky, které se v iCalu zbytečně pletou. Osobně jsem přesně takovou věcičku potřeboval.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dobré info, ale...

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 12.04.2006, 01:02
Odpovědí: 0

...proč tam nejsou odkazy?

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobré info, ale...

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.04.2006, 01:17

no adresa je dost triviální a přímo přístupná z dashboardu:

http://www
.apple.com/downloads/dash
board/

ale je pravda, že jsem ji tam mohl přidat

jinak především protože článek vychází se zpožděním a mezitím byly NotePad i QwicAlert updatovány a odkazy by tak nebyly aktuální

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobré info, ale...

Autor: Anatoli Papirovski Muž

Založeno: 12.04.2006, 01:35

Bez adresy na oficální stránky každého widgetu je tento článek poměrně na nic... rozhodně je pěkné, že jste popsal widgety, ale když je musím hledat sám, tak je to to samé jako kdybyste nic nenapsal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dobré info, ale...

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 12.04.2006, 09:08

A nainstalovat si to uz budete umet sami?

Odpovědět na příspěvek

Chybajuce odkazy

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 12.04.2006, 09:02
Odpovědí: 0

Za chybajuce odkazy na stranky vyvojarov davam len tri jablcka! Tie dve jablcka su tou chybajucou informacnou hodnotou odkazov... Inac by bolo zaskrtnutych 5, lebo skoro vsetky popisany widgety su pre mna zaujimave. Vdaka za snahu a tento mnou popisovany nedostatok sa da v buducom prispevku lahko napravit!

Odpovědět na příspěvek

ještě k odkazům

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.04.2006, 09:32
Odpovědí: 0

jak jsem již psal, widgety naleznete na adrese:
http://www.apple
.com/downloads/dashboard/

která je dostupná přímo z dashboardu

jen pro zajímavost jsem zkontroloval aktuálnost a zjistil například, že na výše uvedené adrese je widget qwikALERT ve verzi 1.3, zatímco sám autor má na stránkách verzi 1.2, tak ani nevím jestli bych měl uvádět jiný zdroj než ten na Apple

Odpovědět na příspěvek

Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: OC Muž

Založeno: 12.04.2006, 15:18
Odpovědí: 0

Ehmmmmm.... proč pro výběr barvy spouštět *cokoli*, speciálně pak Dashboard, o Fotokrámu nemluvě?

Přímo v TextEditu (stejně jako v *kterékoli* slušně napsané aplikaci) stačí zmáčknout Cmd-C, a panel pro výběr barev (obsahující i lupu, jež funguje stejně jako Vaše "kapátko" a na rozdíl od něj dává smysl :)) je tady.

Konkrétní hexa hodnoty pro HTML jsou samozřejmě zobrazeny v režimu WebSafe Colors.

Jediná škoda je, že Apple z toho panelu vyhodila standardní barvy Pantone, jež tam za NeXTů standardně byly :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 12.04.2006, 16:48

Tak tak, jenom nevim, jak v Tygrovi, ale u Pantera je to Cmd+Shift+C. Bohuzel to ovsem nefunguje v BBEditu, coz je na web celkem pouzivany nastroj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: OC Muž

Založeno: 12.04.2006, 17:09

Cmd+Shit+C je nesmysl (protože CapsLock se pro klávesové zkratky nebere v úvahu) :) Cmd-C a Cmd-Shift-c je totéž, ale to první je kratší a čitelnější. NeXT to věděl a měl to tak i v menu, applovci to bohužel zprasili, takže jsou menu dost nepřehledná :(

Jinak já tak nějak nechápu, co na tom BBEditu všichni vidíte. TextEdit nejenže umí (s případnou pomocí nějakého toho extra toolu) naprosto cokoli; nadto je standardní součástí systému, a pro šťouraly je dokonce k dispozici i ve zdrojácích. Ovšem de gustibus non est disputandum, to se ví...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 13.04.2006, 09:29

Nejak mi to po ranu spatne mysli.. aha, uz to secvaklo. No nevim, ja jsem radsi z toho, jak to ma Apple. Proste je zvykem psat v klavesovych zkratkach velke pismeno. Ale proti tomu gustu... ;)

BTW TextEdit umi leccos a mam ho dost rad (na web jsem ho i pouzival), kouknu na nejake extra tool. Jen nevim, jestli je schopen nahradit BBEdit...nejak jsem nenasel nic, co by ukoncovalo tagy a optimalizovalo kod pro server (vyhazelo prebytecne bile znaky). O zdrojacich vim, ale naprogramvat si to neumim. Me se taky nelibi, ze BBEdit je Carbon. To je take jediny duvod, proc ho jeste nemam.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.04.2006, 21:25

No protoze ten widget zobrazuje jednu barvu v nekolika prostorech najednou, coz mi vami popsana funkce TextEditu neumoznuje.
Navic je videt k cemu pouzivate vyber barvy (WEB), ja mam ohledne DTP naroky trochu jine a widget mi v tomto pomaha. Nemel byste program soudit jednostranne.

Jinak ty Pantone barvy by se hodily, to souhlasím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: OC Muž

Založeno: 12.04.2006, 22:03

(i) není to funkce TextEditu, probůh, nejsme v Max OS 9! Je to zcela standardní služba systému;
(ii) zobrazení barvy lze přepnout do kteréhokoli z mnoha barevných prostorů, jež panel podporuje (a jež může libovolná aplikace rozšířit o jakékoli další /aspoň tomu tak bylo v NeXTStepu, v Mac OS X jsem to nezkoušel/);
(iii) o Webu jsem se zmínil proto, že právě ten je uveden v původním textu jako výhoda toho widgetu;
(iv) pokud pomáhá, užijte si ho; já spíše nabyl dojmu, že ten standardní panel neznáte, resp. nevíte, co všechno umožňuje -- podobně jako spousta lidí nezná funkce moha dalších standardních panelů (zdalipak víte, že standardní panel barev, o němž se tu bavíme, obsahuje paměť pro libovolné množství oblíbených barev, jež jsou pak k dispozici v libovolné aplikaci /tedy vyjma BBEditu, který je zřejmě prase a standardní panel barev neužívá/? A zdalipak jako DTPák víte, že ve standardním panelu písem lze kupříkladu řídit ligatury nebo přepínat na kapitálky či versálky /pokud to samozřejmě umí font/?).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Proč pro výběr barvy spouštět Photoshop?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.04.2006, 23:18

1. ano je to funkce systému (bavili jsme se o ní v rámci programu, kde je sys. funkce využívána, v tu chvíli je funkcí programu, nicméně přít se o výklad nemíním, je mi to vcelku jedno, hlavně že to funguje)
2. přepnout lze, nelze zobrazit SOUČASNĚ (chce to příspěvky číst ne jen přeletět)
3. pomáhá, vaše dojmy nejsou na místě, funkce panelu umím používat :-o
4. vím :-o, widget je určený k něčemu jinému, asi jste článek nečetl, ale jen přelétl (mimochodem mám docela rád jednoúčelové pomůcky)
5. pokud vám dnešní den nevyšel tak jak jste si představoval, myslím že by pomohla relaxace a ne bodání všude kolem sebe, přeji vám alespoň další dny lepší než byl ten dnešní (škaredá středa)

Odpovědět na příspěvek

Geolocate?

Autor: OC Muž

Založeno: 12.04.2006, 17:19
Odpovědí: 0

BTW, článek mne přiměl skouknout co nového ve widgetech, a docela se mi líbil Geolocate (http://www.apple.com/dow
nloads/dashboard/networki
ng_security/geolocate.htm
l). Akorát že mi vůbec nefunguje (10.4.5, G5) -- vám to chodí?

Odpovědět na příspěvek

RE: Geolocate?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 12.04.2006, 23:23

bohužel ho nevyužiji, vyzkoušel jsem ho na:

OSX 10.4.5 CZ lokalizace + patche

funguje v pořádku…

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: