Malé, ale užitečné VIII. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Malé, ale užitečné VIII.

26. července 2007, 10.00 | Několik – tentokráte opět užitečných – widgetů do vaší sbírky. Koukneme se na hvězdné nebe, mapy, zkontrolujeme WiFi sítě a jejich dostupnost v okolí a zkusíme využít Bluetooth počítače i telefonu k užitečnému zjednodušení psaní SMS.

AirTrafficControl
program ke stažení

Šikovný, přehledný a jednoduchý widget pro sledování WiFi sítí a připojování se do nich. Ukazuje název sítě, používaný kanál a typ zabezpečení. Nastavit lze interval sledování 2 - 10 sekund a způsob seřazení dostupných sítí (například dle kanálu či signálu). V mém okolí nebyl dostatek aktivních sítí (no, ani jedna) pro rozumné vyzkoušení, zkušenosti tedy s používáním nemám zatím žádné.

Starry Night
program ke stažení

Pokud je na vás program Stellarium (freeware), určený především pro milovníky hvězd, příliš složitý (nebo vám vadí, že jej nelze používat současně s ostatními programy), možná uvítáte widget Starry Night (freeware), který umožňuje v zásadě to samé. Tedy pozorování hvězdné oblohy ve dne i v noci z libovolného místa. Místo pozorování lze jednoduše určit zadáním souřadnic požadovaného místa.

Přímo z widgetu lze přejít na stránku s on-line programem Starry Night Online v beta verzi. Zde lze zobrazit hvězdnou mapu i v jiném čase, než je aktuální. Navíc v dolní části widgetu běží textová informace s odkazem na aktuality webu space.com.

Widget Starry Night samozřejmě nemůže konkurovat Stellariu, ale pro rychlé určení souhvězdí na obloze určitě postačí. Ovšem jedna nevýhoda tu je – jelikož jde o widget, je nutný přístup k internetu.

Starry Night je také dostupný v plné verzi (a ve více verzích), ale pouze jako placený program. Schopnosti tohoto programu jsou rozsáhlé, překračující potřeby romantického pozorovatele, a pro přehled doporučuji navštívit příslušné stránky.

Pokud chcete jen studovat hvězdnou oblohu, ale samotný widget či on-line verze vám nestačí, zkuste Stellarium. Je zdarma a je to skvělý program. Navíc nepotřebuje připojení k internetu, a snadno si tak můžete na noční procházku, spojenou s pozorováním noční oblohy, vzít i svůj notebook a lehce dohledat hvězdy a souhvězdí vám neznámé.

The Weather Channel Mac Widget
program ke stažení

Další šikovný widget na předpověď počasí. Zvolení místa probíhá podle názvu města. Předpověď je jen jednodenní či dvoudenní. Přímo z widgetu lze získat na webových stránkách také desetidenní nebo dvanáctihodinovou předpověď. Bohužel pro nás není dostupná funkce "radar", která zobrazuje také mapu s ikonkami počasí pro danou oblast. Škoda.

Wikipedia
program ke stažení

Pokud se spoléháte při vyhledávání informací na oblíbenou a informacemi nabitou encyklopedii (a to i v jiných jazycích než angličtině), určitě oceníte widget Wikipedia. Pro zobrazení lze zvolit jedno ze čtyř barevných schémat. Příjemná je možnost zvětšovat/zmenšovat velikost písma a velikost rámečku. Navíc lze příspěvky v databázi doplňovat či opravovat, a to přímo ve widgetu. Podpora je pro 18 jazykových verzí Wikipedie.

Využít lze i náhodný výběr informace, pokud nevíte, co byste si přečetli. Po kliknutí na ikonu otazníku je vám náhodně nabídnuta informace z databáze.

Bohužel v současné době není dostupná databáze v češtině, takže jeho využití je pro nás omezené. Zkuste napsat autorům, třeba v další verzi budeme moci vyhledávat i v našem rodném jazyce.

SendSMS
program ke stažení

Příjemná pomůcka pro notorické pisatele SMS. Pokud máte telefon s Bluetooth spárovaný se svým počítačem, lze snadno posílat touto cestou z počítače SMS. Vše obsloužíte pohodlně z klávesnice. Podporované jsou i dlouhé zprávy a na výběr máte ze všech spárovaných telefonů. Program také spolupracuje a „AdressBook“. Vše probíhá hladce. Samozřejmě se v tomto případě jedná o placené SMS, počítač přidává jen vetší pohodlí při jejich psaní. Trochu mi tu chybí možnost ukládání vzorových SMS.

Bluetooth Texter
program ke stažení

Další možností, jak pomocí Bluetooth posílat SMS (samozřejmě opět placené), je widget BlueTooth Texter. Na rozdíl od předešlého widgetu lze ukládat vzorové SMS a později je snadno opětovně používat. Nepoužívá však AdressBook, a tak čísla musíte bohužel zadávat ručně. Zadaná čísla si však poté pamatuje pro další použití.

Naneštěstí tímto programem se mi nepodařilo odeslat SMS. Widget hlásil, že nemůže otevřít komunikační kanál. Bluetooth bylo v pořádku (komunikace s telefonem probíhala s jinými aplikacemi v pořádku), proto netuším, zda to nebylo jen typem telefonu. Snad budete úspěšnější.

FlipFlop
program ke stažení

Malá blbůstka na závěr. tento Widget vám obrátí text zrcadlově a ještě hlavou dolů. No zkuste si to. Jen s interpunkcí si to moc neporadí.

.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: