MacExpo 2004 - Domácí zábava & Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

MacExpo 2004 - Domácí zábava & Mac

26. listopadu 2004, 00.00 | Londýnské MacExpo nejsou jenom počítače a software pro profesionální použití, ale na své si přišli i návštěvníci, kteří chtějí svůj Mac využít i jako centrum zábavy. A tak bylo možné vidět na výstavě nejenom zaryté pařany sedící u PowerMaců G5 a střílející protivníky s přesností milimetru v Call of Duty, ale i řešení od společností Elgato, Roku a Hermstedt, které ovšem s hraním akčních her nemají vůbec nic společného.

Londýnské MacExpo nejsou jenom počítače a software pro profesionální použití, ale na své si přišli i návštěvníci, kteří chtějí svůj Mac využít i jako centrum zábavy. A tak bylo možné vidět na výstavě nejenom zaryté pařany sedící u PowerMaců G5 a střílející protivníky s přesností milimetru v Call of Duty, ale i řešení od společností Elgato, Roku a Hermstedt, které ovšem s hraním akčních her nemají vůbec nic společného.


Elgato EyeTV 610

Na MacExpu společnost Elgato představila novou verzi video a TV rekordéru EyeTV 610. Celá produktová řada EyeTV je zaměřena na uživatele, kteří chtějí na svém monitoru sledovat televizi a zároveň mít možnost si pořady nahrávat a následně editovat třeba v iMovie či Final Cutu. Naladit můžete analogovou televizi (EyeTV 200) či digitální DVB-S a DVB-T (EyeTV 300, 310, 400 a 410) a díky poslední verzi EyeTV 610 i digitální vysílání standardu DVB-S. Ačkoliv je digitální vysílání u nás teprve ve fázi testování, určitě mu neunikneme a mezitím si musíme vystačit se sledováním analogové televize. Součástí balení je i software určený k naladění programů, nastavení automatického nahrávání v době nepřítomnosti, který umí i právě sledovaný film či pořad přetáčet zpět. EyeTV nahrává posledních pár minut televize do paměti a můžete se k nim během sledování vrátit (přetočit zpět) nebo si je uložit. Takže, když si chcete posledních pár chvil zopakovat, není nic jednoduššího (narozdíl od běžné televize). V neposlední řadě lze EyeTV použít na převod video kazet do digitální podoby a konverzi na DVD.

Nabídka produktové řady EyeTV je dostatečně velká, aby si v ní každý zájemce o televizi na Macovi našel přesně to, co potřebuje. Důležité je, že dodávaný software v současnosti podporuje i naší lokalitu a neměl by tak být problém naladit i lokální televize. Pokud máte doma 30" Apple Cinema Displej a chcete jej využít i jako Televizi, myslím, že EyeTV je pro vás volba, která stojí za zvážení. Počítejte s investicí začínající na 300 USD a vyšší dle zvolené varianty.

Elgato EyeHome

Společnost Elgato se v Londýně prezentovala dvěma prodtukty. Tím druhým je EyeHome, který funguje opačným způsobem, než EyeTV - přivede obsah vašeho Maca do televize. EyeHome po spojení s televizí a připojením k Macovi (ethernet či wi-fi) umí zobrazit vaše digitální data přímo na obrazovce. Abych byl přesnější - na televizi si můžete prohlížet jak fotografie z iPhoto, videa ve formátech MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 a DivX, hudbu z iTunes, nahrávky pořízené EyeTV, tak webové stránky pomocí bookmarků ze Safari, internetová rádia a RSS kanály. Spojení s Macem probíhá přes ethernet, nebo přes wi-fi, ale to standardně není součástí dodávky a vy musíte použít samostatný Access Point, jako je například AirPort Express. Ovládání je zcela triviální a zvládne jej každý, kdo umí pracovat s dálkovým ovladačem. Elgato EyeHome je určeno každému, kdo hledá jednoduché řešení na prohlížení digitálního obsahu svého počítače, nechce jej řešit přes zapojování audio a video kabelů a centrem domácí zábavy je pro něj televize. EyeHome lze pořídit od 200 USD.

Roku SoundBridge

SoundBridge od společnosti Roku patří do stejné kategorie, jako Squeezebox, kterému jsme se již na těchto stránkách věnovali. Stačí jej zapojit do sítě pomocí ethernetu či wi-fi (přes compact-flash kartu), vybrat zdroj hudby a přes dálkový ovladač si můžete v obývacím pokoji přehrávat muziku z vašeho Maca. Stejně jako Squeezebox umí i SoundBridge používat software SlimServer pro přístup k hudební knihovně, nebo nemusíte instalovat vůbec nic a SoundBridge se bude dorozumívat pouze s iTunes (což Squeezebox neumí). Zde je potřeba připomenout, že ani jedno z těchto zařízení neumí přehrávat chráněné AAC soubory, které můžete (nebo budete moci) koupit na iTunes Music Store. Spolupracuje jak s Macem, tak PC, součástí je dálkový ovladač a vedle AAC a MP3 umí přehrávat i WMA, WAV, AIFF, FLAC, Ogg Vorbis a Apple Lossless. SoundBridge se vyrábí ve dvou variantách - M1000 a M2000, které se navzájem liší pouze celkovou velikostí a rozlišením displeje (M2000 512x32 a M1000 280x16). A samozřejmě cenou, která se pohybuje kolem 250 USD za M1000 a 500 USD za M2000. Stříbrno-černé provedení lze považovat za vkusné a SoundBridge by vám v obýváku ostudu dělat rozhodně neměl.

Hermstedt Hifidelio

Jinou cestou se vydali tvůrci produktu jménem Hifidelio. Místo, aby Hifidelio získávalo hudební obsah z Maca, má v sobě pevný disk a stává se tak samostatnou jednotkou v obývacím pokoji. Ale umí uložené písničky poslat ať už vzduchem (wi-fi) či po kabelu (ethernet) do iTunes, aby z nich měl něco i váš Mac. Jedná se tak o samostatný hudební server s CD mechanikou, která slouží jak k ripování písniček z CD (či DVD), tak i k pálení Audio CD z vaší hudební sbírky. Pevný disk o velikosti 80 GB pojme až 20 000 skladeb ve formátech AAC, MP3, Ogg Vorbis, WMA, FLAC, AIFF, WAV. Písničky do něj dostanete buď zmíněným ripováním, nebo se k Hifideliu můžete připojit přes síť (pomocí SMB) a nahrát je tam přímo z počítače.

Designově by Hifidelio nemělo mít problém zapadnout mezi komponenty vaší audio sestavy a svým obsahem z ní i trochu vyčnívat. Mezi doplňky, jež lze dokoupit, naleznete i USB klávesnici pro editaci názvů písniček a pevný disk pro zálohu. Mimochodem, Hifidelio dostalo na MacExpu i ocenění Best of Show časopisu Macworld. Cena ze tento luxusní kousek se pohybuje kolem 600 EUR.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: