Mac OS X Tiger a lokalizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X Tiger a lokalizace

25. srpna 2005, 00.00 | Po přečtení recenzí a ohlasů na Mac OS X 10.4 "Tiger" jsem se rozhodl, že bych měl také upgradovat. Na PowerBooku jsem měl instalovamý Mac OS X 10.3.9 lokalizovaný a byl jsem zvědav, jaké překvapení mě s tou lokalizací bude čekat. S originál systémem jsem i tentokrát objednal českou lokalizaci. Vzhledem k tomu, že podle nedávné ankety značná část uživatelů zatím zůstává u systému 10.3.x, z nichž někteří jej mají také lokalizovaný, rozhodl jsem se napsat článek o drobných problémech.

Po přečtení recenzí a ohlasů na Mac OS X 10.4 "Tiger" jsem se rozhodl, že bych měl také upgradovat. Na PowerBooku jsem měl instalovaný Mac OS X 10.3.9 lokalizovaný a byl jsem zvědav, jaké překvapení mě s tou lokalizací bude čekat. S originál systémem jsem i tentokrát objednal českou lokalizaci. Vzhledem k tomu, že podle nedávné ankety značná část uživatelů zatím zůstává u systému 10.3.x, z nichž někteří jej mají také lokalizovaný, rozhodl jsem se napsat článek o drobných problémech, se kterými se při instalaci dá setkat.

Ve stejný den, kdy mi byl doručen software, jsem zakoupil dětem a do zálohy eMac. Na něj jsem zkusil čistou instalaci s formátováním disku. Proběhla rychle a bez problémů, taktéž pak z lokalizačního (či jak ho pojmenovat) CD update na 10.4.1 i update některých aplikací. Po instalaci lokalizace a po restartu systém naběhnul bez problémů česky. Celá instalace se vším všudy trvala snad něco přes půl hodiny. Docela mě potěšilo, že i síť fungovala okamžitě, jen bylo nutné zadat heslo pro přístup na AirPort (AirPort Extreme Card jsem do eMaca musel pochopitelně dokoupit).

Mohl jsem se tedy pustit do upgradu systému v PowerBooku. Pro jistotu jsem přes FireWire zazálohaval na eMac veškerá data, asi 35 GB všeho možného, což se později ukázalo jako velmi prozíravé. Nejdříve jsem se pokusil o upgrade systému. Čekal jsem, že pokud by s ohledem na lokalizaci byl zakázán, tak mi to instalátor nedovolí. U obrázku s diskem se ale objevila zelená šipka, takže jsem mohl instalaci spustit. Po restartu jsem musel počkat asi třičtvrtě hodiny, než Spotlight provede indexování dat. Co mě překvapilo, že "Tiger" naběhnul česky. V tu chvíli jsem začal tušit nějakou zradu. A vskutku, při pokusu o například kopírování dat byl tento proces velmi rychle ukončen za současného zmizení okna Finderu. Takže instalace znovu a lépe. Tentokrát jsem zkusil čistou instalaci se zálohou systému. Instalace proběhla opět v pořádku, zůstaly mi veškeré nastavení systému včetně síťových míst, maily, předvolby všech aplikací a podobně. Ale opakoval se ten stejný problém. Taktéž už pak instalátor odmítnul update na 10.4.1 i další updaty.

Takže do třetice všeho dobrého. Čistá instalace včetně smazání disku. To šlo rychle, nemusel jsem po instalaci čekat na Spotlight. Pak také bez problémů proběhly instalace potřebných updatů i lokalizace. Pak přes FireWire nakopíroval zpět data, importoval mailové schránky, kupodivu po překopírávání složky hudba nová verze iTunes se spokojila se starou knihovnou, takže veškerá databáze hudby mi zůstala bez újmy, zrovna tak po instalování iLife 4 se úplně stejně zachovala aplikace iPhoto.

Přece jenom jsem se dopustil jedné chyby. Lokalizovaný systém mi už nedovolil dodatečně nainstalovat Xcode Tools ani trialovou verzi iWork dodávanou v krabičce se systémem, abych si tento kancelářský balík vyzkoušel. Na českých stránkách sice je ke stažení Průvodce instalací iWork, ten ale funguje pouze s plnou verzí, kterou prozatím kupovat nehodlám, snad časem, pokud by v tomto balíku byl i tabulkový procesor. Bez problémů ale šel z českých stránek instalovat lokalizovaný update na 10.4.2. Stránky s aktualizací českého vybavení mají RSS kanál, takže pokud této možnosti využijete, budete vždy okamžitě informováni, že je něco nového ke stažení.

Moje zatím asi týdenní zkušenost se dá shrnout asi takto. Mac OS 10.4 "Tiger" oproti předchozímu je rozhodně opět krokem vpřed, přibyla řada nových funkcí z nichž nejviditelnější je Dashboard a Spotlight, nemá smysl se o tom rozepisovat, to už před pár měsíci udělali jiní. Mě například potěšilo, že už se mi nepřepíná klávesnice na západní skript, když někde píšu heslo, je to sice drobnost, ale potěší, taktéž složkám v okně Finderu zůstávají české názvy a ne jak se mi stávalo dřív, že se zobrazovaly anglicky, ale v aplikacích při příkazu Otevřít byly psány česky. Rozhodně můžu každému upgrade z Panthera na Tiger doporučit.

Pro ty, kteří používají lokalizovanou verzi Panthera, mám tento návod. Zazálohujte veškerá svoje data a instalujte na čistý disk, ušetříte hromadu času, který já jsem bezplatně promrhal při svých experimentech. Pokud chcete instalovat Xcode Tools, případně dodávaný iWork Trial, proveďte to hned po instalaci ještě než začnete lokalizovat, pak už to nepůjde. U aplikací od třetích stran je pak už jedno, jakou přesně máte verzi systému, veškeré instalace jsou bez problémů, pouze u starších aplikací instalovaných Vise Instalerem je nutno přepnout jazyk na anglický jeho přesunutím na první místo v ovládacím panelu Národní volby. Taktéž to vypadá, že budou bez problémů české aktualizace ze stránek apple.cz, jak to mu napovídají dosavadní aktualizace i RSS kanál.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kdy už konečně

Autor: Petr Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:12
Odpovědí: 0

Docela by mě zajímalo, kdy už si konečně člověk za svoje těžce vydělaný peníze koupí 100% produkt, kde nebude muset experimentovat nad tím, aby mu vše bez problémů chodilo. Mě jako spokojeného uživatele počítačů Apple tohle neskutečně s**e. Absolutně mě nezajímá nějaká obchodní politika nějakého výrobce, ale pokud chci nějaký produkt, chci, aby fungoval stoprocentně, a proto že jsme v Čechách tak Česky. Proč není česká lokalizace už součástí dodávky počítače a proč něco po její instalaci nefunguje? Nezajímají mne řeči o tom, jestli jsme nebo nejsme podporovaný trh. Já jsem platící zákazník a chci 100% produkt. Kdy si už toto konečně někdo uvědomí???

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdy už konečně

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:21

Tak zlé to sice není, nic méně za lokalizaci doplácet, se mi taky nelíbí. Vzpomínám u těchto instalací vždy na Mac OS 9, kdy s počítačem člověk dostal CD jednak s komplet EN a jednak s CZ systémem a celá instalace byla najednou a za čtvrt hodiny. Bohužel to asi u Mac OS X asi nebude. Národní prostředí jsou tam dělaná jiným způsobem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdy už konečně

Autor: iBobek-mac.one Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:32

Lokalizace je fajn, ale poběží na jaksitaksi počeštěném systému i programky stažené z netu? Myslím, že tu je problem a to synchronizace, angličtina není těžká a stejně se orientuju podle obrázků a ne podle toho co je kde psaný:). (přiznávám ovšem že k wordu jsem si pořídil i Noeoffice:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kdy už konečně

Autor: OC Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:39

Právěže výhoda tohoto systému je v tom, že **neexistuje** nic jako "počeštěný systém". Systém je pořád stejný, a v něm může "bydlet" libovolně mnoho jazyků. Aplikacím je to docela jedno, a všechny pracují bez problémů.

(Samozřej
mě, pokud nejsou explicitně psané prasaty, jež k programování neměl především nikdo nikdy pustit -- jako třeba VISE installer. Bohužel, takový systém, pro nějž by nebylo možné napsat zprasenou aplikaci, neexistuje :) Pro Mac OS X je to aspoň *velmi velmi* těžké -- a nesrovnatelně snazší je napsat nezprasenou --, ovšem někteří experti od M$, Adobe či VISE to halt dokáží i tak :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kdy už konečně

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:46

Souhlas, s instalacemi třetích stran žádné problémy nebyly, těm je jedno, co tam běží přesně zač, psal jsem, že jedinou výjimkou je Vise, kdy je nutno přepnout do angličtiny.

Odpovědět na příspěvek

No... asi to chtělo...

Autor: OC Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:35
Odpovědí: 0

... instalovat Tygra jako upgrade (to byl správný krok), a pak *HNED* instalovat češtinu.

Neručím za to, že to musí takhle fungovat (sám české GUI upřímně nesnáším a tedy nepoužívám), ale existuje slušná šance že by mohlo -- podle zdravého rozumu. Neboť *samozřejmě* Tiger po "upgrade" naběhl česky *proto, že tam zůstaly české lokalizované NIBy apod. z Pantera* -- a *proto* to také nemohlo moc fungovat! Okamžitý upgrade češtiny by ty panteří lokalizované soubory nahradil českými, a *možná* by bylo vše OK.

Mimochodem, ten princip lokalizace v OS X je asi tak o 1000% lepší, než byl v OS9. Akorát bohužel Installer nebere jazykové verse moc v úvahu, ale to je specifická a konkrétní chyba aplikace Installer, a nikoli té koncepce jako takové...

Odpovědět na příspěvek

RE: No... asi to chtělo...

Autor: OC Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:36

Eh, pardon -- "nahradil českými" mělo být "nahradil Tygřími". Dělám moc věcí najednou a nemyslím na to, co píši :)

Odpovědět na příspěvek

RE: No... asi to chtělo...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 00:43

Přesně o to jsem se pokoušel, kdyby Panter nebyl lokalizovaný, zajisté by to šlo, potíž asi byla v tom, že už tam jednou lokalizace v systému byla. Upgrade sice proběhnul, ale asi ne moc korektně a pak už nešlo nic, přestaly dokonce fungovat zásadní systémové věci, jako kopírování souborů. Je dost možné, že to byl třeba můj problém, protože pořád s něčím experimentuji, takže na mém disku vládne docela chaos z instalací kde čeho. Ale určitě nejsem sám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No... asi to chtělo...

Autor: OC Muž

Založeno: 25.08.2005, 02:47

Mělo by stačit češtinu docela normálně vypnout (pokud nefungoval ani SystemPreferences/Interna
tional s patřičným panelem, tak normálně přes defaults, to se dá nastavit v terminálu klidně i přes su z jiného uživatelského konta). Pak by mělo vše fungovat normálně. Přinejmenším třeba pro ty šílené instalátory VISE to platí :))

Odpovědět na příspěvek

Meraky na strane obrazovky

Autor: Modrak Muž

Založeno: 25.08.2005, 01:46
Odpovědí: 0

Copak jsou to za meraky :) ?
Ne ze bych je potreboval ale az budu jednou velky kluk, koupim si 30" Apple Cinema Display a bude na ne konecne misto :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Meraky na strane obrazovky

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 01:58

X Resource Graph, měří zatížení, teplotu a load CPU, využití RAM, kapacitu, napětí a proud na baterce, toky dat na net obousměrně a read/write HDD, dále ještě umí počasí, moduly, které člověk nechce, může vypnout. Hardwarově nenáročný a zdarma. Ke stažení z http://www.gauchosoft.com
/Software/X%20Resource%20
Graph/Download/ ve formě instalace i zdrojového kódu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Meraky na strane obrazovky

Autor: Modrak Muž

Založeno: 26.08.2005, 01:25

Takze to same co menumeters v + 300x100 pixelu :P

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Meraky na strane obrazovky

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 26.08.2005, 11:19

Tohle má 500x100 pixelů.

Odpovědět na příspěvek

Tiger a Mac OS X vůbec je skvělý

Autor: Modrásek Muž

Založeno: 25.08.2005, 04:08
Odpovědí: 0

Ono je to opravdu skvěle otevřený systém. Navíc, když se člověk přihlásí jako root, jde si ho opravdu přizpůsobit zcela k obrazu svému. A dokonce i upgradovat přes Aktualizace vybavení... po lokalizaci a naopak použít lokalizovaný balík např. iTunes 4.9, když ještě systém lokalizovaný není.

Prostě pohoda.
Čest Applu, ale pošťuchování do CDS je nutné pořád.

Odpovědět na příspěvek

Česká lokalizace na OSX10.4.2.

Autor: JuraP Muž

Založeno: 25.08.2005, 07:51
Odpovědí: 0

Nevíte někdo, jaké jsou vyhlídky na českou lokalizaci systému, když už mám nainstalované poslední update? Jak takovou lokalizaci případně provést? Díky Jirka.

Odpovědět na příspěvek

RE: Česká lokalizace na OSX10.4.2.

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 09:08

Těžko říct, ale stačí se zeptat v CDS, myslím si, že snad brzy, i když za chvilku bude pravděpodobně 10.4.3.

Odpovědět na příspěvek

RE: Česká lokalizace na OSX10.4.2.

Autor: Jakub Muž

Založeno: 25.08.2005, 20:41

Webové aktualizace (combo) se dělají jen na systém, který Apple dodává na instalačních CD nebo k novým počítačům. Vzhledem k tomu, že nyní se dodávají počítače s 10.4.0 (případně 10.4.1), tak se na webové (bezplatné) instalaci nepracuje. Ta bude až pro 10.4.3 (tento systém se bude dodávat s počítači). Ovšem, vzhledem k tomu, že docházejí stávající CD s lokalizací, tak bude příští týden dodán CDS nový disk na přidělání další série CD -- a ten již bude pro 10.4.2. Ovšem jak to bude s distribucí zatím nevím...

Odpovědět na příspěvek

na 3x

Autor: juramac Muž

Založeno: 25.08.2005, 08:11
Odpovědí: 0

nejste zdaleka jediny, kdo to delal na 3x..... ja tedy ceskou lokalizaci nemam a ani o ni nestojim ale po upgradu do 10.4 nastali jine problemy, zde casto zminovane, zejmena s Adobe aplikacemi, fonty apod. Nakonec jsem skoncil u ciste instalace a ted uz to jakztakz chodi......Tiger je urcite krok vpred, otazkou ale je, zda si uzivatel nezvrtne kotnik.......

Odpovědět na příspěvek

RE: na 3x

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 09:05

Mě by taky stačila angličtina, ale z demonstračních důvodů ru češtinu používám. Jinak mi teď funguje dá se říct vše, jen občas mám problém s restartem, pokud je nutný. Ukončí se všechny aplikace i Finder, z plochy všechno zmizí, ale počítač se nevypne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: na 3x

Autor: Amigos Muž

Založeno: 25.08.2005, 11:29

Hmmm. Tak problém s restartem mám taky. Občas (1 x za 20 dní), po probuzení, my nenaběhnou v liště v pravo nahoře žádné informace, chybí vše, od klávesnice, času i jména usera. A když jsem koukal copak neběží, tak SystemUIServer not responding :-( Když to shodím naběhne znovu, ale okamžitě nejede. A nejde ani restart, leda vypnout. Systém 10.4.2 bez češtiny. Amigos

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: na 3x

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 11:38

Já kromě toho restartu nemám problémy žádné, ale je vidět, že lokalizací ty problémy nejsou. Uvidíme, co s tím udělá další update, třeba se to opraví.

Odpovědět na příspěvek

RE: na 3x

Autor: muro Muž

Založeno: 25.08.2005, 11:51

Pridavam sa, pouzivam anglicku verziu OS a spravil som upgrade. neokazal som nainstalovat XCode (ku konci instalacie to spadlo), cele sa to spravalo velmi divne.
Spravil som zalohu, potom cistu instalaciu a odvtedy je vsetko OK.

Odpovědět na příspěvek

RE: na 3x

Autor: OC Muž

Založeno: 25.08.2005, 13:59

No, podle mých zkušeností žádné na třikrát: *nikdy* (s výjimkou instalace software na nový počítač samozřejmě) jsem nedělal čistou instalaci, *vždy* dělám upgrade.

A nemám *vůbec žádný* problém, vše chodí jak má, v naprosté pohodě.

Ale na druhou stranu je pravda, že nepoužívám lokalizaci, a také takřka vůbec nepoužívám carbonovské čuňárny (až na pár výjimek, jako třeba Finder :)), a bohužel z nutnosti tu a tam Excel)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: na 3x

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.08.2005, 14:11

To ano, to je pravda, jsem přesvědčen o tom, že kdybych tam měl nelokalizovanou verzi Pantera, tak jsem taky udělal jen upgrade. Co so týče carbonovských čuňáren, používám AppleWorks, protože v něm mám účetnictví za pět let a jsem liný to předělat do něčeho jiného. Obecně jsem liný na jakoukoliv administrativu. Pak taky si nejsem jist, zda taky určitý chaos nenadělal třeba Fink, instalátor pro LaTeX a podobné OpenSource záležitosti, to opravdu nevím.

Odpovědět na příspěvek

lokalizácie nie

Autor: petiar Muž

Založeno: 25.08.2005, 12:06
Odpovědí: 0

práve kvôli tomuto nad lokalizáciou ani neuvažujem. mám to šťastie, že počítač mám len pre seba a angličtina nerobí problémy. ináč mi to tiež príde dosť nahovno, že to takto (ne)funguje

Odpovědět na příspěvek

ASi si počkám

Autor: Olin KOKON Muž

Založeno: 25.08.2005, 16:37
Odpovědí: 0

na 10.5 - možná na 11? :)

Odpovědět na příspěvek

Tiger

Autor: Marty Muž

Založeno: 25.08.2005, 20:21
Odpovědí: 0

Mam powerbooka a Tiger v anglicke verzi a pravidelne updatuji vse, co apple vyda a vse funguje nadherne, da se rici, ze se to s kazdym ugradem nepatrene zlepsi. Jsem naprosto spokojen a do ceske lokalizace bych nesel, vsechny updaty jsou pozde a zda vubec. system je velmi intuitivni a nevidim problem i pro neanglictinare.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tiger

Autor: Jakub Muž

Založeno: 25.08.2005, 20:36

ale proč lžete? to, že neumíte česky je váš problém, ale alespoň nelžete... "vsechny updaty jsou pozde a zda vubec" -- 3 až 14 dní. Jen "cvok" aktualizuje ihned -- viz poslední problémy s SU007... rozumné je před každou aktualizací počkat tak týden, až to "prověří" pokusní králíčci... například zmiňovaný update byl na serveru připravený již druhý den, ale poté se uveřejnění zdrželo o další tři dny než Apple vydal opravu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tiger: odbocka (Panter).

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.08.2005, 00:31

A co takhle QuickTime 7.x pro Mac OS X 10.3.x? Doposud jsem byl spokojeny uzivatel systemu i lokalizace (cca rok). Platici uzivatel, ale ted nabyvam dojmu, ze nebudu davat penize za lokalizaci, kdyz si za rok zase budu muset koupit novy system vcetne lokalizace, abych mel novy QuickTime (a nebo otravne preinstalovani celeho systemu). To, ze je starsi lokalizace zdarma mi sice udelalo obrovskou radost, ale hlad po novem QuickTime to neukoji. Jinak poklona Vasi praci pane Jakube. Zatim vse funkcni a bez problemu. Petr

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tiger: odbocka (Panter).

Autor: Jakub Muž

Založeno: 26.08.2005, 10:49

Je to problém, technický problém. Na řešení se pracuje. Doufám, že již brzy bude na webu funkční řešení.

PS: pošlete mi mail s žádostí (na obecný info mail, který je na stránkách apple.lokalizace.com), že potřebujete QT pro 10.3.9. Až budeme testovat funkční řešení, tak se ozvu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tiger: odbocka (Panter QT).

Autor: Petr Muž

Založeno: 27.08.2005, 12:34

Kdyz bych QT potreboval tak bych investoval. Proste se na nej tesim. Vse se zlepsuje a vse je o komunikaci. CDS prohlasi, ze bude s iTunes a neni, ale v instalaci pro IE system ho mate. Domnival jsem se, ze problem je C... Ale, kdyz se na nem pracuje muze se objevit info na strankach aktualizaci. Chapu, ze ma nejnizsi prioritu. Pokud by mel pro me nejvyssi ochotne bych utracel. Dekuji za info. Jen si myslim, ze komunikovat by mel predevsim distributor. O to vic si vazim prace kterou delate. Petr

Odpovědět na příspěvek

Nelokalizovat ale stejne koupit

Autor: PB550 Muž

Založeno: 27.08.2005, 16:13
Odpovědí: 0

Mam pocit ze lokalizace uzivatelum pridelavaji jen starosti. Napr. BluetoothFWUpdate1.2.dmg na lokalizovanej system nejde, a kamos ho k BT handsfree potreboval nainstalovat.
Jen skoda ze ten speller je soucasti placene lokalizace. To je snad od IMC i podvod. Ostatne jako spouste veci...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nelokalizovat ale stejne koupit

Autor: Jakub Muž

Založeno: 27.08.2005, 22:19

Cože? BluetoothFWUpdate1.2.dmg má LOKALIZOVANOU VERZI OD SAMÉHO POČÁTKU!!! http://apple.lokalizace.c
om/index139.html

Jedin
ý problém tedy je, že tvůj kámoš neví kde hledat, nebo jen přehlédl, že česká verze existuje... To ovšem není ŽÁDNÝ důvod říkat, že lokalizace přináší uživatelům jen starosti...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nelokalizovat ale stejne koupit

Autor: PB550 Muž

Založeno: 11.09.2005, 18:08

Mas pravdu ja mu rikal kde hledat, ale sam sem nehledal.
Ale stejne, je necestne chtit v cesku za neco prachy a pak za pocesteni dalsi, alespon ten speller by mel byt v cene noveho maca!

Odpovědět na příspěvek

Ceska lokalizace na TIGER

Autor: Tomas Muž

Založeno: 30.11.2005, 23:44
Odpovědí: 0

Muze mi nekdo poradit kde delam chybu, ze mi nejde nainstalova ceska lokalizace na Tiger 10.4.2?Pocitac jsem privezl z USA, muze v tom byt zakopany pes?DIky za pomoc

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: