Mac OS X Lion a snad i nové MacBooky Air se objeví již dnes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Mac OS X Lion a snad i nové MacBooky Air se objeví již dnes

20. července 2011, 00.00 | Dnes začne prodej Mac OS X Lion (Apple to už potvrdil) a možná také modernizovaných MacBooků Air. O modernizacích dalších typů Maců se mnoho jistého neví a zcela nejasný zůstává další osud bílého MacBooku.

Podle dřívějších pověstí měl začít prodej nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, již minulý týden, ale zanedlouho se počalo ukazovat, že až tak rychlé to nebude a naděje se upnuly na tento týden.

Náznaků uvedení Lionu rychle přibývalo

A skutečně to začalo vypadat lépe, AppleInsider v pondělí prohlásil, že podle lidí, kteří v minulosti prokázali, že opravdu vědí, co se chystá, by tento týden měl Apple uvést své důležité novinky – Lion a nové modely Maců. Podle jednoho z citovaných zdrojů k tomu mělo dojít ve středu 20. července, tedy dnes a dotyčný uvedl i přesný čas, 8:30 východního času (14:30 našeho času).

A 9to5mac dodal, že se z několika kamenných obchodů Applu po celém světě dozvěděl, že jejich zaměstnanci mají pracovat v noci z úterý na středu, důvodem této mimořádné „noční směny“ bude právě chystané středeční uvedení Lionu.

Ten se sice bude nabízet výlučně elektronickou cestou přes Mac App Store (jako upgrade ze Snow Leoparda za 29,99 USD), takže odpadají starosti s distribucí krabic, v obchodech však bude třeba připravit nové reklamní materiály zaměřené na Lion (do obchodů již prý dorazila pouzdra se srolovanými plakáty k Lionu).

A včera došlo i k dalším „únikům“, u některých evropských prodejců se včera objevily reklamní materiály k Lionu, například v italském obchodu řetězce Euronics či v nizozemské prodejně řetězce Dixons. Materiály byly ovšem rychle opět odstraněny a (zřejmě na žádost Applu) byl z webu stažen i původní italský článek, který se o tom zmínil.

Do kamenných obchodů Applu už dorazily disky s konečnou verzí Lionu

Brzkému zahájení prodeje Lionu nasvědčovala i další zpráva. MacRumors v pondělí upozornil, že kamenné obchody Applu počaly dostávat kopie konečné verze Mac OS X Lion. Příslušné instalace dorazily na pevných discích a jsou určeny pro předváděcí Macy v těchto obchodech. A 9to5mac dodal, že zmíněné instalace připutovaly do obchodů na externích discích LaCie. Do každého obchodu mimoto údajně dorazí také jeden Mac Pro (stávající model) s nainstalovaným Lionem, ale zatím není jasné, jaký to vlastně má mít účel.

Vývojáři obdrželi GM verzi Lionu už 1. července. GM verze obvykle bývá totožná s konečnou prodejní verzí, i když nelze vyloučit ještě nějaké dodatečné drobné opravy, mluvilo se o potížích s obnovováním stavu aplikací (funkcí Resume), jež prý způsobila opoždění Lionu, avšak teprve dnes, po spuštění jeho prodeje, bude možné porovnat příslušná sestavení.

Apple potvrdil dnešní zahájení prodeje Lionu

Včera Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí (předběžnou zprávu o nich předkládáme zde, podrobnější rozbor přineseme později) a na následné tiskové konferenci oznámil, že se Lion skutečně začne prodávat již dnes. Apple sice novinky uvádí obvykle v úterý nebo ve čtvrtek, ovšem už se vyskytly výjimky a další nastala právě teď. Důvod je celkem prostý, posun způsobilo ono včerejší oznamování finančních výsledků.

Aktualizace migračního asistenta

V rámci příprav na uvedení Lionu se navíc včera objevila nová aktualizace Migration Assistant Update for Mac OS X Snow Leopard, tedy aktualizace migračního pomocníka pro Snow Leoparda. Podle popisu Applu tato aktualizace řeší problém s aplikací Migration Assistant ve Snow Leopardovi, který zabraňuje přenosu osobních údajů, nastavení a kompatibilních aplikací z Macu provozujícího Snow Leoparda na nový Mac s Lionem.

Tahle aktualizace se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá ručně stáhnout odtud (má velikost 714 KB), vyžaduje Mac OS X 10.6.8.

Očekávají se také nové MacBooky Air

Vedle Lionu mají být současně uvedeny (podle zdrojů AppleInsideru) též modernizované MacBooky Air, které budou mít nový operační systém předinstalovaný. (Zahájení prodeje Lionu se považuje za nutnou podmínku uvedení nových Maců, podle některých tvrzení jsou letošní MacBooky Air již nějakou dobu hotové a čeká se právě na novou verzi operačního systému.)

Ovšem zatímco termín příchodu Lionu už známe, v případě nových Maců stále zůstává určitá nejistota, ale dá se čekat, že pokud tyto stroje nepřijdou spolu s Lionem, dorazí na trh během několika příštích dnů.

Předpokládané vlastnosti modernizovaných MacBooků Air

V minulých dnech Apple uskutečnil řadu přípravných kroků nasvědčujících, že se opravdu blíží uvedení Lionu (mino jiné se v Mac App Store objevily první aplikace výslovně zmiňující podporu Lionu) a zároveň počaly také přibývat zprávy o údajných vlastnostech nových MacBooků Air, řadu z nich přinesl právě AppleInsider.

Očekává se, že tyto ultrapřenosné notebooky dostanou ULV procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt, podle nejnovějších pověstí by se navíc měla vrátit podsvícená klávesnice a možná se zvětší standardně nabízené kapacity RAM (na 4 GB) a SSD disků (od 128 GB výše), právě s ohledem na Lion.

O modernizaci zbývajících Maců se zatím mnoho určitého neví

O dalším novém hardwaru prozatím podrobnější zprávy nejsou, ale obrázky na webu Applu omylem zveřejněné koncem minulého týdne (a záhy zase odstraněné) naznačují, že by brzy měl být uveden také modernizovaný 27“ monitor LED Cinema Display vybavený rozhraním Thunderbolt.

A samozřejmě vyvstává otázka modernizace zbývajících typů Maců. Všeobecně se očekává, že v průběhu léta Apple zmodernizuje všechny zbývající Macy dosud nevybavené rozhraním Thunderbolt, avšak zatím se neví, kdy k tomu dojde. Podle pověstí z konce června by se nové Macy mini a Macy Pro mohly objevit na přelomu června a srpna, zdroj těchto informací byl sice poměrně spolehlivý, ale úplně zaručené to přirozeně není.

Uvedení nových Maců mini by bylo celkem logické, současné modely se na trhu nacházejí od loňského června. V případě Maců Pro je ovšem nejistota ještě o hodně větší. Stávající modely Maců Pro byly loni ohlášeny koncem července, avšak jejich fyzický prodej začal až v srpnu 2010.

Sice kolují různé dohady, jak by mohly vpadat letošní nové Macy Pro, jejich důvěryhodnost je však sporná, vždyť se ani neví, jaké by mohly dostat procesory (tradičně nasazované Xeony budou s architekturou Sandy Bridge dostupné až na podzim, takže pokud mají nové modely dorazit už v létě, bude muset dojít k dost výrazné změně).

Skončí bílý MacBook?

A naprosto nejasný zůstává další osud bílého MacBooku s plastovým pouzdrem. Na chvíli se sice zdálo, že jedno z uniklých katalogových čísel chystaných Maců označuje právě tento stroj, ale brzy poté se ukázalo, že jde o zmíněný inovovaný monitor s rozhraním Thunderbolt. A tak se lze jen dohadovat, jestli bude bílý MacBook ještě modernizován, anebo zda bude jeho prodej ukončen.

Analytik Ming-Chi Kuo z Concord Securities (od něhož pocházejí některá tvrzení o vlastnostech nových MacBooků Air) včera AppleInsideru řekl, že podle jeho názoru by Apple mohl prodej bílého MacBooku brzy ukončit, protože zprávy od výrobců naznačují podezřelý pokles předpovědí vnitřních dodávek tohoto stroje v letošním srpnu, což by mohlo znamenat „ukončení životnosti“ právě v téhle době.

Kuo považuje nejlevnější MacBook Air (prodávaný v USA za stejnou cenu 999 USD jako bílý MacBook) za více než dostatečnou náhradu, zejména po očekávané modernizaci, kdy by i nejnižší model MacBooku Air měl být vybaven 4 GB RAM a 128GB SSD diskem. (A poměrně výkonnými procesory Sandy Bridge.)

Dodávky bílých MacBooků podle Kuových informací klesly na 80 000 až 100 000 kusů měsíčně a tvořily tak méně než 10 procent prodaných Maců v prvním pololetí 2011. To naznačuje, že zákazníci začínají dávat přednost modernějším notebookům jako jsou MacBooky Pro či MacBooky Air a zájem o bílé MacBooky (svého času zřejmě nejprodávanější Macy vůbec) postupně klesá.

Podle některých dohadů by sice Apple mohl bílý MacBook ve své nabíce ponechat jako ještě levnější alternativu (něco na způsob iPhonu GS), avšak u Maců zatím k něčemu takovému dosud nesáhl.

Stále jde o pouhé doměnky, uvidíme, co se bude dít po uvedení nových MacBooků Air, ovšem na konečné rozhodnutí o bílém MacBooku, posledním Macu s plastovým pouzdrem, si možná budeme muset počkat ještě několik dalších týdnů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Už je k stažení

Autor: Jarda Muž

Založeno: 20.07.2011, 15:02
Odpovědí: 0

Tak už je v Mac App Stroe a je za 23,99€ :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Už je k stažení

Autor: PR Muž

Založeno: 20.07.2011, 17:55

Nainstalováno :)
Už mi to i několikrát spadlo :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Už je k stažení

Autor: Jarda Muž

Založeno: 20.07.2011, 18:27

Tak já jsem ho stáhl napoprvé, a instalace se vším všudy trvala cca 50 minut.

Odpovědět na příspěvek

Lion

Autor: Petr Muž

Založeno: 20.07.2011, 18:30
Odpovědí: 0

Už ho mám asi 2 hoďky naistalovanej a zatím dobrý :))

Odpovědět na příspěvek

RE: Lion

Autor: Jarda Muž

Založeno: 20.07.2011, 20:31

Já taky, a zatím disk pro timemachine šrotuje a šrotuje :-D
Jinak takový dotaz: chtěl jsem si upravit Lunchpad, ale nedaří se mi pojmenovat složky - šly asi první 4 a pak už jen "bez názvu" - dělám někde něco mooooc blbě?

Odpovědět na příspěvek

Nejede: AutoCAD ani Parallels 5

Autor: fujik Muž

Založeno: 20.07.2011, 20:36
Odpovědí: 0

Nejede: AutoCAD ani Parallels 5!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Nejede: AutoCAD ani Parallels 5

Autor: Jarda Muž

Založeno: 20.07.2011, 22:08

Jinak tabulka app které jedou/nejedou pod Lionem je tady: http://roaringapps.com/ap
ps:table Ale třeba Warcraft píšou že nejede, ale jede :-D

Odpovědět na příspěvek

První - pro Lion

Autor: Jarda Muž

Založeno: 21.07.2011, 00:14
Odpovědí: 0

Přišel jsem na jednu nepěknou vlastnost Lionu :-( Při práci na externí monitor jsem byl zvyklý u MBP a SL pootevřít víko, aby se chladil. Nyní u Lionu, okamžitě po otevření víka přepne zobrazení na interní monitor MBP :-( Nevím jestli jsem jen někde v nastavení přehlédl možnost vypnot reakce na otevření víka, nebo je to vlatnost Lionu.

Odpovědět na příspěvek

slovník

Autor: stepan Muž

Založeno: 21.07.2011, 13:55
Odpovědí: 0

Je do češtiny přeložen i slovník? díky

Odpovědět na příspěvek

MAIL

Autor: booboo Muž

Založeno: 21.07.2011, 15:42
Odpovědí: 0

Je mozne upravit vzhled Mailu v Lionu na S.Leoparda? Prijde mi uplne silene neprehledny a obrovsky. Asi jako v iOS.

To same u ikonek v levem sloupci ve Finderu... Jsou zbytecne obrovske a nikde jsem nenasel moznost je zmensit.

Dost me prekvapila obracena funkce mysi :) Jinak snad vse v poradku, i kdyz taky mi prijde, ze docela srotuje. Zkusim restart a uvidi se.

Odpovědět na příspěvek

RE: MAIL

Autor: Jarda Muž

Založeno: 21.07.2011, 17:38

Mail jde přepnout Mail => Preferences => Viewing => Use clasic layout
Ikonky jdou změnit System preferences => General => Sidebar icon size a vybrat - je to ten seznam and druhou dělící čárou. Taky jsem to hledal, a našel :-D
Obrácené "kolečko" teda jestli myslíš toto, tak jde změnit v nastavení myši - hned jsem to změnil ;-)

Odpovědět na příspěvek

Jaký pak MAC?

Autor: Bobeš Muž

Založeno: 22.07.2011, 10:23
Odpovědí: 0

To si nikdo nevšiml, že Mac OS X již neexistuje? To nikdo nečte oficiální stránky? Jobs nechal úplně vypustit slovo "Mac" ze jména... a tady se všude používám, Mára se chystá školit "Mac OS Lion" ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: